Mieszadło magnetyczne do miksowania własnych liquidów DIY ;)

Dział prac samodzielnych ;)
Awatar użytkownika
miblah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: sob wrz 24, 2016 6:47 pm
Lokalizacja: Salon
Podziękował: 1338 razy
Otrzymał podzięk.: 1076 razy
Płeć: Mężczyzna

Mieszadło magnetyczne do miksowania własnych liquidów DIY ;)

Postautor: miblah » pn maja 22, 2017 9:35 pm

sikor pisze:Z 3.5 calowego dysku też powinno dać radę to zrobić? Podoba mi się to :)


Jasne, że tak - kontroler jest potrzebny taki sam. Ale żeby wszystko upchać w obudowie dysku 3.5" trzeba by kombinować. Może pleksa na dystansach, zamiast górnej pokrywki? Może ciekawie wyglądać ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
sikor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1043
Rejestracja: pn maja 15, 2017 10:38 am
Lokalizacja: opolskie
Podziękował: 1246 razy
Otrzymał podzięk.: 470 razy
Płeć: Mężczyzna

Mieszadło magnetyczne do miksowania własnych liquidów DIY ;)

Postautor: sikor » pn maja 22, 2017 8:44 pm

Z 3.5 calowego dysku też powinno dać radę to zrobić? Podoba mi się to :)
Awatar użytkownika
miblah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: sob wrz 24, 2016 6:47 pm
Lokalizacja: Salon
Podziękował: 1338 razy
Otrzymał podzięk.: 1076 razy
Płeć: Mężczyzna

Mieszadło magnetyczne do miksowania własnych liquidów DIY ;)

Postautor: miblah » pn maja 22, 2017 8:06 am

Z dysku wywaliłem wszystko (całą elektronikę i mechanikę). Z głowicy dysku zdjąłem dwa magnesy neodymowe, które ze sobą połączyłem i przyczepiłem do silnika, w osi jego obrotu. Głowicę dysku dałem drożdżówce - zrobi sobie broszkę - chce być jak pani premier... :roll:

Haze pisze:do sterowania dyskiem można użyć różnych regulatorów prędkości wentylatorów (fan controller), czyli czegoś w TYM stylu.


Nie możemy użyć prostego regulatora napięcia. Silnik hdd to bardziej zaawansowana konstrukcja - jest tu elektronicznie starowany komutator i uzwojenie trójfazowe. Bez kontrolera elektronicznego się nie obejdzie. Można taki zrobić samemu, można drożej kupić gotowy - modelarski. Można kupić ten chiński - najtaniej ;)

Cała zabawa, to kwestia podłączenia 4 przewodów do sinika i dwóch do wyłącznika, chyba, że chcemy więcej fajerwerków, o których pisze Tommy ;)
Cztery przewody do silnika podłączamy "na czuja" od prawa do lewa, a jak silnik się szarpie, od lewa do prawa ;) Trudno go zepsuć... A nawet jakby było łatwo - to zepsuty dysk w końcu, zwłaszcza jak już wyrwałeś z niego elektronikę i mechanikę! :wtf:

Tommy Black pisze:Wielce estetyczne pudełko wyszło. Widząć tam dwa gustowne pokrętła, mniemam iż można regulować szybkość mięszalnictwa i kierunek?
Bo chyba nie jest dobrze mięszać wszystko w jednym kierunku, a wiatr nie zawsze wieje we właściwą stronę...
I jeszcze mam pytanie, bo nie mieszam, co się dzieje z talerzami dysku ?


A dziękuję. Na płytce jest potencjometr do regulacji obrotów. Jakby się więcej "nalutować", można by zmieniać ich kierunek - skośni to już załatwili za nas - ale wymagałoby jeszcze trzeciego pokrętła. Kierunek jednak sobie odpuściłem. Mieszam zgodnie z ruchem wskazówek zegara - jestem ortodoksyjny. Talerz został w środku - nie wyrzuciłem; tam są jeszcze jakieś dane... Wyrzucanie danych na śmietnik jest niebezpieczne *mrgreen*
Obrazek
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Mieszadło magnetyczne do miksowania własnych liquidów DIY ;)

Postautor: Tommy Black » pn maja 22, 2017 5:16 am

Wielce estetyczne pudełko wyszło.Widząć tam dwa gustowne pokrętła, mniemam iż można regulować szybkość mięszalnictwa i kierunek?
Bo chyba nie jest dobrze mięszać wszystko w jednym kierunku, a wiatr nie zawsze wieje we właściwą stronę... ;)
I jeszcze mam pytanie, bo nie mieszam, co się dzieje z talerzami dysku ?
No i :brawo: za sam pomysł, nie tylko wykonanie!
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Mieszadło magnetyczne do miksowania własnych liquidów DIY ;)

Postautor: Haze » pn maja 22, 2017 5:12 am

Fajne toto :smile: Tylko nie napisałeś co konkretnie trzeba z tym dyskiem zrobić - rozumiem, że tylko otworzyć ale talerz zostawić? Jak połączyć kabelki?

EDIT: ponieważ wykorzystałeś tu sprzęt komputerowy to dodam też, że do sterowania dyskiem można użyć różnych regulatorów prędkości wentylatorów (fan controller), czyli czegoś w TYM stylu. Oczywiście jeśli ktoś już ma, bo kupować specjalnie po to jest bez sensu. Nie trzeba wtedy ściągać z Chin kontrolera i badziewnych koszyków, ani kupować włącznika, no i lutowania jest mniej.
Obrazek
Awatar użytkownika
miblah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: sob wrz 24, 2016 6:47 pm
Lokalizacja: Salon
Podziękował: 1338 razy
Otrzymał podzięk.: 1076 razy
Płeć: Mężczyzna

Mieszadło magnetyczne do miksowania własnych liquidów DIY ;)

Postautor: miblah » ndz maja 21, 2017 9:48 pm

Ci z nas, którzy robią sobie samogony, zwłaszcza z osobnych składników bazowych - glikolu propylenowego i gliceryny, wiedzą, że miksowanie jest problematyczne. No, może nie aż tak bardzo, ale odrobinę, tak. Gliceryna jest gęsta. Samo wytrząsanie "ręczne", nawet po podgrzaniu (które zresztą zawsze jest pomocne) nie da zadowalających efektów. Sprawdza się wprawdzie spieniacz do mleka, ale długie trzymanie włącznika może sprawiać przykrość ;-) A takie mieszadło, nie dość, że miesza samo, to dodatkowo skraca nam proces dojrzewania mieszanki ;)

Rozwiązaniem są mieszadła magnetyczne - szeroko stosowane w laboratoriach chemicznych (a to co robimy, to też takie małe laboratorium). Niestety ich cena powala na kolana. Najtańsze widziałem za około 500 zł. Trochę drogo, jeśli ma służyć tylko jeden, czy dwa razy w miesiącu.

Mieszadła stosuje się również do przygotowywania starterów drożdżowych (nie! nie chodzi o namnażanie drożdżówek w Salonie; wiem - szkoda) przez brać piwoszy tworzących swoje samogony. Piwosze też zauważyli, że sprzęt laboratoryjny jest zbyt drogi. Dlatego na alledrogo można zakupić mieszadło DIY dla tej grupy narodu, za 150 cebulionów zrobione z wentylatora komputerowego. Pudło jest trochę duże, ale może posłużyć komuś, kto wychmurza w miesiącu liquidy w litrach (choć obawiam się, że wiatrak może jednak nie mieć ochoty miksować gliceryny).

Rozwiązaniem na nasze potrzeby może być uszkodzony dysk twardy. *konik*

Co nam potrzebne?
- Oczywiście, wspomniany, uwalony dysk hdd 2.5", z działającym silnikiem,
- jakieś pudełko (ja użyłem obudowy Z5 110x90x40mm - Z5P - cena 4 złote),
- kontroler 5-12V DC silnika bezszczotkowego (u skośnych "5V-12V-DC-Brushless-Driver-Board-Controller-For-Hard-Drive-Motor" - $3.25 https://www.aliexpress.com/item/5V-12V-DC-Brushless-Driver-Board-Controller-For-Hard-Drive-Motor-3-4-Wire-New/32700019464.html),
- koszyk na dwa ogniwa 18650 (u skośnych za $0.76 https://www.aliexpress.com/item/High-Quality-Black-Plastic-DIY-Lithium-Battery-Box-Battery-Holder-with-Pin-Suitable-for-2-18650/32651975152.html),
- jakiś włącznik on/off (w sklepie dla elektronika za 2-5 zł),
- lutownica (lepiej już mieć - wtedy jest taniej),
- i trochę chęci i czasu ;) (koszt indywidualny).

Zakładam, że ogniwa każdy w domu znajdzie - nie muszą być super wydajne prądowo - mogą być te, co już do boxa się nie nadają.

A... Jeszcze potrzebujemy bezpieczny chemicznie "rdzeń magnetyczny", który będzie pływał w naczyniu z liquidem. Jego wielkość trzeba sobie dobrać do średnicy naczynia, ilości i gęstości cieczy. Są dostępne w Polsce, są też u Chińczyków. Koszt sztuki od 10 do 30 złotych, zależnie od wielkości.

Teoretycznie można użyć magnesu neodymowego (co będzie widać na filmie), ale nie jest to bezpieczne, ponieważ nie wiadomo, co ów nam do mieszanego płynu doda od siebie.

Koszt wykonania - 35 złotych *wino*

Wersja rozbabrana:
https://www.youtube.com/watch?v=C7-HQQyEuw0

Wersja poskładana (zdjęcia robione ogórkiem):
Obrazek
Obrazek

W środku zlewki, rdzeń magnetyczny pokryty teflonem, o wymiarach 20mm x 6mm.
https://youtu.be/9cXjuA2Okqo
Obrazek

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości