TooCruel'owy kącik skręcacza.

Dział prac samodzielnych ;)
Awatar użytkownika
DamianGR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1245
Rejestracja: sob lip 18, 2015 7:50 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 816 razy
Otrzymał podzięk.: 1360 razy
Płeć: Mężczyzna

TooCruel'owy kącik skręcacza.

Postautor: DamianGR » wt maja 02, 2017 6:54 pm

TooCruel pisze:Po prostu zmarnowałeś 2 wypasione grzałki, za które pewnie wiele osób z tego forum dałoby się pociąć :) "Grzałki czasem zieją gorącym liquidem w usta przy 20W a przy 15 są dla mnie za słabe" - to się nazywa problem z wickowaniem ammita(o ile dobrze pamiętam parownik)... Wystarczyło napisać 1 maila / odpisałbym w wolnym czasie... Nie gryzę... A tak to 2 grzałki w kosz(w żargonie społecznym zwie się to: "brak poszanowania czyjejś pracy" :)


Spoko ;) nie zmarnowałem - leżą sobie i czekają na lepszy dzień do testów zapakowane w to ładne pudełeczko.
Bardzo szanuję Twoją pracę i tak jak napisałem chyba zabrakło mi doświadczenia ale to nie oznacza że się poddaję.
Awatar użytkownika
miblah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: sob wrz 24, 2016 6:47 pm
Lokalizacja: Salon
Podziękował: 1338 razy
Otrzymał podzięk.: 1076 razy
Płeć: Mężczyzna

TooCruel'owy kącik skręcacza.

Postautor: miblah » wt maja 02, 2017 4:19 pm

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź ;)
W nieodległej przyszłości zakupię i takie imadełko, i dyski kumihimo w takim razie ;) Nie są to przerażające inwestycje. Aczkolwiek ów gwóźdź nie jest taki zły - sprawdził się :mrgreen:
Obrazek
Awatar użytkownika
TooCruel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 211
Rejestracja: sob mar 04, 2017 2:29 pm
Lokalizacja: Polska / Niemcy
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podzięk.: 289 razy
Płeć: Mężczyzna

TooCruel'owy kącik skręcacza.

Postautor: TooCruel » wt maja 02, 2017 1:46 pm

miblah pisze:
TooCruel pisze:Po prostu zmarnowałeś 2 wypasione grzałki, za które pewnie wiele osób z tego forum dałoby się pociąć


*no_2* Dokładnie tak ... :)

Mam do Ciebie Stanisławie pytanie - czy używasz (używałeś) do wyplotów dysku kumihimo? Zastanawiam się, czy to się nada lepiej od gwoździa... :D
Na pierwszy rzut oka ma to zalety...


Kumihimo:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kumihimo jest znacznie trudniejsze od "gwoździa". I wymaga troszkę wkładu gotówki:
1. oryginalny dysk 30zł - podróbki nie nadają się do drutów,
2, dobre rękawice - zresztą do gwoździa też są potrzebne... ok 10zł - bawełniaki medyczne,
3. I najważniejsze kształtki do dysku, których kupić się nie da(bez nich nie będziesz w stanie utrzymać symetrii splotu). Standardowy otwór dysku ma 35mm - kształtki muszą zamykać się w zakresie od 1mm(dla prostych wyplotów) do 3mm(np dla helis). Tutaj wrzuciłem do środka jedną z moich nowych kształtek(obniżenie masy w stosunku do poprzednich / inne profile styku z drutami). Wymaga jeszcze kąpieli w oparach acetonu(wygładzanie powierzchni jak w klocku lego):
Obrazek

Ciężko mi stwierdzić, o ile takie wyploty są trudniejsze od standardowych płaskich(ale sam do tej pory uczę się wyplatać na dysku kwadratowym i idzie to mozolne). Na pewno przyjemniejszą inwestycją na start byłoby np imadło modelarskie(podobny wydatek). Umożliwia ono ułożenie drutów pod dowolnym kątem w stosunku do wektora naciągów jaki założymy(co jest na pewno dużym przeskokiem w stosunku do gwoździa). Może taki przykład dla wyplotów płaskich / bardzo skomplikowanych trzeba się nauczyć układać druty/ dociągać je dla 4-8 ruchów... W projekcie z 1 zdjęcia są to... 32 ruchy :(
Garaż(topka):
Mody: VT133, NX75, IPV5, Spartans, RX200
W terenie: EHpro Morph x2, TFV8(RBA-16), Merlin
Stacjonarnie: Temple 30mm, Velocity RDA, TF-RTA, Griffin 25+dziesiątki innych...
W planach: VT133 -> VT167
Brak pomysłów na setupy?: Instagram
Awatar użytkownika
miblah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: sob wrz 24, 2016 6:47 pm
Lokalizacja: Salon
Podziękował: 1338 razy
Otrzymał podzięk.: 1076 razy
Płeć: Mężczyzna

TooCruel'owy kącik skręcacza.

Postautor: miblah » wt maja 02, 2017 12:57 pm

TooCruel pisze:Po prostu zmarnowałeś 2 wypasione grzałki, za które pewnie wiele osób z tego forum dałoby się pociąć


*no_2* Dokładnie tak ... :)

Mam do Ciebie Stanisławie pytanie - czy używasz (używałeś) do wyplotów dysku kumihimo? Zastanawiam się, czy to się nada lepiej od gwoździa... :D
Na pierwszy rzut oka ma to zalety...
Obrazek
Awatar użytkownika
TooCruel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 211
Rejestracja: sob mar 04, 2017 2:29 pm
Lokalizacja: Polska / Niemcy
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podzięk.: 289 razy
Płeć: Mężczyzna

TooCruel'owy kącik skręcacza.

Postautor: TooCruel » wt maja 02, 2017 11:44 am

Haze pisze:1. Dlaczego te niespodzianki pojawiły się dopiero po kilku baniakach a nie od początku?
2. Dlaczego tego "efektu" nie mam kręcąc zwykłe mc ze szpuli 0,4 mm kupionej w jakimś sklepie lepsze-zgrzewanie (czy coś takiego)? Na tym drucie mogę jechać tygodniami i wszystko jest...

Podałem 1 z najważniejszych / przykładowych przyczyn... Możesz rozkminić pozostałe, a potem ładnie je opisać? czy coś tam coś tam(bez prowadzenia za rączkę), u mnie niestety zbyt krucho z czasem :) "Dlaczego tego "efektu" nie mam kręcąc zwykłe mc ze szpuli 0,4 mm" Zacząłbym od tego, bo to akurat najprostsze do rozrysowania / opisania :)
DamianGR pisze:Używam na co dzień SS304 od pszczelarza (0,4 mm na śr 0,25 - 0,3 mm 7 zwojów na nastawach TC 210 C i 22 W) i żadnych śladów na ręczniku nie zostawia.

:) Nie kłam... SS304 cechuje się zwykle dość wysokim stopniem czystości drutu(normy EU), ale przy mocnym docisku ściereczki zalanej IPA zostawia dość pokaźny ciemny ślad już po ok 10-15m przewijania(mowa o PL pszczelarzu oczywiście). Troszkę czystsze są SSy pszczelarskie z Niemiec, ale i tak dobrze jest je przewinąć.
DamianGR pisze:Nie potrafię się obchodzić z kanthalem chyba. Być może tryb TC nie wymusza na mnie takiej uwagi jak długo się zaciągam i czy przegrzewam grzałkę.
Trudno mi powiedzieć co jest nie tak.

Po prostu zmarnowałeś 2 wypasione grzałki, za które pewnie wiele osób z tego forum dałoby się pociąć :) "Grzałki czasem zieją gorącym liquidem w usta przy 20W a przy 15 są dla mnie za słabe" - to się nazywa problem z wickowaniem ammita(o ile dobrze pamiętam parownik)... Wystarczyło napisać 1 maila / odpisałbym w wolnym czasie... Nie gryzę... A tak to 2 grzałki w kosz(w żargonie społecznym zwie się to: "brak poszanowania czyjejś pracy" :)
DamianGR pisze:Z ciekawości zrobiłem lusterkowanie obustronne na jednej z grzałek z SS304 i nie czuję zbytniej różnicy ale zajebiaszczo wygląda :D

Gołej 304? Konstrukcji opartej na 304? Jakieś zdjęcia? Więcej konkretów?
Tenmen pisze:Czy nie uważacie że to jest przerost formy nad treścią? :)

Oczywiście, że tak. Dodatkowo dołożyłbym marnowanie wolnego czasu(czyli w moim przypadku - na szczęście - tylko i wyłącznie późnych godzin nocnych). Tyle, że w konkurach ogólnoświatowych / dealach z danymi firmami(chociażby zdjęcia robione na zamówienie) pule nagród / kwoty są na tyle wysokie, że chociażby 30-60h projekty zwracają się z nawiązką. Nie mogę podawać dokładnych kwot, ale spróbuj oszacować sobie np projekt Helis bodajże 5 na 8 konkursów 1 miejsca. Pule nagród = min 50-100$(górnych granic wolę nie podawać). Przerost formy nad treścią nabiera sensu?

Łapcie jakieś losowe zapychacze posta, żeby nie katować go gołym tekstem:
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam serdecznie :bry:
Garaż(topka):
Mody: VT133, NX75, IPV5, Spartans, RX200
W terenie: EHpro Morph x2, TFV8(RBA-16), Merlin
Stacjonarnie: Temple 30mm, Velocity RDA, TF-RTA, Griffin 25+dziesiątki innych...
W planach: VT133 -> VT167
Brak pomysłów na setupy?: Instagram
Awatar użytkownika
miblah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: sob wrz 24, 2016 6:47 pm
Lokalizacja: Salon
Podziękował: 1338 razy
Otrzymał podzięk.: 1076 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: RE: TooCruel'owy kącik skręcacza.

Postautor: miblah » pn maja 01, 2017 12:38 pm

Tenmen pisze:Czy nie uważacie że to jest przerost formy nad treścią? :)

Absolutnie nie! I bez znaczenia, czy pytasz o czyszczenie drutu, czy kosmiczne grzałki ;)

Te bardziej kosmiczne, to projekty konkursowe, te mniej kosmiczne, to elegancko zaprojektowane "oddawacze" smaku. Nie czajnik, a grzałka robi robotę - dosłownie i w przenośni.

Sam sobie grzałki wyplatam. Podjąłem się tego, po zobaczeniu jednej fotki @
Awatar użytkownika
TooCruel
(dzięki za nakierowanie :winko). I za nic nie wrócę do zwykłych zwojów!

Podejrzewam, że te "przerosty formy", jak je nazwałeś, biją moje plecionki o kilka długości. Podejrzewam, bo nie miałem sposobności testować drutów od Stanisława - ale skok w smaku między zwykłą grzałką, a plecioną pozwala mi na ten wniosek. Na razie niestety nie czuję się jeszcze na siłach, by zrobić tak zaawansowany i czasochłonny projekt.

Ale z zazdrością spoglądam przez szybkę ;)


by Tapatalk.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

TooCruel'owy kącik skręcacza.

Postautor: Tommy Black » czw kwie 27, 2017 7:06 am

Tenmen pisze:Czy nie uważacie że to jest przerost formy nad treścią? :)


To jest dobre pytanie, ktore na dodatek na pewno zadaje sobie większość z nas. Pierwotny tytuł tego tematu brzmiał zresztą tak: Sztuka którą ukrywamy.
Bo mnie większość tych grzałek kojarzyła się ze sztuką, jeszcze zanim nastał tu Cruel. I to że jest to sztuka użytkowa jest nieistotne. To sztuka.
Czyli forma. Treść to już sprawa odbiorcy.
Nigdy nie namalowałbym Bitwy pod Grunwaldem ani nie zrobił takich grzałek.Ale chciałbym namalować ten obraz i bardzo chcę spróbować jak chmurzy się na takich grzałkach.
Dla mnie to też droga do rozwoju samych atomizerów. Szukanie idealnego połączenia tych różnych elementów w jedną , ale każdemu odpowiadającą jednak, inną całość.
Najpierw mieliśmy ego i proste nawinięte na śrubkę druty. Potem coraz ciekawsze atomizery i coraz wydajniejsze grzałki.Szukaliśmy już nie tylko chmury, ale i smaku.
Dłuższej zywotności tych grzałek, łatwiejszego montażu, przeróżnych nośników, watry, bawełny, celulozy.Rozwijamy się, często tego nie widać...

Gwiaz­dy są piękne, po­nieważ na jed­nej z nich is­tnieje kwiat, które­go nie wi­dać.
Antoine de Saint-Exupéry
Awatar użytkownika
Tenmen
Patronauta
Patronauta
Posty: 2389
Rejestracja: wt paź 18, 2016 10:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4559 razy
Otrzymał podzięk.: 2736 razy
Płeć: Mężczyzna

TooCruel'owy kącik skręcacza.

Postautor: Tenmen » czw kwie 27, 2017 6:18 am

Czy nie uważacie że to jest przerost formy nad treścią? :)
Awatar użytkownika
blucas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 6:57 pm
Lokalizacja: Myślenice
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podzięk.: 114 razy
Płeć: Mężczyzna

TooCruel'owy kącik skręcacza.

Postautor: blucas » śr kwie 26, 2017 9:09 pm

Oglądając te wszystkie grzałki czuję się jak mój znajomy (używający od 3 lat EGOnów) gdy mówię przy nim o różnicach pomiędzy ustawieniami trybów w elektronice Yihi.
Oczywiście bardzo mi się podobają. Wiem że wiele pracy i doświadczenia potrzeba aby zrobić coś tak drobnego.
Na chwilę obecną (nigdy nie mówię nigdy) mam do takich grzałek identyczne podejście jak DamianGR.
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

TooCruel'owy kącik skręcacza.

Postautor: Haze » ndz kwie 23, 2017 10:40 am

Wprawdzie zabawy ze spirytusem w niedzielne południe różnie mogą się skończyć :mrgreen: ale byłem twardy i dałem radę - poniżej efekty przetarcia JEDNOMETROWEGO odcinka różnych drutów papierem zwilżonym spirytusem:

Obrazek

No niestety angielski kanthal lekko załamuje. Podkreślam, że to z JEDNEGO metra drutu.
Dobrze, że przynajmniej z Ni80 jest lepiej:

Obrazek

A najpozytywniej zaskoczył mnie rodzimy dystrybutor:

Obrazek
Obrazek

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 10 gości