KUMIHIMO czyli zaplatanie ... GRZAŁEK

Dział prac samodzielnych ;)
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

KUMIHIMO czyli zaplatanie ... GRZAŁEK

Postautor: Haze » wt maja 09, 2017 10:43 am

TooCruel pisze:@Haze... Ktoś ci wcisnął podróby dysków :)

Hmm, nie kupowałem na targu od Rumuna, tylko w sklepie, który pisze że dysk jest z firmy, którą widać na 90% filmików: http://www.kadoro.pl/p12485-Dysk-Kumihimo-BeadSmith-1-sztuka.php. W dodatku dysk ma na stronie ze 20 pozytywnych opinii.
Czyli co? W ch... lecą?
Obrazek
Awatar użytkownika
TooCruel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 211
Rejestracja: sob mar 04, 2017 2:29 pm
Lokalizacja: Polska / Niemcy
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podzięk.: 289 razy
Płeć: Mężczyzna

KUMIHIMO czyli zaplatanie ... GRZAŁEK

Postautor: TooCruel » wt maja 09, 2017 10:36 am

@
Awatar użytkownika
Haze
... Ktoś ci wcisnął podróby dysków :)

Człowiek ciągle się uczy, ale na podstawie powyższych informacji chyba bym nic nie był w stanie wykonać - podchodzisz do dysku jakbyś miał wyplatać bransoletki, a grzałki to zupełnie inna historia. Tak na szybko bo goni mnie czas:
1. Oryginalny dysk = podstawa / Na podróbkach jw po prostu nie da się utrzymać naprężeń(bo są wykonane z gąbki klasy C, oryginalne mają twardą / zwartą strukturę i swoje ważą - czuć je w dłoni).
2. Do grzałek musimy używać ograniczników... Daj znać, a w kolejnym rzucie wydrukuję ci takowe ograniczniki(zresztą do bransoletek też są potrzebne).
3. Nie dociągasz drutów, za co tak jak wcześniej obwiniałbym podróbki dysków(gdzieś się u mnie pałętają / średnio nadają się do czegokolwiek). Drut dobrze jest dociągać np w Lateksie... Otrzymujemy wtedy pewne kąty i strukturę o jakiej tylko zamarzymy:
Obrazek
4. Do niektórych projektów trzeba sobie przygotować np odcinki 1,5-2metrowe(chociażby do helis). Aby utrzymać je w szyku stosuje się specjalne rolki. Dawniej je kupowałem / aktualnie bazuję na rolkach z własnych projektów cadowskich.

To tak na szybko co rzuciło mi się w oczy, ale po ok 2 latach wyplatania na dyskach raczej nie podjąłbym się napisania jakiegoś 1 wątkowego poradnika, bo to jest raczej niemożliwe(zbyt szeroki temat / zbyt wiele klepania tekstu / zbyt wąskie grono odbiorców... Chociaż jak dobrze poszukasz na FB grupach Kumi to powinieneś mnie łatwo znaleźć / kilka fajnych artykułów z 2016r mojego autorstwa... Trudno nie będzie, bo grupy liczą przeważnie od 2000-10000 samic i 1? -2? samców). :bry:
Garaż(topka):
Mody: VT133, NX75, IPV5, Spartans, RX200
W terenie: EHpro Morph x2, TFV8(RBA-16), Merlin
Stacjonarnie: Temple 30mm, Velocity RDA, TF-RTA, Griffin 25+dziesiątki innych...
W planach: VT133 -> VT167
Brak pomysłów na setupy?: Instagram
Awatar użytkownika
miblah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: sob wrz 24, 2016 6:47 pm
Lokalizacja: Salon
Podziękował: 1338 razy
Otrzymał podzięk.: 1076 razy
Płeć: Mężczyzna

KUMIHIMO czyli zaplatanie ... GRZAŁEK

Postautor: miblah » wt maja 09, 2017 8:48 am

Dzieki Haze za podjęcie tematu ;) Ja czekam na mój zestaw kumihimo. Niestety mam teraz miesiąc rozjazdów i realnie, pierwsze próby podejmę za miesiąc. Niewątpliwie zaprezentuje swoje osiągnięcia, jak tylko powstaną pierwsze koślawce :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

KUMIHIMO czyli zaplatanie ... GRZAŁEK

Postautor: Haze » wt maja 09, 2017 6:41 am

W sumie to nie wiem czy jestem odpowiednią osobą do zakładania tematu o Kumihimo :? , ale pal licho, nieważne kto zakłada wątek, tylko kto będzie w nim pisał.

Podkreślam, że w momencie kiedy zakładam ten wątek jestem może po 4-5 godzinach zabaw z Kumihimo więc zapewne popełniłem wszystkie możliwe błędy i w związku z tym absolutnie nie należy traktować tego pierwszego postu jako instruktażowego, a bardziej jako otwarcie forum do dyskusji i wymiany doświadczeń celem niepowielania błędów.

Nie ukrywam, że do przyjrzenia się tematowi zmobilizowała mnie podsłuchana ;) rozmowa @
Awatar użytkownika
TooCruel
a z @
Awatar użytkownika
miblah
em, tak że dzięki Panowie :beer: .

Co to jest Kumihimo?
Najkrócej to japońska sztuka wykonywania plecionek. Brzmi banalnie, ale tylko do momentu kiedy zobaczymy co możemy w ten sposób uzyskać... Poniżej kilka przykładów:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak, to ostatnie to też Kumihimo :smile:

A jak to działa? Najprościej zobaczyć na filmiku - od okolic trzeciej minuty jest pokazany proces wyplatania:

https://youtu.be/YgDaxpgaXcA

No i właśnie widząc co powstało na tym filmiku pomyślałem, że to struktura która może nadać się na grzałkę. No i się zaczęło :mrgreen: .
Jak widać na filmiku pani używa tzw. "dysku kumihimo". Oprócz drutu jest to właściwie jedyna rzecz jakiej będziemy potrzebować do wyplotów. Najbardziej popularne są dyski okrągłe:

Obrazek

Oraz kwadratowe:

Obrazek

Dysk sfotografowany już w trakcie wyplotu wzoru pokazanego na filmie, ale z "naszych" drutów.

Dyski można kupić np. na Allegro, w cenie od 10 zł.

Do naszych zastosowań "grzałkowych" lepiej nadają się dyski kwadratowe ponieważ podobno lepiej wychodzą z nich wzory płaskie. Dlaczego? Nie wiem, tak mówią fachowcy :smile: .

No i to właściwie wszystko, nie rozpisuję się zbytnio bo właściwie cały proces, począwszy od przygotowania drutów, jest świetnie pokazany na filmiku. Poniżej tylko kilka moich pierwszych spostrzeżeń:

1. Na początek radzę wybrać jak najprostsze wzory, nie więcej niż 4-6 drutów. DRASTYCZNIE przyspiesza to proces powstawania plecionki. Oceniam że wyplotka 5-drutowa idzie ze TRZY razy szybciej niż 7-drutowa (a niby tylko o 50% drutów więcej). Poza tym łatwiej jest utrzymać symetrię i "równość" wzoru. Tak że polecam wykorzystać "algorytm" z filmiku ale na 5 drutach.

2. Długość drutów nie większa niż 40 cm, a na początek nawet 30. Jak weźmiemy dłuższe to 30% czasu kręcenia będziemy marnować na rozplątywanie wąsów, które tworzą się podczas przeplatania. Średnica drutu na początek 0,2-0,25 mm.

3. Warto zapewnić sobie obciążenie początku warkocza. Owszem, można też "kontrować" ręką ale przez kilka godzin może to być dość męczące a poza tym ciężko w ten sposób zagwarantować stałość siły naciągu, więc zwartość warkocza będzie nam pływać. Poniżej pokazuję więc zaawansowany system naciągu grawitacyjnego :mrgreen: :

Obrazek

4. Dla utrzymania zwartego wyplotu KRYTYCZNE są ruchy poprzeczne (z lewej na prawą i odwrotnie), tak jak pokazałem na zdjęciu:

Obrazek

Dlatego przy tym ruchu warto chwycić warkocz ręką i solidniej dociągnąć drut.

No i kilka zdjęć. Najpierw powtórka wyplotu z filmiku czyli 7 drutów 0,25 mm:

Obrazek

Są to pierwsze centymetry jakie wyszły z pod mojej ręki więc widać przede wszystkim pływającą szerokość wyplotu - to kwestia, o której mówiłem w punkcie 4 powyżej.

A tutaj ten sam algorytm, ale na 5 drutach 0,2 mm:

Obrazek

Obrazek

Jak widać jest o wiele równiej, łatwiej, szybciej i przyjemniej :smile: Poza tym ten splot wychodzi węższy więc nada się zapewne do mniejszych parowników. Wkrótce to sprawdzę.


Tak że ZAPRASZAM DO KRĘCENIA :mrgreen: i czekam na uwagi, krytykę i może jakieś ciekawe sploty?
Obrazek

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości