Salonowe mole książkowe

Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10897 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Salonowe mole książkowe

Postautor: Tommy Black » śr lip 19, 2023 2:31 pm

Tak, Salonowe mole książkowe przez długi czas były bardzo w Salonie popularne. Co się stało zatem, że od dwóch lat pogrążone są w głębokim cieniu?
To zostawmy dziennikarzom śledczym waperskiego świata, a dziś w mocnym stylu spróbujemy ten topic reanimować. Zapraszamy wszystkich czytających, piszcie co czytacie i co chcielibyście czytać...

***
Mjanma – wzrost ekstremistycznych nastrojów prowadzący do jednego z największych ludobójstw od czasów II wojny światowej i rzezi ludności Rohingja. Sri Lanka – rozruchy na tle religijnym. USA – chaos informacyjny zakończony najbardziej kontrowersyjnymi wyborami w historii Stanów Zjednoczonych. Genezy wszystkich tych wydarzeń możemy szukać w feedzie mediów społecznościowych.
Obrazek
Otwierająca oczy analiza zachowań jednostki oraz społeczności w sieci.
Czy obecne w internecie nienawiść i polaryzacja naprawdę powstają samoistnie czy ich eskalacja jest raczej wynikiem manipulacji algorytmów i ich twórców? Czy uda nam się powstrzymać machinę chaosu?
Nie, nam się nie uda ale warto o tym wiedzieć. Warto się zastanowić nie tylko czy potrzebny nam jest do życia Facebook ale i nad tym jak z niego korzystać? Bo to też trzeba umieć.
Ja nawet, od lat, nie ukrywam, że jestem wielkim wrogiem Facebooka a Marka Zuckerberga uważam za wyjątkowo obrzydliwą postać.

Max Fisher jest reporterem The New York Times i został nominowany do nagrody Pulitzera. Jest on twórcą reportażu śledczego, w którym wykazał, że algorytmy wywołują chaos, a nawet wojny. Max Fisher opisał to obszernie w swojej książce „W Trybach Chaosu”. Rozmawialiśmy m.in. o tym jak media społecznościowe pośrednio przyczyniają się do zab*jania ludzi oraz czy Max widzi realne zagrożenie użycia broni nuklearnej. Czy sztuczna inteligencja bardzo ingeruje w funkcjonowanie dzisiejszych algorytmów?

„Czy zechcemy wykorzystać wiedzę z tej książki, by odzyskać kontrolę nad mediami i nad sobą?”

Fisher przenika do kryjących swoje tajemnice korporacji i pokazuje, że za fasadą niewinnie wyglądających interfejsów Facebooka, YouTube’a i innych platform kryje się machina chaosu, zamieniająca użytkowników w surowiec do generowania zysku. Niszczy przy tym jakość relacji społecznych i prowadzi do destrukcji sfery publicznej. Czy zechcemy wykorzystać tę wiedzę, by odzyskać kontrolę nad mediami i nad sobą? Odpowiedź na to pytanie Fisher zostawia czytelnikom.

Edwin Bendyk, dziennikarz „Polityki”, pisarz, publicysta

I świetny film, rozmowa Maćka Kaweckiego z Maxem Fisherem.

Algorytm doprowadził do masakry. Zuckerberg wiedział




W trybach chaosu. Jak media społecznościowe przeprogramowały nasze umysły i nasz świat

Autor:Max Fisher
Kategorie:Książki / literatura faktu / felieton i reportaż / dziennikarstwo śledcze
Typ okładki:miękka okładka
Wydawca:Szczeliny
Wymiary:13.5 x 20.5
EAN:9788381352628
Ilość stron:496
Data wydania:2023-05-31

Książkę można kupić w wielu księgarniach, nie tylko wysyłkowych .
drwaski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: sob maja 02, 2020 8:53 am
Lokalizacja:
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podzięk.: 24 razy
Płeć: nieokreślona

Re: Salonowe mole książkowe

Postautor: drwaski » śr maja 26, 2021 4:11 pm

Również polecam "Jaskółki..." wszystkim miłośnikom kryminału. Czytałem a raczej słuchałem, po obejrzeniu serialu "Czarnobyl" i ponownie poczułem ten ponury klimat. Ze swojej strony polecę trylogię Jakuba Szamałka "Ukryta Sieć". Thriller z cyberprzestępczością w tle. Choć jest to fikcja to otwiera oczy na zagrożenia dzisiejszych czasów.
Awatar użytkownika
Tenmen
Patronauta
Patronauta
Posty: 2389
Rejestracja: wt paź 18, 2016 10:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4558 razy
Otrzymał podzięk.: 2736 razy
Płeć: Mężczyzna

Salonowe mole książkowe

Postautor: Tenmen » śr maja 26, 2021 3:25 pm

Jaskółki z Czarnobyla Morgan Audic

Obrazek

Nie przepadam za filmami i książkami tworzonymi przez obcokrajowców o Rosji i ogólnie wschodzie. Natomiast ten kryminał napisał Francuz i zrobił to dobrze. Książka przedstawia wciągające śledztwo, w którym burzliwa rzeczywistość dzisiejszej Ukrainy, splata się czarnobylską tragedią ponad 30 lat po wybuchu elektrowni w Czarnobylu. Polecam. Dobrze się czyta, jest klimat i napięcie.
Awatar użytkownika
Mystics91
Waperka
Waperka
Posty: 32
Rejestracja: pt mar 19, 2021 2:31 pm
Lokalizacja: k-pax
Podziękował: 64 razy
Otrzymał podzięk.: 22 razy
Płeć: Kobieta

Salonowe mole książkowe

Postautor: Mystics91 » wt mar 23, 2021 2:52 pm

Makabryczne te "Życie Pi". Ależ mam niesmak... Z pewnością dobra wyobraźnia potrafi czasem popsuć nastrój.
Offtopic jest nie okej, ale obrażanie jest okej.
Bawcie się dobrze, ja wysiadam z tego pociągu.
Awatar użytkownika
Krasnal45
Moderator
Moderator
Posty: 6679
Rejestracja: sob cze 20, 2015 6:38 am
Lokalizacja: Aglomeracja Śląska
Podziękował: 5177 razy
Otrzymał podzięk.: 7639 razy
Płeć: Mężczyzna

Salonowe mole książkowe

Postautor: Krasnal45 » pn mar 22, 2021 11:20 am

Mystics91 pisze:Zastanawiam się nad małą ankietą (o ile jeszcze takiej nie było) na temat gatunków książek, które czytają użytkownicy rozchmurzonych. Co myślicie?

Załóż nowy temat i działaj...
__________________________________
Obrazek
__________________________________
Od 22.02.2013 bez analoga.
You don't smoke? Do not vape!
Obrazek
Awatar użytkownika
Mystics91
Waperka
Waperka
Posty: 32
Rejestracja: pt mar 19, 2021 2:31 pm
Lokalizacja: k-pax
Podziękował: 64 razy
Otrzymał podzięk.: 22 razy
Płeć: Kobieta

Salonowe mole książkowe.

Postautor: Mystics91 » pn mar 22, 2021 11:19 am

Jak miło ujrzeć taki temat. :)
Mam nadzieję, że jeszcze czytacie i tylko zapominacie tu się wpisać. Dawajcie znać.
Moje 3 pozycje, które czekają na swoją kolej to obecnie: życie pi (chyba był film o tym, ale nie oglądałam), cicha śmierć (coś o mordowaniu, bo lubię takie klimaty kryminalne) oraz księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa (w ramach przypomnienia, bo 7 lat minęło i chcę zrobić sobie recenzję poszczególnych opowiadań).

Zastanawiam się nad małą ankietą (o ile jeszcze takiej nie było) na temat gatunków książek, które czytają użytkownicy rozchmurzonych. Co myślicie?

Jak tam wasze wyzwanie na czytanie w tym roku? U mnie skromnie, plan na 30 sztuk, ale już połowę zrealizowałam i chyba przekroczę górną granicę, którą sobie ustaliłam.

A przy okazji zapytam czy ktoś z czytelników ma również konto na lubimyczytac.pl ? Strona gdzie można sobie robić swoją bazę danych przeczytanych książek, dorzucać raty, recenzje, szukać inspiracji czy zobaczyć co znajomi czytają. Pytam, bo często korzystam i chętnie zobaczę co czytają inni.

K45
Offtopic jest nie okej, ale obrażanie jest okej.
Bawcie się dobrze, ja wysiadam z tego pociągu.
Awatar użytkownika
iron64
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3675
Rejestracja: pn lis 26, 2018 12:58 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 3223 razy
Otrzymał podzięk.: 2633 razy
Płeć: Mężczyzna

Salonowe mole książkowe.

Postautor: iron64 » ndz paź 04, 2020 3:58 am

Mnie to brak trochę czasu na czytanie, niestety. Ale audiobooki ratują sytuację, jasne to nie to samo, ale cóż lepsze to niż nic.

Tak więc, ostatnio słuchałem kolejny raz już książek Matrina Reesa "Nasz kosmiczny dom", oraz "Przed początkiem. Nasz Wszechświat i inne wszechświaty" i wspomagam się trochę jeszcze "On the Future: Prospects for Humanity".
352x500.jpg


Martin Rees jest ufoludkiem, jak ja, przy czym jego wykłady i książki są napisane z niezwykłą lekkością i dbałością, a reszty dowiecie się choćby tu https://pl.wikipedia.org/wiki/Martin_Rees
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
FreeVapingPL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 177
Rejestracja: pt gru 21, 2018 2:21 pm
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 549 razy
Otrzymał podzięk.: 247 razy
Płeć: Mężczyzna

Salonowe mole książkowe.

Postautor: FreeVapingPL » sob paź 03, 2020 8:17 pm

Dorzucam swoją cegiełkę, żeby skompensować wczorajszy off-topic. Przepraszam @Madzia. :blush:
Jeżeli lubicie reportaż, dokument spisany bezpośrednio przez osobę zainteresowaną osobiście tematem ukrywanym w cieniu codziennej fali informacji, to mam propozycję dwóch ciekawych książek.

1.
Carney Czerwony rynek.png

Pierwsza to dokument autorstwa dziennikarza śledczego. Scott Carney badał rynek skupiony na handlu ludzkimi ciałami, żywymi lub martwymi. Nie jest to proceder sprzed wieków czy lat, Scott opisuje to co dzieję się współcześnie. Biedni, żeby mieć za co żyć, sprzedają swoje organy bogatym, aby ci mogli przeżyć kolejnych parę lat. Studenci medycyny wciąż potrzebują szkieletów ludzkich, aby zaliczyć egzaminy z anatomii. Bogaci bezdzietni chętnie zapłacą za wykradzione niemowle. Nie jest to temat do poduszki.


2.
Wszystkie ziarna piasku.png

Druga to książka napisana przez architekta z zawodu, ale podróżnika z zamiłowania, Bartka Sabelę. Opisana jest w niej sytuacja ludzi bez swojego kraju, bo jest on okupowany przez sąsiada. Sahara Zachodnia, nie istnieje na mapach, a jej rdzenni mieszkańcy albo uciekli do Algierii i mieszkają w obozach uchodźców, albo żyją pod brutalną marokańską okupacją. A co robi w tej sytuacji ONZ i inne organizacje międzynarodowe? Właśnie to co @
Awatar użytkownika
Tommy Black
nieraz w Salonie pisał - nic, albo niewiele. Temat wydaje się trochę nudny, ale Bartek, z zamiłowania również malarz, przedstawia temat barwnie, językiem, który przyciąga uwagę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
But I'm just a soul whose intentions are good
Oh Lord, please don't let me be misunderstood
Awatar użytkownika
edarek
Moderator
Moderator
Posty: 2668
Rejestracja: pn sty 06, 2020 1:39 pm
Lokalizacja: Trzebież
Podziękował: 3888 razy
Otrzymał podzięk.: 1933 razy
Płeć: Mężczyzna

Salonowe mole książkowe.

Postautor: edarek » sob paź 03, 2020 1:00 pm

Tenmen pisze:Hmmm chyba zabłądziłem, miało być o literaturze ?

@
Awatar użytkownika
Tenmen
jest. Zobacz, co ona czyta. ;)
You don't smoke? Do not vape!
Obrazek
Tak w przybliżeniu

Obrazek
Awatar użytkownika
Tenmen
Patronauta
Patronauta
Posty: 2389
Rejestracja: wt paź 18, 2016 10:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4558 razy
Otrzymał podzięk.: 2736 razy
Płeć: Mężczyzna

Salonowe mole książkowe.

Postautor: Tenmen » sob paź 03, 2020 12:51 pm

Hmmm chyba zabłądziłem, miało być o literaturze ?

Wróć do „Literatura”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 6 gości