Winyle. Nostalgia czy chwilowa moda?

Wygląd, moda i uroda - zrób coś dla przyszłych pokoleń, uwolnij je od smokingów.
Awatar użytkownika
shrack
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: pn lip 13, 2015 7:09 am
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 121 razy
Otrzymał podzięk.: 266 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Winyle. Nostalgia czy chwilowa moda?

Postautor: shrack » pn maja 13, 2019 9:40 pm

Panowie chyba jakaś mała nieścisłość wkradła się w wasze rozważania.
Płyta CD z przesyłem 1410 bit-ów nawet w najmniejszym stopniu nie może się równać z zapisem analogowym, jaki znajduje się na płycie winylowej no chyba, że jest to płyta SACD 5,6M bit.
Na dobrym gramofonie, który jest zadbany i odpowiednio konserwowany wyważone ramię odpowiednio ustawiona wkładka z czystą dobrą igłą przy odpowiednim wzmacniaczu RIAA nic nie trzeszczy nie szumi i dynamika oraz separacja jest dużo większa od płyty CD.
Remastering płyty winylowej trwa, co najmniej pół roku dłużej jak płyty CD.
Zripowana płyta winylowa zawiera, co najmniej 2,4 Gb danych, czyli kilka razy więcej jak płyta CD.
Taśmy magnetofonowe to osobny wątek, ale dobra płyta winylowa na odpowiedni sprzęcie zagra dużo lepiej od płyty CD sam osobiście lubię sobie posłuchać z winyla Pink Floyd - Dark Side Of The Moon czy Budki Suflera –Za Ostatni Grosz te wydawnictwa na niczym innym nie brzmią tak dobrze.
Awatar użytkownika
DamianGR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1245
Rejestracja: sob lip 18, 2015 7:50 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 816 razy
Otrzymał podzięk.: 1360 razy
Płeć: Mężczyzna

Winyle. Nostalgia czy chwilowa moda?

Postautor: DamianGR » pn maja 13, 2019 6:34 pm

Tenmen pisze:
DamianGR pisze:Z czysto fizyczno-naukowego spojrzenia na problem nie ma to absolutnie żadnego sensu. Parametry sygnału w stosunku do zapisu np. CD są okropne. Ale wraca również moda na kasety, które to z kolei miały charakterystyczne przesterowanie w głośnych fragmentach co wzmacniało dodawało harmonicznych sygnałowi audio.Dziś stosuje się to charakterystyczne wysycenie sygnału audio w studiach w celu osiągnięcia pożądanych zniekształceń. Przy czym pasmo przenoszenia kaset było wąskie jak i posiadały stosunkowo dużo szumów. Zakładam że za jakieś 10 lat płyty CD staną się niszą .


Fakt że z czysto fizyczno-naukowego tak jest, ale ja twierdzę że płyta winylowa ma inne, takie swoje brzmienie, które nie zastąpią wychuchane technicznie nagrania obecnych nośników,nawet te trzaski zgranych no cna płyt też mają swój urok, tak jak winyle to i starszy sprzęt na których są odtwarzane sprawia że są to często prawdziwe perełki które mają "duszę" często o lepszych parametrach od tych bajerowskich nowinek, mam znajomego, który swój spory dom prawie zamienił w muzeum kolumn,wzmacniaczy,gramofonów itd z lat 70 i 80 tych. Ja niestety mam małe mieszkanko i nie mam miejsca mam malutką wieżyczkę Sharpa ale cały czas myślę że jak wygram w totka to poszaleję :D :D :D

Jak najbardziej ma te defekty i to cały urok. Tak samo jak kaseta magnetofonowa :)
Awatar użytkownika
K_Puchatek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: sob cze 20, 2015 3:46 pm
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 59 razy
Otrzymał podzięk.: 74 razy
Płeć: Mężczyzna

Winyle. Nostalgia czy chwilowa moda?

Postautor: K_Puchatek » pn maja 13, 2019 6:25 pm

Tenmen pisze:
DamianGR pisze:Z czysto fizyczno-naukowego spojrzenia na problem nie ma to absolutnie żadnego sensu. Parametry sygnału w stosunku do zapisu np. CD są okropne. Ale wraca również moda na kasety, które to z kolei miały charakterystyczne przesterowanie w głośnych fragmentach co wzmacniało dodawało harmonicznych sygnałowi audio.Dziś stosuje się to charakterystyczne wysycenie sygnału audio w studiach w celu osiągnięcia pożądanych zniekształceń. Przy czym pasmo przenoszenia kaset było wąskie jak i posiadały stosunkowo dużo szumów. Zakładam że za jakieś 10 lat płyty CD staną się niszą .


Fakt że z czysto fizyczno-naukowego tak jest, ale ja twierdzę że płyta winylowa ma inne, takie swoje brzmienie, które nie zastąpią wychuchane technicznie nagrania obecnych nośników,nawet te trzaski zgranych no cna płyt też mają swój urok, tak jak winyle to i starszy sprzęt na których są odtwarzane sprawia że są to często prawdziwe perełki które mają "duszę" często o lepszych parametrach od tych bajerowskich nowinek, mam znajomego, który swój spory dom prawie zamienił w muzeum kolumn,wzmacniaczy,gramofonów itd z lat 70 i 80 tych. Ja niestety mam małe mieszkanko i nie mam miejsca mam malutką wieżyczkę Sharpa ale cały czas myślę że jak wygram w totka to poszaleję :D :D :D


To i ja się dołączę, mam ok.200 winyli z lat 70 - 90 i sporo z nich "brzmi" lepiej (głębiej) niż ich odpowiedniki na CD (oczywiście to moje subiektywne zdanie).
Co prawda dzisiaj wydawane winyle często są "słabej" jakości - najbardziej zawiodłem się kupując kilka lat temu trzypłytowy album Metallica z orkiestrą symfoniczną...
Jednak do winyli trzeba mieć w miarę porządny gramofon, no i same winyle muszą być w dobrym stanie...
King Crimson, Yes czy Marillion naprawdę dla mnie brzmią lepiej z winyla... :roll:
Awatar użytkownika
WE514
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 453
Rejestracja: czw paź 13, 2016 4:28 pm
Lokalizacja: Niedrzwica Duza
Podziękował: 116 razy
Otrzymał podzięk.: 193 razy
Płeć: Mężczyzna

Winyle. Nostalgia czy chwilowa moda?

Postautor: WE514 » pn maja 13, 2019 6:04 pm

Osobiście wolę cięższe brzmienie , ale do tego kawałku mam sentyment , a tym bardziej , że tutaj gra polska saksofonistka , kawałek przedni i wykonanie również , kiedyś dawno jak grałem na gitarze w kapeli to był tylko rock , metal , punk , czyli Metallica , Joe Satriani , Sisters Of Mercy , Sex Pistols Gary Moore, UFO, Slayer , itp , moja przyszła żona nauczyła mnie słuchać Dire Strais i to był mój "przełom ", później przyszedł czas na Marillion i pomału zaczęła się zmiana moich preferencji muzycznych ( i co kobieta może zrobić z zagorzałym metalem ) no i oczywiście były jeszcze nasze kapele.... , ale to były czasy obecnie łezka w oku się zakręca słysząc taki kawałek
Wapuję od20 grudnia 2012roku.
Awatar użytkownika
WE514
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 453
Rejestracja: czw paź 13, 2016 4:28 pm
Lokalizacja: Niedrzwica Duza
Podziękował: 116 razy
Otrzymał podzięk.: 193 razy
Płeć: Mężczyzna

Winyle. Nostalgia czy chwilowa moda?

Postautor: WE514 » pn maja 13, 2019 5:37 pm

@
Awatar użytkownika
basika
to zarombisty temat końcówki lat 80- tych Super , że się pojawił na Forum :D
Wapuję od20 grudnia 2012roku.
SuwMar
Płeć: nieokreślona

Winyle. Nostalgia czy chwilowa moda?

Postautor: SuwMar » pn maja 13, 2019 5:32 pm

Tu nasza polska saksofonistka Arleta Chmiel:
https://www.youtube.com/watch?v=RisUgnkFxFA
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

Winyle. Nostalgia czy chwilowa moda?

Postautor: basika » pn maja 13, 2019 5:24 pm

Tak, to jest Candy Dulfer, a to największy jej przebój "Lily Was Here".

https://www.youtube.com/watch?v=uIPDa3MbS_I
Awatar użytkownika
WE514
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 453
Rejestracja: czw paź 13, 2016 4:28 pm
Lokalizacja: Niedrzwica Duza
Podziękował: 116 razy
Otrzymał podzięk.: 193 razy
Płeć: Mężczyzna

Winyle. Nostalgia czy chwilowa moda?

Postautor: WE514 » pn maja 13, 2019 5:21 pm

Posiadam z pół setki winyli , obecnie nie mam ich na czym odtwarzać, moja perełka to Pink Floyd ( składanaka, ale jest w katalogu data wydania to lata 70- te ) no i jeszcze mam ze 300 kaset których nie słucham , lata kolekcjonowania i wszystko na strychu , ale płyta winylowa jest super , kiedyś jak miałem Radmora ( ten na diodach ) , + gramofon chyba Bernard , kolumny Altusy 50 W trój drożne , szczyt marzeń , HI -Fi lat 80 - siątych
Wapuję od20 grudnia 2012roku.
Awatar użytkownika
Tenmen
Patronauta
Patronauta
Posty: 2389
Rejestracja: wt paź 18, 2016 10:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4559 razy
Otrzymał podzięk.: 2736 razy
Płeć: Mężczyzna

Winyle. Nostalgia czy chwilowa moda?

Postautor: Tenmen » pn maja 13, 2019 5:21 pm

DamianGR pisze:Z czysto fizyczno-naukowego spojrzenia na problem nie ma to absolutnie żadnego sensu. Parametry sygnału w stosunku do zapisu np. CD są okropne. Ale wraca również moda na kasety, które to z kolei miały charakterystyczne przesterowanie w głośnych fragmentach co wzmacniało dodawało harmonicznych sygnałowi audio.Dziś stosuje się to charakterystyczne wysycenie sygnału audio w studiach w celu osiągnięcia pożądanych zniekształceń. Przy czym pasmo przenoszenia kaset było wąskie jak i posiadały stosunkowo dużo szumów. Zakładam że za jakieś 10 lat płyty CD staną się niszą .


Fakt że z czysto fizyczno-naukowego tak jest, ale ja twierdzę że płyta winylowa ma inne, takie swoje brzmienie, które nie zastąpią wychuchane technicznie nagrania obecnych nośników,nawet te trzaski zgranych no cna płyt też mają swój urok, tak jak winyle to i starszy sprzęt na których są odtwarzane sprawia że są to często prawdziwe perełki które mają "duszę" często o lepszych parametrach od tych bajerowskich nowinek, mam znajomego, który swój spory dom prawie zamienił w muzeum kolumn,wzmacniaczy,gramofonów itd z lat 70 i 80 tych. Ja niestety mam małe mieszkanko i nie mam miejsca mam malutką wieżyczkę Sharpa ale cały czas myślę że jak wygram w totka to poszaleję :D :D :D
Awatar użytkownika
DamianGR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1245
Rejestracja: sob lip 18, 2015 7:50 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 816 razy
Otrzymał podzięk.: 1360 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Winyle. Nostalgia czy chwilowa moda?

Postautor: DamianGR » pn maja 13, 2019 5:01 pm

Z czysto fizyczno-naukowego spojrzenia na problem nie ma to absolutnie żadnego sensu. Parametry sygnału w stosunku do zapisu np. CD są okropne. Ale wraca również moda na kasety, które to z kolei miały charakterystyczne przesterowanie w głośnych fragmentach co wzmacniało dodawało harmonicznych sygnałowi audio.Dziś stosuje się to charakterystyczne wysycenie sygnału audio w studiach w celu osiągnięcia pożądanych zniekształceń. Przy czym pasmo przenoszenia kaset było wąskie jak i posiadały stosunkowo dużo szumów. Zakładam że za jakieś 10 lat płyty CD staną się niszą .

Wróć do „Marble Arch - Podobno smoking dobrze leży na człowieku dopiero w trzecim pokoleniu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości