Nike 2019

Awatar użytkownika
Selene
Moderator
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: ndz cze 21, 2015 5:49 pm
Lokalizacja: Thalloris
Podziękował: 20800 razy
Otrzymał podzięk.: 5362 razy
Płeć: Kobieta

Nike 2019

Postautor: Selene » pn paź 07, 2019 9:05 am

Ja również gratuluję Panu Mariuszowi :smile:
Książka bardzo poruszająca... Jedna z lepszych przeczytanych przeze mnie w tym roku.
:brawo:



A to pełna lista finalistów Nagrody Literackiej Nike 2019:

Aleksander Kaczorowski - "Ota Pavel. Pod powierzchnią" (Czarne)
Marcin Kołodziejczyk - "Prymityw. Epopeja narodowa" (Wielka Litera)
Małgorzata Rejmer - "Błoto słodsze niż miód" (Czarne)
Zyta Rudzka - "Krótka wymiana ognia" (W.A.B)
Juliusz Strachota - "Turysta polski w ZSRR" (Ha!art)
Mariusz Szczygieł - "Nie ma" (Dowody na Istnienie)
Szczepan Twardoch - "Królestwo" (Wydawnictwo Literackie)


Polecam również czwartą pozycję :smile:
Obrazek
Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś...
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Nike 2019

Postautor: Tommy Black » pn paź 07, 2019 8:19 am

Obrazek

Nieco mniej czytamy w Salonie na przełomie lata i jesieni ale to się przecież zmieni. Póki co bądźmy choć na bieżąco.

23. Nagroda Literacka Nike trafiła w niedzielę do Mariusza Szczygła za tom reportaży "Nie ma". - Ciężko to unieść. Wzruszyłem się - powiedział Szczygieł ze statuetką w rękach.
W tym roku przewodniczący jury prof. Marek Zaleski obradował razem z Teresą Bogucką, Agatą Dowgird, Marylą Hopfinger, Dariuszem Kosińskim, Anną Nasiłowską, Antonim Pawlakiem, Pawłem Próchniakiem oraz Joanną Szczęsną.
- Nagradzamy książkę, która jest niczym rozsypane archiwum z poszukiwań odpowiedzi na pytanie fundamentalne: dlaczego raczej czegoś "nie ma", niż jest - mówił na początku laudacji prof. Zaleski. Po tych słowach było już jasne, kto został tegorocznych laureatem.
- To brawurowe i ekscentryczne podejście, jak na reportaż, którego racją jest przecież to, co jest, co zdarzyło się. We wstępie do swojej książki autor zawiadamia czytelnika, że dedykuje książkę przyjaciołom, którzy już odeszli, lecz ich nieobecność stanowi rzeczywisty wymiar jego codzienności. Ale to tylko jedna z postaci owego "nie ma", z jaką mamy tu do czynienia - kontynuował Zaleski. Głos oddano następnie wyraźnie wzruszonemu laureatowi. - Przyszedł moment w moim życiu, kiedy pomyślałem sobie, że nie piszę reportaży tylko dla czytelników, nie tylko piszę dla bohaterek i dla bohaterów, którym te reportaże też coś dają w ich życiu, ale że mogę pisać reportaż dla siebie. Wspaniali pisarze fikcji mogą swoje sprawy pozałatwiać swoimi powieściami, wywentylować pewne problemy, to pomyślałem, że można to też robić reportażami - mówił. Szczygieł tłumaczył, że w swojej twórczości "nie potrafi zmyślać".

https://youtu.be/0cQH_EZg6os

PS
Ja się bardzo cieszę. Znamy się lata... :) I oczywiście gratuluję! :brawo:

Wróć do „Literatura”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość