LiitoKala Lii-500 i inne gady

Awatar użytkownika
Master_PiT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 678
Rejestracja: czw wrz 28, 2017 11:09 pm
Lokalizacja: Olesno
Podziękował: 59 razy
Otrzymał podzięk.: 220 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: LiitoKala Lii-500 i inne gady

Postautor: Master_PiT » sob paź 14, 2017 11:58 pm

I to za grosze... Ja swoją kupiłem za 18$ z adapterem sieciowym a jest znacznie lepsza od poprzedniej, czyli nitecore i4
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: LiitoKala Lii-500 i inne gady

Postautor: Haze » sob paź 14, 2017 10:49 pm

Wszystko się zgadza - nie bez powodu wyznaczyłem Koalę jako (prawie) równorzędnego zwycięzcę, to kawał dobrej ładowarki.
Obrazek
Awatar użytkownika
Master_PiT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 678
Rejestracja: czw wrz 28, 2017 11:09 pm
Lokalizacja: Olesno
Podziękował: 59 razy
Otrzymał podzięk.: 220 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: LiitoKala Lii-500 i inne gady

Postautor: Master_PiT » sob paź 14, 2017 10:45 pm

U mnie li-500 od prawie roku pracuje niemal codziennie 24h :mrgreen:
Awatar użytkownika
julka1973
Waperka
Waperka
Posty: 1094
Rejestracja: śr lis 25, 2015 5:25 pm
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Podziękował: 2030 razy
Otrzymał podzięk.: 1261 razy
Płeć: Kobieta

LiitoKala Lii-500 i inne gady

Postautor: julka1973 » sob paź 14, 2017 8:34 pm

sikor pisze:Ja na Lii-500 półtora roku jadę bez awarii


U mnie też ponad rok śmiga codziennie.
Obrazek
Awatar użytkownika
sikor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1043
Rejestracja: pn maja 15, 2017 10:38 am
Lokalizacja: opolskie
Podziękował: 1246 razy
Otrzymał podzięk.: 470 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: LiitoKala Lii-500 i inne gady

Postautor: sikor » sob paź 14, 2017 8:23 pm

Ja na Lii-500 półtora roku jadę bez awarii
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

LiitoKala Lii-500 i inne gady

Postautor: Haze » sob paź 14, 2017 8:21 pm

Myślę że z OPUSami NIE MA SZANS, ale zobaczymy...
Obrazek
Awatar użytkownika
miblah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: sob wrz 24, 2016 6:47 pm
Lokalizacja: Salon
Podziękował: 1338 razy
Otrzymał podzięk.: 1076 razy
Płeć: Mężczyzna

LiitoKala Lii-500 i inne gady

Postautor: miblah » sob paź 14, 2017 8:19 pm

No to będziesz musiał uzupełnić to zestawienie o Everactive LC-2100 *no_2*
Obrazek
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

LiitoKala Lii-500 i inne gady

Postautor: Haze » sob paź 14, 2017 7:41 pm

Mamy już w tym dziale wątek Cruela o tym jak wybrać ładowarkę o optymalnym stosunku parametry/cena. Od strony technicznej trudno coś do niego dodać - wszystko jest właściwie cały czas aktualne. Dlatego tym razem chciałbym opisać kilka ładowarek (niektóre z nich wymienione również przez Cruela) od strony typowo użytkowej; charakterystyki ładowania są niewątpliwie ważne, ale czasami ważne może też być to czy do naszej ładowarki wejdą nam baterie 20700... No to lecimy.

Obrazek


1. KOMUNIKACJA Z UŻYTKOWNIKIEM.

Zaczniemy od tych najbardziej małomównych, czyli

Nitecore Intellicharger UM10
Max prąd ładowania: 1 A.

Obrazek

Jak widać mamy tylko info o procentowym zaawansowaniu ładowania i tyle. I w sumie wystarczy, może nie każdemu ale laikowi na pewno.


XTAR VC2+
Max prąd ładowania: 1 A.

Obrazek

Mimo że z ładowarką tą dostajemy całkiem pokaźny wyświetlacz LCD to zbyt dużo się na nim nie dzieje - również postęp procentowy i bezsensowna graficzna prezentacja tegoż. Jest też czas pozostały do końca ładowania - w miarę wiarygodny aczkolwiek często zdarza się, że pod koniec ładowania w jednej chwili przeskakuje z 30 min na np. 5. Jest jeszcze pokazany wybrany prąd ładowania. Generalnie trochę zmarnowany potencjał wyświetlacza.


EFEST LUC V4
Max prąd ładowania: 2 A.

Obrazek

Mimo że najbardziej archaiczna w towarzystwie to pokazuje nieco więcej bo oprócz postępu ładowania i wybranego prądu widzimy też aktualne napięcie baterii.
UWAGA - to jedna z dwóch ładowarek w teście, która pozwala ustawić prąd ładowania 2A (na 2 kanałach).


OPUS BT-C3100
Max prąd ładowania: 2 A.

Obrazek

Wyświetlacz wygląda ascetycznie ale potrafi pokazać bardzo dużo, tyle tylko że dla każdego kanału tylko jeden z parametrów (wybierany klawiszem display):

Obrazek

Poza tym Opus potrafi rozładować batkę, oraz wykonać cykl rozładuj-naładuj mierząc po drodze pojemność, a także szacunkowo podać rezystancję wewnętrzną batki. W żadnym wypadku nie należy tego traktować jako pomiar (ta rezystancja pomierzona w odstępach 1 minuty potrafi różnić się o 50%), ale jako sugestię stanu baterii już tak - jeśli bateria, która zawsze miała około 0,05 ohma zaczyna nagle mieć 0,2-0,3 to znaczy, że zaczyna się kończyć.

OPUS to druga ładowarka w teście, która pozwala przyłożyć prąd ładowania 2A na 2 kanałach oraz 1,5A na wszystkich czterech.
OPUSy jako jedyne w teście pokazują rzeczywisty prąd jaki płynie w obwodzie ładowania, a nie ten nastawiony na początku.


OPUS BT-C100
Max prąd ładowania: 1,3 A.

Obrazek

Wszystko analogicznie jak w starszym bracie, dodatkowo widzimy też stan wyjścia usb, które potrafi wydolić 2A. Producent podaje wprawdzie, że max prąd ładowania baterii może być 2 A ale mi nie udało się ustawić więcej niż 1,3 A (mimo stosowania dedykowanego zasilacza z zestawu).


LiitoKala LI-500
Max prąd ładowania: 1 A.

Obrazek

Ilość informacji jaką nas raczy jest równorzędna z Opusami - tutaj dostajemy je wszystkie na raz, ale tylko dla jednego kanału, jeśli chcemy zobaczyć inne musimy sobie poklikać. W sumie to nie mogę się zdecydować, która forma prezentacji bardziej mi odpowiada, chyba jednak ta z Opusa bo ładując 4 baterie wystarczy jeden rzut oka żeby zobaczyć np. ile jeszcze czasu orientacyjnie zostało (jakie jest napięcie każdej batki).


2. ERGONOMIA.

Nitecore Intellicharger UM10

Maluch radzi sobie z każdym rozmiarem oprócz 26650:

Obrazek
Ale orypana ta batka, sorry.

Ale wszystko zgodnie ze specyfikacją, producent nie wymienia grubasów wśród obsługiwanych batek. Jest też jedno pozytywne zaskoczenie, o którym później.


XTAR VC2+

Obrazek

Batki wchodzą na duuuużym luzie, spokojnie można ładować 2x26650.


EFEST LUC V4

Obrazek

Tutaj również sporo miejsca do ładowania konfiguracji 2x18650 + 2x26650. 4 sztuk grubasów nie wsadzimy, ale dotyczy to WSZYSTKICH ładowarek w teście.
Jedna UWAGA - LUC ma bardzo mocny naciąg sprężyn dociskających piny do baterii, zawsze jak go używałem to obawiałem się że powygina mi piny plusowe batek...


OPUS BT-C3100

Obrazek

Nieco ciaśniej niż w Efeście ale również bez problemu naładujemy parę 2x18650 + 2x26650 (wielokrotnie potwierdzone).


OPUS BT-C100

Obrazek

Tu jak widać miejsca jest tyle, że ho ho, fajnie.


LiitoKala LI-500

Obrazek

Tu już na pierwszy rzut oka widać, że jest CIASNO. Niby wygląda, że batki się mieszczą ale jak próbowałem wsadzić na przemian 18650 i 26650 to zawsze jedna z nich nie łapała kontaktu z pinami ładowarki. Tak że w przypadku 26650 raczej naładujemy tylko dwie i nic więcej w tym samym czasie.


3. OBSŁUGA BATEK 20700.

Nitecore Intellicharger UM10

Obrazek

Tu miłe zaskoczenie - taki maluch a 20700 da się wcisnąć :smile:


XTAR VC2+

Obrazek

Również bez większych problemów.


EFEST LUC V4

Obrazek

Tutaj 20700 NIE WCHODZĄ.


OPUS BT-C3100

Obrazek

Robi się ciasno, ale batki wchodzą bez większego problemu.


OPUS BT-C100

Obrazek

Tu znowu luuuz, dobre pół centymetra przestrzeni zostaje.


LiitoKala LI-500

Obrazek

Podobnie jak w dużym Opusie, ciasnawo ale bez większego problemu.


4. ŁADOWANIE.

Ponieważ wątek bez wykresu to wątek stracony :mrgreen: to na koniec pokażę jak szybko działają wybrane ładowarki (maluchy pomijam bo ich zakup jest w sumie nieopłacalny):

Obrazek

* do ładowarek trafiły LH HG2 wyładowane w tym samym modzie do poziomu 3,4 V,
* wszędzie ustawiłem prąd ładowania 1 A,
* co 15 minut notowałem aktualne napięcie baterii (tam gdzie się dało).

No i tak wygląda czas jaki zajęło pełne naładowanie batek:

Obrazek

Czyli dwóm pierwszym ładowarkom zajęło to niespełna 3 godziny, dwóm kolejnym około 2,5 godziny. Czyli te dwie ostatnie są lepsze? Niekoniecznie... one po prostu trochę mniej przejmują się bateryjkami - ładują szybciej ale odbywa się to kosztem większego stresu napięciowego pod koniec procesu. Opus na ten przykład kończy ładowanie nader delikatnie, prądem w okolicach 50-30 mA, Koala robi to nieco brutalniej. Czy może to mieć wpływ na żywotność baterii? Zapewne tak, pewnie w wymiarze jakichś 5%...


5. PODSUMOWANIE.

Osobiście stawiam na dużego OPUSA i Koalę. Ze wskazaniem na OPUSa, z dwóch powodów:
* inteligentny koniec ładowania,
* powód subiektywny: właśnie przed chwilą Koala raczyła się spierdolić :twisted: po zakończeniu powyższego testu ładowania wrzuciłem w nią kolejne batki do naładowania i wyświetlacz już nie wstał... Nówka sztuka, naładowałem nią może 7 baterii... Bad luck, oczywiście NIE MOŻNA JEJ PRZEKREŚLAĆ z tego powodu, ale ... Opusa maltretuję od blisko dwóch lat i wszystko gra ...


*czajniczek*
Obrazek

Wróć do „Akcesoria i akumulatory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości