Jerzy Pilch nie żyje. Laureat Literackiej Nagrody Nike miał 68 lat

Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10897 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Jerzy Pilch nie żyje. Laureat Literackiej Nagrody Nike miał 68 lat

Postautor: Tommy Black » sob maja 30, 2020 4:37 am

Jest coraz gorzej...Jurek! Tak się nie robi! Bez sensu...

Jerzy Pilch i Katarzyna Janowska



I jeszcze raz...



Kręcił frazą jak nikt inny w Polsce. Kochał kobiety, rytmiczność prozy, swoją matulę, koniak albański i drużynę Cracovii. Pisał błyskotliwe felietony, które niepostrzeżenie przechodziły w powieści. I powieści, które drukował w rytmie felietonowym. Był królem życia, choć były okresy, że pewnie tego nie pamiętał. Jego rodzinna luterska Wisła stała się polską krainą Macondo, a postać ojca w jego opowieściach rozrosła się do rozmiarów głowy rodu z literatury wielbionego przez niego Brunona Schulza.
Trudno uwierzyć, że nie ma Pilcha.

KATARZYNA JANOWSKA
Awatar użytkownika
Selene
Moderator
Moderator
Posty: 4178
Rejestracja: ndz cze 21, 2015 5:49 pm
Lokalizacja: Thalloris
Podziękował: 20800 razy
Otrzymał podzięk.: 5362 razy
Płeć: Kobieta

Jerzy Pilch nie żyje. Laureat Literackiej Nagrody Nike miał 68 lat

Postautor: Selene » pt maja 29, 2020 9:30 pm

Uzupełnię nieco...

Pisarz, publicysta i scenarzysta. W 2001 roku Plich został laureatem Nagrody Literackiej Nike za powieść "Pod Mocnym Aniołem".

Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle, na Śląsku Cieszyńskim, w rodzinie ewangelickiej. W jego książkach stale powracał temat dzieciństwa i tradycji rodzinnych. - Mam w sobie ten lęk, który jest kłopotliwy: synka, z małej miejscowości, z Wisły, i nim w gruncie rzeczy jestem - mówił o sobie pisarz.

Laureat Nagrody Nike, był do niej czterokrotnie nominowany
Jego pierwszym dziełem był tom "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej", za który w 1989 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Jego powieść "Spis cudzołożnic. Proza podróżna" z 1993 roku została rok później przeniesiona na duży ekran w reżyserii Jerzego Stuhra.

Cztery jego książki były nominowane do Literackiej Nagrody Nike. W 2001 roku nagrodę tę przyniosła mu książka "Pod Mocnym Aniołem". Na jej podstawie w 2013 roku powstał film, w którym główną rolę zagrał Robert Więckiewicz.

Pisarz był też felietonistą. Publikował między innymi w "Tygodniku Powszechnym", pisał dla "Polityki", "Dziennika" i "Przekroju".

Pilch był także autorem scenariuszy do dwóch filmów z cyklu "Święta polskie": "Żółtego szalika" i "Miłości w przejściu podziemnym". Pierwszy z tych filmów zdobył nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Pilch deklarował, że jego ulubionym pisarzem, do którego stale wraca, jest Bruno Schulz. "Należę do tych, co Brunona Schulza wielbią bezgranicznie; nie tyle doń nieustannie wracam, ile praktycznie od dziesięcioleci się z nim nie rozstaję. Tak jest: zabrałbym go na bezludną wyspę, tak jest: chciałbym z nim w zaświatach pogadać, tak jest: chciałbym się z nim … - napić" - pisał w "Dzienniku". Uważał się też za ucznia Tadeusza Konwickiego.

Pisarz cierpiał na chorobę Parkinsona.


Obrazek
Obrazek
Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś...
Awatar użytkownika
Militch
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: śr lis 20, 2019 7:20 am
Lokalizacja:
Podziękował: 103 razy
Otrzymał podzięk.: 215 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Jerzy Pilch nie żyje. Laureat Literackiej Nagrody Nike miał 68 lat

Postautor: Militch » pt maja 29, 2020 8:16 pm

Szkoda. Dobry pisarz to był, nierówny, ale mimo wszystko dobry. No i o piłce pisał, powiedziałbym, iście literacko.

Szkoda. Takie już jest to życie, że zawsze się musi skończyć.

Wysłane z mojego SM-J730F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
kamil_k
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 134
Rejestracja: ndz wrz 29, 2019 6:06 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 72 razy
Otrzymał podzięk.: 128 razy
Płeć: Mężczyzna

Jerzy Pilch nie żyje. Laureat Literackiej Nagrody Nike miał 68 lat

Postautor: kamil_k » pt maja 29, 2020 7:50 pm

Jerzy Pilch nie żyje. Laureat Literackiej Nagrody Nike miał 68 lat

Jerzy Pilch nie żyje. Pisarz miał 68 lat. O jego śmierci pierwsza poinformowała "Gazeta Wyborcza". Jerzy Pilch był publicystą, scenarzystą i dramaturgiem. Na koncie miał wiele nagród, w tym Literacką Nagrodę Nike.

Wróć do „Literatura”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 3 gości