Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

H44
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: sob sie 01, 2020 7:24 am
Lokalizacja:
Podziękował: 5 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Postautor: H44 » wt wrz 08, 2020 6:34 pm

Planuję zakup czterech akumulatorów LG HG2 3000mAH, czy ładowarka Xtar MC2 wystarczy? Ładować będę na zmianę, więc "dwuslotowa" ładowarka wydaje się być wystarczająca. Jeśli wciągnę się bardziej w EIN wymienię na coś porządniejszego, czy na próbę to w porządku wybór?
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Postautor: Haze » pt wrz 04, 2020 9:06 am

860lacov pisze:Czyli zmiana natężenia 3x powoduje przyspieszenie tylko 2x ?

Z grubsza, zależy też od ładowarki. A wynika z fazy CV (constant voltage) ładowania - czyli z czasu, przez który ładowarka pieści się z ogniwem, jak już osiągnie okolice napięcia docelowego 4,2 V - na wykresie poniżej jest to czas od momentu kiedy czerwony przebieg (prąd) zaczyna swój zjazd:

Obrazek

Specjalnie pokazałem tu Evera bo on jest WYBITNIE pieszczotliwy :-D - jak widać ładowanie 1 A trwa tylko 1h 10 min, a potem mamy prawie 2 godziny zjeżdżania. W każdym razie ten czas zjeżdżania (czyli de facto fazę CV) będziesz miał zawsze, niezależnie od ustawionego prądu ładowania.
Poniżej wykresy ładowania XTARa ST2 dla 1 i 4 A:

Obrazek

Obrazek

Mimo że ustawiony prąd był ponad 4 razy większy to ładowanie trwało tylko 3 razy krócej (~130 min vs 40 min)


860lacov pisze:Czy jest coś lepszego niż uc-4000 w podobnej cenie?

Nic wyraźnie lepszego nie znajdziesz. Jeśli już to znajdziesz coś porównywalnego za mniejsze pieniądze ale to już inna historia. :)

Jak masz za dużo wolnego czasu to w tym wątku masz więcej o ładowarkach: https://salonrozchmurzonych.pl/forum/viewtopic.php?f=32&t=7557.
Obrazek
860lacov
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: śr wrz 02, 2020 6:17 am
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Postautor: 860lacov » pt wrz 04, 2020 7:19 am

Haze pisze:Do Eneloopów więcej niż 1 A i tak bym nie przykładał. Olightowi można przyłożyć więcej. To już Twój wybór, na ile zależy Ci na przyspieszeniu ładowania z około 3 do 1,5 godziny (różnica pomiędzy czasem ładowania 3 vs 1 A)...
Czyli zmiana natężenia 3x powoduje przyspieszenie tylko 2x ?

Dzięki Wam za pomoc. Zaczęło mnie trochę ponosić, ale pójdę pewnie w tańszą opcję.

Tak na koniec na wszelki wypadek.
Czy jest coś lepszego niż uc-4000 w podobnej cenie?
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Postautor: Haze » czw wrz 03, 2020 10:10 am

Do Eneloopów więcej niż 1 A i tak bym nie przykładał. Olightowi można przyłożyć więcej. To już Twój wybór, na ile zależy Ci na przyspieszeniu ładowania z około 3 do 1,5 godziny (różnica pomiędzy czasem ładowania 3 vs 1 A)...
Obrazek
Awatar użytkownika
ErNOL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2269
Rejestracja: pt lis 29, 2019 11:30 am
Lokalizacja: łódzkie
Podziękował: 2614 razy
Otrzymał podzięk.: 2821 razy
Płeć: Mężczyzna

Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Postautor: ErNOL » czw wrz 03, 2020 9:49 am

Bierz SkyRC od naszego Mistrza @
Awatar użytkownika
Haze
'go. Świetna ładowarka. Wielka, ogromniasta, ma dwa wiatraczki. Bez aplikacji na telefon albo komputer nawet do niej nie podchodź. :D Ale... Ładuje i to się liczy. ;-)
2 kilogramy parowników + reklamówka (papierowa) modów... :facepalm:
www.ernol9xp7.blogspot.com
Máte zpackané hlavy ...
Czarna owca... :jezor:
Rest in peace brother... [*]
***** *****
Obrazek
860lacov
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: śr wrz 02, 2020 6:17 am
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy
Płeć: Mężczyzna

Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Postautor: 860lacov » czw wrz 03, 2020 9:41 am

Haze pisze:Problem jest taki, że chyba NIKT z nas nie używa tych ładowarek z LiFePO4, ale założyłbym że ta kucha to raczej wypadek przy pracy producenta niż reguła - normalna ładowarka po zaniku napięcia powinna zacząć od rozpoznania ogniwa, tak samo jak zaraz po włożeniu.

PS. Tak na marginesie: masz jakieś baterie LiFePO4, że tak się tym przejmujesz?


Nie mam. Nawet do niedawna nie wiedziałem, że takie są. Są to raczej rozważania teoretyczne i wydaje mi się, że przy sporej części ładowarek gdzieś w recenzjach czy testach taka skucha była wymieniona. Ale jak napisałem. Wydaje mi się.

Chciałbym rozjaśnić sobie jeszcze jedną kwestię.
Jest na rynku kilka ładowarek, które potrafią ładować 2000 mAh czy też i 3.
Nie mam jakichś zabytkowych akumulatorów.
Mam trochę AA eneloop Pro 2500 do lampy błyskowej i 18650 Olight 3500 do latarki. Czy do tych akumulatorów warto brać pod uwagę ładowarki, które ładują większą mocą właśnie 2000 mAh czy też i 3 czy raczej trzymać się 1000 mAh lub nawet mniej?

Pytam bo z Chin można nabyć Nitecore SC4 nawet taniej niż UC-4000, a i w PL znalazłem niemal w tej samej cenie.
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Postautor: Haze » czw wrz 03, 2020 5:42 am

Problem jest taki, że chyba NIKT z nas nie używa tych ładowarek z LiFePO4, ale założyłbym że ta kucha to raczej wypadek przy pracy producenta niż reguła - normalna ładowarka po zaniku napięcia powinna zacząć od rozpoznania ogniwa, tak samo jak zaraz po włożeniu.

PS. Tak na marginesie: masz jakieś baterie LiFePO4, że tak się tym przejmujesz?
Obrazek
860lacov
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: śr wrz 02, 2020 6:17 am
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy
Płeć: Mężczyzna

Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Postautor: 860lacov » czw wrz 03, 2020 5:02 am

Haze pisze:Jeśli wchodzisz już w te widełki cenowe to nie Dragon tylko SkyRC MC3000 - ładowarka pod wieloma względami wzorowa i wzorcowa. Nic lepszego już nie znajdziesz, tym bardziej że możesz ją wziąć z naszej Giełdy za 300 zł plus wysyłka (ode mnie tak na marginesie :-D ).


Trochę mnie ponosi, ale chyba aż tak wysoko nie wejdę. :)

Tak się jeszcze tylko zastanawiam. Czy któraś z polecanych ładowarek obsługująca LiFePO4 po awarii prądu pamięta co ładowała, czy wszystkie (ewentualnie pomijając MC3000 :) ) startują w trybie domyślnym i walą taki akumulator na 4.2V?
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Postautor: Haze » śr wrz 02, 2020 11:30 am

Jeśli wchodzisz już w te widełki cenowe to nie Dragon tylko SkyRC MC3000 - ładowarka pod wieloma względami wzorowa i wzorcowa. Nic lepszego już nie znajdziesz, tym bardziej że możesz ją wziąć z naszej Giełdy za 300 zł plus wysyłka (ode mnie tak na marginesie :-D ).
Obrazek
860lacov
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: śr wrz 02, 2020 6:17 am
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy
Płeć: Mężczyzna

Dobre ładowarki ogniw w rozsądnej cenie

Postautor: 860lacov » śr wrz 02, 2020 10:53 am

Siedzę i dłubię i dłubię.
Ostatnie pytanie z tej kategorii.
Ever 4000 czy Xtar VP4 Dragon?

Wróć do „Akcesoria i akumulatory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 15 gości