Zrównoważony rozwój, wszędzie o tym piszą i mówią ale o co tu chodzi?

Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18401
Rejestracja: 05 cze 2015, 09:23
Punkty reputacji: 24138
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 8019 razy
Otrzymał podzięk.: 20576 razy
Płeć: Mężczyzna

Zrównoważony rozwój, wszędzie o tym piszą i mówią ale o co tu chodzi?

Postautor: Tommy Black » 14 paź 2021, 08:35

Obrazek

Zacznijmy od początku...

Ideę zrównoważonego rozwoju trafnie oddaje zdanie z Raportu Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozwoju z 1987 r. Nasza wspólna przyszłość „zrównoważony rozwój to taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie”.

Potrzeba zintegrowanych działań w obszarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym
Zrównoważony rozwój to solidarność międzypokoleniowa polegająca na znajdowaniu takich rozwiązań gwarantujących dalszy wzrost, które pozwalają na aktywne włączenie w procesy rozwojowe wszystkich grup społecznych, dając im jednocześnie możliwość czerpania korzyści ze wzrostu gospodarczego.

Obrazek

Początkowo dyskusje wokół zrównoważonego rozwoju ograniczały się do potrzeby zmniejszania negatywnego oddziaływania gospodarek na środowisko przyrodnicze. Z biegiem lat koncepcja nabrała pełniejszego zrozumienia, wyrównując istotę trzech czynników rozwoju: poszanowania środowiska, postępu społecznego i wzrostu gospodarczego. Obecnie koncepcja zrównoważonego rozwoju coraz częściej wchodzi do głównego nurtu dyskusji nad rozwojem społeczno-gospodarczym, stając się zasadą horyzontalną, odzwierciedlaną we wszystkich politykach rozwojowych kraju.

W Polsce zasadzie zrównoważonego rozwoju nadano rangę prawa podstawowego wynikającego z zapisów Konstytucji RP. Art. 5 ustawy zasadniczej mówi:
„Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju”.

A teraz popatrzmy jak to wszystko wygląda ostatnio w praktyce.

Wyniki raportu „Barometr Bayer” nt. zrównoważonego rozwoju

Obrazek

Kobiety liderkami zrównoważonej rewolucji. Młodzi doceniają, starsi realizują
Wiemy, że trzeba, oceniamy, że warto, ale do codziennego stosowania praktyk zrównoważonego rozwoju jeszcze droga daleka.

Bayer zaprezentował wyniki badania opinii społecznej „Barometr Bayer” poświęconego zrównoważonemu rozwojowi, biorąc pod uwagę kontekst środowiskowy, społeczny i ekonomiczny. Badanie, na zlecenie Bayer, przeprowadził instytut badawczy Kantar [1]. Patronat honorowy objął UN Global Compact Network Poland.

„Ja” i zrównoważony rozwój
Zdecydowana większość z nas (83 proc.) słyszała to pojęcie, blisko 70 proc. deklaruje zainteresowanie tematyką zrównoważonego rozwoju. Do postępowania w życiu codziennym zgodnie z jego zasadami motywuje nas:

· dbanie o środowisko (54 proc.),

· poglądy (41 proc.),

· przyszłość dzieci (37 proc.).

To kobiety są częściej propogatorkami zrównoważonego rozwoju – uważają, że jego zasady są światu bardzo potrzebne, dostrzegają też wiele osobistych korzyści. Dość zgodni z kolei jesteśmy (60 proc. badanych) w stwierdzeniu, że innowacje sprzyjają zrównoważonemu rozwojowi.

A więcej o tym ciekawym badaniu możecie przeczytać tu: https://pap-mediaroom.pl/polityka-i-spo ... go-rozwoju

A ja tylko dodam jeszcze:

Badanie „Barometr Bayer” zrealizowano, oprócz Polski, w innych państwach regionu – w Czechach, na Słowacji i Węgrzech [2]. Respondentów różnicuje kilka ciekawych wyników.

Najbardziej zainteresowani zrównoważonym rozwojem są Węgrzy (78 proc.), najmniej – Czesi (57 proc.). Różnią nas ponadto motywacje: o ile we wszystkich krajach na pierwszym miejscu jest dbałość o środowisko, o tyle jedynie w Polsce jako kolejny argument wymieniane są własne poglądy - respondenci w pozostałych krajach zgodnie wymienili przyszłość dzieci.

Wróć do „Świat Nauki i Wiedzy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości