Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Zabrania się: obrażania rodziny królewskiej, podburzania do obalenia rządu i namawiania na pizzę z ananasem.
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Postautor: Tomba » pn maja 31, 2021 7:29 pm

Tommy nie ten rejon Europy. No i o Cassino już było, więc zmieniam miejsca żeby było ciekawie.
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................
lisek rudy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 338
Rejestracja: pn maja 31, 2021 7:20 pm
Lokalizacja: PL
Podziękował: 70 razy
Otrzymał podzięk.: 76 razy
Płeć: Mężczyzna

Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Postautor: lisek rudy » pn maja 31, 2021 7:23 pm

Cmentarz na Rossie w Wilnie. Część wojskowa.
Dla ludzi wrażliwych na historię miejsce kultowe.

 ! Wiadomość od: Miodu
Witaj @
Awatar użytkownika
lisek rudy
.

Dobrym zwyczajem Salonu jest przywitać się z innymi użytkownikami.
ObrazekMożesz to zrobić w temacie Tu stawiamy pierwsze kroki na forum.
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Postautor: Tommy Black » pn maja 31, 2021 7:17 pm

Przypomina trochę okolice Cassino, miasteczka pod wzgórzem Monte Cassino.
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Postautor: Tomba » pn maja 31, 2021 7:01 pm

Po kilku dniach oddechu czas na kolejną zagadkę. ;) Nim przybliżymy się do antyku, to jeszcze czasy bardziej nam współczesne.

Co to za cmentarz i w jakim mieście się znajduje?

Obrazek

Jak będzie za trudno, to po jakimś czasie pojawią się podpowiedzi, ale myślę, że miejsce jest dość charakterystyczne i może być łatwo.

Z tym miastem wiąże mnie nieprawdopodobna historia osobista, którą chętnie Wam opowiem po rozwiązaniu zagadki.
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Postautor: Tomba » czw maja 27, 2021 8:59 pm

Myślałem, że zagadka jest dość prosta. Zresztą Tommy jakby wcześniej ją widział, to by rozwiązał błyskawicznie.
Miodu potrzebował 8 minut na odgadnięcie Amsterdamu. Tu było zdecydowanie prosto. Miodu zna się na sporcie no i jest bystry chłop. ;)
Kolejka do domu Anny Frank też jest bardzo charakterystyczna. Przyznał to i Tommy, i potem Bezimienny.

W zagadkach ograniczają mnie trochę fotki. Unikam fotek z zasobów internetowych, a daję swoje. Mam jednak zasadę (od początku istnienia neta), że nie publikuję swojego wizerunku czy też żony. Dlatego też nie każdą fotkę mogę zamieścić jako podpowiedź (córy same się publikują, więc to mogę zapodawać).

Co do tej kolejki, to niesamowita sprawa, że ludzie tak interesują się tą historią, a jest to historia kilkunastoletniej, żydowskiej dziewczynki, która wraz z rodziną ukrywała się w kryjówce w domu w Amsterdamie. Anna była bardzo wrażliwą, mądrą i dojrzałą jak na swój wiek osobą. Jest autorką bardzo pięknego i wzruszającego dziennika, który pisała będąc w ukryciu. Ostatni zapis jest z dnia 1 sierpnia 1944 – czyli na 3 dni przed denuncjacją i wywiezieniem do obozu w Auschwitz-Birkenau.

Obrazek

Na przełomie października i listopada 1944 roku została wraz z matką i siostrą przewieziona do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. W tym obozie najpierw zmarła jej matka, potem siostra, a Anna zmarła na tyfus w lutym 1945 r. Obóz wyzwolili Amerykanie 15 kwietnia 1945 r. Tak niewiele zabrakło do wolności. Wojnę przeżył ojciec, który pierwszy raz opublikował odnaleziony dziennik.

Tu jest dostępny film fabularny:
.

Jakby ktoś wolał przeczytać, to jest dostępny na allegro: https://allegro.pl/oferta/dziennik-anne ... 9761701995 .

PS.
1. @
Awatar użytkownika
Tommy Black
– wybieram się w odwiedziny do córek i zaplanowałem sobie zwiedzanie m.in. Auschwitz-Birkenau, Fabryki Oskara Schindlera i Muzeum AK. Właśnie się przygotowuję i przeglądam zasoby w necie. Odkryłem fajny kanał na YouTube, który polecam: https://www.youtube.com/c/OkupowanyKrak%C3%B3w .

2. Jakby ktoś miał ochotę, to wraz z Krasnalem zmieniliśmy film o Orlim Gnieździe – jest dwie strony wcześniej.

3. Poczekajcie jak z zagadkami przeniosę się do Grecji. Spędziłem tam łącznie 5 miesięcy na wakacjach i zjechałem całą Grecję kontynentalną wszerz i wzdłuż. A tam to jest dopiero miejsc historycznych. :D
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................
Bezimienny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: pt lis 29, 2019 6:17 pm
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 95 razy
Otrzymał podzięk.: 226 razy
Płeć: Mężczyzna

Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Postautor: Bezimienny » czw maja 27, 2021 11:25 am

@
Awatar użytkownika
Tommy Black
, dzięki! Zagadka niby rozwiązana, ale o swoich wrażeniach warto napisać. ;) Ja niestety wymiękłem w tej kolejce, bo akurat to muzeum zostawiłem sobie na sam koniec i pora wyjazdu naszła nieubłagalnie... Obiecałem sobie, że wrócę jak może zrobi się mniejsza, ale niestety, zawsze była taka sama i trzeba było już jechać dalej. Gdybym był w Amsterdamie dłużej, to bym mógłbym stać całą noc i dzień.
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Postautor: Tommy Black » czw maja 27, 2021 11:07 am

Piszę sobie odpowiedź, opisuje wrażenia z domu Anny Frank, tam kolejka jest zawsze...a tu jest druga strona tematu i @
Awatar użytkownika
Bezimienny
. :P


@
Awatar użytkownika
Bezimienny
:brawo: .
Bezimienny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: pt lis 29, 2019 6:17 pm
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 95 razy
Otrzymał podzięk.: 226 razy
Płeć: Mężczyzna

Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Postautor: Bezimienny » czw maja 27, 2021 10:44 am

No i kolejny raz mi się udało, dzięki @
Awatar użytkownika
Tomba
za zagadkę. Chociaż muszę przyznać, że była trudna. Samo miejsce dobrze kojarzę, bo bardzo mi się tam spodobało i tak jak pisałem powyżej, nazwa dzielnicy zapadła mi w pamięć ze względu na markę Jordan, którą lubię. I mojego kolegę obsrał tam ptak :mrgreen:.
Dzielnica bardzo ciekawa jeżeli chodzi o zwiedzanie, swego czasu fajnym miejscem było mieszkanie na łódce.
Awatar użytkownika
fistaszek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 332
Rejestracja: pt lut 19, 2021 9:40 pm
Lokalizacja: Zgierz
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podzięk.: 115 razy
Płeć: Mężczyzna

Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Postautor: fistaszek » czw maja 27, 2021 10:44 am

Chyba przedwczoraj na Canal+ był film o Annie Frank. Polecam.
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Postautor: Tomba » czw maja 27, 2021 10:16 am

No i Kolega @
Awatar użytkownika
Bezimienny
bezbłędnie podążył podpowiedziami i wygrał. Wielkie brawa. :brawo: :brawo: :brawo: Wieczorem więcej opiszę.
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................

Wróć do „Speaker’s Corner - Możesz mówić co chcesz ale musisz wiedzieć czego chcesz”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości