Awaria Facebooka, Instagrama i WhatsAppa - co było powodem problemów?

Zabrania się: obrażania rodziny królewskiej, podburzania do obalenia rządu i namawiania na pizzę z ananasem.
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Awaria Facebooka, Instagrama i WhatsAppa - co było powodem problemów?

Postautor: Tommy Black » śr paź 06, 2021 6:07 pm

Haze pisze:Swoją drogą to dość ciekawe, że ta awaria nastąpiła jakoś tak dziwnie w momencie kiedy przed Kongresem zeznaje była pracownica Fejsa ...


Obrazek
Była pracownica Facebooka przed komisją Senatu (Drew Angerer / AP)

Dzięki sygnalistce, byłej pracownicy Facebooka Frances Haugen, która ogłosiła, że koncern celowo za priorytet uznaje szkodliwe treści, bo takie wywołują najwięcej emocji, prowokują najwięcej reakcji użytkowników, co przekłada się na astronomiczne zyski. Po oskarżeniach Haugen, która w Facebooku zajmowała się „walką z dezinformacją”, może się wiele zmienić. Sygnalistka zeznawała właśnie przed podkomisją Senatu USA. Teraz także amerykańscy politycy zapowiadają ukrócenie władzy Facebooka.
Awatar użytkownika
Superlux
Patronauta
Patronauta
Posty: 1856
Rejestracja: pn lip 29, 2019 6:21 pm
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 3581 razy
Otrzymał podzięk.: 1775 razy
Płeć: Mężczyzna

Awaria Facebooka, Instagrama i WhatsAppa - co było powodem problemów?

Postautor: Superlux » śr paź 06, 2021 5:02 pm

@
Awatar użytkownika
Nikotynos



Nikuś, to spisek znanych sił... pancerna brzoza to nie wszystko. :bor: Tylko ciiiiiii... :silent: bo Antek nie śpi, nigdy. :lol:





:friends:
Obrazek
Awatar użytkownika
Nikotynos
Patronauta
Patronauta
Posty: 2855
Rejestracja: pn paź 14, 2019 9:40 am
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 7309 razy
Otrzymał podzięk.: 3799 razy
Płeć: Mężczyzna

Awaria Facebooka, Instagrama i WhatsAppa - co było powodem problemów?

Postautor: Nikotynos » śr paź 06, 2021 4:52 pm

A mnie ciekawi, dlaczego dokładnie w tych samych godzinach awarii FB, miałem problemy z UPC. Tzn. wszystkie urządzenia podłączone przez WiFi pokazywały mi przy znaczku zasięgu wykrzyknik. U mnie na smartfonie trzeba było się ręcznie połączyć się z siecią WiFi, (a nie jak zawsze z automatu) i pomimo tego, że w statusie połączenia przy pełnym zasięgu miałem informację, że brak internetu, to i tak mogłem normalnie z niego korzystać. Natomiast u żony na smartfonie też był pełny zasięg, ale nic z Internetu jej się nie wczytywało. Pierwszy raz w życiu miałem taką dziwną awarię z UPC, a UPC mam od ponad 10 lat. No szok, szok, normalnie szok. :D

eD
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Awaria Facebooka, Instagrama i WhatsAppa - co było powodem problemów?

Postautor: Haze » śr paź 06, 2021 4:29 pm

Swoją drogą to dość ciekawe, że ta awaria nastąpiła jakoś tak dziwnie w momencie kiedy przed Kongresem zeznaje była pracownica Fejsa ...
Obrazek
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Awaria Facebooka, Instagrama i WhatsAppa - co było powodem problemów?

Postautor: Tommy Black » śr paź 06, 2021 4:20 pm

Obrazek

Więcej szczegółów na temat awarii 4 października

Facebook opowiedział co się dokładnie stało i dlaczego. Jeśli komuś chce się czytać przekaz wysokiego poziomu zabezpieczeń, oraz opis testów i standardu przeprowadzania "lessons learned", to proszę, link:

https://engineering.fb.com/2021/10/05/n ... e-details/

Ja poprzestanę na takim obrazku, jakoś dziwnie poprawia mi humor...

Obrazek
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Awaria Facebooka, Instagrama i WhatsAppa - co było powodem problemów?

Postautor: Tommy Black » śr paź 06, 2021 5:47 am

Nautilus pisze:@ Superlux

Dla nas jest tanie piwo z marketu, gówniane mieszkania na kredyt i hybrydowe, jednorazowe auta napędzane elementami niezdatne do przetworzenia i łaską rządu decydującego o akcyzie. Dla nas jest też Android, Apple, Microsoft... To forma niewolnictwa.


To słowa skierowane do @
Awatar użytkownika
Superlux
a który jest słabym tworzywem na niewolnika, a nawet był w czasach kiedy dostaliśmy szansę i młodość dodała nam skrzydeł...
Czy ją wykorzystaliśmy? Niektórzy na pewno, ale zawsze przecież jest jakaś większość i to, jak to co poniżej, jest straszne...

Obrazek
Awatar użytkownika
iron64
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3677
Rejestracja: pn lis 26, 2018 12:58 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 3216 razy
Otrzymał podzięk.: 2633 razy
Płeć: Mężczyzna

Awaria Facebooka, Instagrama i WhatsAppa - co było powodem problemów?

Postautor: iron64 » śr paź 06, 2021 5:45 am

Ja poszedłem w stronę napraw hardware, przez wiele lat miałem z tego frajdę i kasę. Teraz już mi się nie chce, nawet w OC rzadko się już bawię. Ale czasami trenuję sobie jeszcze. Przez kilka ostatnich tygodni testuję firewalle na zlecenie pewnej firmy. O ile programy są coraz lepsze i nawet te darmowe zapewniają niezłą ochronę, o tyle ludzie coraz mniej racjonalni (nie chciałem użyć słowa głupi).
Ale off topa zrobiliśmy potężnego.
W takim razie wracając, na szczęście mam w nosie wszelkie FB i podobne wynalazki. Jestem sobie szczęśliwy bez tego, a i czasu znacznie więcej, bo nie tracę go na oglądanie kupek bąbelków szczęśliwych mamusiek, które muszą oznajmić całemu światu, że ich bąbelek zrobił kupkę. :D


d1
Obrazek
Awatar użytkownika
Superlux
Patronauta
Patronauta
Posty: 1856
Rejestracja: pn lip 29, 2019 6:21 pm
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 3581 razy
Otrzymał podzięk.: 1775 razy
Płeć: Mężczyzna

Awaria Facebooka, Instagrama i WhatsAppa - co było powodem problemów?

Postautor: Superlux » wt paź 05, 2021 9:44 pm

@
Awatar użytkownika
iron64




Nie wiem skąd Ci przyszło do głowy, że ja coś wiem o szeroko pojętej informatyce... :facepalm: Ja opisałem tylko pewien klimat, nie z pozycji wielkiego guru jakim wtedy zapewne byłeś, ale z pozycji obserwatora zmieniających się tendencji w kulturze. :-D

Ja się nie obrażam i mało wiem o kompach, ale nie napisałem czegoś co mogłoby być nieprawdą. To byli chłopcy w wieku 17 - 25 lat, często moi rówieśnicy i dla nich Linux to był właśnie taki ich pomysł, symbol pokolenia... Niektórzy z nich, ci trochę poważniejsi robili coś na Unixie ( m. in. właśnie ten mój kumpel) i takie terminy pamiętam.
Dla nich Linux to była wojna z Gatesem, coś w tym rodzaju... a dzieci lubią się bawić w wojnę. I to co piszesz o Microsofcie, pokrywa się z tym co Oni mówili wtedy.

Ja tylko opisuję ogólny klimat, to że dla ówczesnego trzydziestolatka Linux mógł być dziecinadą mogę zrozumieć, tak samo jak to, że nie musiał być dziecinadą dla ówczesnych dwudziestolatków. Różnica pokoleń, różnica doświadczenia. Jedno co na pewno wiem, to to, że jeżeli posiadało się odpowiednie zdolności, traktowało się to poważnie i było się naprawdę pracowitym, to można było zajść dość wysoko, przy okazji ośmieszając teoretycznie dużo lepiej przygotowanych konkurentów.

Mogę tylko współczuć tym którym z różnych powodów się nie udało, tym którzy się nie przebili..., choć zapewne byli równie zdolni i błyskotliwi.





:beer1:
Obrazek
Awatar użytkownika
Nautilus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 161
Rejestracja: sob sie 10, 2019 7:05 am
Lokalizacja:
Podziękował: 211 razy
Otrzymał podzięk.: 249 razy
Płeć: Mężczyzna

Awaria Facebooka, Instagrama i WhatsAppa - co było powodem problemów?

Postautor: Nautilus » wt paź 05, 2021 9:28 pm

iron64 pisze:Supcio, wtedy to był Unix. Linux był dla lamerów. Przynajmniej wtedy tak się nazywało linuxiarzy. Jakieś okienka, po kiego skoro szybciej pisząc z klawiszy. :) Serio, tak było nie zmyślam.


Linux ma więcej z pisania z klawiszy, niż jakikolwiek aktualnie wspierany system operacyjny. Co więcej z Linuksa korzystają tysiące korporacji, ale oni maja ogarniętych informatyków. Choć Linux da się ogarnąć "klikaniem", to większość ludzi wciąż używa systemów Windows, które dostają ze sprzętem (nie za darmo, jak Linux, za system zapłacili w cenie urządzenia, zgodzili się na to i będą za ten system płacili przez dekady). A mają pod ręką Linux i mogą żądać sprzedania komputera bez ponoszenia ceny za system operacyjny.

@
Awatar użytkownika
Superlux


Dla nas jest tanie piwo z marketu, gówniane mieszkania na kredyt i hybrydowe, jednorazowe auta napędzane elementami niezdatne do przetworzenia i łaską rządu decydującego o akcyzie. Dla nas jest też Android, Apple, Microsoft... To forma niewolnictwa.
Zapraszam do alternatywy. *czajniczek*
Dobry system to Linux, bezpieczny komunikator nazywa się Matrix a fajna społeczność jest na Fediverse.
Awatar użytkownika
iron64
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3677
Rejestracja: pn lis 26, 2018 12:58 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 3216 razy
Otrzymał podzięk.: 2633 razy
Płeć: Mężczyzna

Awaria Facebooka, Instagrama i WhatsAppa - co było powodem problemów?

Postautor: iron64 » wt paź 05, 2021 8:54 pm

Supcio, nie obraż się, ale o kompach to niewiele wiesz. W tamtych czasach Linux był śmiesznym wymysłem dzieciaków. Poważnie.
Zresztą możliwości były zupełnie inne.
A Microsoft był śmiesznym z tego względu, że każdy kto coś kumał na kompach wiedział, że cały Microsoft został oparty o PR jedynie i trochę kradziejstwa. Nic więcej. Bo basica na Amigę nie można było traktować jako system, a jedynie smiechostkę. A nawet to nie było tworem stricte MS. MS zdobył popularność ze względu na otwarty hardware do którego robił co tylko się dało, łącznie z przekupywaniem twórców gier. Wide dobry PR.
W tamtych czasach assembler był w top of the top i w zasadzie każdy chciał go znać. Nie każdy znał, ale to stare czasy. Wtedy startowałem w 2k demo na scenie c64. Bajer polegał na tym, aby kod nie zajął więcej niż 2k.
Teraz ludzie, którzy nadal to potrafią piszą wirusy i wszelkiego rodzaju backdoory.
Dobry backdoor zajmuje 1k i robi takie spustoszenie, że nikt normalny nie jest w stanie pojąć, jakim cudem literka "a" w Wordzie zajmuje więcej niż cały kod tego programu.
Obrazek

Wróć do „Speaker’s Corner - Możesz mówić co chcesz ale musisz wiedzieć czego chcesz”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 23 gości