Dbanie o ogniwa - żywotność

Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3083
Rejestracja: 17 cze 2015, 20:58
Punkty reputacji: 7370
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 2466 razy
Otrzymał podzięk.: 3577 razy
Płeć: Mężczyzna

Dbanie o ogniwa - żywotność

Postautor: Haze » 27 sie 2019, 10:49

To tak dla jasności:

"NASZE" BATERYJKI NIE WYMAGAJĄ "FORMOWANIA" ANI ROZŁADOWYWANIA DO ZERA!!!

To zaszłość z czasów baterii niklowych (zakazanych w EU od 2009 roku), kiedy pozostawienie porcji energii w momencie przystąpienia do ładowania powodowało krystalizacje na elektrodzie co "zapychało pojemność" ogniwa. Rysunek poglądowy (przesadzony, ale o to mniej więcej chodziło):

pamiec-NI.png


W przypadku "naszych" bateryjek Li-Ion, NIEPEŁNE ROZŁADOWANIA SĄ WRĘCZ WSKAZANE. Poniżej tabelka jak stopień rozładowania, przy którym przystępujemy do ponownego ładowania wpływa na czas życia bateryjki:

Li-Ion-czas-vs-wylad.png

Widać, że optymalnie byłoby rozładowywać do poziomu 50% możliwej do wyciągnięcia pojemności - wtedy uzyskamy odpowiednik 750 pełnych ładowań (vs 500 przy rozładowywaniu "do zera"). "Do zera" jest w cudzysłowie ponieważ współczesna elektronika pilnuje bezpiecznego poziomu rozładowania i odcina baterię w okolicach kompromisu czasu życia i pojemności, czyli najczęściej w okolicach 3 V. Tak że stosując mody elektroniczne nie musimy obawiać się o dewastację ogniw :smile: Jedynie użytkownicy mechaników mają na to szansę, ale tu z kolei poniżej 3 V tak drastycznie spada produkcja chmury, że mało kto ciągnie dużo niżej.

I jeszcze ILOŚĆ CYKLI PRZEWIDZIANYCH DLA BATERII czyli jej CZAS ŻYCIA. Najczęściej definiuje się go jako ilość pełnych sekwencji rozładuj-naładuj (w bezpiecznych granicach, np. 3 - 4,2 V), dla których pojemność baterii nie spadnie poniżej 80% wartości wyjściowej. (niektórzy przyjmują też 70%) Dla naszych, markowych, ogniw przyjmuje się tu ilość 500. Przy czym wartość ta zależy (trochę) od tego jak żyłujemy bateryjkę:

Li-Ion-life-vs-rate.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek


Wróć do „Akcesoria i akumulatory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość