Gęstość liquidu

Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Gęstość liquidu

Postautor: Haze » czw mar 31, 2016 9:08 am

refurbished pisze:Na początku było gęste (lepkie? nie umiem tego inaczej określić).
Po upływie kwartału stało się rzadsze (mniej lepkie? bardziej płynne?). Zdatne do wapowania.

O dojrzewaniu liquidów nikt mnie przekonywać nie musi. Ale roztworu PG-VG !!!???

Dla lepkości KRYTYCZNA jest temperatura przy której dokonujesz oceny. Poza tym gliceryna jakoś tam się degraduje w czasie - StaryChemik musiałby się wypowiedzieć.
Obrazek
refurbished
Płeć: nieokreślona

Re: Gęstość liquidu

Postautor: refurbished » czw mar 31, 2016 8:55 am

No to jeszcze jedno do koszyczka - zmieszałem 1:1 bazę Inawery Eco (100%PG) z czystą gliceryną (też Inawery, 99,5%).
Po zmieszaniu wstrząsing w bagażniku samochodu, przejeżdżam min. 200 km tygodniowo po nienajlepszych nawierzchniach.

Na początku było gęste (lepkie? nie umiem tego inaczej określić).
Po upływie kwartału stało się rzadsze (mniej lepkie? bardziej płynne?). Zdatne do wapowania.

O dojrzewaniu liquidów nikt mnie przekonywać nie musi. Ale roztworu PG-VG !!!???
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Gęstość liquidu

Postautor: Haze » czw mar 31, 2016 7:57 am

refurbished pisze:Niekoniecznie pierwsza i ostatnia są jednakowe ;)

No nie są, tylko że wody jest 5% a wynik różni się o RZĄD.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Gęstość liquidu

Postautor: Tommy Black » czw mar 31, 2016 7:02 am

refurbished pisze:Eksperyment potwierdza zależność lepkości od składu - tylko, że ta baza nie pasuje do schematu VG/PG, bo ma dodatek wody (właśnie w celu zmniejszenia lepkości).


A czy do tej zmiany lepkości nie można używać czegoś innego niż woda? Na przyklad jakiegoś alkoholu? Woda w składzie bazy do chmurzenia jakoś źle mi sie kojarzy... ;)
refurbished
Płeć: nieokreślona

Re: Gęstość liquidu

Postautor: refurbished » czw mar 31, 2016 6:17 am

Niekoniecznie pierwsza i ostatnia są jednakowe ;)
http://www.inawera.com/vg-biobaza-0mgml-p-306.html
w tabelce:
gliceryna roślinna ~ 95%
woda demineralizowana ~ 5%
nikotyna CAS 54-11-5 = 0 mg/ml

Eksperyment potwierdza zależność lepkości od składu - tylko, że ta baza nie pasuje do schematu VG/PG, bo ma dodatek wody (właśnie w celu zmniejszenia lepkości).

Pyry jednak są mniej przewidywalne :lol:
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Gęstość liquidu

Postautor: Haze » czw mar 31, 2016 5:11 am

Skoro mowa o gęstości/lepkości baz to trzeba jeszcze dodać, że ich skład można sobie wprawdzie poczytać, ale w przypadku niektórych firm o lepkości powie on nam mniej więcej tyle co prognoza zbioru ziemniaka w wielkopolsce :mrgreen: Wystarczy spojrzeć na filmik:

https://youtu.be/YRcbrlVEq0s

żeby zobaczyć jak różny jest czas wypływu baz:

Obrazek

Wniosków jest tutaj kilka, powiem tylko że według specyfikacji pierwsza i ostatnia baza mają tyle samo gliceryny (blisko 100%) :shock:
Obrazek
AdamDz
Płeć: nieokreślona

Re: Gęstość liquidu

Postautor: AdamDz » czw sty 21, 2016 11:55 am

Vapujący Białystok pisze:Wnioskuje, że to normalne i w przypadku przewagi gliceryny potrzeba nieco wyższej temperatury niż przy 50/50. Dzięki za info.
Owszem, dobrze wywnioskowałeś, ale to nie znaczy że potrzebna jest większa moc.
Analogicznie masz rurkę (knot) przez którą przepływa liquid a Ty podgrzewasz tą rurkę w jednym miejscu, to w przypadku gęstej gliceryny która przepływa dwa razy wolniej od rzadkiego glikolu potrzebujesz mniej mocy by doprowadzić ją do wrzenia.
Oczywiście w miarę wapowania, szczególnie na wyższych mocach atomizer i płyn w nim zawarty się rozgrzewa, więc liquid robi się bardziej płynny i różnice się zacierają.
Vapujący Białystok
Płeć: nieokreślona

Re: Gęstość liquidu

Postautor: Vapujący Białystok » czw sty 21, 2016 7:39 am

Wnioskuje, że to normalne i w przypadku przewagi gliceryny potrzeba nieco wyższej temperatury niż przy 50/50. Dzięki za info.
Awatar użytkownika
RayvenPL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 316
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:27 am
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 88 razy
Otrzymał podzięk.: 434 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Gęstość liquidu

Postautor: RayvenPL » śr sty 20, 2016 6:03 pm

Eeeee...nieeee... Gliceryna wrze w 290'C a glikol w 190'C... No to gdzie musisz podać więcej mocy żeby odparować płyn w podobnym czasie? Do tego z wyższą czy niższą temperaturą wrzenia?
To co mówię to moje zdanie. Mam do niego prawo. Możesz się z nim zgadzać lub nie. Wyraź to kulturalnie. Zawsze mogę je zmienić, jeśli Twoje argumenty mnie przekonają. Ale pamiętaj: użycie argumentu siły świadczy o braku siły argumentów.
Vapujący Białystok
Płeć: nieokreślona

Re: Gęstość liquidu

Postautor: Vapujący Białystok » śr sty 20, 2016 5:50 pm

Rozumiem, że lepkość gliceryny i sama jej specyfika potrzebuje nieco wyższej temperatury ?

Wróć do „Informacje, dyskusje, komentarze, zapytania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 0 gości