Nie igraj z akumulatorkiem - podst. zasady bezpieczeństwa

Awatar użytkownika
basika
Moderator
Moderator
Posty: 3697
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:18
Punkty reputacji: 2437
Lokalizacja:
Podziękował: 4427 razy
Otrzymał podzięk.: 5472 razy
Płeć: Kobieta

Nie igraj z akumulatorkiem - podst. zasady bezpieczeństwa

Postautor: basika » 25 sty 2017, 20:26

Battery-Case-300x225.jpg

Przypadki wybuchających akumulatorków, powszechnie zwanych bateriami, wskazują na konieczność przypomnienia o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, jakimi powinniśmy się kierować i których nie można lekceważyć.
Dzisiaj je omówimy. Nie jestem specjalistką w tej dziedzinie, choć mogę się pochwalić że stosuję je w życiu. Oprócz niżej przedstawionych, do których przeczytania zachęcam, dodam że wychodząc z domu nigdy nie zostawiam ładujących się akumulatorków, nie ładuję ich także w nocy. Po tym przydługim wstępie oddaję głos specjalistom.

CASAA - jest organizacją konsumentów non-profit, która zrzesza już ponad 200 tysięcy osób i w której działają wolontariusze z różnych środowisk. Piszą o sobie :
„Naszym celem jest zapewnienie dostępności alternatywnych produktów o mniejszej szkodliwości w porównaniu do papierosów i chcemy dać konsumentom rzetelną wiedzę o nich, tak aby mogli dokonywać świadomych wyborów.”
CASAA opracowała przewodnik w którym omawia praktyczne wskazówki w celu zapewnienia bezpiecznego użytkowania akumulatorów używanych w produktach do wapowania.
Tu jest ten podręcznik:
http://casaa.org/wp-content/uploads/Bat ... y.docx.pdf

Dla nas przygotowałam najważniejsze z tych zasad:
1. Poznaj swoje urządzenie, tak aby wiedzieć jakie ma wymagania odnośnie akumulatorów i zasilań. Pamiętaj aby stosować tylko takie, które je spełniają, lub przewyższają.

2. Nie rób żadnych modyfikacji w swoim urządzeniu, a szczególnie nigdy nie blokuj otworów wentylacyjnych lub szczelin. One zapewniają odprowadzanie ciepła i umożliwiają odpowietrzanie gazu.

3. Kupuj tylko wysokiej jakości akumulatorki ze znanego źródła. Tanie i o słabej wydajności mogą zawieść wcześniej.

4. Kupuj tylko akumulatorki przystosowane do swojego urządzenia. Strzeż się niemarkowych akumulatorków opisywanych jako „wysokiej mocy” - wiele z nich to produkty podrobione i zawiodą. W przypadku wątpliwości szukaj znanych marek, takich jak Sony, LG, Samsung, itp, i kupuj od sprzedawcy, który zna ich pochodzenie.

5. Akumulatorki należy przechowywać w etui ochronnym lub tulei, aby uniknąć zwarcia lub uszkodzenia.

6. Nigdy nie należy przekraczać pojemności znamionowej akumulatora, po naprężeniach powinien odpocząć

7.Pilnuj aby nie upadł, a jeśli się to zdarzy, powinien być bardzo starannie skontrolowany. Każde uszkodzenie na zewnątrz, może oznaczać uszkodzenie wewnątrz.

8. Nie należy narażać akumulatorka na ekstremalne temperatury. Pozostawianie go w samochodzie może spowodować zamrożenie elektrolitu, który spowoduje jego pęknięcie. Przegrzany elektrolit wysycha przedwcześnie i ulega zniszczeniu.
Popękany elektrolit jest kluczową kwestią przy awarii cieplnej.

9.Jeśli podczas korzystania akumulator robi się gorący, to natychmiast przestań go używać. Akumulator może się nagrzewać, ale nigdy nie powinien być gorący. Jeśli to się zdarzy natychmiast umieść go w bezpiecznym miejscu, jak suchy zlew lub na zewnątrz, z dala od ludzi i zwierząt.

10. Używaj ładowarki przeznaczonej do akumulatorów litowych – używanie tanich ładowarek może spowodować przeładowanie akumulatorka, lub za szybkie ładowanie, co skutkuje wysychaniem elektrolitu i pękanie, co jest niebezpieczne.

11. Akumulatorki należy wymienić po co najmniej 1 roku użytkowania - częściej przy dużych obciążeniach
jak w vapingu. Jeśli zauważysz, że akumulator dłużej się ładuje, wydaje się cieplejszy podczas korzystania lub, gdy krócej działa, nadszedł czas, aby go zastąpić.

12. Nigdy nie należy używać akumulatorka, w którym osłonka jest uszkodzona! Zwiększa się też ryzyko uszkodzenia wewnętrznego.

Źródło: http://casaa.org/news/battery-safety-announce/
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Poradniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość