Jakie baterie 18650?

Awatar użytkownika
piowolt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 241
Rejestracja: śr gru 28, 2016 9:37 am
Lokalizacja:
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podzięk.: 96 razy
Płeć: nieokreślona

Re: Jakie baterie 18650?

Postautor: piowolt » wt cze 27, 2017 9:22 am

Mam jeszcze pytanie o zasilacz do Lii-500, jedni sprzedawcy piszą, że oryginalny jest gorszy i dokładają do zestawu zamiennie zasilacz ZTE albo Sagecom, ci którzy sprzedają z oryginalnym piszą, że to gówno prawda bo oryginalny jest droższy i lepszy.
Który brać?


--
pozdrawiam
Piotr W.
Awatar użytkownika
piowolt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 241
Rejestracja: śr gru 28, 2016 9:37 am
Lokalizacja:
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podzięk.: 96 razy
Płeć: nieokreślona

Re: Jakie baterie 18650?

Postautor: piowolt » pn cze 26, 2017 9:55 pm

Dzięki za dużą dawkę wiedzy.
Rzeczywiście Lii nie chwali się tak jak Xtar i dla zwykłego konsumenta opis xtara bardziej kusi. Mi też niewiele brakowało bo xp4 był już w koszyku. Na szczęście dałem sobie trochę czasu na przeglądnięcie forów i zadanie kilku pytań.

--
pozdrawiam
Piotr W.
Awatar użytkownika
TooCruel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 211
Rejestracja: sob mar 04, 2017 2:29 pm
Lokalizacja: Polska / Niemcy
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podzięk.: 289 razy
Płeć: Mężczyzna

Jakie baterie 18650?

Postautor: TooCruel » pn cze 26, 2017 9:11 pm

piowolt pisze:A moja wiedza o prądzie jest na tyle znikoma, że nie ufając marketingowemu bełkotowi w opisach sprzedawców wolałem spytać na forum fachowców
Więc nie chcąc denerwować nikogo spytam tylko o metodę ładowania TC/CC/CV która tak się chwalą producenci wspomnianego urządzenia.
--
pozdrawiam
Piotr W.

TC - CC - CV to nic innego jak ładowanie "etapowe", nie mam pojęcia jak to się poprawnie nazywa w PL. W dokumentacjach technicznych używam zwykle słowa "stages". I praktycznie każda dobra ładowarka procesorowa do naszych pięknych 18650 ładuje ogniwa "etapami". Tylko widocznie producenci nie lubią się tym chwalić? Albo tak jak pisałem wcześniej jest to norma, więc nie ma się czym chwalić.
1. etap - TC - trickle current - to nic innego jak prąd "zbudzenia" początkowy, Ten etap jest bardzo ważny w przypadku mocno rozładowanych akumulatorów. Kolejny raz cytując... "Odzyskiwanie ogniw" takie tam pierdoły.
2. etap - CC - ładowanie stałym prądem(taka długa krecha na wykresach), to najdłuższy z 3 etapów,
3. etap - CV - to ostatni etap tzw podładowywanie tym razem stałym napięciem(na tym etapie prąd stopniowo zmniejsza się, aż ogniwo osiągnie założone przez procesor napięcie). Jeżeli dana ładowarka używałaby cały czas CV zamiast CC, to szybko zarżnęłaby każde ogniwo typu li-ion.
I to jest taki mega prosty schemat ładowania Liionków, bardziej wypasione ładowarki posiadają np czujniki temp i pierdyliard zabezpieczeń(wpływających na powyższe etapy ładowania).

Tutaj masz 3 opisane przeze mnie etapy - bardziej obrazowo(na przykładzie poleconej wcześniej Lii-500 - i faktycznie sprawdziłem na szybko u cioci googli i producent nie chwali się tą kosmiczna technologią):
Obrazek

piowolt pisze:Podobno nie ma głupich pytań

Zadajesz sensowniejsze pytania niż wszystkie jakie widziałem na tym forum(od czasu rejestracji).
Już kiedyś pisałem, że mogę zaspokoić wiedzę na temat EIN / elektroniki / termodynamiki dla 100 takich for, tylko jakoś wybitnie nikt nie lubi zadawać pytań(każdy wszystko wie, a jak przychodzi co do czego to nędza/rozpacz). Tak że plus dla Ciebie :)
Garaż(topka):
Mody: VT133, NX75, IPV5, Spartans, RX200
W terenie: EHpro Morph x2, TFV8(RBA-16), Merlin
Stacjonarnie: Temple 30mm, Velocity RDA, TF-RTA, Griffin 25+dziesiątki innych...
W planach: VT133 -> VT167
Brak pomysłów na setupy?: Instagram
Awatar użytkownika
piowolt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 241
Rejestracja: śr gru 28, 2016 9:37 am
Lokalizacja:
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podzięk.: 96 razy
Płeć: nieokreślona

Re: Jakie baterie 18650?

Postautor: piowolt » pn cze 26, 2017 7:42 pm

Haze pisze:Lepiej nie denerwuj TooCruela :mrgreen: Narzekanie, że Liito "ładuje tylko dużym prądem" to jakieś bzdury - z tego co widzę to można ustawiać prąd ładowania od 300 mA. Jak już to można by narzekać, że prąd max. jest tylko 1 A.

EDIT: jeszcze dla jasności - większość producentów markowych ogniw jako całkowicie bezpieczne i nie powodujące przyspieszonej degradacji baterii określa ładowanie prądem tzw. 0,5 - 1 C. Gdzie "C" to powiedzmy, że pojemność baterii. Czyli jeśli kupujesz baterię 3000 mAh to bez obaw możesz ją ładować prądem 1-2 A. Co niniejszym czynię od paru lat i nie narzekam [emoji2]

Podobno nie ma głupich pytań [emoji6]
A moja wiedza o prądzie jest na tyle znikoma, że nie ufając marketingowemu bełkotowi w opisach sprzedawców wolałem spytać na forum fachowców[emoji3]
Więc nie chcąc denerwować nikogo spytam tylko o metodę ładowania TC/CC/CV która tak się chwalą producenci wspomnianego urządzenia.

--
pozdrawiam
Piotr W.
Awatar użytkownika
tinOFbeer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 921
Rejestracja: ndz lut 14, 2016 12:16 am
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podzięk.: 183 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Jakie baterie 18650?

Postautor: tinOFbeer » pn cze 26, 2017 6:14 pm

W Li500 masz 4 opcje prądowe, 300, 500, 700 i 1000mA. Sam posiadam i polecam.

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Jakie baterie 18650?

Postautor: Haze » pn cze 26, 2017 6:12 pm

Lepiej nie denerwuj TooCruela :mrgreen: Narzekanie, że Liito "ładuje tylko dużym prądem" to jakieś bzdury - z tego co widzę to można ustawiać prąd ładowania od 300 mA. Jak już to można by narzekać, że prąd max. jest tylko 1 A.

EDIT: jeszcze dla jasności - większość producentów markowych ogniw jako całkowicie bezpieczne i nie powodujące przyspieszonej degradacji baterii określa ładowanie prądem tzw. 0,5 - 1 C. Gdzie "C" to powiedzmy, że pojemność baterii. Czyli jeśli kupujesz baterię 3000 mAh to bez obaw możesz ją ładować prądem 1-2 A. Co niniejszym czynię od paru lat i nie narzekam :smile:
Obrazek
Awatar użytkownika
TooCruel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 211
Rejestracja: sob mar 04, 2017 2:29 pm
Lokalizacja: Polska / Niemcy
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podzięk.: 289 razy
Płeć: Mężczyzna

Jakie baterie 18650?

Postautor: TooCruel » pn cze 26, 2017 6:07 pm

piowolt pisze:Dzięki, chłopaki za rady
Co do ładowarek świetne było by takie zestawienie.
Czytałem wątek o wspomnianej LI500 i ktoś narzekał że ładuje tylko dużym prądem. Ten xtar xp4 to rzeczywiście takie gówno? Wg opisu wygląda na dość zaawansowane urządzenie, Odzyskiwanie ogniw, trzy metody ładowania...

--
pozdrawiam
Piotr W.


Takowe zestawienie już powstało zanim zdążyłeś napisać ten post...
To twoje "odzyskiwanie ogniw" to funkcja rozpoznania i podładowania ogniwa po bardzo mocnym rozładowaniu(wszystkie ładowarki z zestawienia ją posiadają, ale producenci jakoś się wybitnie nim nie chwalą w specyfikacjach - może takowa funkcja uważana jest za normę w każdej przyzwoitej ładowarce?).

Pomiędzy XP4, a Lii500 jest 50mA różnicy na najniższym prądzie ładowania(250mA vs 300mA). Jeżeli chcesz zejść do 200mA to najtańsza przyzwoita ładowarka z taką opcją = BT3100 = 130zł+. Jeżeli chcesz zejść jeszcze niżej to przygotuj się na wydatek rzędu 250-350zł :) (tylko pamiętaj, że ładowanie HG2 np 100mA = 28-30h znakomitej zabawy)
Garaż(topka):
Mody: VT133, NX75, IPV5, Spartans, RX200
W terenie: EHpro Morph x2, TFV8(RBA-16), Merlin
Stacjonarnie: Temple 30mm, Velocity RDA, TF-RTA, Griffin 25+dziesiątki innych...
W planach: VT133 -> VT167
Brak pomysłów na setupy?: Instagram
Awatar użytkownika
piowolt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 241
Rejestracja: śr gru 28, 2016 9:37 am
Lokalizacja:
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podzięk.: 96 razy
Płeć: nieokreślona

Re: Jakie baterie 18650?

Postautor: piowolt » pn cze 26, 2017 5:56 pm

Dzięki, chłopaki za rady [emoji3]
Co do ładowarek świetne było by takie zestawienie.
Czytałem wątek o wspomnianej LI500 i ktoś narzekał że ładuje tylko dużym prądem. Ten xtar xp4 to rzeczywiście takie gówno? Wg opisu wygląda na dość zaawansowane urządzenie, Odzyskiwanie ogniw, trzy metody ładowania...

--
pozdrawiam
Piotr W.
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Jakie baterie 18650?

Postautor: Haze » pn cze 26, 2017 4:52 pm

piowolt pisze:A czy ktoś ma jakieś doświadczenia z Xtar 18650 3,6V Li-ion 3400mAh z zabezpieczeniem?

Nie dość, że przez to zabezpieczenie nie powapujesz zbyt długo to jeszcze możesz mieć kłopot ze zmieszczeniem batek w niektórych modach - one są prawie o 4 mm dłuższe od standardu... Tak że lepiej nie kombinuj i bierz LG HG2 :smile:
Obrazek
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Jakie baterie 18650?

Postautor: Tommy Black » pn cze 26, 2017 4:22 pm

TooCruel pisze:Jak chcecie to w wolnej chwili wam rozpiszę kilka modeli w różnych przedziałach cenowych(ich plusy i minusy),


Nie ukrywam że bardzo by się takie coś przydało!

A ja celowo pytałem o tego Smoka, bowiem kupilem ją bardzo niedawno i jest to taka awaryjna ładowarka którą mialem zresztą zabrać do lasu. Ale chyba sama tę awaryjność
potraktowała dosłownie i na okienku czwartego kanału wyświetla się napis " Err" co zapewne jest skrótem od Error. Pozostale 3 kanały dzialają normalnie.
Oczywiście mogę ją wymienić , ale nie ma w sklepie takich, więc muszę kupić coś innego albo zaakceptować ten error i już. :)

Wróć do „Haze i jego testy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość