Badanie zmian preferencji smakowych

Komentarze Medycyna i e-papierosy z Salonu Rozchmurzonych
Awatar użytkownika
Frankosio
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Punkty reputacji: 1694
Podziękował: 521 razy
Otrzymał podzięk.: 771 razy

Postautor: Frankosio » 23 wrz 2020, 21:37

"Badanie zmian preferencji smakowych" - badające zmiany we wzorcach używania smaków wykazało, że młodzi vaperzy i ekskluzywni użytkownicy e-papierosów w końcu zaczynają przechodzić od smaków tytoniowych do smaków słodszych cukierków / owoców.

Obrazek

Bieżące badanie , zatytułowane „ Zmiany preferencji smakowych w kohorcie długoterminowych użytkowników papierosów elektronicznych ”, oceniało zmiany we wzorcach używania w odniesieniu do smaków, zgłaszanych przez użytkowników działań niepożądanych oraz przewidywane reakcje użytkowników na ewentualny smak FDA. powiązane scenariusze regulacyjne.

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane od 383 dorosłych uczestników, którzy wypełnili dwie ankiety online dotyczące e-papierosów w latach 2012-2014 (badanie podstawowe) i ponownie w latach 2017-2019 (badanie uzupełniające).
W obu ankietach uczestnicy musieli odpowiedzieć na następujące pytanie: „Myśląc o preferowanym przez Ciebie płynie, jak nazywa się ten płynny smak ?” a następnie poproszono o podanie wszystkich smaków użytych w ciągu ostatnich 30 dni.
Uczestnicy zostali również poproszeni o zgłaszanie wszelkich zdarzeń niepożądanych (otwarty opis) z towarzyszącym im smakiem.

„Średni wiek uczestników wynosił 44 ± 12 lat; 86% było wyłącznymi użytkownikami e-papierosów, a 13% zgłosiło „wielokrotne używanie” (tj. Używanie e-papierosów i innych wyrobów tytoniowych). Migracja preferencji smaku e-papierosów wystąpiła we wszystkich grupach demograficznych: tylko 36-44% utrzymywało preferencję dla swojego oryginalnego smaku ”- stwierdzili naukowcy.

„Z czasem preferencja dla tytoniu i mentolu lub mięty zmniejszyła się (40% wartość wyjściowa w porównaniu z 22% po okresie obserwacji); preferencja dla owoców pozostała stabilna (23% wartość wyjściowa i dalsze), ale preferencje dotyczące czekolady / cukierków lub innych słodyczy znacznie wzrosły (16% wartość wyjściowa vs. Migracja do słodkich smaków była bardziej zauważalna u młodszych dorosłych (18-45 lat); Użytkownicy korzystający wyłącznie z e-papierosów woleli słodkie smaki częściej niż użytkownicy hybrydowi (31% w porównaniu z 19%) ”.

Jeśli chodzi o niepożądane reakcje smakowe, 26 (6,9%) uczestników zgłosiło podrażnienia dróg oddechowych. Jeśli chodzi o ograniczenia, 50% uczestników stwierdziło, że „znalazłby sposób” na zakup preferowanego smaku lub samodzielne dodanie środków aromatyzujących, gdyby zakazano stosowania aromatów innych niż tytoń.

„Migracja aromatu w kierunku słodkich smaków nastąpiła u długoterminowych użytkowników e-papierosów, trend najbardziej widoczny u młodszych i ekskluzywnych użytkowników e-papierosów. Przewidywane utrzymanie dostępu do aromatów pomimo regulacji sugeruje element uzależnienia związanego z e-papierosami, który wymaga dalszej oceny.

Te informacje mogą pomóc klinicystom w zrozumieniu wpływu smaków e-papierosów na zdrowie, opracowaniu odpowiednich strategii rzucania palenia i poinformowaniu amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków o planowaniu przyszłych regulacji dotyczących smaków e-papierosów ”- podsumowano w badaniu.

Zgodnie z ustaleniami wielu innych badań, niedawne badanie opublikowane przez Journal of American Medical Association (JAMA) na temat związku między aromatyzowanymi e-papierosami a inicjowaniem i zaprzestaniem palenia, wykazało, że dorośli, którzy przechodzą na aromatyzowane e-papierosy, są bardziej prawdopodobnie skutecznie rzucą palenie.

Podczas gdy wiele podmiotów twierdzi, że aromaty służą jedynie do zachęcania nastolatków do korzystania z vapingu, badania wskazują, że aromatyzowane produkty do waporyzacji faktycznie pomagają dorosłym przejść na bezpieczniejsze alternatywy. W rzeczywistości obecne badanie wykazało, że ogólne spożycie produktów smakowych nie było związane z inicjacją wapowania przez nastolatków. Z drugiej strony było to silnie związane z sukcesem w rzuceniu palenia przez dorosłych, gdzie dorośli, którzy przeszli na aromatyzowane produkty do waporyzacji w przeciwieństwie do niearomatyzowanych, byli bardziej skłonni do całkowitego rzucenia palenia.
To masowe badanie zgromadziło dane od kohorty 17 929 uczestników. „W porównaniu ze smakami tytoniu do wapowania, e-papierosy bez smaku tytoniu nie były związane ze zwiększonym inicjowaniem palenia przez młodzież, ale ze wzrostem prawdopodobieństwa zaprzestania palenia przez dorosłych” - czytamy w artykule.
Inne niedawne niezależne badania wykazały, że ciekawość i wydawanie się „fajne” były głównymi motywatorami niektórych nastolatków do wypróbowania vapingu, a nie smaków.

żródło: https://www.vapingpost.com
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2020, 21:47 przez Frankosio, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje zabawki:
Aegis Max & Ares 2 MTL |-| Armour Pro & Ares MTL |-| Ijoy Captain & Siren 2 |-| iJoy Saber & Ammit MTL
Obrazek

Awatar użytkownika
Krasnal45
Moderator
Moderator
Punkty reputacji: 2887
Podziękował: 1359 razy
Otrzymał podzięk.: 2872 razy

Postautor: Krasnal45 » 23 wrz 2020, 21:37

Przy tłumaczeniu tego tekstu ktoś mógł się bardziej postarać. Włącznie z tytułem. Google przemielił a resztą się zajął ktoś nie bardzo w temacie.
Awatar użytkownika
bo71rys
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Punkty reputacji: 1302
Podziękował: 775 razy
Otrzymał podzięk.: 468 razy

Postautor: bo71rys » 23 wrz 2020, 21:42

Ja z kolei rzuciłem "śmierdziele" przy użyciu liquidów mentholowych.
Ostatnie papierosy, jakie paliłem, to były właśnie "miętusy". Pewnie dlatego łatwiej mi było pozbyć się nałogu, bo smak był zbliżony.
Na przestrzeni lat, zauwarzyłem jednak powolne przechodzenie przez "deserówki" do "owocówek" , przy czym ostatnio bardzej skłaniam się ku liquidom o smaku owocowym.
Taka to moja migracja smakowa.
:D Obrazek

od 14 kwietnia 2015 ani jednego analoga
Awatar użytkownika
Raz2trzy
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Punkty reputacji: 1042
Otrzymał podzięk.: 396 razy

Re: Badanie zmian preferencji smakowych

Postautor: Raz2trzy » 23 wrz 2020, 21:53

Owocówki są "najlżejszym" i najbardziej zdatnym do codziennego wapowania filarem smaku, do tego przyjemną owocówkę nie tak trudno znaleźć no i wachlarz rożnorodności smaków jest najszerszy, więc to dosyć logiczne że one przodują.
Awatar użytkownika
MaiArt
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Punkty reputacji: 1215
Otrzymał podzięk.: 833 razy

Postautor: MaiArt » 24 wrz 2020, 07:44

Patrząc na to wszystko z punktu widzenia producenta, mogę w pełni potwierdzić opisywane tendencje zmian preferencji smakowych. W chwili obecnej Klientów kupujących najbardziej hardkorowe aromaty tytoniowe można policzyć na jednej ręce emerytowanego drwala bieszczadzkiego. :blush:
Awatar użytkownika
Tenmen
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Punkty reputacji: 1214
Podziękował: 1724 razy
Otrzymał podzięk.: 1161 razy

Postautor: Tenmen » 24 wrz 2020, 12:49

Ja również wapuję owocówki, nie lubię mięty, ale czasem do liquidów owocowych dodaję szczyptę aromatów tytoniowych, szczególnie fajnie wychodzi to z wiśnią.
Awatar użytkownika
Ponury
Użytkownik
Użytkownik
Punkty reputacji: 325
Podziękował: 104 razy
Otrzymał podzięk.: 162 razy

Postautor: Ponury » 25 wrz 2020, 09:18

Ja podejrzewam że gdyby były dostępne tylko tytoniowe liquidy, wciąż palił bym pety.
Zaliczyłem kilka podejść i naprawdę chciałem polubić tytoń, ale nie ważne czy były to gotowe liquidy, czy samogony, wszystko kończyło w zlewie.
Tylko owoce i lekkie desery. :P
Awatar użytkownika
bo71rys
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Punkty reputacji: 1302
Podziękował: 775 razy
Otrzymał podzięk.: 468 razy

Postautor: bo71rys » 26 wrz 2020, 07:12

Ponury pisze:Ja podejrzewam że gdyby były dostępne tylko tytoniowe liquidy, wciąż palił bym pety.
Zaliczyłem kilka podejść i naprawdę chciałem polubić tytoń, ale nie ważne czy były to gotowe liquidy, czy samogony, wszystko kończyło w zlewie.
Tylko owoce i lekkie desery. :P

I ja tak mam, tzn. z tymi owocami i deserami. Zawsze sobie mówię, nie po to śmierdziele rzuciłem, by teraz tytoń "tlić". :ble:
:D Obrazek

od 14 kwietnia 2015 ani jednego analoga
Awatar użytkownika
Krytyk na kacu
Super Użytkownik
Super Użytkownik
Punkty reputacji: 857
Otrzymał podzięk.: 362 razy

Postautor: Krytyk na kacu » 26 wrz 2020, 10:40

To ja chyba jestem jakimś ewenementem. :P W analogach najbardziej drażnił mnie smak i smród, dlatego zacząłem od owocówek. Dopiero po jakimś czasie doceniłem smak tytoniu i lubię sobie wieczorem na spokojnie popykać dobrą tytoniówkę dla relaksu.
SX Mini G Class + Profile RDTA
Odin DNA250C + Aromamizer Plus V2 RDTA
Topside Lite + Barrage RDA
Aegis Max + KFL 2019 RTA
Aegis Boost Plus
Awatar użytkownika
edarek
Moderator
Moderator
Punkty reputacji: 1659
Podziękował: 1000 razy
Otrzymał podzięk.: 737 razy

Postautor: edarek » 26 wrz 2020, 11:57

@
Awatar użytkownika
Krytyk na kacu
nie rozpędzaj się tak. :-D
Wapowałem najpierw jakąś miętę, kawę, a później długo jagodę i mieszanki owoców lasu. Nie planowałem powrotu do czegokolwiek związanego ze smakiem tytoniu do czasu, aż Artur skusił mnie swoim Dragon's lemon. Może nie jest to jakiś mocny smak tytoniu, ale mimo wszystko jest. Fanem jagody jestem jednak nadal.
Obrazek
Cold Steel 100, Odin 100, Kroma - R, Tesla WYE 85W, Argus GT, Ladon
Intake, Core, Blotto, Destiny, Ares 2

Wróć do „Medycyna i e-papierosy - Komentarze”