Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Zabrania się: obrażania rodziny królewskiej, podburzania do obalenia rządu i namawiania na pizzę z ananasem.
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Postautor: Tomba » pn cze 07, 2021 4:55 pm

Zagadka rozwiązana. Ale uwierzcie mi na słowo, że jak zobaczyłem naszego prezesa w Sztokholmie, to mnie zamroczyło. :lol1:

Szwedzi, w czasie Potopu, wywozili różne skarby z Warszawy, ale żeby zabierać pomnik prezesa? :lol:
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................
lisek rudy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 338
Rejestracja: pn maja 31, 2021 7:20 pm
Lokalizacja: PL
Podziękował: 70 razy
Otrzymał podzięk.: 76 razy
Płeć: Mężczyzna

Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Postautor: lisek rudy » pn cze 07, 2021 4:38 pm

To jest stolica Szwecji.
Tyle, że jest to spitolony pomnik Ewerta Taubego. Spitolony bo faktycznie bardziej przypomina naszego prezesika niż szwedzkiego artystę.
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Postautor: Tomba » pn cze 07, 2021 4:24 pm

Tym razem zagadka humorystyczna.

Chodzę sobie uliczkami pewnego miasta i oczom swym pięknym nie wierzę. Kurza mordka, wystawili pomnik najbardziej znanemu prezesowi. :omg: :omg: :omg:
Podszedłem bliżej, mierzę wysokości i jak w mordę strzelił - wszystko się zgadza. Jakie miasto tak uhonorowało naszego prezesa? :lol: :lol: :lol:

Obrazek
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Postautor: Tommy Black » śr cze 02, 2021 5:46 pm

Tomba pisze:@ Tommy Black, zobacz jak wiele nas łączy. Ciało Piłsudzkiego spoczywa na Wawelu, a na Rynku Głównym Twojego miasta zasiada sobie Adam Mickiewicz. Kawał naszej historii.


Och, ta historia to nie tylko wielcy Polacy przez Ciebie wymienieni, to nie tylko my, skromni kontynuatorzy Wielkiej Inwokacji. To wspomniany przez Ciebie Gedymin, to Unia Krewska, Unia Lubelska, Via Jagellonica część trasy Via Regia ale i trudny okres przed i powojenny. Dawne stolice dziś żyją już innym, własnym życiem. Jakby spokojniejszym, jakby takim prowincjonalnym.
Ta historia, czy raczej tysiące różnych, fascynujących życiorysów, na tle burzliwych dziejów jeszcze długo będą budzić wspomnienia i emocje. Warto przy okazji Twojej zagadki poświęcić trochę czasu na kilka dobrych książek o Wilnie. Ja polecę tu jedną...
Obrazek
Barwny życiorys legendarnego miasta.
Foto-plastikon historyczny, ciekawostki i nieznane szczegóły wielkich wydarzeń. Obrazy zapadające w pamięć. Galeria pomnikowych postaci, które ożywają pod drapieżnym piórem tandemu Koper-Stańczyk.
Czy Polska może istnieć bez Wilna? Ostatnie siedemdziesiąt lat udowadnia, że jest to możliwe, ale polska dusza mocno straciła na tej separacji.
Jak magię miasta, porównywanego do Paryża i Jerozolimy, jedną ze stolic polskiej przedwojennej kultury i elegancji przełożyć na język zrozumiały dla współczesnego pokolenia?


Piękna i mądra zagadka @
Awatar użytkownika
Tomba
. :bravoo:
Awatar użytkownika
Tomba
Patronauta
Patronauta
Posty: 5830
Rejestracja: wt maja 21, 2019 1:29 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5236 razy
Otrzymał podzięk.: 7081 razy
Płeć: Mężczyzna

Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Postautor: Tomba » śr cze 02, 2021 5:19 pm

Wracając do zagadki na temat cmentarza na Rossie.

Pierwsza wzmianka o pochówkach na tym terenie pochodzi z 1436 roku, grzebano tu ofiary morowego powietrza, a pierwszy cmentarz zamiejski powstał w 1769r.
Jako nekropolia miejska został przejęty w 1801 roku. W 1820 teren cmentarza ogrodzono murem. Od tego czasu cmentarz uznawano za elitarny, chowano osoby zasłużone lub stojące wyżej w hierarchii społecznej.

Pochowany jest tu m.in. Joachim Lelewel, historyk, działacz polityczny i wykładowca na Uniwersytecie Wileńskim. Na jego wykłady uczęszczał m.in. Adam Mickiewicz.

Obrazek

Cmentarz na Rossie jest przepiękny i urokliwy, znany z bogatej architektury cmentarnej.
Na jednym ze zdjęć prezentuję „Czarnego Anioła”, który zdobi nagrobek Izabeli Salmonawiczówny z 1903 roku.

Obrazek

Trzecią częścią cmentarza na Rossie jest polski cmentarz wojskowy z mauzoleum „Matka i Serce Syna”. W mauzoleum znajduję się doczesne szczątki Marii z Billewiczów – matki Józefa Piłsudskiego, oraz serce Marszałka - chciał, by było pochowane z matką. Wokół pochowani zostali polscy żołnierze polegli w walkach w latach 1919-1920, w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku, oraz żołnierze Armii Krajowej uczestniczący w akcji „Ostra Brama” w 1944 roku.

Obrazek

Operacja "Ostra Brama" trwała od 7 do 13 lipca 1944. Miała ona na celu wyzwolenie Wilna spod okupacji niemieckiej i opanowanie miasta przed nadchodzącymi oddziałami Armii Czerwonej. Początkowo wzięło w niej udział około 4 tysięcy żołnierzy AK. W bezpośrednich walkach o Wilno oraz w zewnętrznych atakach na linie komunikacyjne i pojedyncze oddziały Wehrmachtu uczestniczyło ponad 12,5 tys. żołnierzy AK.
7 lipca wieczorem Wilno zaczęli szturmować Sowieci. W bezpośrednich walkach na kierunku wileńskim wzięło wówczas udział około 100 tysięcy żołnierzy wspieranych przez czołgi i lotnictwo. Oddziały garnizonu konspiracyjnego AK miasta Wilna, które wobec spóźnionego dotarcia rozkazów rozpoczęły atak z kilkugodzinnym opóźnieniem, opanowały własnymi siłami prawobrzeżną część miasta i współdziałając z jednostkami sowieckimi, zaatakowały w części lewobrzeżnej. 13 lipca Wilno zostało zdobyte. Na Górze Zamkowej załopotał biało-czerwony sztandar. Po kilku godzinach Sowieci zamienili go na czerwony.

Po 1945 i opuszczeniu Wilna przez polskich mieszkańców rozpoczęła się celowa dewastacja nekropolii, nagrobki były niszczone przez wandali, teren cmentarza stał się miejscem spotkań półświatka, który rozbijał nagrobki, niszczył epitafia.
Po latach historia zatacza krąg. Mieszkam w mieście, które corocznie organizuje kwesty na renowację cmentarza na Rossie. Jest to inicjatywa kibiców Lecha Poznań.

------------------------------------
No i na koniec moja historia.

Wjechałem autem pierwszy raz do Wilna i klucząc ulicami znalazłem sobie miejsce parkingowe.
Po całym dniu zwiedzania zadzwoniłem do mojego Taty, powiedziałem mu gdzie się znajduję i poprosiłem, by mnie poprowadził do swojego domu. Możecie wierzyć, albo nie, ale zaprowadził mnie dokładnie w miejsce postoju mojego auta. To coś nieprawdopodobnego. Moje auto stało dokładnie pod jego byłym domem tak jakbym wiedział, gdzie mam się kierować.
Jakiś niespotykany magnetyzm.

Mój ojciec mieszkał na drugim końcu dzisiejszego prospektu Gedymina:

Obrazek

w tym domu:

Obrazek

Prospekt ten leży vis a vis Bazyliki Wileńskiej i jest główną i najbardziej znaną ulicą w Wilnie, która przed wojną nazywała się ulicą Mickiewicza.

Obrazek

Ciekawe jest też to, że został ochrzczony dwa razy. Najpierw przez babcię, która była wyznania rzymsko-katolickiego, a później przez dziadka (prawosławny), który jak sobie wypił, to z kumplami załatwił drugi chrzest w pobliskiej cerkwi:

Obrazek

Z racji pochodzenia, inwokacja ma dla mnie szczególny wymiar.

Obrazek




@
Awatar użytkownika
Tommy Black
, zobacz jak wiele nas łączy. Ciało Piłsudzkiego spoczywa na Wawelu, a na Rynku Głównym Twojego miasta, dumnie stoi Adam Mickiewicz. Kawał naszej historii.
_____________________________________________
:czajniczek: Obrazek
................. Od 21.05.2009 zero analogów......................................
lisek rudy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 338
Rejestracja: pn maja 31, 2021 7:20 pm
Lokalizacja: PL
Podziękował: 70 razy
Otrzymał podzięk.: 76 razy
Płeć: Mężczyzna

Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Postautor: lisek rudy » śr cze 02, 2021 4:33 pm

Zgoda, że Budapeszt, a precyzyjniej dzielnica Buda,
ale w kwestii Parlamentu się nie zgodzę. Na moje oko to Zamek Królewski.
Budowle te leżą na przeciwnych brzegach Dunaju i dzieli je ok. 400-500 metrów.
Może teraz zaszaleję nieco, ale wygląda na to, że fotografia została zrobiona z ulicy bankierów czyli Széchenyi. :P
Bezimienny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: pt lis 29, 2019 6:17 pm
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 95 razy
Otrzymał podzięk.: 226 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Postautor: Bezimienny » śr cze 02, 2021 1:30 pm

W Budapeszcie. Widać charakterystyczny budynek parlamentu.
Awatar użytkownika
Krasnal45
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: sob cze 20, 2015 6:38 am
Lokalizacja: Aglomeracja Śląska
Podziękował: 5173 razy
Otrzymał podzięk.: 7643 razy
Płeć: Mężczyzna

Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Postautor: Krasnal45 » śr cze 02, 2021 12:49 pm

Gdzie zostało zrobione to zdjęcie?

Obrazek
__________________________________
Obrazek
__________________________________
Od 22.02.2013 bez analoga.
You don't smoke? Do not vape!
Obrazek
Awatar użytkownika
fistaszek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 332
Rejestracja: pt lut 19, 2021 9:40 pm
Lokalizacja: Zgierz
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podzięk.: 115 razy
Płeć: Mężczyzna

Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Postautor: fistaszek » śr cze 02, 2021 11:01 am

Zamotalem troszkę, źle użyty zlepek słów. Przyznaję się do błędu.Brawo, wskazałeś to o co pytałem.

"The Vessel" — sięgający blisko 46 metrów punkt widokowy, złożony z połączonych 154 tarasów. Budowla gwarantuje niesamowity widok na nową dzielnicę. Wstęp wolny, choć trzeba wcześniej zarezerwować bilet.

Sami nowojorczycy co do nowej budowli są podzieleni — poza porównaniami do naczynia i pszczelego ula, pojawiły się też głosy, że zaprojektowany przez Thomasa Heatherwicka budynek przypomina ogromnego... kebaba. Wielu uważa też, że w przyszłości "The Vessel" może być nowojorską Wieżą Eiffla.
Awatar użytkownika
Krasnal45
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: sob cze 20, 2015 6:38 am
Lokalizacja: Aglomeracja Śląska
Podziękował: 5173 razy
Otrzymał podzięk.: 7643 razy
Płeć: Mężczyzna

Zagadka geograficzno-miejska-turystyczna

Postautor: Krasnal45 » śr cze 02, 2021 10:58 am

Pytanie brzmiało:
fistaszek pisze:A gdzie wejdziecie do budynku będąc dalej na zewnątrz:

:P
__________________________________
Obrazek
__________________________________
Od 22.02.2013 bez analoga.
You don't smoke? Do not vape!
Obrazek

Wróć do „Speaker’s Corner - Możesz mówić co chcesz ale musisz wiedzieć czego chcesz”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości