Jakie moce zapodajecie na swoje grzałki?

Ogólnie o sprawach związanych z wapowaniem
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

Jakie moce zapodajecie na swoje grzałki?

Postautor: Tomba » czw sie 01, 2019 12:49 pm

Do zainicjowania topica zainspirował mnie pewien user, który do parownika MTL poszukiwał zasilania z opcją 150W i więcej ;)

Podobnie jak w temacie „jaką moc płynu chmurzysz” chciałbym, abyście podali jakie moce ustawiacie do jakich rezystancji grzałek,
by nowi zorientowali się o jakich wartościach w ogóle mówimy. Jest sporo na ten temat, ale trzeba przeszukiwać różne topici.

Oczywiście dobór mocy do rezystancji jest naszą osobistą sprawą.
Tak naprawdę kryteria, którymi powinniśmy się kierować to nasze preferencje smakowe i oczywiście zdrowy rozsądek (celowo nie wspominam o tych, którym zależy wyłącznie na mega chmurze).
Co do preferencji smakowych, to kwestia bardzo indywidualna i z tym się nie dyskutuje.
Pozostaje jeszcze kwestia bezpieczeństwa (chodzi o zbyt wysokie temperatury odparowania i to co się przy tym uwalnia), ale jak ktoś nie jedzie po bandzie, to raczej niczego złego nie powinien sobie zrobić.

Zainteresowani mogą wejść na blog Starego Chemika ( https://starychemik.wordpress.com/) i wrzucić w szukajkę „temperatura” i „moc”. Pojawią się artykuły naszego Kolegi.
Polecam je poczytać, by wyrobić sobie pogląd. Są to już dość leciwe publikacje, więc należy wziąć na nie pewną poprawkę.
Od czasu ich publikacji pojawiły się lepsze nośniki liquidów, systemy nawilżania czy też chłodzenia, które wpływają bezpośrednio na obniżenie temperatury naszych grzałek.
Tak czy siak, warto o tym wiedzieć.
Myślę, że tytułem wstępu wystarczy. Sporo jest jeszcze kwestii technicznych, ale nie chcę przynudzać.

Osobiście ustawiam następujące moce do następujących rezystancji:

Parowniki MTL –grzałki 0,5 -1,2Ω - moc 26-15W.
Parowniki DTL – grzałki 0,3-0,5Ω – moc 30-25W.
Parowniki z grzałkami mesh – 0,17-0,20Ω – moc 50-40W.

W przypadku gotowych grzałek producenci najczęściej podają jakieś limity. Można to brać pod uwagę, ale niekoniecznie trzeba.
Zwłaszcza dolny limit w zasadzie może być pomijalny – nic złego się nie stanie jak będziemy wapować poniżej tego limitu.
Natomiast górny limit jest podawany po to, by nie popsuć grzałki (no może niektórzy myślą też o bezpieczeństwie użytkownika).

Celowo nie wspominam o opcji ustawiania temperatury grzałek, gdyż ten system jest mniej popularny.
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................

Wróć do „Dyskusja ogólna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości