Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Postautor: Tommy Black » wt paź 22, 2019 10:46 am

@
Awatar użytkownika
Diodek.pl


Michał, a ja, skoro już się pojawiasz znów, mam do Ciebie pytanie. Też związane z ładowarkami. Bo jak wiadomo, niektóre ładowarki mają opcję rozładowywania ogniw.
Czy mógłbyś fachowo, no może nie nazbyt fachowo :-P napisać co w zasadzie daje nam taka możliwość? Czy nam, z punktu widzenia i siedzenia :) wapera, jest ona użyteczna i kiedy ewentualnie można czy należy z niej korzystać?
Awatar użytkownika
Diodek.pl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: śr lut 06, 2019 9:48 pm
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 79 razy
Otrzymał podzięk.: 352 razy
Płeć: Mężczyzna

Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Postautor: Diodek.pl » wt paź 22, 2019 9:36 am

Haze pisze:Nic takiego, mi chodziło o dwie kwestie:

1. Jak rozumiesz info: Internal protection sheets to avoid over-discharging and over-charging? Czy w takiej bateryjce można się spodziewać PCB z zabezpieczeniem?

2. Czy spotkałeś się z ogniwami, które mając PCB trzymały standardowe wymiary? Czyli NIE BYŁY trochę dłuższe bądź grubsze?


Sugerując się nazewnictwem wychodzi na to że te zabezpieczenia są zaimplementowane już w ogniwie, nie ma ich na płytkach dołączonych do zestawu. Jednak zabezpieczenie przed rozładowaniem albo przeładowaniem bez elektroniki jest dla mnie dziwne. Z podanej nazwy można też wysnuć układ https://www.ti.com/lit/ds/symlink/bq2970.pdf jednak nie wiem czy on może być jakoś zaimplementowany w ogniwie.

PCB = wymiar niestandardowy. W przypadku ogniw 18650 / 21700 dodawanych do latarek np. XANES czy ROFIS, ich gabaryty mocno odbiegają od norm, przez co nie raz bywa że ogniwa te nie mieszczą się w latarkach które są teoretycznie dostosowane do konkretnych ogniw. Najczęściej problemem jest grubość niż szerokość, jednak w wielu latarkach są sprężyny z obu stron co poniekąd ułatwia sprawę z długością, ale bywają przypadku że cierpi na tym biegun dodatni bo jest wręcz wciskany przez sprężynę. Nie trafiłem jeszcze sztuki aby ogniwo z PCB było identyczne jak bez niego.
Awatar użytkownika
Icey33
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: wt paź 01, 2019 10:45 am
Lokalizacja: Wągrowiec
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podzięk.: 60 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Postautor: Icey33 » śr paź 09, 2019 11:42 am

Bez nerwów :D Bawię się w rekonstrukcję spadochroniarzy brytyjskich, 16 Air Assault Brigade, a jak wiadomo Angole do porywczych raczej nie należą więc luzik :P Zresztą ja jestem ogólnie bardzo spokojnym człowiekiem. Wkurzyć mnie umieją tylko dwie osoby - moja Mama i moja Kobieta, ale chyba nie jestem jedynym przypadkiem z takim schorzeniem :P
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Postautor: Tommy Black » śr paź 09, 2019 11:30 am

Icey33 pisze:Teraz ładuję tą ładowarką pakiety do replik ASG... zdrowe i nie puchną choć przyznam, że używam teraz głównie konwersji HPA i baterie doładowuję sporadycznie...


O cholera...trzeba na Ciebie uważać... :-P
Awatar użytkownika
Icey33
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: wt paź 01, 2019 10:45 am
Lokalizacja: Wągrowiec
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podzięk.: 60 razy
Płeć: Mężczyzna

Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Postautor: Icey33 » śr paź 09, 2019 11:24 am

2A to faktycznie nie tragedia. Jakiś czas temu siedziałem sporo w modelach żaglowych i tam się wykorzystuje pakiety NiMH głównie ale ze znajomym eksperymentalnie ładowaliśmy też Lipole. Ogólnie między biegami było często tylko 15-20 minut wolnego, a warto pakiety było doładowywać dla bezpieczeństwa (sprzęt z padniętą baterią potrafił sam popłynąć w dal :P ). Ładowarka mikroprocesorowa Multiplex MULTICharger LN-5014 potrafiła te pakiety ładować na 5A... Nigdy nic się nie stało... A sporo tego naładowaliśmy. Jeśli się dba o zasilanie i sprzęt, zachowuje podstawową higienę pracy to nic im nie będzie. Teraz ładuję tą ładowarką pakiety do replik ASG... zdrowe i nie puchną choć przyznam, że używam teraz głównie konwersji HPA i baterie doładowuję sporadycznie...

Oczywiście im mniejszy prąd ładowania tym bateria będzie dłużej służyć (w teorii).
Awatar użytkownika
Maciejko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1146
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 11:36 am
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1235 razy
Otrzymał podzięk.: 1684 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Postautor: Maciejko » śr paź 09, 2019 9:27 am

@
Awatar użytkownika
iron64
i @
Awatar użytkownika
radecki12
o kurka wodna, rzeczywiście. Mea culpa, pomyliłem się, przepraszam. To w MC2 się da ładować tylko jeden na raz. Wybaczcie. :smile:
Awatar użytkownika
iron64
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3677
Rejestracja: pn lis 26, 2018 12:58 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 3216 razy
Otrzymał podzięk.: 2633 razy
Płeć: Mężczyzna

Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Postautor: iron64 » śr paź 09, 2019 1:46 am

@
Awatar użytkownika
Maciejko
nie siej dezinformacji, oczywiście, że wchodzą 2x21700 jednocześnie, wchodzą nawet 2x26650 jednocześnie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Maciejko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1146
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 11:36 am
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1235 razy
Otrzymał podzięk.: 1684 razy
Płeć: Mężczyzna

Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Postautor: Maciejko » wt paź 08, 2019 10:21 pm

@
Awatar użytkownika
radecki12
pamiętaj tylko, że do tej ładowarki nie wejdą jednocześnie dwa ogniwa 21700. :)

EDIT:
Wejdą dwa, było późno i mój mózg nie zakontaktował do końca. Można ładować dwa, oczywiście. Przepraszam za zamieszanie. :)
Awatar użytkownika
radecki12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: wt paź 08, 2019 8:11 pm
Lokalizacja: WWA
Otrzymał podzięk.: 3 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Postautor: radecki12 » wt paź 08, 2019 9:48 pm

W sumie, może fakt. Zawsze będzie jeden aku w zapasie, a nie zasuwać tylko na jednym. Więc wybór pewnie padnie na SC2, dzięki :D
Awatar użytkownika
Maciejko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1146
Rejestracja: ndz cze 16, 2019 11:36 am
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1235 razy
Otrzymał podzięk.: 1684 razy
Płeć: Mężczyzna

Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Postautor: Maciejko » wt paź 08, 2019 9:48 pm

@
Awatar użytkownika
radecki12
kupuj śmiało. Tutaj są tacy co szukają jak najszybszych ładowarek, które będą pompować prądem 4A. Więc co to jest 2A. Zresztą te wszystkie technologie QC w smartfonach. Tam siedzi też ogniwo li-ion, i się je ładuje czasem wyższym prądem. I tragedii nie ma. Tylko jeszcze drobna porada. Może warto jednak dorzucić parę groszy i kupić coś co ma więcej slotów do ładowania? Jeden to trochę mało. :)

Wróć do „Akcesoria i akumulatory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości