Księża i ministranci palili książki przed kościołem

Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Księża i ministranci palili książki przed kościołem

Postautor: Tommy Black » czw kwie 04, 2019 12:54 pm

Pelikan2 pisze:Księża palili książki -hurrr, durr afera na całą Polskę, bo ksiądz spalił Harrego Poterra, którego są miliony w księgarniach.
Ci księża nie spalili nic, co byłoby wartościowe dla kultury, nic czego nie ma w milionach egzemplarzy - ale hurr durr - spalili wiedzę, książki, jakby każda książka to była nie wiadomo co.


Długo walczylem sam z sobą aby ten i kilka innych fragmentów z Twojego posta, których już cytował nie będę, uznać za tragikomiczny żart. Ale nie udało mi się. Mam nadzieję że daleko poza Salon ten post nie wyjdzie i wystarczy nam wstydzić się we własnym gronie.
Tobie, @
Awatar użytkownika
Pelikan2
i innym też, na zakończenie, bo ciągnąć tego już nie ma sensu. Odnotowaliśmy to nieszczęsne zjawisko, odnotował świat. Wystarczy. Na koniec odniósł się i Kościół:

Prymas Polski: spalenie książek w Gdańsku nie tylko niefortunne, ale gorszące
Obrazek
Uważam, że wydarzenie, jakie miało miejsce w jednej z gdańskich parafii na zakończenie wielkopostnych rekolekcji było nie tylko niefortunne, ale wręcz gorszące – pisze abp Wojciech Polak w wypowiedzi przesłanej KAI. Wyjaśnia, że „książek się nie pali, książki się czyta i z ich treścią, także w sposób krytyczny, dyskutuje się”.

Przeprosił też Ksiądz Rafał Jarosiewicz który opublikował krótki komunikat w związku z niedzielnym wydarzeniem.
Fakt spalenia książek i innych przedmiotów był niefortunny. Nie miał on jednak charakteru prześmiewczego wobec jakiejkolwiek grupy społecznej czy religii, nie był też wymierzony w książki jako takie czy kulturę. Jeśli ktokolwiek moje działanie odebrał w ten sposób, chciałbym w tym miejscu go bardzo serdecznie przeprosić.



Pace e bene
Awatar użytkownika
Pelikan2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 348
Rejestracja: sob maja 05, 2018 10:51 pm
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podzięk.: 284 razy
Płeć: Mężczyzna

Księża i ministranci palili książki przed kościołem

Postautor: Pelikan2 » śr kwie 03, 2019 6:39 pm

Każdy medal ma dwie strony. Dobry i zły.

Księża palili książki -hurrr, durr afera na całą Polskę, bo ksiądz spalił Harrego Poterra, którego są miliony w księgarniach.
Ci księża nie spalili nic, co byłoby wartościowe dla kultury, nic czego nie ma w milionach egzemplarzy - ale hurr durr - spalili wiedzę, książki, jakby każda książka to była nie wiadomo co.

Sam pamiętam jeszcze w latach 80 - jak nie było papieru to całą rodziną się podcieraliśmy Lenin- dzieła wybrane, tom X,Y,Z
Oho - niszczyliśmy książki.

Ale abstrahując od "wybitności" dzieł spalonych - rozumiem sam przekaz.
Szkoda tylko, że gazeta wybiórcza, nie zrobiła takiej afery gdy działacze LGBTQ pluli na krzyż, robili sobie nagie fotki w kościele czy w ramach tzw: "performance" robili z krzyża swastykę:
Inaczej:
-na kościół można pluć
-wyzywać księży
-spalić biblię
-zrobić kupę przed ołtarzem.
Wtedy jesteś nowoczesny, postępowy i oczywiście wszystko w ramach "sztuki"

Ale jak kościół zrobi jakąś akcję, to hurr durrr. - ciemnogród, niszczą książki, choć co do wartości tych książek można się spierać.
Oczywiście gazeta, która nakręciła tą całą akcję nie widzi nic złego, gdy Isis paliło biblioteki i niszczyły wybitne dzieła.

Osobiście nie jestem wierzący, nie chodzę do kk, ale taka nagonka jaka się zrobiła, jest żałosna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Qra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: wt lut 12, 2019 7:21 pm
Lokalizacja: Mińsk Maz.
Podziękował: 69 razy
Otrzymał podzięk.: 136 razy
Płeć: Mężczyzna

Księża i ministranci palili książki przed kościołem

Postautor: Qra » śr kwie 03, 2019 6:27 pm

Sławku nie ma się czym przejmować. Jak widać agresja słowna jest najlepszym argumentem gdy brak jakichkolwiek argumentów.
Lecz jak wiadomo rozpoczynając dyskusję na "taki" temat musimy się liczyć z innym spojrzeniem wśród tak licznej grupy osób.
Natomiast nic nie usprawiedliwia pogardliwych określeń, a jak wiadomo słowo jest cieniem czynu i koło się zamyka ;)
Awatar użytkownika
robert
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2204
Rejestracja: czw cze 11, 2015 7:47 pm
Lokalizacja: Łuków
Podziękował: 4062 razy
Otrzymał podzięk.: 2405 razy
Płeć: Mężczyzna

Księża i ministranci palili książki przed kościołem

Postautor: robert » śr kwie 03, 2019 5:07 pm

Ten spec od palenia książek był przed laty w moim mieście na jednej z parafii.
Potem zniknął i 2 tygodnie temu odprawił jakieś egzorcyzmy w jednym z kościołów w moim mieście.
Awatar użytkownika
slaviop
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2439
Rejestracja: czw mar 03, 2016 11:41 am
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 1558 razy
Otrzymał podzięk.: 4400 razy
Płeć: Mężczyzna

Księża i ministranci palili książki przed kościołem

Postautor: slaviop » śr kwie 03, 2019 2:48 pm

DeusVult pisze:
slaviop pisze:Ja cię nie obraziłem żadnym epitetem. Nie jestem wieprzem...


Przepraszam slaviop, nie było moim zamiarem by Cię obrazić *friends*

Przyjęte...
Co cię nie zabije - to zginie z twojej ręki...
DeusVult
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: śr sty 30, 2019 9:18 am
Lokalizacja:
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podzięk.: 1 raz
Płeć: Mężczyzna

Księża i ministranci palili książki przed kościołem

Postautor: DeusVult » śr kwie 03, 2019 2:46 pm

slaviop pisze:Ja cię nie obraziłem żadnym epitetem. Nie jestem wieprzem...


Przepraszam slaviop, nie było moim zamiarem by Cię obrazić *friends*
Awatar użytkownika
slaviop
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2439
Rejestracja: czw mar 03, 2016 11:41 am
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 1558 razy
Otrzymał podzięk.: 4400 razy
Płeć: Mężczyzna

Księża i ministranci palili książki przed kościołem

Postautor: slaviop » śr kwie 03, 2019 2:38 pm

DeusVult pisze:Nie jestem tutaj żeby Cię przekonywać. Z resztą "nie rzuca się pereł przed wieprze". Wiara to łaska.
Ja też kiedyś byłem agnostykiem i z niejedną religią romansowałem.
Problem w tym, że jeśli będziemy atakować naszą religię to niebawem my, albo nasze dzieci będą gonione batami do meczetów albo innych synagog.

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka


Ja cię nie obraziłem żadnym epitetem. Nie jestem wieprzem...
Co cię nie zabije - to zginie z twojej ręki...
Awatar użytkownika
seth13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 134
Rejestracja: sob sty 26, 2019 8:45 am
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 290 razy
Otrzymał podzięk.: 237 razy
Płeć: Mężczyzna

Księża i ministranci palili książki przed kościołem

Postautor: seth13 » śr kwie 03, 2019 2:20 pm

Bardzo rzadko wypowiadam się na te tematy, wychodzę z założenia że kijem rzeki nie zawrócę, i jeszcze sporo lat upłynie zanim coś się zmieni.
Ale staram się tłumaczyć w swoim środowisku, mój tok myślenia, poddałem się apostazji, i uczę dzieci używania rozumu, jak i wiary, nie myślę jak "wy" czy "oni".
Hipokryzją jest palenie na pokaz, rzeczy które przez KK zostały uznane za złe, brak w tym co zrobili na pokaz, wolności, mądrości i demokracji, zważywszy na fakt iż religie wschodnie, są znacznie starsze od korporacji z Watykanu. Bezbłędnie prowadzonej, z regulaminem napisanym tak, by przyciągnąć jak największe rzesze ludzi, a egzorcyści to stanowisko psów gończych, cerbery do wyszukiwania rzeczy i myśli, które mogą zaszkodzić instytucji, więc nie są dla mnie kompasem moralnym.
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Księża i ministranci palili książki przed kościołem

Postautor: Tommy Black » śr kwie 03, 2019 2:07 pm

31 marca 1689 roku na rynku w Warszawie przed tłumem gapiów i ku wielkiej satysfakcji kleru, kat uroczyście spalił traktat filozofa, byłego jezuity Kazimierza Łyszczyńskiego „O nieistnieniu Boga” (łac. De non existentia Dei). Z liczącego 265 kart tekstu, który kończył się stwierdzeniem: „Ergo non est Deus” (pol. A zatem Boga nie ma) zachowały się zaledwie fragmenty. Po spaleniu dzieła autora wywleczono za mury miasta, gdzie kat wyrwał mu język, obciął usta, którymi bluźnił, odrąbał rękę którą śmiał traktat napisać – by na koniec umęczonego nieszczęśnika ściąć i jego ciało spalić żywcem na stosie.
Być może Heinrich Heine wypowiadając słynne zdanie – „tam gdzie palą książki, będą wkrótce palić ludzi” – miał przed oczyma męczeńską śmierć Łyszczyńskiego. Znamienne jest, że wyrok egzekucji na heretykach pokroju Łyszczyńskiego, Giordano Bruna i Jusa Husa wykonywała ta sama osoba, która podkładała ogień pod ich księgi.
Jest gorzkim chichotem historii, że dokładnie – co do dnia! – 330 lat później, w niedzielę, publiczne palenie książek urządzili diecezjalny egzorcysta z Gdańska ksiądz Jan Kucharski i znany ewangelizator ksiądz Rafał Jarosiewicz.
Według zapewnień wymienionych księży i ich akolitów sprawcy tego widowiska, czynu tego dokonali, gdyż chcieli być „Wierni Słowu.” Akcję okraszono na profilu Fundacji SMSzNieba hasztagiem „hajcujemy”. W ramach misji edukacyjnej kościoła i prawidłowego kształtowania postaw moralnych w spektaklu palenia książek uczestniczyły dzieci. O dokonaniach obu księży było głośno na drugi dzień między innymi w BBC News, „Guardianie” „Washington Post”, „New York Times” i za zachodnią granicą.
Następnym razem, kiedy Polacy będą chcieli odczuwać cywilizacyjną wyższość nad „fanatycznym islamem”, powinni pamiętać, że ostatnią organizacją, która przed polskimi księżmi publicznie paliła książki było Państwo Islamskie.

Polecam artykuł skąd zaczerpnąłem fragmenty.
https://www.newsweek.pl/opinie/palac-ks ... d=NTcxMA==
DeusVult
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: śr sty 30, 2019 9:18 am
Lokalizacja:
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podzięk.: 1 raz
Płeć: Mężczyzna

Re: Księża i ministranci palili książki przed kościołem

Postautor: DeusVult » śr kwie 03, 2019 2:05 pm

Nie jestem tutaj żeby Cię przekonywać. Z resztą "nie rzuca się pereł przed wieprze". Wiara to łaska.
Ja też kiedyś byłem agnostykiem i z niejedną religią romansowałem.
Problem w tym, że jeśli będziemy atakować naszą religię to niebawem my, albo nasze dzieci będą gonione batami do meczetów albo innych synagog.

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

Wróć do „Literatura”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości