Mieszadło magnetyczne do miksowania własnych liquidów DIY ;)

Dział prac samodzielnych ;)
Awatar użytkownika
Norbas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: czw sty 07, 2016 10:12 pm
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podzięk.: 17 razy
Płeć: Mężczyzna

Mieszadło magnetyczne do miksowania własnych liquidów DIY ;)

Postautor: Norbas » pn mar 26, 2018 1:42 pm

Gregory pisze:Czyli popełniłem błąd? W takim razie czekam na opinie na temat funkcjonalności talerza.

Nie tyle błąd co demontując talerz dodałeś sobie opcję "przyspieszenie" kosztem opcji "stabilność" :-P .
Kiedy mieszadło miałem już praktycznie w 90% gotowe skupiłem się na obrotach silnika. Zależało mi na tym, by mieszadełko było uniwersalne i mieszało zarówno wodę jak i gęste mieszanki. Notabene przy litrowym słoiku z wodą wypełnionym w 70-80% pastylka nie gubi się w pełnej skali obrotów. Przy 50% obrotów już trzeba przykryć słoik bo wir jest taki jak w blenderze/mikserze i woda wydostaje się ze słoika.
Wapuję 50/50 ,ale kto wie na co mnie najdzie w przyszłości więc założeniem było zrobić tak by nie było konieczności przeróbek w przyszłości.
Przy mieszankach o małej gęstości nie ma znaczenia czy talerz dysku zostanie czy nie. Przy gęstych ma to już duże znaczenie.
Brak talerza daje nam możliwość gwałtownych przyspieszeń itd. Tylko do czego nam to? To nie wyścigi :mrgreen:
Z kolei pozostawienie talerza powoduje, że silnik zarówno startuje jak i zwalnia w sposób płynny ,a dodatkowo masa talerza powoduje że działanie jest stabilniejsze.
Co nam to daje? Wystarczy wlać czystą glicerynę do zlewki i dokonać testu :brawo:
Bez talerza silnik wskakuje od razu na obroty i mimo ustawienia najniższych pastylka często zostaje zgubiona bo gęstość gliceryny nie pozwala by zaczęła się od razu obracać tak szybko jak silnik. Z założonym talerzem start ten jest płynniejszy, silnik nabiera obrotów wolniej i pastylka ma czas na wprawienie gliceryny w wirowanie co skutkuje brakiem gubienia się pastylki a co za tym idzie mieszamy 100% glicerynę :bender: .
Troszkę masło maślane ale mam nadzieję że w miarę zrozumiale to opisałem.
Poniżej kilka fotek i filmik pokazujący jak mieszadło radzi sobie ze 100% gliceryną.
Dziś będę mieszał niecałego literka na zapas więc w późniejszym czasie wrzucę filmik z porównaniem działania popełnionego przeze mnie wcześniej mieszadła opartego na wiatraku komputerowym z aktualnym na silniku z HDD. Tak dla porównania "technologii" :wow:
W aktualnym urządzeniu woltomierz zamontowałem by pokazywał mi jaki zasilacz podłączam do urządzenia ( mam ich w domu trochę i zdarza mi się pomylić ) oraz by zaobserwować czy/jakie są spadki w zależności od obrotów.
Wstawiłem też pod wyświetlaczem pstryczek którym przełączam kierunek obrotów silnika ( bo jak już mieszać to w dwie strony na bogato :mrgreen: )
I na koniec pozwolę sobie kolejny raz potwierdzić... kupić fajnie...ale zrobić samemu jeszcze fajniej *konik*
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
https://youtu.be/eTkbN7zm9mk
Awatar użytkownika
Gregory
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 232
Rejestracja: wt mar 06, 2018 11:37 am
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował: 128 razy
Otrzymał podzięk.: 192 razy
Płeć: Mężczyzna

Mieszadło magnetyczne do miksowania własnych liquidów DIY ;)

Postautor: Gregory » ndz mar 25, 2018 5:18 pm

Czyli popełniłem błąd? W takim razie czekam na opinie na temat funkcjonalności talerza.
Obrazek :czajniczek:
Awatar użytkownika
Norbas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: czw sty 07, 2016 10:12 pm
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podzięk.: 17 razy
Płeć: Mężczyzna

Mieszadło magnetyczne do miksowania własnych liquidów DIY ;)

Postautor: Norbas » ndz mar 25, 2018 5:04 pm

Gregory pisze:Ja myślę, że nie ma większego znaczenia czy z talerzem czy bez, u mnie lata bez.

Z moich obserwacji z ostatnich 2 godzin( drugie mieszadełko ukończone ) śmiem twierdzić, że jednak znaczenie jest ogromne...ale o tym rozpisze się późnym wieczorem bo teraz mi dzieciaczki nie pozwolą na chwilę spokoju... :-P
Awatar użytkownika
Gregory
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 232
Rejestracja: wt mar 06, 2018 11:37 am
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował: 128 razy
Otrzymał podzięk.: 192 razy
Płeć: Mężczyzna

Mieszadło magnetyczne do miksowania własnych liquidów DIY ;)

Postautor: Gregory » ndz mar 25, 2018 3:32 pm

Ja myślę, że nie ma większego znaczenia czy z talerzem czy bez, u mnie lata bez.
Obrazek :czajniczek:
Awatar użytkownika
Norbas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: czw sty 07, 2016 10:12 pm
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podzięk.: 17 razy
Płeć: Mężczyzna

Mieszadło magnetyczne do miksowania własnych liquidów DIY ;)

Postautor: Norbas » sob mar 24, 2018 11:14 pm

No to nie chcąc nic "upalić" proszę o wskazówki.
Sterownik :
Sterownik
Silnik ze starego HDD z czterema podłączeniami.
Kabelki udało mi się dolutować do jego wyjść choć miejsca bardzo mało i ciasno.
Tylko czy teraz ważne jest który kabelek do którego gniazda w sterowniku czy też nie ma znaczenia?

Edit: Kabelki rozkminiłem. Już kręci silniczek aż miło.
Zastanawiam się teraz czy montować go wraz z talerzem dysku czy bez.
Bez talerza reakcja na obroty jest momentalna bo i masa do rozpędzenia niewielka.
Z talerzem z kolei wydaje się, że z racji dodatkowej masy stabilność wzrasta bo nie tak prosto zatrzymać silniczek palcem już na niskich obrotach. Jednak hałas większy.
Co sądzicie?
Awatar użytkownika
Gregory
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 232
Rejestracja: wt mar 06, 2018 11:37 am
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował: 128 razy
Otrzymał podzięk.: 192 razy
Płeć: Mężczyzna

Mieszadło magnetyczne do miksowania własnych liquidów DIY ;)

Postautor: Gregory » sob mar 24, 2018 9:07 pm

Dzięki :smile:
Pastylka z e-dm jest też delikatnie magnetyczna (chyba, że się już zdążyła namagnesować) bardzo słabo, niestety mają tylko w jednym rozmiarze 8x25mm maleństwo.
Leci do mnie z dalekiego kraju w rozmiarze 7x35, dziś namieszałem sobie 360ml liquidu to na spokojnie poczekam aż przyjdzie.
Magnesy mam w tej chwili 3 szt jeden na drugim i nie dają rady ale z tych trzech jeden jest idealny a dwa niestety troszkę ukruszone i tu chyba jest mój problem.
W poniedziałek zamówię ten z linku powyżej i będzie śmigać.
Bezpiecznika ja nie dałem, zastanawiałem się ale odpuściłem, za małe wg mnie tam prądy i napięcia.
Obrazek :czajniczek:
Awatar użytkownika
Norbas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: czw sty 07, 2016 10:12 pm
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podzięk.: 17 razy
Płeć: Mężczyzna

Mieszadło magnetyczne do miksowania własnych liquidów DIY ;)

Postautor: Norbas » sob mar 24, 2018 8:52 pm

Gratuluję maszynki.
Do mnie dziś zawitały podzespoły od skośnookich przyjaciół więc jutro powinienem popełnić mieszadełko już z HDD.
Muszę rozkminić jak będzie optymalnie do mieszania większych ilości bo planuję aktualnie mieszać po 400ml. ze smaków których używam. Pastylkę mam sporawą i nie metalową ale też magnesową więc zobaczymy. Przy koazji piszesz, że masz z edyma pastylkę. Ich jest również magnesowa czy tylko metalowa?
Przy mieszadle opisanym wcześniej przeze mnie ( wiatrakowym ) też był problem z wypadaniem pastylki tylko pastylka była własnej roboty.
W razie czego warto sprawdzić czy mocniejszego "trzymania" nie da zamocowanie dwóch magnesów na raz czy to jeden na drugim czy też obok siebie. Wszak HDD posiada ich dwa więc warto sprawdzić. Nie planuję na razie mieszaneko powyżej 50% VG więc może będzie dobrze.
U mnie będzie jeszcze standardowo wyświetlacz pokazujący ile V aktualnie podaję oraz przełącznik w którą stronę ma się kręcić silnik.
PS. Może ktoś się orientuje jaki bezpiecznik warto wrzucić? 2A , 5A ?
Awatar użytkownika
Gregory
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 232
Rejestracja: wt mar 06, 2018 11:37 am
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował: 128 razy
Otrzymał podzięk.: 192 razy
Płeć: Mężczyzna

Mieszadło magnetyczne do miksowania własnych liquidów DIY ;)

Postautor: Gregory » sob mar 24, 2018 6:52 pm

Dzięki spróbuję, ale problemy z magnesem mam i muszę go wymienić (prawdopodobnie dla tego, że ukruszył się odrobinę jak go wyrywałem), jakakolwiek próba zwiększenia nawet delikatnego obrotów w już kręcącym się liquidzie powoduje zgubienie pastylki, do ok 150ml kręci jakiś tam wirek przy większej ilości nie ma mowy.
Wrzucę tam takie bydle :twisted: to już raczej pastylki nie zgubi.

Właśnie kończy mi się mieszać trzeci smak, dziś wymieszane 3x 120ml i ręce nie bolą :lol: podoba mnie się bardzo :ok:
Obrazek :czajniczek:
Awatar użytkownika
miblah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: sob wrz 24, 2016 6:47 pm
Lokalizacja: Salon
Podziękował: 1338 razy
Otrzymał podzięk.: 1076 razy
Płeć: Mężczyzna

Mieszadło magnetyczne do miksowania własnych liquidów DIY ;)

Postautor: miblah » sob mar 24, 2018 6:35 pm

Spróbuj wcześniej podgrzać, wkładając na kilka minut zlewkę w pojemnik z solidnie ciepłą (aczkolwiek bez przesady) wodą *czajniczek*
Obrazek
Awatar użytkownika
Gregory
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 232
Rejestracja: wt mar 06, 2018 11:37 am
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował: 128 razy
Otrzymał podzięk.: 192 razy
Płeć: Mężczyzna

Mieszadło magnetyczne do miksowania własnych liquidów DIY ;)

Postautor: Gregory » pt mar 23, 2018 2:10 pm

Dzięki :smile: faktycznie zlewka miała tendencje do wędrowania, wykorzystałem "odpad" z paczki po takich samoprzylepnych gumkach z których zrobiłem nóżki do mieszadła, jest prawie pod zlewkę 600ml.
Odebrałem pastylkę do naczynia, wlałem 100ml liquidu z gliceryną 70% i niestety nie chciało ruszyć, trochę to za gęste i wywalało pastylkę na bok (może mam za słaby magnes na silniku?), znalazłem jednak sposób i mieszadełko bardzo dobrze sobie radzi z tak gęstym liquidem, trzeba tylko zacząć a potem już pięknie kręci i potrafi zrobić ładny wir :smile:
Swoją drogą ten liquid taki ciemny bo zrobiony z aromatem Tabacco C od Inawery, pierwszy i ostatni raz, jak to masakruje grzałki i watę :shock: no ale gdybym nie spróbował to bym nie wiedział.

Tak to wykombinowałem https://youtu.be/lX9C1El_eds

Wieczorem zacznę tworzenie totalnie własnego samogonu, kupiłem 1l gliceryny i 1l glikolu :wow: na trochę wystarczy.
Spróbuję 50x50 podobno smaczniejsza mieszanka, zobaczę przy okazji czy ruszy z zalanym 50% gliceryny.
Obrazek :czajniczek:

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 6 gości