21 zasad zen

Zabrania się: obrażania rodziny królewskiej, podburzania do obalenia rządu i namawiania na pizzę z ananasem.
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

21 zasad zen

Postautor: basika » pn sty 01, 2018 4:48 pm

zen-rules-9.jpg

Każdy z nas pewnie już przemyślał co chciałby zmienić w nowym roku. Ja też. Otóż postanowiłam zadbać o swój spokój wewnętrzny. Od dzisiaj żadnego wku..u, tylko wewnętrzna harmonia. I w tym pomoże mi buddyzm – nonteistyczny system filozoficzny i religijny. Jednym z nurtów buddyzmu jest filozofia zen, która daje wiele rad na temat tego jak żyć. Od dzisiaj będę medytowała, oczyszczała myśli i kierowała się zasadami które pomagają osiągnąć życiową harmonię. Podzielę się nimi, bo może komuś też się przydadzą ;)

1. Chęć zrezygnowania jest najsilniejsza tuż przed osiągnięciem zwycięstwa.

2. Podróż licząca tysiąc mil zaczyna się od jednego małego kroku.

3. Nie bój się iść powoli. Obawiaj się tylko zatrzymania.

4. Nawet głupie szczęście jest rodzajem szczęścia.

5. Nawet jeśli się potkniesz i upadniesz, to nie oznacza, że wybrałeś niewłaściwą drogę.

6. Stara chata pełna radości jest bogatsza, niż pałac wypełniony smutkiem.

7. Cokolwiek w życiu się dzieje, dokonuje się to we właściwym czasie.

8. Lepiej nie mówić nic, jeśli to co mamy do powiedzenia, nie poprawi dotychczasowej ciszy.

9. Nie bój się tego, że czegoś nie wiesz. Bój się tego, że nie będziesz miał okazji się tego nauczyć.

10. Dobry nauczyciel otwiera drzwi, ale każdy uczeń musi przejść przez nie sam.

11. Jeśli już popełnisz błąd, spróbuj się z niego śmiać, bo czasu nie cofniesz.

12. Najlepszy czas na posadzenie drzewa był 20 lat temu. Drugi doskonały moment jest właśnie dzisiaj.

13. Nie ma przyjaciół, którzy nie posiadaliby wad, lecz jeśli zaczniesz ich szukać, stracisz przyjaźń.

14. Nikt z długiej podróży nie wraca taki sam, jak wyruszył.

15. Zawsze dostrzegaj jasną stroną sytuacji. Jeśli nie umiesz jej zobaczyć, to pracuj nad tym tak wytrwale, aż blask Cię oślepi.

16. Ktoś, kto zauważa i wytyka twoje wady, nie musi być twoim wrogiem, zaś ktoś chwalący twe zalety, niekoniecznie jest twoim przyjacielem.

17. Ludzie, którzy potrafią spłonąć rumieńcem, nie mogą być źli.

18. Twój dom jest tam, gdzie twoje myśli osiągają harmonię.

19. Pamiętaj, że osoba przenosząca góry, zaczynała niegdyś od przenoszenia kamieni.

20. Żyj spokojnie, na wszystko przyjdzie czas, a kwiaty same zakwitną.

21. Lepiej być człowiekiem zaledwie przez jeden dzień, niż żyć jak cień przez 1000 dni.

Mnie przypadły do gustu, a zwłaszcza pkt. 2, 4, 5, 7, 9, 11, 13,15, 16, 19, 20 i postaram się o nich pamiętać.
A wam ? :smile:

Źródło:
http://www.jestpozytywnie.pl/21-zasad-zen/
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Speaker’s Corner - Możesz mówić co chcesz ale musisz wiedzieć czego chcesz”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Claude [Bot] i 15 gości