UKE: sprzedajesz elektronikę? - ważne także dla nas!

Co, gdzie i jak kupić? Porady oraz nasze prawa konsumenckie.
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10334
Rejestracja: 05 cze 2015, 09:23
Punkty reputacji: 6388
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 2988 razy
Otrzymał podzięk.: 9644 razy
Płeć: nieokreślona

UKE: sprzedajesz elektronikę? - ważne także dla nas!

Postautor: Tommy Black » 21 cze 2016, 22:48

- UKE informuje:

Do niedawna sprzedawca elektroniki nie musiał wiedzieć zbyt wiele o wymaganiach dla urządzeń, które sprzedawał. Nie musiał sprawdzać, jakie informacje o wyrobie znajdują się w pudełku i czy producent sprzedał mu wyrób, który spełnia wszystkie wymagania. Teraz sytuacja się zmieniła.

Od 20 kwietnia również sprzedawca/dystrybutor musi sprawdzić sprzęt, który sam przekazuje konsumentowi. Jeśli tego nie zrobi, może zostać ukarany wysoką karą pieniężną.

Sprzedawca/dystrybutor musi sprawdzić, czy producent lub importer są solidnymi dostawcami i dopełnili wszystkich wymaganych przez prawo obowiązków. Jeśli okaże się, że nie wszystko się zgadza, np. na urządzeniu elektronicznym nie ma znaku CE lub nie dołączono do niego instrukcji obsługi w języku polskim albo nie podano danych producenta i importera, sprzedawca będzie zmuszony do usunięcia wyrobu ze swojej oferty i na swój koszt. Co więcej – jeśli sprzedawca będzie oferował sprzęt elektroniczny bez oznakowania zgodności CE, będzie musiał zapłacić karę pieniężną, w wysokości do dwudziestu tysięcy złotych.

Sprzedawca powinien sprzedawać wyłącznie produkty, co do których nie ma wątpliwości, że spełniają wszystkie prawne wymagania. Powinien również współpracować z kontrolerami Urzędu Komunikacji Elektronicznej w trakcie kontroli i umożliwiać badanie w laboratorium sprzedawanego sprzętu. Jeśli będzie utrudniał kontrolę niszczył lub sprzedawał zabezpieczone urządzenia, może zapłacić nawet trzydzieści tysięcy złotych kary.

Szczegółowe informacje przydatne sprzedawcom, dotyczące wymagań dla określonych rodzajów wyrobów, które podlegają kontroli Prezesa UKE, kar pieniężnych oraz odpowiednich przepisów, znajdują się w załączonym pliku.

http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=23364

Źródło informacji: UKE

Wróć do „Poradnik zakupowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości