Żegnamy Ursulę Le Guin!

Awatar użytkownika
slaviop
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2439
Rejestracja: czw mar 03, 2016 11:41 am
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 1558 razy
Otrzymał podzięk.: 4400 razy
Płeć: Mężczyzna

Żegnamy Ursulę Le Guin!

Postautor: slaviop » pn sty 29, 2018 6:25 pm

Jeśli można powiedzieć to ja wychowałem się na jej książkach i rosyjskiej fantastyce.
Oby w jej raju też latały smoki i istniała magia tak potężna jak w jej książkach.
Żegnamy nie tylko wspaniałą pisarkę , ale też wspaniałego człowieka.
Żegnaj Ursula....
Co cię nie zabije - to zginie z twojej ręki...
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Żegnamy Ursulę Le Guin!

Postautor: Tommy Black » pn sty 29, 2018 5:32 pm

Obrazek

Mam nadzieję że to już ostatni taki mój temat w tym roku... :(

Ursula Le Guin za sprawą ponadczasowej twórczości oraz ogromnego wkładu w literaturę zapisała się w sercach czytelników na stałe. Jej cykle Ziemiomorze czy Ekumen, liczne samodzielne powieści i jeszcze liczniejsze opowiadania były czytane na całym świecie, nie tylko przez fanów literatury gatunkowej. Zebrała dziesiątki nagród i wyróżnień, w tym była o krok od zdobycia nagrody Pulitzera, co dla pisarski zaszufladkowanej jako autorka sci-fi, mimo że z tą etykietą kompletnie się nie zgadzała, było ogromnym osiągnięciem. W poniedziałek, 22 stycznia umarła we własnym domu w Portland, w stanie Oregon. Miała 88 lat.

Le Guin zyskała sławę wydaną w 1969 r. powieścią "Lewa ręka ciemności" (The Left Hand of Darkness), która w tym samym roku zdobyła nagrody Hugo i Nebula, jedne z najbardziej cenionych wśród twórców literatury fantastyczno-naukowej.

Powieść podejmuje jeden z ulubionych tematów pisarki, opisując fikcyjne społeczeństwo przyszłości, którego członkowie są zarówno mężczyznami, jak i kobietami. Ukazuje również zagrożenia ze strony tyranii, przemocy i konformizmu.

W 2014 r. pisarka zdobyła honorową nagrodę National Book Award. W wygłoszonym wówczas przemówieniu ostrzegała, aby kryterium zysku nie decydowało o tym, co jest dobrą literaturą.

Często krytykowała "komercyjną machinę bestsellerów i nagród", mimo że w 1997 r. była w finale kandydatów do jednego z najwyższych wyróżnień w świecie literatury - Nagrody Pulitzera. Było to osiągnięcie bardzo rzadkie dla twórcy literatury fantastycznonaukowej.

Najważniejsze dzieła Le Guin należą do trzech cykli: "Ekumena" (Ekumen), "Ziemiomorze" (Earthsea) i "Kotolotki" (Catwings). Książki z serii "Ziemiomorze" osiągnęły wielomilionowe nakłady i przetłumaczono je na 16 języków.
Pisarka zawsze protestowała przeciwko zaszufladkowaniu jej jako wyłącznego twórcy książek fantastycznonaukowych. "Wiem, że nazywa się mnie pisarką SF. Każdy chce wtłoczyć mnie do jednego pudełka, podczas gdy w istocie przebywam w wielu" - powiedziała w jednym z wywiadów.

Publikacje

Cykl Ekumena (Ekumen), zwany także cyklem Hain

1966: Świat Rocannona (Rocannon’s World)
1966: Planeta wygnania (Planet of Exile)
1967: Miasto złudzeń (City of Illusions)
1969: Lewa ręka ciemności (The Left Hand of Darkness)
1972: Słowo „las” znaczy „świat” (The Word for World is Forest)
1974: Wydziedziczeni (The Dispossessed: An Ambiguous Utopia)
1995: Cztery drogi ku przebaczeniu (Four Ways to Forgiveness) – cztery opowiadania osadzone w uniwersum Ekumeny
2000: Opowiadanie świata (The Telling)
2001: Urodziny świata (The Birthday of the World) – zbiór opowiadań (większość opowiadań należy do uniwersum Ekumeny)

Cykl Ziemiomorze (Earthsea)

1968: Czarnoksiężnik z Archipelagu (A Wizard of Earthsea)
1970: Grobowce Atuanu (The Tombs of Atuan)
1972: Najdalszy brzeg (The Farthest Shore)
1990: Tehanu (Tehanu: The Last Book of Earthsea)
2001: Opowieści z Ziemiomorza (Tales from Earthsea) – opowiadania osadzone w świecie Ziemiomorza
2001: Inny wiatr (The Other Wind)

1988: Kotolotki (Catwings)

1989: Kotolotki z wizytą u mamy (Catwings Return)
1994: Wonderful Alexander and the Catwings
1999: Jane on Her Own

Wróć do „Literatura”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości