Jak zrobić niebieskawą oksydację grzałki?

Awatar użytkownika
Goomowiec
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 755
Rejestracja: czw cze 18, 2020 5:02 pm
Lokalizacja: \m/
Podziękował: 200 razy
Otrzymał podzięk.: 620 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Jak zrobić niebieskawą oksydację grzałki?

Postautor: Goomowiec » ndz gru 13, 2020 2:08 pm

Znalazłem takie coś, przeglądając wątek o Horusie:

kompiler pisze:Z tym kolorem to ja potrafię decydować jaki kolor na końcu chcę uzyskać, fioletowy, granatowy, niebieski, błękitny, ale tylko w grzałkach Ni80 wychodzi mi to dobrze. Nauczyłem się metody wygrzewania polegającej na powstrzymywaniu się przed rozświetlaniem grzałki jak żarówka i oddaniu temu zajęciu trochę cierpliwości. Rozgrzewanie grzałki mogę w skrócie podzielić na kolory czerwony, czerwono-pomarańczowy, pomarańczowy, pomarańczowo-żółty i żółty. Żeby uzyskać kolor niebieski rozgrzewam grzałkę do koloru czerwonego i kiedy zaczyna przechodzić w czerwono-pomarańczowy odpuszczam przycisk fire do czasu aż grzałka wychłodzi się do koloru czerwonego i znowu podaję napięcie. Początkowo proces ten dotyczy środkowych zwojów i na nich się skupiam, po kilku rozgrzaniach zauważam, że ciepło rozchodzi się szerzej po grzałce i zaczyna przechodzić kolorem na zewnętrzne zwoje, ja jednak ciągle pilnuję, żeby środkowy nie przeszedł nigdy z koloru czerwono-pomarańczowego na pomarańczowy. Jeśli przejdzie to wiem, że grzałka po wystudzeniu będzie błękitna. Jeśli dopuszczę od rozgrzania na kolor żółty to grzałka po wystudzeniu będzie błękitno-szara lub szara. Przy rozgrzewaniu jednej grzałki często rozgrzewam ją kilkanaście razy, aż uznam, że zewnętrze zwoje są już rozgrzane podobnie jak te środkowe. Nie potrafię tego inaczej wytłumaczyć. Zauważyłem też, że ten sposób ma takie samo działanie dla każdej grzałki Ni80 bez różnicy na ilu rdzeniach jest wykonana grzałka i jakie ma przekroje drutu, również te dla MTL. Zapomniałem dopisać, że w przypadku przedstawionej wyżej grzałki rozgrzewam ją mocą w okolicach 16-20W, ale lepiej rozgrzewa mi się przy niższych wartościach tego przedziału bo trwa to trochę dłużej i mam więcej czasu na decyzję kiedy odpuścić.
You have violated the dress code of this vessel.
Failure to comply is punishable by death.
Wampir z Pniew
Płeć: nieokreślona

Jak zrobić niebieskawą oksydację grzałki?

Postautor: Wampir z Pniew » sob lis 28, 2020 10:45 pm

Nie wiem, nie znam się, zawsze mnie zastanawiało co do szczęścia daje kolor drutu, który
i tak za chwilę zamknie się w komorze i tyle go widział zanim nie wyciągnie się go znów, żeby pobawić się
w górnika z otrzymanym w ten sposób kawałkiem węgla? A jeśli chodzi tylko o efekt wizualny,
to ja zawsze obstawiam przy barwie klasycznego SS (zawsze dziwnie mi się ten skrót dziwnie kojarzył).
Awatar użytkownika
jirajamgo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: pt sty 24, 2020 5:17 pm
Lokalizacja: stolica złota Polski
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podzięk.: 131 razy
Płeć: Mężczyzna

Jak zrobić niebieskawą oksydację grzałki?

Postautor: jirajamgo » sob lis 28, 2020 10:17 pm

Mi się mesh SS316 robi niebieski. N80 za to piękny złoty się robi.
Lost Vape Thelema Quest 200W + Damn Vape Doom X RTA
Awatar użytkownika
iron64
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3675
Rejestracja: pn lis 26, 2018 12:58 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 3223 razy
Otrzymał podzięk.: 2633 razy
Płeć: Mężczyzna

Jak zrobić niebieskawą oksydację grzałki?

Postautor: iron64 » sob lis 28, 2020 9:49 pm

Masz rację @
Awatar użytkownika
Haze
, lecz mnie nigdy się nie udało. Kilka lat temu, jeszcze zanim tutaj trafiłem, zastanawiałem się nad kolorem i najlepszym wtedy wytłumaczeniem było to, że te kolory dotyczą zwykłej stali, a SS nie jest tak do końca zwykłą stalą. Jednak nie weryfikowałem tego dalej. Może być też tak, że zbyt słabo się starałem uzyskać niebieski na SS. :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Jak zrobić niebieskawą oksydację grzałki?

Postautor: Haze » sob lis 28, 2020 7:43 pm

iron64 pisze:Niebieska grzałkę zrobisz tylko na kanthalu.

Na SS teoretycznie też:

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
iron64
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3675
Rejestracja: pn lis 26, 2018 12:58 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 3223 razy
Otrzymał podzięk.: 2633 razy
Płeć: Mężczyzna

Jak zrobić niebieskawą oksydację grzałki?

Postautor: iron64 » sob lis 28, 2020 5:52 pm

Niebieska grzałkę zrobisz tylko na kanthalu.
Ogólnie to zaczyna się od niskich mocy, 10-12 W będzie ok, czas 1 - 1,5 s. Aż do delikatnej zmiany koloru. Później podnosisz moc w krokach, może być co 10 W aż do około 50 W. Podczas tego jednak cały czas musisz robić krótkie strzały z fire, bo inaczej przegrzeje aż i nie uzyskasz fajnego koloru. Cały czas również musisz ściskać grzałki. Po zakończonym procesie "kolorowania" standardowo sprawdzasz grzałkę dalej.
SS316 których głównie używam robią się fajnie złote, żółte, a czasami żółto-czerwone. Kanthal niebieski i odcienie. Ni nie pamiętam, bo rzadko je stosuję, a jeszcze rzadziej walczę na kolorki.
Obrazek
bo71rys
Płeć: nieokreślona

Jak zrobić niebieskawą oksydację grzałki?

Postautor: bo71rys » sob lis 28, 2020 5:50 pm

ErNOL pisze:A to nie zależy od rodzaju druta? Ja używam jedynie Ni80 i niektóre robią mi się niebieskie, niektóre nie... :)


Ja generalnie tylko Ni80, i prawie zawsze mi się tak robi. :P

@
Awatar użytkownika
Tomba
, ale taka oksydacja i tak później znika. :( Fajnie to wygląda, do zrobienia fotki przed bawełną i wapowaniem, później jest już normalna.
Zobacz, ta sama grzałka po około 30 ml (wiem, wiem, trzeba przepalić :P ):


Obrazek


I po przepaleniu, oksydacji prawie ani śladu:



Obrazek


Ja robiąc setup z nową grzałką, likwiduję hot spoty pulsując. W większości są ładne kolorki, ale czasem, jak dłużej "pomęczę" grzałkę, to już mniej, lub wcale.
Awatar użytkownika
Bogu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 419
Rejestracja: pn wrz 28, 2020 11:22 am
Lokalizacja: Hull
Podziękował: 102 razy
Otrzymał podzięk.: 740 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Jak zrobić niebieskawą oksydację grzałki?

Postautor: Bogu » sob lis 28, 2020 3:53 pm

SS się najbardziej oksyduje, ale ni80 też niczego sobie, choć nie aż tak kolorowo. Trzeba pulsować na bardzo niskiej mocy. Kanthal z tego co zauważyłem nie zmienia koloru. Nie znam szczegółów, to jedynie moje obserwacje.

Sent from my LYA-L09 using Tapatalk
Zapraszam na kanał <<NA WYDECHU>>

Codzienny setup:
Ultroner Gaea 21700 + QP Juggerknot MR
Drag X Plus + Siegfried (Single coil)
Pulse V2 + Requiem


Obrazek
Awatar użytkownika
ErNOL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2269
Rejestracja: pt lis 29, 2019 11:30 am
Lokalizacja: łódzkie
Podziękował: 2617 razy
Otrzymał podzięk.: 2821 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Jak zrobić niebieskawą oksydację grzałki?

Postautor: ErNOL » sob lis 28, 2020 3:18 pm

A to nie zależy od rodzaju druta? Ja używam jedynie Ni80 i niektóre robią mi się niebieskie, niektóre nie... :)
2 kilogramy parowników + reklamówka (papierowa) modów... :facepalm:
www.ernol9xp7.blogspot.com
Máte zpackané hlavy ...
Czarna owca... :jezor:
Rest in peace brother... [*]
***** *****
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5238 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

Jak zrobić niebieskawą oksydację grzałki?

Postautor: Tomba » sob lis 28, 2020 2:50 pm

Ktoś mi kiedyś tłumaczył, ale nie ogarnąłem tematu.
Jak zrobić taką oksydację grzałki?

bo71rys pisze:Obrazek
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................

Wróć do „Poradniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 13 gości