Człowiek, który wynalazł e-papierosa

Ogólnie o sprawach związanych z wapowaniem
Awatar użytkownika
salto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: czw lip 26, 2018 5:46 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 276 razy
Otrzymał podzięk.: 500 razy
Płeć: Mężczyzna

Człowiek, który wynalazł e-papierosa

Postautor: salto » sob gru 21, 2019 12:16 am

@
Awatar użytkownika
Magpieman
, nie sposób mi się z tym zgodzić, encyklopedia powinna podawać informacje w sposób raczej precyzyjny, zgodnie ze stanem wiedzy na rok jej wydania. To, co podaje Britannica, przynajmniej w przedmiotowej kwesti, to jakiś żart. Przeczytałem ten wpis w całości. Skomentowałem drobny fragment. Informacje tam podane nie są prawdziwe. Są też wysoce wybiórcze. Akurat encyklopedia jest książką mi bliską, była to pierwsza książka jaką dostałem, gdy poznałem pierwsze litery. Bardzo dobrze zatem orientuję się jak wpis w encyklopedii powinien wyglądać.

Nie zgadzam się też z Twoim słownikiem. Przykład, który podałeś: a suspension of a finely divided liquid in a gas, to aerozol, przy czym nie jest mi znane słowo, które opisuje jego formę ciekłą. Mgiełkę dobrze definuje >>słownik języka polskiego<< "lekka, nikła, zwiewna mgła", znakomicie oddaje językowe znaczenie tego słowa, bez wdawania się w dyskusje o przyczynach takiego stanu rzeczy. Tak z kolei - moim zdaniem - powienien wyglądać wpis w słowniku. >>Tutaj<< jest objaśnienie meteorologiczne.

Magpieman pisze:Stwierdzenie "Britannica wypisuje bzdury" jest najdelikatniej mówiąc odważne.

Istotnie. Bo ja jestem odważny z natury :bry:

Magpieman pisze:O istnieniu poprzednich wynalazców wspomniałem w swoim poście a ponadto dałem link do artykułu, który pisze o panu Robinsonie.

Do tego nawiązałem. Nie zwracałem uwagi Tobie, tylko na bzdury w encyklopedii.

:beer2:

Edit: z ciekawości sprawdziłem w tym słowniku kilka innych słów związanych z aerozolami, skróciłem tym samym nieco swoją odpowiedź, gdyż odkryłem, że sprawa tu jest "grubsza" i sprostowanie tych nieścisłowści w sposób obiektywny wymagałoby ich rozwinięcia w sposób dość konkretny. Long story short, Britannica została opylona w koloni :-D
Obrazek
Magpieman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: pt lis 08, 2019 8:58 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 102 razy
Otrzymał podzięk.: 322 razy
Płeć: Mężczyzna

Człowiek, który wynalazł e-papierosa

Postautor: Magpieman » pt gru 20, 2019 9:10 pm

Drogi @
Awatar użytkownika
salto
.
O istnieniu poprzednich wynalazców wspomniałem w swoim poście a ponadto dałem link do artykułu, który pisze o panu Robinsonie.
Stwierdzenie "Britannica wypisuje bzdury" jest najdelikatniej mówiąc odważne. Słowo mist ma kilka znaczeń. Jedno z nich to "a suspension of a finely divided liquid in a gas", co po polsku znaczy mniej więcej - Zawiesina drobno rozpylonej [jak wolisz - rozdrobnionej] cieczy w gazie.

https://www.merriam-webster.com/dictionary/mist

A to chyba właśnie wdycha waper ?
Awatar użytkownika
salto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: czw lip 26, 2018 5:46 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 276 razy
Otrzymał podzięk.: 500 razy
Płeć: Mężczyzna

Człowiek, który wynalazł e-papierosa

Postautor: salto » pt gru 20, 2019 8:41 pm

:smile:

Szkopuł w tym, że Lik Hon w swoim >>patencie<< wskazał lekko licząc ze 120 tego typu urządzeń, które powstały wcześniej a recenzenci jeszcze kilka dopisali m.in. elektryczny waporyzator Josepha Robinsona z 1927r.

Britannica wypisuje bzdury. Pozwolę sobię przetłumaczyć niewielki fragment. Otóż, gdy urzadzenie pracuje, bateria podgrzewa liquid w kartuszu a atomizer waporyzuje liquid, emitując zamglenie, które użytkownik inhaluje. Problem w tym, że zamglenie (z pogańskiego mist) jest terminem meteorologicznym sugerującym widzialność na przynajmniej 0.3 mili morskiej, tj. ponad pół kilometra. Nie wydaje mi się to możliwie przy buildzie tak niskim, że ogniwo podgrzewa liquid.
Obrazek
Magpieman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: pt lis 08, 2019 8:58 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 102 razy
Otrzymał podzięk.: 322 razy
Płeć: Mężczyzna

Człowiek, który wynalazł e-papierosa

Postautor: Magpieman » pt gru 20, 2019 6:20 pm

Kto wynalazł e-papierosa? Według Encyklopedii Britannica – najbardziej chyba renomowanego kompendium wiedzy – był to Hon Lik, farmaceuta z Chin. I chociaż informacja ta budzi czasem kontrowersje - bo już wcześniej opracowano koncepcje podobnych urządzeń – to od Hona Lika zaczęła się era współczesnego wapingu.
https://www.britannica.com/topic/e-cigarette#ref1273462

Urodzony w 1951 r. Hon Lik palił jak smok a jego ojciec umarł na raka płuc. W latach 2001 – 2003 r Hon Lik opracował koncepcję tzw. atomizacji płynu za pomocą ultradźwięków i krótko potem wprowadził na rynek chiński pierwsze e-papierosy. Więcej o Liku w angielskim wydaniu Wikipedii, szkoda, że nie ma polskiego artykułu, może w Salonie ktoś się tego podejmie?

https://en.wikipedia.org/wiki/Hon_Lik

Piszę o tym, bo trzy dni temu DashVapes opublikował film o Liku, pod tytułem Meet the Man that invented vaping. Film nie jest długi, przedstawia sylwetkę wynalazcy i pierwsze e-papierosy.


Aby nie zapominać o innych wynalazcach, którzy nie odnieśli takiego sukcesu, warto także przeczytać zupełny świeży artykuł, opublikowany 12 listopada 2019 r. w piśmie Insider pod tytułem Szalona historia wapingu - od elektrycznego waporyzera z 1927 r. do zagadkowego kryzysu chorób płuc.
https://www.insider.com/history-of-vapi ... gs-2019-10

Wróć do „Dyskusja ogólna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości