Samolot na bieżni....

Awatar użytkownika
Stary Chemik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 352
Rejestracja: pn cze 08, 2015 6:53 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podzięk.: 347 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Samolot na bieżni....

Postautor: Stary Chemik » pn cze 22, 2015 6:06 am

Jakie ma znaczenie rodzaj silnika? Moim zdaniem żadne.
Istotny jest ruch - ale względem powietrza otaczającego skrzydło. Samolot względem budynku wieży kontrolnej stoi w miejscu. Względem cząsteczek powietrza też. To tak jak z biegaczem na bieżni stacjonarnej w siłowni - niezależnie od tego, jak szybko biegnie, nie odczuwa oporu powietrza, bo jego szybkość względem powietrza wynosi zero. A ponieważ wynosi 0, nie może się też wytworzyć różnica ciśnień, a więc nie powstanie pionowa składowa siły nośnej. Ergo, samolot nie ma prawa wystartować.

A teraz proszę o wykazanie błędu w moim rozumowaniu.
Niezależny konsultant chemiczny przyglądający się liquidom na polskim rynku.
Awatar użytkownika
tunajerzy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 275
Rejestracja: sob cze 20, 2015 2:30 pm
Lokalizacja: Świnoujście
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podzięk.: 373 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Samolot na bieżni....

Postautor: tunajerzy » ndz cze 21, 2015 10:13 pm

Stary Chemik pisze:
tunajerzy pisze:Może się mylę, ale uważam że samolot jednak wystartuje. Jest to odrzutowiec, a więc napędzany jest siłą odrzutu. Gdyby było to samochód, to była by inna bajka.

Ponawiam pytanie - skąd ma się pojawić siła nośna, a dokładnie jej składowa pionowa? Inaczej - dlaczego samolot lata?

Siła nośna bierze się z różnicy ciśnień pomiędzy ciśnieniami, na płacie skrzydła i pod płatem. Ciśnienia te powstają w skutek ruchu poziomego płatów skrzydeł w masie powietrza, wymuszonego przez silniki odrzutowe. Zakładam więc że nie ma znaczenia na jakiej nawierzchni znajdują się koła, ponieważ napęd nie jest przez nie przenoszony.
Zagadka jest z tych podchwytliwych, bo pytanie kojarzy się z samochodem, który w opisanej sytuacji nie poruszał by się względem otoczenia.
Jak napisałem w pierwszym poście, mogę się mylić. Ja tam jestem prosty chłop i biorę rzeczy na chłopski rozum :lol:
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Samolot na bieżni....

Postautor: Tommy Black » ndz cze 21, 2015 7:28 pm

Stary Chemik pisze:
tunajerzy pisze:Może się mylę, ale uważam że samolot jednak wystartuje. Jest to odrzutowiec, a więc napędzany jest siłą odrzutu. Gdyby było to samochód, to była by inna bajka.

Ponawiam pytanie - skąd ma się pojawić siła nośna, a dokładnie jej składowa pionowa? Inaczej - dlaczego samolot lata?



No właśnie,dlaczego? I nikt mi nie wmówi że to normalne, że taki samolot lata! Nie boję się latać,ale jest na tym świecie tyle nienormalnych rzeczy,że boję się innych.Zresztą sam próbowałem latać.Jestem nawet znacznie lżejszy niż szybowiec i nic z tego.Dziwny jest ten świat waperów... ;) :P
Awatar użytkownika
Stary Chemik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 352
Rejestracja: pn cze 08, 2015 6:53 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podzięk.: 347 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Samolot na bieżni....

Postautor: Stary Chemik » ndz cze 21, 2015 7:01 pm

tunajerzy pisze:Może się mylę, ale uważam że samolot jednak wystartuje. Jest to odrzutowiec, a więc napędzany jest siłą odrzutu. Gdyby było to samochód, to była by inna bajka.

Ponawiam pytanie - skąd ma się pojawić siła nośna, a dokładnie jej składowa pionowa? Inaczej - dlaczego samolot lata?
Niezależny konsultant chemiczny przyglądający się liquidom na polskim rynku.
Awatar użytkownika
tunajerzy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 275
Rejestracja: sob cze 20, 2015 2:30 pm
Lokalizacja: Świnoujście
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podzięk.: 373 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Samolot na bieżni....

Postautor: tunajerzy » ndz cze 21, 2015 12:40 pm

Może się mylę, ale uważam że samolot jednak wystartuje. Jest to odrzutowiec, a więc napędzany jest siłą odrzutu. Gdyby było to samochód, to była by inna bajka.
Awatar użytkownika
Stary Chemik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 352
Rejestracja: pn cze 08, 2015 6:53 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podzięk.: 347 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Samolot na bieżni....

Postautor: Stary Chemik » ndz cze 21, 2015 11:14 am

Samolot nie ma prawa wystartować, bo niby co miałoby go unieść w powietrze?
Niezależny konsultant chemiczny przyglądający się liquidom na polskim rynku.
eef
Płeć: nieokreślona

Samolot na bieżni....

Postautor: eef » sob cze 20, 2015 9:24 pm


Wróć do „Świat się śmieje, waper też…”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 5 gości