RBA / RDA / RTA / RDTA - o co w tym chodzi?

Awatar użytkownika
miblah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: sob wrz 24, 2016 6:47 pm
Lokalizacja: Salon
Podziękował: 1338 razy
Otrzymał podzięk.: 1076 razy
Płeć: Mężczyzna

RBA / RDA / RTA / RDTA - o co w tym chodzi?

Postautor: miblah » ndz maja 28, 2017 7:25 am

Tommy Black pisze:[...]
Od siebie dodam że złośliwi producenci atomizerów bardzo rzadko na nich samych umieszczją takie akronimy. Niektórzy to nawet na pudełkach nie raczą. [...]


To ja dodam, również od siebie, że te skróty są nam potrzebne, gdy szukamy dla siebie odpowiedniego atomizera w internetach. Tu mamy do czynienia z tymi skrótami nagminnie ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10897 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

RBA / RDA / RTA / RDTA - o co w tym chodzi?

Postautor: Tommy Black » ndz maja 28, 2017 6:43 am

Krótko zwięźle i na temat.
Od siebie dodam że złośliwi producenci atomizerów bardzo rzadko na nich samych umieszczją takie akronimy. Niektórzy to nawet na pudełkach nie raczą.
Ci doświadczeni waperzy to często wiedzą czego używają, ot tak sami z siebie. Ale my, zdobywający wiedzę i doświadczenie, dopiero osiągający wybitność waperską,
mamy małe, chwilowe oczywiście, problemy. Ito nie są te chwile które mogłyby trwać wiecznie, nawet chyba nie są piękne. :)
Awatar użytkownika
miblah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: sob wrz 24, 2016 6:47 pm
Lokalizacja: Salon
Podziękował: 1338 razy
Otrzymał podzięk.: 1076 razy
Płeć: Mężczyzna

RBA / RDA / RTA / RDTA - o co w tym chodzi?

Postautor: miblah » sob maja 27, 2017 9:44 pm

Atomizery na "własne grzałki" w czasach "ustawki" wydają się być najrozsądniejszym wyborem. Jednak dzielą się na kilka grup. Zatem jak się w tym połapać, gdy się jest początkującym waperem? Postanowiłem przyjść z pomocą - wyjaśnić definicje akronimów.


Obrazek

Czym jest RBA?

RBA (ReBuildable Atomizer) — to termin określający każdy atomizer, na którym możemy zamontować własną grzałkę. Pojęcie obejmuje każdy atomizer z "bazą" (build deck), czyli wszystkie wymienione poniżej.

Czym jest RDA?

Obrazek
RDA (Rebuildable Dripping Atomizer) — popularnie zwany "dripperem", to rodzaj atomizera RBA, z "bazą" zakrytą łatwą do zsunięcia tubką, często z szerokim ustnikiem (drip tip), bez pojemnika na liquid, lub ewentualnie z niewielkimi nań komorami, mieszczącymi około 1 ml płynu. Jego konstrukcja umożliwia zakraplanie grzałki przez ustnik, lub po zsunięciu jego górnej części, prosto z buteleczki (zwanej szumnie przez Wielkiego Ustawodawcę, zbiornikiem zapasowym). Szczególnym przypadkiem drippera jest skłonker (squonker), który pozwala na jego uzupełnianie, poprzez uciskanie "zbiornika zapasowego" umieszczonego w części zasilającej, za pomocą kanału wydrążonego w pozytywnym styku zasilania z atomizerem.

Obrazek

Powszechnie krążąca opinia wyraża przekonanie, że atomizery RDA produkują chmurę o smaku bardziej intensywnym, od innych urządzeń do wapowania, pod którą to i ja się po trosze podpisuję.

Atomizery RDA zwykle zbudowane są w sposób uniemożliwiający chmurzenie w stylu MTL - ich przeznaczeniem jest przede wszystkim wapowanie dopłucne. Na podkreślenie tego faktu należy nadmienić, że są używane jako narzędzia do produkcji mega-chmur, w konkursach dla miłośników kółek z dymu.

Czym jest RTA?

Obrazek

RTA (Rebuildable Tank Atomizer) — to atomizer (RBA) z "bazą", zakrytą zwykle metalową komorą, na około której umieszczono zbiornik (zwykle szklany) napełniany liquidem.
Komora okrywająca bazę, połaczona jest z kominem, przez który zatomizowany płyn trafia do ustnika. Płyn dostaje się dzięki grawitacji do otworów w komorze, którymi nasącza nośnik (np. bawełnę) umieszczony w grzałce.

Obrazek

Aktualnie producenci prześcigają się w pomysłach, na jak najwygodniejszy system dostępu, do kanału wlewu. W większości obecnie występujących urządzeń, napełnianie zbiornika wymaga odkręcenia górnej pokrywy atomizera.

RTA różni się od RDA:
- posiadaniem zbiornika na płyn,
- często brakiem, lub niewygodnym dostępem do grzałki, kiedy w zbiorniku atomizera posiadamy liquid,
- brakiem możliwości zakraplania bezpośrednio na grzałkę (a przynajmniej mało przystosowaną do tego konstrukcją).

Czym jest RDTA?

Obrazek

RDTA (Rebuildable Dripping Tank Atomizer) — jak nazwa wskazuje, jest próbą połączenia atomizera typu RDA z atomizerem RTA. Baza na grzałki umieszczona jest na górze urządzenia, okryta zazwyczaj metalową, łatwo zdejmowalną komorą, jak w przypadku RDA. Poniżej znajduje się, zwykle szklany, zbiornik na liquid. Nośnik (bawełna) zwisa wesoło z górnej części (bazy), przez przygotowane na nią otwory w zbiorniku, i w ten sposób, nasiąkając, dostarcza płyn na grzałkę.

Obrazek

W zależności od ilości zastosowanej bawełny, optymalne jej nasączanie, zwłaszcza w przypadku końcówki zapasu zbiornika, wymaga "klepsydrowania" - mówiąc po ludzku, czynności, którą i tak wykonujemy przystawiając inhalator do ust naszych - przechylania, by płyn dotarł do wiszącego nośnika.

W związku z tym, że RDTA łączy - teoretycznie najlepiej oddającą smak - konstrukcję RDA, ze zbiornikiem na płyn, są tacy, którzy twierdzą, że atomizery RDTA oddają smak równie dobrze jak RDA, a na pewno lepiej niż atomizery RTA. Nie ma w tym zbyt wiele prawdy, ponieważ różnica w smaku wydobytym z RDA, wynika z jego zakraplania bezpośrednio na grzałkę, w wyniku czego grzałka, i umieszczony w niej nośnik, odparowują zwyczajnie większą ilość płynu. RDTA może oddać smak podobnie do drippera, tylko gdy będziemy zakraplać grzałkę bezpośrednio. W innym przypadku różnica pomiędzy RDTA a RTA jest raczej marginalna. Należy również wziąć pod uwagę, że oddawanie smaku zamkniętego w naszym liquidzie, w największym stopniu zależy od grzałki (konstrukcji i jej odpowiednim doborze do możliwości atomizera), o czym poczytać można w Salonie, w innych tematach.
Obrazek

Wróć do „Poradniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 3 gości