Mechanik, wybuch, czemu i jak? ;)

Ogólnie o sprawach związanych z wapowaniem
Johny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: czw lip 27, 2017 10:42 am
Lokalizacja:
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podzięk.: 9 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Mechanik, wybuch, czemu i jak? ;)

Postautor: Johny » pn sty 01, 2018 8:48 pm

Wiedziałem gdzie zapytać;) . Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Z tym używanie z głową i prawem ohma w praktyce... Na podstawie wzoru wychodzi, ze powinno być ok. Bateria bywa ciepła, nigdy gorąca. Moje wątpliwości zostały w pełni rozwiane:) przynajmniej na chwilę obecną :)
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Mechanik, wybuch, czemu i jak? ;)

Postautor: Haze » pn sty 01, 2018 8:25 pm

99% wybuchów modów bierze się ze zwarcia biegunów baterii, a 90% tych zwarć z jej przeciążenia. Na pewno widziałeś te filmiki na YT gdzie ludzie celowo zwierają bateryjkę - nietrudno sobie wyobrazić co może się stać jeśli taka reakcja przebiega w zamkniętej tulei mechanika. No OK, ale ktoś może zapytać: a skąd zwarcie skoro mam koszulki w dobrym stanie? I tu dochodzimy do fantazji kawalerskiej połączonej z pazernością :mrgreen: - jeśli ktoś kupuje batkę firmy HokenPoken 6000 mAh 50A za 12,50 zł i UWIERZY w to 50A to wchodzi na prostą drogę do problemów. Bo takie bateryjki mają realnie wydajność prądową 4-5 A, więc nawet grzałka 0,7 oma może być dla nich zbyt "niska". No a jak ktoś odpali tam 0,2 oma czyli puści przez ogniwo 20A to zaczynają się procesy cieplne, które w przypadku kiepskiej chemii (ale nie tylko) mogą przebiegać lawinowo. Jeśli spojrzeć na budowę bateryjki:

Obrazek

to widać, że tylko stosunkowo cienki separator izoluje elektrody. No i jeśli uszkodzi się pod wpływem temp. (zwłaszcza jeśli jest kiepskiej jakości) to już mamy nasze zwarcie. W zupełnie szitowych ogniwać może również wręcz "zapaść" się górny dekiel i też spowodować zwarcie.
Wnioski są dwa:
1. Decydentów firm, które sprzedają takie fejkowe baterie powinno się wieszać ;)
2. Jeśli używasz markowych ogniw i robisz to Z GŁOWĄ (czyli znasz w praktyce prawo Ohma) to nie ma co popadać w paranoję - na wybuch masz mniej więcej takie same szanse jak na śmierć w katastrofie lotniczej :smile: Pamiętajmy, że te drastyczne obrazki w necie to przypadki raczej jednostkowe - gdyby były bardziej powszechne to producenci analogów już dawno by trąbili jakie to e-ćmiki są śmiercionośne.
Obrazek
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

Mechanik, wybuch, czemu i jak? ;)

Postautor: basika » pn sty 01, 2018 8:04 pm

Johny pisze:... jeżeli kwestią jest odpowiednie traktowanie ogniwa i nie krecenie grzałki na 0,001.. ohm to chyba nic nie wybuchnie.

Nie powinno :smile:
Johny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: czw lip 27, 2017 10:42 am
Lokalizacja:
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podzięk.: 9 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Mechanik, wybuch, czemu i jak? ;)

Postautor: Johny » pn sty 01, 2018 7:54 pm

Ok, dzięki za odpowiedź :) Myślałem, że jest jakieś coś, czego nie umiem doczytać albo zrozumieć, w sensie obliczenia stosunek grzałki - ogniwo itp miałem wykonane, ogniwa zielone sony, i myślałem, że wszyscy tak robia i stąd sie zastanawialem skąd te ekslozje;) ale jeżeli kwestią jest odpowiednie traktowanie ogniwa i nie krecenie grzałki na 0,001.. ohm to chyba nic nie wybuchnie.
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

Mechanik, wybuch, czemu i jak? ;)

Postautor: basika » pn sty 01, 2018 7:42 pm

Johny pisze:Może dziwny temat, ale nie daje mi spokoju pewna kwestia, a wiem że na tym forum uzyskam odpowiedź ;)
Może mi ktoś tak na chlopski rozum, powiedzieć czemu ma dojść do eksplozji albo czego nie zrobić, żeby nie doszlo? (pominowszy aspekt grzałki ze spinacza albo używania ogniwa turbohiper 10 000 ah :)
A tam się boję zapytać, w sensie jakieś takie bojowe nastroje tam panują :(


@
Awatar użytkownika
Johny
na Trawniku to i ja bałabym się pytać ;)
Mechaniki same w sobie nie muszą być niebezpieczne, jeśli przestrzegasz zasad bezpieczeństwa. Oczywiście ważny jest setup jak i same akumulatorki. Na początek przeczytaj te materiały - myślę że znajdziesz w nich odpowiedź na swoje pytania :
viewtopic.php?f=85&t=2183

viewtopic.php?f=23&t=2172
Johny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: czw lip 27, 2017 10:42 am
Lokalizacja:
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podzięk.: 9 razy
Płeć: Mężczyzna

Mechanik, wybuch, czemu i jak? ;)

Postautor: Johny » pn sty 01, 2018 7:18 pm

Może dziwny temat, ale nie daje mi spokoju pewna kwestia, a wiem że na tym forum uzyskam odpowiedź ;)
Mianowicie, wszedzie się mówi, że mechaniki eksplodują, przy złym ogniwie, setupie, brudzie itp...
Kurde, przeczytałem dużo, jakieś poradniki, posty, faq, itp w temacie, ale tepak jestem...
Może mi ktoś tak na chlopski rozum, powiedzieć czemu ma dojść do eksplozji albo czego nie zrobić, żeby nie doszlo? (pominowszy aspekt grzałki ze spinacza albo używania ogniwa turbohiper 10 000 ah :)
Oczywiście używam mechanika ponad pół roku ( cały czas setup tego samego typu) i nic sie nie dzieje, ale ciągle widze, że na trawniku przewijają sie ostrzeżenia w tym temacie i się zastanawiam czy coś może mi nie zrobi niespodzianki;/
A tam się boję zapytać, w sensie jakieś takie bojowe nastroje tam panują :(

Wróć do „Dyskusja ogólna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 23 gości