GeekVape Aegis Solo

Awatar użytkownika
salto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: czw lip 26, 2018 5:46 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 276 razy
Otrzymał podzięk.: 500 razy
Płeć: Mężczyzna

GeekVape Aegis Solo

Postautor: salto » pt cze 14, 2019 11:12 am

Świetnie,

ogniwa Sony VTC6 (poniżej) mają niemal identyczny przebieg, jak obrazowane wcześniej - dla przykładu - LG HG2.
Obrazek
Innymi słowy są to ogniwa wysokopojemnościowe. Cechą charakterystyczną tych ogniw, jest duży nieliniowy sag przy wyższych prądach. Są to dodatkowo ogniwa wysokopojemnościowe nowego typu. Ja je nazywam ogniwami hybrydowymi. Ich katody są zoptymalizowane do pracy w swoim górnym zakresie prądowym oferując w tym zakresie względnie stałą oraz relatywnie dużą ilość oddawanej energii. Zakres ten można rozpoznać na wykresie po zmniejszeniu dynamiki przyrostu sag-u przy zwiększaniu poboru prądu. Dla VTC6 (oraz HG2) jest to zakres 15-20A.

Twój eksperyment wykrył, że w tym zakresie nie jest istotnym sposób łączenia pary ogniw. Tyle samo*** energii odda zestaw szeregowy pracujący w omawianym zakresie***, ile równoległy pracujący ze zancznie mniejszym sagiem. Dla mnie to bardzo ciekawy wynik.


________________________
** Wyszło Ci niemal tyle samo, ale nie policzyliśmy jak długo się trzymałeś w ryzach zakresu 15-20A oraz nie wiemy gdzie dokładnie są krzywe ograniczające, mamy wykres z rozdzielczością 5A. Także nie wydaje mi się dużym nadużyciem to uogólnienie, a cecha ta ma sens z perspektywy inżynierii ogniw.

*** Wieczorem to przeliczę zgrubnie i ew. skoryguję wnioski.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

GeekVape Aegis Solo

Postautor: Tomba » pt cze 14, 2019 10:06 am

salto pisze:Dzięki @
Awatar użytkownika
Tomba
!
Podaj jeszcze co to za ogniwa. Oraz ich szacunkowy wiek elektryczny.

To są: Li-Ion SONY 18650 VTC6 z deklarowaną pojemnością 3100. Są one z rozbiórki i sprzedawane jako nowe.
Bezpośrednio po zakupie miały 2891 i 2888. Rok produkcji 2018.
Używane przeze mnie 4 miesiące.
Przy rozładowaniu z użyciem ładowarki weszłoby jeszcze trochę więcej.
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................
krzysiek737
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czw cze 13, 2019 8:00 pm
Lokalizacja: kraków
Płeć: Mężczyzna

GeekVape Aegis Solo

Postautor: krzysiek737 » czw cze 13, 2019 8:07 pm

Witam . Wczoraj dostałem przesyłkę z moim Aegis Solo Kit z Tengu RDA . Pierwsze wrażenie super fajne chmurki jak przy 32W, które ustawiłem . Dzisiaj trochę powapowałem i wyskoczył błąd NO COIL DETECTED . Wymieniłem grzałki ale nic to nie pomogło , zobaczę co suport napisze .
Awatar użytkownika
salto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: czw lip 26, 2018 5:46 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 276 razy
Otrzymał podzięk.: 500 razy
Płeć: Mężczyzna

GeekVape Aegis Solo

Postautor: salto » czw cze 13, 2019 7:47 pm

Dzięki @
Awatar użytkownika
Tomba
!

:beer:

Podaj jeszcze co to za ogniwa. Oraz ich szacunkowy wiek elektryczny.

Minimalnie, ale mierzalnie wygrało (w ilości odparowanego liquidu; a.k.a. zamianie energii elektrycznej na kinetyczną liquidu) jedno ogniwo. To oznacza, że pracowało w górnym, ale jednak swoim zakresie prądowym. Ciekawe, że na 50W pola (ich sumy) okazały się niemal równe. Podejrzewam, że sag wyrównał tę walkę. Gdyby test był na (i) 30W lub (ii) 70W, to obastawiałbym istotną przewagę jednego ogniwa w (i) oraz wygraną szeregowej konfiguracji 2x w (ii). Dobra robota!
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

GeekVape Aegis Solo

Postautor: Tomba » czw cze 13, 2019 12:21 pm

Dokończenie testu. Tym razem na dwóch akusach.
Niestety, ale nieznacznie zmienił się opór grzałki na 0,17 i nie zauważyłem kiedy przestawiła mi się moc z 50 na 50,1W.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Akumulatory 2617 + 2652 = 5269 mAh - 451 puffów - średnia 11,68mAh na puff.
Odparowane ok 3,25 zbiornika czyli ok 16ml
Prąd rozładowania podczas pracy ok 17A

Reasumując - na 2 akusach wychodzi w przybliżeniu 2 razy tyle co na jednym, więc prawa fizyki i matematyki są zachowane ;)
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................
Awatar użytkownika
salto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: czw lip 26, 2018 5:46 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 276 razy
Otrzymał podzięk.: 500 razy
Płeć: Mężczyzna

GeekVape Aegis Solo

Postautor: salto » śr cze 12, 2019 7:10 pm

Nie mogę edytować; @
Awatar użytkownika
Haze
,
Haze pisze: Wprawdzie przebieg u=f(t) będzie wyglądał identycznie więc wszystkie Twoje spostrzeżenia są słuszne ale to pole pod krzywą to nie do końca tak (chyba, nie żebym chciał tu kruszyć kopie).

popatrz na to w ten sposób. Interpretacja tego pola wynika wprost z definicji napięcia i ładunku. Oś pionowa: [V] U = def. W/q; pozioma [Ah = A3600s = 3600C] q = def. it. Czyli, po prostu, Uit = Uq = (W/q)q = W = E; w jednostce VAh = VA3600s = V3600C = (J/C)3600C = 3600J. Ścieżka poprzednia, przez redukcję czasu, tj. Uit = Pt = (W/t)t = W = E, tłumaczy - poprzez wprowadzenie pojęcia mocy P = W/t - skąd na koszulkach ogniw energia w [Wh], z E = Pt [Wh = (J/s)3600s = 3600J].

:beer:
Obrazek
Awatar użytkownika
salto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: czw lip 26, 2018 5:46 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 276 razy
Otrzymał podzięk.: 500 razy
Płeć: Mężczyzna

GeekVape Aegis Solo

Postautor: salto » wt cze 11, 2019 2:35 pm

Haze pisze:Tej krzywej rozładowania nie można chyba tak wprost scałkować... Bo na osi ox nie ma czasu, tylko Ah

Jest czas, składowa "h" w "Ah". Rozumowanie bazuje na redukcji tego czasu, tj. UIt = Pt = (W/t)t = (E/t)t = E;
Haze pisze:a w każdym razie przy takim całkowaniu trzeba by jeszcze uwzględnić prąd przy jakim szło rozładowanie.

Istotnie. Jest on podany w kwadraciku przy każdej krzywej. Tyle, że na tych wykresach jest on stały, w sensie bezpośrednio całka jest energią oddaną mechanikowi przy odpowednio dobranej - pod konkretną krzywą 10A, 15A, 20A, 25A - grzałce.

Podałem dyskusyjną procedurę przybliżenia tej krzywej, dla elektronika. Połączyć początek krzywej wyżej wyliczonej wartości nateżenia początkowego z końcem krzywej poniżej wyliczonej wartości końcowej, zachowując ~ punkty przegięcia. Prawdę pisząc, to wymysliłem tę procedurę na potrzeby posta powyżej, edytując go. Nie potrafię oszacować jej błędu, jedynie >>wydaje mi się<<, że z uwagi na podobny kształt wszystkich 4 krzywych, gdyby uśrednić punkt przegięcia względem obu osi, oczekiwany błąd nie powinien być większy niż błąd z dopasowania do dwóch z czterech krzywych rozstawionych co 5A.
Haze pisze:Przy obliczaniu rozpływu prądu w obwodzie z bateryjką trzeba też pamiętać o spadku napięcia na jej Rw (który w efekcie jeszcze "podbija" prąd) ale rozumiem, że dla uproszczenia to pominąłeś.

Tak. Chociaż, gdy mi zwróciłeś na to uwagę, to patrząc na sag HG2, nie sposób się nie zgodzić, że trzeba go wliczyć. Jest to ~0.5V w przy prądzie o którym rozmawiamy.

Tomba pisze:Gwoli ścisłości, ja nie chcę udowadniać, że praca na jednym akusie jest lepsza, ale, że jest możliwa i też daje komfort użytkowania ;)

Ja celowo nie podałem nigdzie, ani nie zasugerowałem nawet, spodziewanego - od strony teoretycznej - wyniku. Właśnie dlatego, że eksperyment jest w toku. Podałem tylko rozumowanie (a @
Awatar użytkownika
Haze
je doprecyzował sagiem), którym być może można będzie (Edit: o ile doprowadzimy je >>wspólnie<< do punktu w którym wszyscy się z tym zgodzimy) - po zakończeniu eksperymentu - spróbować wyjaśnić wyniki, które Ci wyjdą. Wszystko trzeba sprawdzić eksperymentalnie a następnie wyjaśnić teoretycznie. Lub przewidzieć teoretycznie i zweryfikować eksperymentalnie. Ja lubię obie te ścieżki. Oraz liczę na to, że się nie przetną, wtedy dopiero zaczniemy się dobrze bawić.

:beer:
Obrazek
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: GeekVape Aegis Solo

Postautor: Haze » wt cze 11, 2019 9:30 am

@
Awatar użytkownika
salto
, wprawdzie obecnie zajmuję się kontemplowaniem bikini i innych takich rzeczy :-)) ale Twój wywód nie daje mi spokoju. Tej krzywej rozładowania nie można chyba tak wprost scałkować... Bo na osi ox nie ma czasu, tylko Ah, a w każdym razie przy takim całkowaniu trzeba by jeszcze uwzględnić prąd przy jakim szło rozładowanie. Wprawdzie przebieg u=f(t) będzie wyglądał identycznie więc wszystkie Twoje spostrzeżenia są słuszne ale to pole pod krzywą to nie do końca tak (chyba, nie żebym chciał tu kruszyć kopie).

PS. Przy obliczaniu rozpływu prądu w obwodzie z bateryjką trzeba też pamiętać o spadku napięcia na jej Rw (który w efekcie jeszcze "podbija" prąd) ale rozumiem, że dla uproszczenia to pominąłeś.

@
Awatar użytkownika
Tomba
, mod podaje Ci ampery na grzałce, salto pisze o stronie pierwotnej przetwornicy, czyli o tym co płynie przez bateryjkę.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

GeekVape Aegis Solo

Postautor: Tomba » wt cze 11, 2019 9:26 am

salto pisze:(i) 50W/4.2V/0.95 = 12.53A, oraz
(ii) 50W/3.2V/0.95 = 16.45 A

Salto, trochę nie kumam (nie byłem bystry z fizyki ;))
Czy te podane ampery, to to, co ma mi się wyświetlać podczas pracy moda?
Mi cały czas ampery wahały się w granicy od 17,1 -17,4 - od początku do końca akusa.

PS. Gwoli ścisłości, ja nie chcę udowadniać, że praca na jednym akusie jest lepsza, ale, że jest możliwa i też daje komfort użytkowania ;)
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................
Awatar użytkownika
mario_79
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: sob maja 18, 2019 9:04 am
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podzięk.: 53 razy
Płeć: Mężczyzna

GeekVape Aegis Solo

Postautor: mario_79 » wt cze 11, 2019 8:31 am

marioklr pisze:Wiecie, gdzie można go kupić aktualnie ?

Szukaj w Vape Club Poland, jeśli chodzi o stacjonarki w PL.
Ale tylko kity z parownikiem Cerberus.

Ewentualnie Alli, ale tam na granicy może być problem z paczką, no i wersja dla cierpliwych - czas oczekiwania na przesyłkę.

Wróć do „Zasilania elektroniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot], mgdgdr, Semrush [Bot] i 1 gość