Gatunki książek

Jaki gatunek czytacie najczęściej lub najbardziej lubicie

Literatura obyczajowa
2
6%
Kryminał, sensjacja, thriller
6
18%
S-F, fantasy
13
38%
Literatura faktu
3
9%
Horror
5
15%
Literatura młodzieżowa
0
Brak głosów
Inne
5
15%
 
Liczba głosów: 34
Awatar użytkownika
Sobear
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: pt sty 01, 2021 12:57 pm
Lokalizacja: Wrocław/Oleśnica
Podziękował: 444 razy
Otrzymał podzięk.: 495 razy
Płeć: Mężczyzna

Gatunki książek

Postautor: Sobear » pn mar 22, 2021 2:06 pm

Wielki fanem horrorów nie jestem, ale uwielbiam HP Lovecrafta. W liceum przerobiłem chyba wszystko, co było dostępne po polsku, a po latach wziąłem się za wersje oryginalne i zrobiły na mnie jeszcze większe wrażenie. Jego klimat bardzo ciężko podrobić, a cała mitologia Przedwiecznych jest fantastyczna. Szkoda tylko, że adaptecje jego dzieł zazwyczaj są co najwyżej średnie ze wskazaniem na słabe.
Sprzęt: Dicodes Dani SBS + Kayfun Lite 2021, Aspire Mixx + Bishop, Ambition Mods Easy SBS + Pioneer RTA, Ambition Mods Converter + Bishop, Kizoku Techmod + Ripley plus worek modów i karton tanków.
Awatar użytkownika
Bogu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 419
Rejestracja: pn wrz 28, 2020 11:22 am
Lokalizacja: Hull
Podziękował: 102 razy
Otrzymał podzięk.: 740 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Gatunki książek

Postautor: Bogu » pn mar 22, 2021 2:02 pm

Mistrzem gatunku dla mnie jest James Herbert. "Ciemność", "Mgła" czy trylogia "Szczury" są dla mnie mistrzostwem. "Ciemność" przeczytałem w wieku 17 lat i byłem w szoku jak detalicznie i krwawo opisywał on niektóre aspekty. Można stwierdzić, że częstym motywem jego książek są fizyczne deformacje, masakry i ogólnie rzeka krwi i flaków. Nie dla ludzi o słabych nerwach. Na chwilę obecną posiadam większość bibliografii w języku angielskim i ponad połowę bibliografii w języku polskim. King czy Masterton są generalnie uznawanymi mistrzami gatunku, ale nie spotkałem się z żadną książką która przypominałaby stylem Herberta.

Co do "Bastionu" Kinga, jedna z najlepszych książek jakie czytałem. Nowa adaptacja telewizyjna całkiem nieźle oddaje klimat książki, ale to nigdy nie będzie to samo co słowo pisane.

Sent from my LYA-L09 using Tapatalk
Zapraszam na kanał <<NA WYDECHU>>

Codzienny setup:
Ultroner Gaea 21700 + QP Juggerknot MR
Drag X Plus + Siegfried (Single coil)
Pulse V2 + Requiem


Obrazek
Awatar użytkownika
Mystics91
Waperka
Waperka
Posty: 32
Rejestracja: pt mar 19, 2021 2:31 pm
Lokalizacja: k-pax
Podziękował: 64 razy
Otrzymał podzięk.: 22 razy
Płeć: Kobieta

Gatunki książek

Postautor: Mystics91 » pn mar 22, 2021 2:00 pm

Krasnal45 pisze:Nie wiem dlaczego prawie wszędzie i prawie zawsze, SF jest łączone w właśnie z Fantasy. Jak uwielbiam SF, tak Fantasy kompletnie nie trawię...

Sugerowałam się podziałem z lubimyczytać, bo robić 30 gatunków to może człowieka zgubić. Ja tam lubię zarówno sf jak i fantasy, ale oczywiście wszystko zależy od autora, bo są sf których nie cierpię i są fantasy, których znieść nie mogę. Moje pierwsze fantasy to był Hobbit i Władca pierścieni, później Harry Potter i Wiedźmin, a ostatnio przewijał się Świat Dysku Prathetta (no w ubiegłym roku bodajże lub 2019).
Krasnal pewnie po prostu jeszcze na dobrą fantastykę nie trafiłeś i tyle. Trzeba szukać, tylko wtedy się znajduje.
Może od razu wspomnij, które fantasy tak Cię zniechęciło.
Offtopic jest nie okej, ale obrażanie jest okej.
Bawcie się dobrze, ja wysiadam z tego pociągu.
Awatar użytkownika
Goomowiec
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 757
Rejestracja: czw cze 18, 2020 5:02 pm
Lokalizacja: \m/
Podziękował: 200 razy
Otrzymał podzięk.: 622 razy
Płeć: Mężczyzna

Gatunki książek

Postautor: Goomowiec » pn mar 22, 2021 1:52 pm

@
Awatar użytkownika
ErNOL
jeśli chodzi o Kinga to "Dallas 63", "Buick 8" i cały cykl "Mroczna Wieża" to chyba najlepsze książki. "To" jest co najwyżej dobre (szczególnie ze względu na sceny w kanałach). Jeśli ci się podobało, to "Bastion" i "Wielki Marsz" są lekturą obowiązkową.

@
Awatar użytkownika
Cinmar
niedawno odświeżałem sobie tą serię, uwielbiam rozmach Sandersona, choć czasem jego wątki są strasznie poplątane i rozwiązuje je w dziwaczny sposób. Czytałeś "Z mgły zrodzony"? Cierpi na podobny syndrom. Ale owszem, jest całkiem spoko. Czytałeś "Kroniki Amberu" Zelaznego?

Z mniej znanych w Polsce autorów, mogę polecić Jacka Campbella i jego sztandarowy cykl "Zaginiona flota". Piękne, militarystyczne sci-fi. Mnóstwo kosmicznych bitew, przyjemna i lekka fabuła, no i napisana bez zbędnego "zadęcia", jak to zdarza się niektórym autorom". Choćby w cyklu "Star Carrier", gdzie początkowo mamy sporo fajnej, kosmicznej rzezi, by w późniejszych tomach mamy jakieś "pseudofilozoficzne" rozważania.
You have violated the dress code of this vessel.
Failure to comply is punishable by death.
Awatar użytkownika
Militch
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: śr lis 20, 2019 7:20 am
Lokalizacja:
Podziękował: 103 razy
Otrzymał podzięk.: 215 razy
Płeć: Mężczyzna

Gatunki książek

Postautor: Militch » pn mar 22, 2021 12:41 pm

Horrory już dawnom zarzucił, niemniej "Twierdzę" pamiętam do dziś, choć znam tylko tę pierwszą - bodaj dwa razy do niej wracałem. Dobra pozycja, o czym niech zaświadczy fakt, że poza nią z tego gatunku pamiętam może ze dwa góra inne tytuły, które chyba spod ręki niejakiego Mastertona - nie jestem pewien tego nazwiska - wyszły.
Awatar użytkownika
Krasnal45
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: sob cze 20, 2015 6:38 am
Lokalizacja: Aglomeracja Śląska
Podziękował: 5173 razy
Otrzymał podzięk.: 7643 razy
Płeć: Mężczyzna

Gatunki książek

Postautor: Krasnal45 » pn mar 22, 2021 12:37 pm

Nie wiem dlaczego prawie wszędzie i prawie zawsze, SF jest łączone w właśnie z Fantasy. Jak uwielbiam SF, tak Fantasy kompletnie nie trawię...
__________________________________
Obrazek
__________________________________
Od 22.02.2013 bez analoga.
You don't smoke? Do not vape!
Obrazek
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Gatunki książek

Postautor: Haze » pn mar 22, 2021 12:33 pm

Jak jeszcze czytałem horrory to pamiętam, że Dean R. Koontz podchodził mi chyba nawet lepiej od Kinga. W każdym razie do momentu kiedy zorientowałem się, że wszystkie jego książki są w zasadzie na jedno kopyto. :-D Natomiast dla mnie rządził w tym gatunku Paul F. Wilson (czy jakoś tak) i jego "Twierdza" - mocna rzecz. Drugi i trzeci tom też jest OK, natomiast czwarty to już coś jak Szklana Pułapka 5...

A teraz czytam już tylko SF. :rockers:

Lubimyczytać oczywiście znam ale konta nie mam. Może rzeczywiście warto założyć żeby mieć źródło jakichś rekomendacji ...



Cinmar pisze:Widzę sporo głosów za fantastyką. Podrzucę więc (po raz kolejny zresztą) swoją perełkę.

Trylogia "Archiwum Burzowego Światła", pióra Brandona Sandersona.

To SF czy fantasy?
Obrazek
Awatar użytkownika
Cinmar
Patronauta
Patronauta
Posty: 1138
Rejestracja: ndz wrz 09, 2018 7:33 am
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 528 razy
Otrzymał podzięk.: 868 razy
Płeć: Mężczyzna

Gatunki książek

Postautor: Cinmar » pn mar 22, 2021 12:31 pm

Widzę sporo głosów za fantastyką. Podrzucę więc (po raz kolejny zresztą) swoją perełkę.

Trylogia "Archiwum Burzowego Światła", pióra Brandona Sandersona.
Unikatowa kreacja ogromnego świata, nie spoglądająca choćby na worek inspiracji okołogatunkowych.
Jedną z zalet są przepastne tomy (średnio tysiąc stron na sztukę) i teoretycznie kompletnie niezależne wątki, które finalnie znajdują wspólny mianownik, ale rzadko w taki sposób, w jaki oczekuje tego czytelnik.

Pochwaliłem, więc teraz pora na minusy. Są "aż" dwa.
Przedostatni zarzut: żeby zacząć, trzeba przebić się przez pierwsze 50 stron. Przy pierwszym czytaniu wieje nudą i przekombinowaniem. Start jest trudny.
Zarzut drugi zahacza o spoilery, których nienawidzę, więc ujmę to następująco: część wątków została zamknięta w takim stopniu, że liczę na kontynuację i obym się nie mylił!
Obrazek
Awatar użytkownika
Mystics91
Waperka
Waperka
Posty: 32
Rejestracja: pt mar 19, 2021 2:31 pm
Lokalizacja: k-pax
Podziękował: 64 razy
Otrzymał podzięk.: 22 razy
Płeć: Kobieta

Gatunki książek

Postautor: Mystics91 » pn mar 22, 2021 12:12 pm

ErNOL pisze:Stephen King... Uwielbiany autor... "Miasteczko Salem" pozycja obowiązkowa dla każdego. Tak samo jak "It"...

Do Kinga miałam z jedno podejście i właśnie akurat te Miasteczko Salem, ale mi nie podeszło o dziwo. To może spróbuję te 'it' pewnego dnia w takim razie. Mam nadzieję, że bardziej wartko napisana, bo rozwlekanie kompletnie mnie usypia.
Offtopic jest nie okej, ale obrażanie jest okej.
Bawcie się dobrze, ja wysiadam z tego pociągu.
Awatar użytkownika
ErNOL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2269
Rejestracja: pt lis 29, 2019 11:30 am
Lokalizacja: łódzkie
Podziękował: 2614 razy
Otrzymał podzięk.: 2821 razy
Płeć: Mężczyzna

Gatunki książek

Postautor: ErNOL » pn mar 22, 2021 11:45 am

Stephen King... Uwielbiany autor... "Miasteczko Salem" pozycja obowiązkowa dla każdego. Tak samo jak "It"...
2 kilogramy parowników + reklamówka (papierowa) modów... :facepalm:
www.ernol9xp7.blogspot.com
Máte zpackané hlavy ...
Czarna owca... :jezor:
Rest in peace brother... [*]
***** *****
Obrazek

Wróć do „Literatura”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości