Jakie baterie 18650?

Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10897 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Jakie baterie 18650?

Postautor: Tommy Black » sob cze 24, 2017 1:45 pm

Haze pisze:Baltrade ma obecnie dosyć dobrą cenę na LG HG2


Skromnie, jak zwykle, dodam tylko, że to bardzo dobra cena na naprawdę dobre baterie. Od jakiegoś czasu używam wyłącznie HG2 i mimo że w pracy muszę jednocześnie niemal wymienić w 3 zasilaniach, 11 baterii, nie narzekam.Niestety nie pamiętam ile ja płaciłem za swoje.Na pewno więcej...Nie mogę teraz sprawdzić bo strona sklepu nie działa...
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Jakie baterie 18650?

Postautor: Haze » sob cze 24, 2017 11:04 am

Obrazek
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Jakie baterie 18650?

Postautor: Haze » sob maja 20, 2017 5:43 pm

Niestety nie wiem - ktoś mi je tylko pożyczył do testów.
Obrazek
Awatar użytkownika
miblah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: sob wrz 24, 2016 6:47 pm
Lokalizacja: Salon
Podziękował: 1338 razy
Otrzymał podzięk.: 1076 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Jakie baterie 18650?

Postautor: miblah » sob maja 20, 2017 11:34 am

Haze, jak spisują się te mega-hiper-prądowe AWT w dłuższym użytkowaniu? Nadal ich używasz? Nie siadają szybciej niż LG HG2?
Obrazek
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Jakie baterie 18650?

Postautor: Haze » wt paź 11, 2016 6:34 am

Dostałem ostatnio do testów czarno-czerwone AWT:

Obrazek

I mocno się zdziwiłem bo każda z nich ustanowiła rekord :shock: w jednym z testowanych zastosowań - 35-ka w elektroniku, a 50-ka pod obciążeniem ciągłym...

Najpierw pomiar w ELEKTRONIKU:

Obrazek


A tutaj OBCIĄŻENIE CIĄGŁE:

Obrazek

Jak widać 50-ka, nie dość że lekko przebiła wynik LG HG2, to jeszcze zrobiła to z dużą klasą - cały czas trzymając w ryzach temperaturę poniżej 40 stopni:

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10897 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Jakie baterie 18650?

Postautor: Tommy Black » czw kwie 14, 2016 2:21 pm

Haze pisze:Doczekamy doczekamy :-) W weekend będę robił zakupy w Dymie to wezmę jedną na spróbowanie.

Wysłane z mojego LG-V490 przy użyciu Tapatalka


To ja Ci, Adam trochę ułatwię,albo utrudnię... ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Jakie baterie 18650?

Postautor: Haze » czw kwie 14, 2016 2:11 pm

Doczekamy doczekamy :-) W weekend będę robił zakupy w Dymie to wezmę jedną na spróbowanie.

Wysłane z mojego LG-V490 przy użyciu Tapatalka
Obrazek
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10897 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Jakie baterie 18650?

Postautor: Tommy Black » czw kwie 14, 2016 12:57 pm

tinOFbeer pisze:Adam, doczekamy się testu 30Q ? ;)

Wysłane z mojego Galaxy Nexus przy użyciu Tapatalka


Masz na myśli te:
Obrazek

- wysokoprądowe - maksymalny prąd rozładowania 20A!
- napięcie nominalne: 3,63V
- typowa pojemność: 3000mAh
- wymiary: 18,33mm x 65mm

Też chętnie zobaczyłbym co Adam o nich sądzi...
Awatar użytkownika
tinOFbeer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 921
Rejestracja: ndz lut 14, 2016 12:16 am
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podzięk.: 183 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Jakie baterie 18650?

Postautor: tinOFbeer » czw kwie 14, 2016 12:53 pm

Adam, doczekamy się testu 30Q ? ;)

Wysłane z mojego Galaxy Nexus przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Jakie baterie 18650?

Postautor: Haze » śr kwie 13, 2016 8:22 pm

Doszły mnie słuchy ;) że warto by pokazać wyniki moich testów baterii 18650, dla tych, którzy nie bywają na Trawniku. No to do dzieła.

Pomysł powstał oczywiście po to żeby wprowadzić jakiś system oceny tych wszystkich baterii, które są dostępne na rynku. Oceny parametru najbardziej nas interesującego czyli pojemności UŻYTECZNEJ (ile pociągnie mi dana bateria?) ale również po trosze solidności i bezpieczeństwa użytkowania baterii. O bezpieczeństwie będzie jeszcze okazja powiedzieć później a w tym momencie wytłumaczę rzecz najistotniejszą w tych testach czyli dlaczego przy pojemności pojawia się słówko UŻYTECZNA?
Wszyscy znamy cyferki typu 3000 mAh mówiące, że bateria może oddawać np. 3A (3000 mA) przez jedną godzinę. No właśnie, więc po co jakieś pomiary?? Ano dlatego, że producent wyznacza tę podawaną pojemność w najbardziej sprzyjających mu warunkach (trudno się dziwić), czyli przy małym prądzie i przede wszystkim rozładowując baterię do poziomu 2,5V - a to ma się nijak do tego jak my używamy batki: mody elektroniczne rzadko kiedy potrafią wykorzystać baterie poniżej napięcia 3V, no a w mechanikach to już w ogóle - jeśli kręcąc grzałkę celujemy w napięcie 4V to przy 3V prawie nic już z niej nie leci... Dlatego też moje pomiary kończę przy napięciu 3,3V, licząc pojemność tylko do tego momentu i dlatego ZAWSZE będzie ona niższa od tego co podał producent (który nie oszukał, tylko wykorzystał fizykę na swoją korzyść). Oczywiście mówimy cały czas o bateriach posiadających chociaż namiastkę "markowości", wynalazki typu SuperDuperFire 6800 mAh omijamy szerokim łukiem.


1. BATERIE 18650 - POJEMNOŚĆ UŻYTECZNA W TRYBIE CIĄGŁYM.

Pomiary odbywają się w układzie pokazanym poniżej:

Obrazek

Bateryjka pracuje na rezystor mocy 0,5 ohma, czyli w obwodzie płynie prąd w okolicach 8A. No i można powiedzieć, że podczas normalnego wapowania (kilkusekundowe sztachy co jakiś czas) taki prąd nie stanowi wyzwania dla większości batek, ale w tym teście przepływ prądu jest CIĄGŁY, i trwa kilkanaście MINUT. O poziomie stresu dla baterii niech zaświadczy zwęglona deska widoczna pod rezystorem, który po kilku minutach testu rozgrzewa się grubo powyżej 100 stopni. I dlatego ten test jest dodatkowo jakąś tam formą sprawdzenia solidności wykonania ogniw - jeżeli ich temperatura utrzymuje się na sensownym poziomie to pewnie i niejedno krótkie zwarcie albo przeciążenie też wytrzyma. No a głównym rejestrowanym parametrem jest oczywiście napięcie baterii. Wygląda to przykładowo tak:

Obrazek

Na wykresie pokazałem przebieg napięcia rozładowania bardzo dobrej i bardzo kiepskiej z testowanych baterii. Widać na nim dwie podstawowe rzeczy:
* o ile dłużej można pociągnąć na sensownym napięciu mając dobrą baterię,
* a przede wszystkim jak duży może być spadek napięcia (dU) na rezystancji wewnętrznej kiepskiej batki - widać jak można się zdziwić: jeśli celujemy grzałką w napięcie np. 4V to w przypadku Sony będzie OK, ale na Imrenie już na dzień dobry dostaniemy zaledwie 3,7V. Napięcie na Sony spadnie do tego poziomu dopiero po PIĘCIU minutach ciągłego "sztacha"!!!

No i mając tak ładnie pomierzone wszystkie baterie w prosty sposób można wyznaczyć energię oddaną w układzie, a co za tym idzie pojemność baterii. A o to przecież nam chodzi - dlatego bez dalszego gadania pokazuję wyniki wszystkich pomierzonych do tej pory baterii:

Obrazek


2. BATERIE 18650 - POJEMNOŚĆ UŻYTECZNA W ELEKTRONIKU.

Przy nastawach: grzałka ~1ohm, moc 20W. Tutaj metoda jest prostsza ponieważ wykorzystałem GENIALNĄ funkcjonalność układu YiHi w SXmini polegającą na zliczaniu energii wydatkowanej na grzałce podczas wapowania:

Obrazek

No i mając już policzone te Joule (do momentu aż ujrzymy na wyświetlaczu "Low Battery") w prosty sposób można dojść do mAh, i bez zbędnego gadania uzyskać takie wyniki:

Obrazek


PODSUMOWUJĄC:
* jeżeli szukasz baterii pod niskoomowe grzałki do mechanika spójrz na wyniki testu nr 1 (i wybierz najlepszą na dzień dzisiejszy LG HG2),
* jeśli szukasz batki do spokojnego pufania na Kayfunie/Taifunie to spójrz na wyniku testu nr 2 (i wybierz ... również któregoś LG, albo Efesta z pewnego źródła).


PS. W razie czego mogę oczywiście wyjaśnić jak to wszystko było liczone, nie chciałem dodatkowo zamulać teorią i tak już trochę przegadanego postu.
Obrazek

Wróć do „Haze i jego testy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: ApO i 9 gości