XVIII Konkurs Chopinowski

Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

XVIII Konkurs Chopinowski

Postautor: Tommy Black » pt paź 22, 2021 8:41 am

A dziś, bogatsi o wiedzę i doświadczenia ale i spokojniejsi i bez widocznych symptomów załamania nerwowego, zobaczmy to co się tu powinno znaleźć już dawno...

Najpierw długie godziny oczekiwania na werdykt jurorów, potem ogromne emocje i niesamowita radość zwycięzców XVIII Konkursu Chopinowskiego.



XVIII Konkurs Chopinowski | Finał: Bruce (Xiaoyu) Liu
Rozmawiał Jakub Braun



BRUCE (XIAOYU) LIU – final round (18th Chopin Competition, Warsaw)




I coś extra, jak na Salon przystało. Od 1927 do 2015 roku wszystkich 17 poprzednich zwycięzców...

Awatar użytkownika
Krasnal45
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: sob cze 20, 2015 6:38 am
Lokalizacja: Aglomeracja Śląska
Podziękował: 5173 razy
Otrzymał podzięk.: 7643 razy
Płeć: Mężczyzna

XVIII Konkurs Chopinowski

Postautor: Krasnal45 » czw paź 21, 2021 11:02 am

Tomasz, życie. Absolwenci pewnych uczelni, zawsze będą bardziej poszukiwani, poważani i doceniani od absolwentów innych pewnych uczelni. Niekoniecznie ze względu na ich wiedzę i umiejętności czy kreatywność.
__________________________________
Obrazek
__________________________________
Od 22.02.2013 bez analoga.
You don't smoke? Do not vape!
Obrazek
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

XVIII Konkurs Chopinowski

Postautor: Tommy Black » czw paź 21, 2021 10:56 am

Obrazek

Bruce (Xiaoiu) Liu z Kanady został zwycięzcą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Jury pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń ogłosiło werdykt dopiero po 2 w nocy.

"To była wielka przygoda"
O mój boże, naprawdę nie wiem, co powiedzieć. To jest wspaniałe uczucie, stać tutaj, to była wielka przygoda z tymi wspaniałymi ludźmi grać w Filharmonii Narodowej w Warszawie... Na pewno szczęśliwa jest moja rodzina i moi przyjaciele, a ja naprawdę nie mam słów. To wielkie przeżycie i wielka radość móc uczestniczyć w tym wspaniałym, niezwykle prestiżowym wydarzeniu jakim jest Konkurs Chopinowski.


Laureaci:

VI nagroda: JJ Jun Li Bui (Kanada)
V nagroda: Leonora Armellini (Włochy)
IV nagroda: ex aequo Aimi Kobayashi (Japonia) i Jakub Kuszlik (Polska) (także nagroda Polskiego Radia za mazurki)
III Martin Garcia Garcia (Hiszpania) (także nagroda za najlepsze wykonanie koncertu)
II nagroda: ex aequo Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia) (także nagroda im. Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty) i Kyohei Sorita (Japonia)
I nagroda: Bruce (Xiaoiu) Liu (Kanada)

Edit:

Od drugiej nad ranem minęło sporo czasu, wypiłem kawę z mlekiem na śniadanie, whisky on the rock na drugie śniadanie, obejrzałem kilka scen z filmu " W samo południe" i mogę coś napisać.
Jestem załamany. Nie całym werdyktem, bo nagroda dla Xiaoiu Liu jest całkiem zrozumiała. Sądziłem jednak, że ten skład Jury będzie wolny od prostych skojarzeń i konserwatorsko- uczelnianych konotacji. Brak nagrody dla Jewy Gevorgian jest co najmniej zastanawiający. Podobno zbyt dużo było w jej grze mistrzów konserwatorium moskiewskiego. No tak, tego zanegować się nie da. Podobnie jak tego, że długo żaden Polak nie wygra tego konkursu. Polskie uczelnie skutecznie zabiją osobowość każdego wybitnego pianisty. Zimerman to wyjątek od reguły. Trudno, nie zawsze wygrywają moi faworyci. W zasadzie to nigdy nie wygrywają. Czas żebym sam wystąpił chyba...
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

XVIII Konkurs Chopinowski

Postautor: Tommy Black » pn paź 18, 2021 6:55 pm

The 18th International Fryderyk Chopin Piano Competition, finals, 18.10.2021 od ponad 2 godzin już trwa a teraz i Wy w Salonie możecie tego finału posłuchać...



18.00 – 18.40
KAMIL PACHOLEC (Polska / Poland)
https://chopin2020.pl/en/competitors/...

Koncert e-moll op. 11 / Concerto in E minor, Op. 11
Allegro maestoso
Romance. Larghetto
Rondo. Vivace



18.40 – 19.20
HAO RAO (Chiny / China)
https://chopin2020.pl/en/competitors/...

Koncert e-moll op. 11 / Concerto in E minor, Op. 11
Allegro maestoso
Romance. Larghetto
Rondo. Vivace



19.20 – 19.50
przerwa / intermission



19.50 – 20.30
KYOHEI SORITA (Japonia / Japan)
https://chopin2020.pl/en/competitors/...

Koncert e-moll op. 11 / Concerto in E minor, Op. 11
Allegro maestoso
Romance. Larghetto
Rondo. Vivace



20.30 – 21.10
LEONORA ARMELLINI (Włochy / Italy)
https://chopin2020.pl/en/competitors/...

Koncert e-moll op. 11 / Concerto in E minor, Op. 11
Allegro maestoso
Romance. Larghetto
Rondo. Vivace



Finalistom konkursu towarzyszy / The finalists in the competition will be accompanied by

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII NARODOWEJ / THE WARSAW PHILHARMONIC SYMPHONY ORCHESTRA
http://filharmonia.pl/en/o-nas/orkiestra

ANDRZEJ BOREYKO dyrygent / conductor
http://filharmonia.pl/en/o-nas/orkies...
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

XVIII Konkurs Chopinowski

Postautor: Tommy Black » czw paź 14, 2021 5:54 am

To faworytka publiczności i krytyków. Gra z pasją, ogniem, wirtuozerią...

Obrazek
Eva Gevorgyan podczas Konkursu Chopinowskiego (Fot. Wojciech Grzędziński/NIFC)

...tak i moja też i ja ją od pierwszej rundy widzę w finale. Trudno usiedzieć przy komputerze kiedy ta dziewczyna gra Chopina!

EVA GEVORGYAN – II etap (18. Konkurs Chopinowski, Warszawa)
11.10.2021
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej w Warszawie / Warsaw Philharmonic Concert Hall



Co gra?

Ballada As-dur op. 47 / Ballada As-dur op. 47 (0:28)
Walc As-dur op. 34 nr 1 / Waltz in A flat major, Op. 34 No. 1 (8:14) Walc a-moll op. 34 nr 2 / Walc a-moll op. 34 Nie. 2 (13:09) Walc F-dur op. 34 nr 3 / Walc F-dur op. 34 nr 3 (18:33) Polonez fis-moll op. 44 / Polonez fis-moll op. 44 (21:13)

A tu co mówiła Eva tuż przed konkursem...

Awatar użytkownika
Superlux
Patronauta
Patronauta
Posty: 1856
Rejestracja: pn lip 29, 2019 6:21 pm
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 3581 razy
Otrzymał podzięk.: 1775 razy
Płeć: Mężczyzna

XVIII Konkurs Chopinowski

Postautor: Superlux » sob paź 02, 2021 10:10 am

Wprawdzie Bach zagrany na inaugurację... w takim składzie to profanacja, szczególnie kiedy pamięta się o dość konserwatywnym podejściu jurorów do wykonań muzyki Szopena (szkoda tylko że używane są instrumenty o charakterystyce nieznanej za życia wielkiego pianisty, no ale to tylko szczegół ;) ).... jednak fajnie że konkurs właśnie się zaczyna, na pewno zerknę i okiem... i uchem. :-D

Może narodzi się nowy Krystian Zimerman, największy wirtuoz spośród wszystkich dotychczasowych zwycięzców. Jaki to był genialny czas, jego konkursowy koncert nie był pozbawiony młodzieńczych błędów ale to nie zawsze jest najistotniejsze. To był ogień, wybuch wulkanu... niesamowite przeżycie, geniusz. Późniejsze klasyczne już i mistrzowskie wykonania z Giulinim, Kondraszynem czy to niemal idealne z własną orkiestrą nie zrobiło na mnie takiego wrażenia.

A ilu wielkich nie zostało nawet laureatami, ilu otrzymało tylko wyróżnienia - Ax, Pogorelić, Goerner czy wybitnie utalentowana ś.p. Mihaela Ursuleasa...




:beer2:
Obrazek
Awatar użytkownika
Tenmen
Patronauta
Patronauta
Posty: 2389
Rejestracja: wt paź 18, 2016 10:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4559 razy
Otrzymał podzięk.: 2736 razy
Płeć: Mężczyzna

XVIII Konkurs Chopinowski

Postautor: Tenmen » sob paź 02, 2021 9:30 am

Szczerze powiem, nie obraźcie się że ten konkurs jest przede wszystkim dla melomanów oraz specjalistów. Dla mnie nie ma różnicy kto lepiej, kto gorzej, gdy słucham po raz 25 ten sam kawałek.
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

XVIII Konkurs Chopinowski

Postautor: Tomba » sob paź 02, 2021 7:46 am

Uzupełnię wypowiedź Tommiego. Ten konkurs to też nietuzinkowe osobowości.

Krystian Zimerman, rozpoznawalny nie tylko dzięki swojemu talentowi, ale też kontrowersyjnym wypowiedziom i gwałtownym reakcjom. Na przykład w 2009 roku w połowie koncertu w Stanach Zjednoczonych zapowiedział, że nie odwiedzi więcej ze swoją muzyką kraju, "którego armia chce kontrolować cały świat". Cztery lata temu pianista przerwał koncert w Essen, ponieważ jeden z widzów nagrywał go telefonem komórkowym. Legendarny jest też jego perfekcjonizm. Podróżuje z własnym fortepianem, ma wysokie wymagania co do akustyki sali, w jakiej gra (to akurat nikogo nie powinno dziwić). Takie wydarzenia budują wizerunek Zimermana jako kontrowersyjnego geniusza i nonkonformisty. Choć nie wszystkim musi się to podobać, to tego, że jego osobę otacza jakaś szczególna "mitologia" odmówić nie można.

Pamiętam jak dziś jaki skandal wywołał Ivo Pogorelić w 1980 roku. Jedyny chyba pianista w historii konkursu, który zasłynął jako ten… który go nie wygrał. Rozczochrane włosy, pozornie niedbały ubiór – to oburzało, przyciągało, elektryzowało publiczność. Jego interpretacje muzyki Chopina były odważne, zdecydowanie więcej w nich chyba było Ivo niż Fryderyka, ale to słuchaczy urzekało. Marta Argerich nazwała Porogelića "geniuszem", a fakt, że pianista odpadł jeszcze przed finałem, ostro skrytykowała. W ramach protestu wobec werdyktu słynna pianistka postanowiła odejść z grona jurorów konkursu. To był zresztą rok wielkich wyjść, bo jeszcze wcześniej skład jury opuścił Louis Kentner, laureat V nagrody na II Konkursie Chopinowskim.



Warto też przypomnieć postać Rafała Blechacza, polskego laureata pierwszej nagrody na XV konkursie w roku 2005.




Źródło i więcej informacji: https://kultura.onet.pl/wiadomosci/konk ... ji/cf1ckyn
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

XVIII Konkurs Chopinowski

Postautor: Tommy Black » sob paź 02, 2021 7:08 am

Obrazek

Konkurs Chopinowski to rekordowa liczba sław, które za młodu wzięły w nim udział. A także skandali. Prawdziwych i wymyślonych.
Najstarszy tej rangi konkurs muzyczny. Wystartował przed wojną, ale kulminacja jego świetności przypadła na lata 60. i 70. Był wtedy oknem na świat dla tych po jednej stronie żelaznej kurtyny, podczas gdy po drugiej stronie wiedzieli, że tam, na Wschodzie, są dwa światowej rangi konkursy: Chopinowski w Warszawie i młodszy o 31 lat Czajkowskiego w Moskwie. Oba porównywalne tylko z Konkursem im. Królowej Elżbiety w Brukseli, ewentualnie turniejami w Genewie i Bolzano.

Chopinowskiemu w czasach hegemonii firm płytowych blasku dodawało to, że Deutsche Grammophon co pięć lat wydawał płytę zwycięzcy lub wyróżniającego się pianisty (w tym roku DG w ciemno oferuje kontrakt z przyszłym zwycięzcą).

Z czasem konkursów przybyło, również tych najwyższej rangi, jak konkurs Vana Cliburna w Forth Worth w Teksasie czy im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie. Ale Chopinowski jest wobec innych konkursów niczym Empire State Building w Nowym Jorku - niby wokół powstały inne drapacze chmur, ale to on jest ikoną. Chopinowski oferuje dziś atrakcyjny zestaw nagród, łącznie z trasą dla złotego medalisty ufundowaną przez NIFC w najlepszych salach koncertowych: w Amsterdamie, Londynie, Paryżu, Brukseli, Tokio.



Przeczytajcie, jest w wolny dostęp akurat, ten artykuł o Konkursie. Warto.

https://wyborcza.pl/7,75410,18949477,ko ... ywali.html
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

XVIII Konkurs Chopinowski

Postautor: Tomba » sob paź 02, 2021 6:55 am

Jak znajdę czas, a ostatnio strasznie mi brakuje, to chętnie pooglądam. Jakieś dziesiąt lat temu obejrzałem prawie cały konkurs i sam typowałem. Możecie wierzyć albo nie, ale było to naprawdę pasjonujące.
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................

Wróć do „Muzyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości