Pierwszy tutorial - Microcoil

Awatar użytkownika
Glodeks
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: ndz lip 12, 2015 12:31 pm
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podzięk.: 24 razy
Płeć: Mężczyzna

Pierwszy tutorial - Microcoil

Postautor: Glodeks » czw wrz 17, 2015 11:39 am

O kręceniu grzałek słów kilka.

Zainspirowany prośbą Starego Chemika postanowiłem napisać kilka słów dla początkujących w tym temacie, nie wiedziałem gdzie to wrzucić, więc będzie tu.

Po co kręcić własne grzałki?
    bo jest taniej
    bo są lepsze (lepiej oddają smak, lepiej chmurzą, możemy ukręcić dokładnie pod własne preferencje, parownik, zasilanie)
    bo sprawia to frajdę

Co nam potrzebne?
    drut oporowy (zazwyczaj Kanthal).
    śrubokręt (a najlepiej zestaw o różnych średnicach)
    nożyczki /obcinacz do paznokci.
    wata
    cążki/obcęgi/pęseta
I to chyba tyle z obowiązkowego zestawu.

Drut oporowy występuje w różnych grubościach, na początek polecam w okolicach 0,3 0,4. Cieńsze druty należy przepalić przed użyciem, by straciły swoją sprężystość i nie zmieniały położenia przy kręceniu.

Microcoil - grzałka, której zwoje stykają się bezpośrednio ze sobą.
1. Bierzemy śrubokręt o średnicy między 1mm a 3mm, owijamy wokół niego ciasno drut, zwój obok zwoju. Takich obrotów robimy od 6 do 10. Mi pierwszy zwój zawsze wychodzi krzywo, więc na końcu go odkręcam.
2. Następnie grzałkę montujemy w bazie atomizera, mocno przykręcamy (ze śrubokrętem w środku, tak by się nie rozjechała).
3. Naciągamy, popychamy śrubokrętem z obu stron, by zwoje były równo i ciasno.
4. Wyjmujemy śrubokręt i odpalamy zasilanie, pulsacyjnie, by sprawdzić jak się żarzy, jeśli nierównomiernie należy ją poprzepychać śrubokrętem, pościskać cążkami. Prawidłowo zrobiona grzałka powinna się zaczynać żarzyć równo od środka do boków, bez żadnych punktów jaśniejszych (hot spotów)
5. Jeśli ładnie się żarzy przyszedł czas na włożenie waty. Odcinamy/odrywamy kawałek waty, taki by zmieścił się do środka grzałki.
6. Rolujemy w palcach i przewlekamy przez środek grzałki, pozostałe wąsy przycinamy do długości 5mm i zawijamy pod grzałkę (lub do kanałów na watę)
7. Zalewamy liquidem, tak by cała wata była mokra
8. Dla pewności czekamy kilka minut, by dobrze nasiąkła
9. Wapujemy

Powyższy tutorial planuję jeszcze uzupełnić zdjęciami i używać go jako szkielet do opisu bardziej skomplikowanych konstrukcji (Claptony alieny itp).
Proszę o wszelkie komentarze i poprawki. Słaby ze mnie redaktor, ale chciałem spróbować i mam nadzieję to kontynuować.

Wróć do „Poradniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 2 gości