Nowa opłata od sprzętu elektronicznego?

Zabrania się: obrażania rodziny królewskiej, podburzania do obalenia rządu i namawiania na pizzę z ananasem.
Awatar użytkownika
iron64
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3677
Rejestracja: pn lis 26, 2018 12:58 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 3216 razy
Otrzymał podzięk.: 2633 razy
Płeć: Mężczyzna

Nowa opłata od sprzętu elektronicznego?

Postautor: iron64 » pt cze 26, 2020 7:33 pm

@
Awatar użytkownika
Risto
chyba większość ludzi tutaj czyta "Bezprawnika" i nie ma potrzeby kopiowania całych tekstów, wystarczyłby link dla przypomnienia.
Obrazek
SuwMar
Płeć: nieokreślona

Nowa opłata od sprzętu elektronicznego?

Postautor: SuwMar » pt cze 26, 2020 7:32 pm

Risto pisze:Szkoda, że autor zakładając ten temat już w jego tytule i pierwszym poście wprowadza czytających w błąd...

Kolego @
Awatar użytkownika
Risto
, czy ja kogoś wprowadzam w błąd?
Awatar użytkownika
Risto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: czw maja 09, 2019 9:27 am
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podzięk.: 51 razy
Płeć: Mężczyzna

Nowa opłata od sprzętu elektronicznego?

Postautor: Risto » pt cze 26, 2020 7:28 pm

Szkoda, że autor zakładając ten temat już w jego tytule i pierwszym poście wprowadza czytających w błąd, bo:

- "Opłata reprograficzna to nic nowego w Polsce, została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Kultury jeszcze w 2003 roku i dotyczy głównie urządzeń i nośników, które pozwalają na nagrywanie i kopiowanie muzyki. "
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo ... 030991.pdf

Od 2 czerwca 2003 r. opłata reprograficzna dotyczyła i sprowadzała się do wymogu uiszczania stosownej opłaty przez producentów czystych nośników (kaset magnetofonowych, kaset wideo, płyt CD-R/DVD-R itp.) oraz sprzętu do ich kopiowania (magnetofonów, nagrywarek i odtwarzaczy CD/DVD). Co ciekawe opłata dotyczy także kserokopiarek i skanerów, papieru kserograficznego, a nawet dysków twardych dla komputerów. Jej wysokość może maksymalnie wynieść 3% ceny danego urządzenia, ale w wielu przypadkach jest to około 1-1,5%.

[bJ]Już na pierwszy rzut oka widać, że rozporządzenie jest wiekowe, dzisiaj już praktycznie nikt nie korzysta z kaset magnetofonowych, więc pewnie przychody z tej opłaty są marginalne. [/b]Zyski czerpią z niej trzy podmioty:

1. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS — na rzecz twórców;
2.Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP — na rzecz artystów wykonawców;
3.Związek Producentów Audio-Video ZPAV — na rzecz producentów fonogramów i wideogramów.

Każdy z tych podmiotów rozdziela zdobyte środki w postaci tantiem dla poszczególnych artystów. Jasne jest jednak, że obecnie nie ma praktycznie czego dzielić, bo przychody z tej opłaty są bardzo małe. ZAiKS już od kilku dobrych lat lobbuje za tym, aby rozszerzyć listę urządzeń i nośników, które miałyby podlegać opłacie reprograficznej. Teraz pomysł wrócił ponownie za sprawą wywiadu jakiego udzielił w radiu TOKFM zastępca prezesa ZAiKS – Miłosz Bembinow.

ZAiKS korzystając z obecnej sytuacji związanej z koronawirusem i tym samym problemami artystów, którzy nie mogą koncertować i brać udziału w różnych imprezach, chce wreszcie wymusić na rządzie wprowadzenie zmian do ustawy o opłacie reprograficznej. Postulat od lat jest niezmienny, do listy urządzeń, które miałyby podlegać wspomnianej opłacie mają zostać dopisane smartfony, tablety, telewizory z funkcją Smart TV i wszelkie inne urządzenia, które pozwalają na odtwarzanie muzyki. Zaktualizowana miałaby też być lista nośników, szczególnie o karty pamięci, pendrive czy dyski przenośne.

Dlatego jeśli nie zgadzacie się z rozszerzeniem opłaty reprograficznej warto podpisać się pod petycją stowarzyszenia StopACTA2, https://www.change.org/p/premier-mateus ... 83bf9f315d , która jest listem zaadresowanym do Premiera Morawieckiego i Ministra Kultury – Piotra Glińskiego. W tej korespondencji stowarzyszenie argumentuje dlaczego opłata reprograficzna nie powinna zostać rozszerzona.

https://www.change.org/p/premier-mateus ... 83bf9f315d

Podstawą do ustanawiania opłat reprograficznych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej jest dyrektywa 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym, w szczególności zaś przepis art. 5 ust. 2 lit b)[5]. Mimo istnienia powyższej dyrektywy poziom harmonizacji przepisów w zakresie opłat reprograficznych na terytorium Unii Europejskiej jest nadal niezadowalający, co powoduje liczne problemy. Niektóre ze sporów na tle opłat reprograficznych znalazły finał przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekał jak należy interpretować przepisy dyrektywy 2001/29 (WE) w zakresie „godziwej rekompensaty”.

BTW. Być może sposobem na uniknięcie tej opłaty i możliwość tańszego sprzedawania takiego samego towaru, byłoby rozliczanie transakcji, np.: w Czechach czy na Litwie.
Jeżeli ten „podatek od piractwa” zostanie usankcjonowany w takiej wersji, to piractwo będzie legalne.
drwaski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: sob maja 02, 2020 8:53 am
Lokalizacja:
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podzięk.: 24 razy
Płeć: nieokreślona

Re: Nowa opłata od sprzętu elektronicznego?

Postautor: drwaski » pt cze 26, 2020 1:37 pm

To może przy okazji zmniejszą, chwilowo podniesiony kilka lat temu, VAT.
SuwMar
Płeć: nieokreślona

Nowa opłata od sprzętu elektronicznego?

Postautor: SuwMar » pt cze 26, 2020 12:39 pm

Ja tam wciąż czekam na wypowiedzi zwolenników obecnej władzy. Ciekawi mnie ich argumentacja, dlaczego rządzący znów wkładają pazury do mojego portfela. :-D
Żeby było jasne, guzik mnie obchodzą czyjeś poglądy polityczne. Szanuje każdego bez względu w co wierzy, z kim śpi, co pije... :-D , ale ciekawi mnie wytłumaczenie akurat tego konkretnego przypadku, jak to wygląda w ich odczuciu.
Może teraz komuś się uda mnie nawrócić na "dobrą" drogę. :-D
Awatar użytkownika
Krasnal45
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: sob cze 20, 2015 6:38 am
Lokalizacja: Aglomeracja Śląska
Podziękował: 5173 razy
Otrzymał podzięk.: 7643 razy
Płeć: Mężczyzna

Nowa opłata od sprzętu elektronicznego?

Postautor: Krasnal45 » pt cze 26, 2020 12:01 pm

Na razie to go powstrzymują wybory. Po wyborach dopiero akcje ruszą. Maseczki z powrotem na ryj i łolaboga będzie trwoga, bo pandemia jednak wcale nie wygasa. Na razie świetnie panują nad stastystykami, no ale jak długo jeszcze da się to ukrywać...
__________________________________
Obrazek
__________________________________
Od 22.02.2013 bez analoga.
You don't smoke? Do not vape!
Obrazek
Awatar użytkownika
Alchemik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1206
Rejestracja: czw cze 11, 2015 10:59 am
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 842 razy
Otrzymał podzięk.: 1597 razy
Płeć: Mężczyzna

Nowa opłata od sprzętu elektronicznego?

Postautor: Alchemik » pt cze 26, 2020 11:50 am

Tommy Black pisze:Tak, podpowiadaj im, jasne...

Myślusz, że bankster M. potrzebuje takich podpowiedzi? Myślę, że chłop już od dawna ma to w planach, a jedyne co go jeszcze powstrzymuje, to brak pewności co do sposobu obliczenia stawki. Od wagi? Odwrotnie proporcjonalnie do stopnia utraty słuchu? IQ? :roll:
:crystball: Kto szuka, ten znajdzie... :crystball:
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Nowa opłata od sprzętu elektronicznego?

Postautor: Tommy Black » pt cze 26, 2020 11:39 am

MA pisze:Ciekawe kiedy wprowadzą podatek uszno-mózgowy. Wszak raz usłyszany utwór muzyczny może zostać zapamiętamy, a potem wielokrotnie odtworzony (np. podczas golenia). :blush:


Tak, podpowiadaj im, jasne...
A ja kupiłem, za ciężkie pieniądze z rozbitych glinianych świnek, klawisze Rolanda i co usłyszę to sobie w domu gram. Teraz już mnie nie stać na płyty... :(
Awatar użytkownika
Alchemik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1206
Rejestracja: czw cze 11, 2015 10:59 am
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 842 razy
Otrzymał podzięk.: 1597 razy
Płeć: Mężczyzna

Nowa opłata od sprzętu elektronicznego?

Postautor: Alchemik » pt cze 26, 2020 11:36 am

Ciekawe kiedy wprowadzą podatek uszno-mózgowy. Wszak raz usłyszany utwór muzyczny może zostać zapamiętamy, a potem (o zgrozo!!!) wielokrotnie odtworzony (np. podczas golenia). :blush:
:crystball: Kto szuka, ten znajdzie... :crystball:
Awatar użytkownika
iron64
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3677
Rejestracja: pn lis 26, 2018 12:58 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 3216 razy
Otrzymał podzięk.: 2633 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Nowa opłata od sprzętu elektronicznego?

Postautor: iron64 » pt cze 26, 2020 11:13 am

Cóż, zmieni się tylko dzień wolności podatkowej i będzie już w lipcu. Cieszcie się, że nie w grudniu. Jak możecie narzekać?! No jak???
Obrazek

Wróć do „Speaker’s Corner - Możesz mówić co chcesz ale musisz wiedzieć czego chcesz”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości