Gratka dla miłośników Gabriela Márqueza...

Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Gratka dla miłośników Gabriela Márqueza...

Postautor: Tommy Black » czw gru 28, 2017 6:57 pm

...i nie tylko jego. Obrazek
Akademicka biblioteka należąca do University of Texas w Austin kładzie bardzo mocny nacisk na swoją misję poszerzania i udostępniania swojej kolekcji każdemu szukającemu wiedzy czytelnikowi, a jednocześnie posiada ogromne fundusze na ten cel. Harry Ransom Center wykupiło dwa lata temu archiwalne dokumenty należące do Gabriela Márqueza, zdigitalizowało je i teraz udostępniło za darmo online.

Za kwotę około 2 milionów dolarów uniwersytecka biblioteka wzbogaciła się o manuskrypty i maszynopisy wydanych oraz niewydanych dzieł Márqueza, materiały poznawcze, albumy fotograficzne, albumy z wycinkami, korespondencje, notatniki, scenariusze, akcydensy i pliki elektroniczne. Znaczna część dokumentów została już sfotografowana, obrobiona cyfrowo i udostępniona pod tym linkiem: https://hrc.contentdm.oclc.org/digital/ ... 878coll51/

Materiały burzą wiele mitów narosłych wokół osoby i twórczości Márqueza. Dzięki archiwum poznajemy na przykład historię powstania „Stu lat samotności”. Alvaro Santana-Acuña z Whitman College, który pracuje nad książką poświęconą temu dziełu, mówi, że przeglądając zgromadzoną korespondencję, możemy zauważyć, że kolejne rozdziały powieści Márquez wysyłał przyjaciołom i krytykom z prośbą o opinie. Przed wydaniem książki co najmniej jedną trzecią tekstu opublikował fragmentami w czasopismach na cały świecie, a potem poprawiał różne rzeczy, kierowany reakcjami publiczności. Burzy to legendę o „niewstawaniu przez 18 miesięcy” od biurka i pisaniu w magicznym transie, którą zresztą spreparował sam Márquez. W archiwum znajduje się także wiele albumów z wycinkami prasowymi recenzji, artykułów i innych tekstów poświęconych pisarzowi, co z kolei obala mit o jego rzekomym nieprzejmowaniu się opinią innych na temat jego twórczości. W zbiorach natrafiliśmy nawet na doniesienia z polskiej prasy, np. z „Trybuny Ludu” z 1977 roku. :)

Obrazek

Tu krótki film:

https://youtu.be/TTUambKe2ms

A tu link do muzeum Marqueza:

https://hrc.contentdm.oclc.org/digital/ ... 878coll51/

Źródło:http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9729/archiwum-marqueza-dostepne-w-internecie

Wróć do „Literatura”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości