Ładowarka z pomiarem pojemności

Awatar użytkownika
iron64
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3677
Rejestracja: pn lis 26, 2018 12:58 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 3216 razy
Otrzymał podzięk.: 2633 razy
Płeć: Mężczyzna

Ładowarka z pomiarem pojemności

Postautor: iron64 » pt sie 27, 2021 6:56 pm

Dlatego uważam, że rozbijanie gówna na atomy nie ma sensu i pomiar rezystancji taki, jak oferują typowe ładowarki jest wystarczający. Pamiętajmy, że na wynik pomiaru wpływ ma nawet połączenie (styk akumulator-ładowarka). Jakość miernika wbudowanego też ma znaczenie, ale powiem szczerze, że ten z C4-12 jest niezły. Dobrze zaprojektowany jest układ. Dobrze wykonany też. Różnice moim zdaniem powstają na styku ogniwa z ładowarką, użytkownicy mechaników wiedzą w czym rzecz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Superlux
Patronauta
Patronauta
Posty: 1856
Rejestracja: pn lip 29, 2019 6:21 pm
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 3581 razy
Otrzymał podzięk.: 1775 razy
Płeć: Mężczyzna

Ładowarka z pomiarem pojemności

Postautor: Superlux » pt sie 27, 2021 6:47 pm

iron64 pisze:Ja posługuje się nazewnictwem dostosowanym. Woltomierz mierzy wolty, omomierz mierzy omy. Multimetr mierzy różne wartości. Trzymajmy się tego.
Przy czym zwykły multimetr nie zmierzy rezystancji ogniw. Ale spoko, może to moje skrzywienie i niewiele osób zwraca na to uwagę.
Tak więc, wracając z offtopa, C4-12 jest dobrym wyborem. Mnie tam nic nie padło.



Omomierz, tak!!! :-D :good: Tam gdzie szukałem pojawia się jeszcze określenie - tester rezystancji wewnętrznej i albo ceny zaczynają się od 170 PLN ... albo są przedstawione testery home made, są filmiki na YT.
No ale to dla pilnych uczniów, ja miałbym poważne problemy z budową czegoś takiego. :blush:



:friends:
Obrazek
Awatar użytkownika
iron64
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3677
Rejestracja: pn lis 26, 2018 12:58 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 3216 razy
Otrzymał podzięk.: 2633 razy
Płeć: Mężczyzna

Ładowarka z pomiarem pojemności

Postautor: iron64 » pt sie 27, 2021 6:47 pm

Ja posługuje się nazewnictwem dostosowanym. Woltomierz mierzy wolty, omomierz mierzy omy. Multimetr mierzy różne wartości. Trzymajmy się tego.
Przy czym zwykły multimetr nie zmierzy rezystancji ogniw. Ale spoko, może to moje skrzywienie i niewiele osób zwraca na to uwagę.
Tak więc, wracając z offtopa, C4-12 jest dobrym wyborem. Mnie tam nic nie padło.
Edit. Większość ładowarek mierzy ilość energii władowanej w ogniwo do osiągnięcia napięcia 4,2 v (najczęściej). Pomiar ten w przybliżeniu tylko jest właściwym. Problem się robi, gdy ogniwo jest zużyte na tyle, że nigdy nie osiągnie 4,2 v. Wtedy ładowarki ładują i ładują i jakby im nie przerwać to pewnie z 500 Ah by władowały. Podsumowując - kontrolujmy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Superlux
Patronauta
Patronauta
Posty: 1856
Rejestracja: pn lip 29, 2019 6:21 pm
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 3581 razy
Otrzymał podzięk.: 1775 razy
Płeć: Mężczyzna

Ładowarka z pomiarem pojemności

Postautor: Superlux » pt sie 27, 2021 6:11 pm

@
Awatar użytkownika
iron64



Ale widziałem takie cuda z pomiarem rezystancji... tylko że to już droższa zabawa. Generalnie to chodziło mi o jakiś multimetr!!! :facepalm: :lol: Przyzwyczaiłem się do tego w jaki sposób Chińczycy opisują tę funkcję w Xtar Dragon... woltomierz z pomiarem rezystancji. :-D

Za chwilę okaże się że albo Dragon (230 PLN) albo SkyrC (dużo drożej). :facepalm1: :lol:




:friends:
Obrazek
Awatar użytkownika
iron64
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3677
Rejestracja: pn lis 26, 2018 12:58 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 3216 razy
Otrzymał podzięk.: 2633 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Ładowarka z pomiarem pojemności

Postautor: iron64 » pt sie 27, 2021 5:32 pm

Woltomierz to nie specjalnie w czymś pomoże. Tak po prawdzie. Zmierzysz sobie napięcie i co dalej?
Obrazek
Awatar użytkownika
Superlux
Patronauta
Patronauta
Posty: 1856
Rejestracja: pn lip 29, 2019 6:21 pm
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 3581 razy
Otrzymał podzięk.: 1775 razy
Płeć: Mężczyzna

Ładowarka z pomiarem pojemności

Postautor: Superlux » pt sie 27, 2021 3:56 pm

@
Awatar użytkownika
Tomaszek96


Masz rację, są takie przypadki z C4-12... to jest generalnie polski problem, bo tych awarii w szerokim świecie jest niewiele. Pomimo tego jest tak jak piszesz, bywają takie przypadki i trzeba to mieć na uwadze, u mnie też wywaliło jeden slot.:lol: Ale w sumie to nie jestem sam, jest wielu ludzi którzy nie narzekają.... stąd ta propozycja, bo ciężko znaleźć naprawdę szybki sprzęt z dobrym pomiarem. Kolega chce zamówić coś co dobrze mierzy rezystancję, a Liitokala tę funkcjonalność ma do bani... nic sensownego się od niej nie dowiemy. Podobnie jest z ładowarkami Nitecore. Druga sprawa że On już kupił Lii-500 i z jej pomocą będzie mierzył pojemność i ładował akumulatory w pracy. :-D Teraz chce kupić ładowarkę do domu, taką która mierzy rezystancję w miarę dokładnie... i stąd Miboxery, Opus i Xtar. Może rzeczywiście, niech kupi jakiś woltomierz w dobrej cenie :blush: i w miarę szybką, prostą ładowarkę... to także jest wyjście.




:beer2:
Obrazek
Tomaszek96
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: pt sty 11, 2019 9:33 pm
Lokalizacja: Sokółka
Otrzymał podzięk.: 3 razy
Płeć: Mężczyzna

Ładowarka z pomiarem pojemności

Postautor: Tomaszek96 » pt sie 27, 2021 3:10 pm

koshtur pisze:Czyli Miboxer C4-12 będzie takim "złotym środkiem"?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
W modelu C4-12 nie masz funkcji pomiaru pojemności ogniwa, tak jak to jest w Liitokali Lii-500. Miboxer ma też to do siebie, że kanały lubią "umierać". Miałem już jeden przypadek w tym modelu i @
Awatar użytkownika
Haze
zresztą chyba też. Dla znajomego 2 kanały padły po kilku miesiącach więc bezpieczniej jest kupić Lii-500 jeśli ma to być sprzęt na dłużej.

Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka

MD
Awatar użytkownika
edarek
Moderator
Moderator
Posty: 2668
Rejestracja: pn sty 06, 2020 1:39 pm
Lokalizacja: Trzebież
Podziękował: 3887 razy
Otrzymał podzięk.: 1933 razy
Płeć: Mężczyzna

Ładowarka z pomiarem pojemności

Postautor: edarek » pt sie 27, 2021 2:48 pm

Skoro pomiar pojemności już masz i została Ci rezystancja, to tak. I masz sporego kopa na wszystkich slotach, w razie konieczności szybszego ładowania.
You don't smoke? Do not vape!
Obrazek
Tak w przybliżeniu

Obrazek
Awatar użytkownika
koshtur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: ndz paź 02, 2016 10:06 am
Lokalizacja:
Podziękował: 54 razy
Otrzymał podzięk.: 28 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Ładowarka z pomiarem pojemności

Postautor: koshtur » pt sie 27, 2021 2:34 pm

Czyli Miboxer C4-12 będzie takim "złotym środkiem"?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Superlux
Patronauta
Patronauta
Posty: 1856
Rejestracja: pn lip 29, 2019 6:21 pm
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 3581 razy
Otrzymał podzięk.: 1775 razy
Płeć: Mężczyzna

Ładowarka z pomiarem pojemności

Postautor: Superlux » pt sie 27, 2021 2:31 pm

@
Awatar użytkownika
koshtur



Miboxer C4-12 - 3 A na każdy slot. C4 v4 - jest tańsza, mierzy rezystancję tak samo ale jest dużo wolniejsza, co kto lubi. Jeżeli masz czas to są dwa sloty po 1,5 A albo cztery po 1 A... tylko wybierz v4.
Jest jeszcze Miboxer C4 Plus, jest Xtar Dragon (najdokładniejszy pomiar rezystancji... ale równie dobrze możesz sobie dokupić woltomierz, tanio na Allegro :lol:), jest wybór. W Polsce dostępny jest jeszcze Newell C4 Supra ale nie wiem jak u niego z pomiarami, Vapcell wszystko ma, ale jest niedokładny. W tej sprawie zapytaj inną osobę, ponieważ ja woltomierza nie posiadam. Lepiej zapytać specjalistów... o to który woltomierz do pomiaru rezystancji... i za ile. :facepalm: :-D




:beer2:
Obrazek

Wróć do „Akcesoria i akumulatory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 3 gości