Bądź gotowy do walki i wygrania każdej debaty na temat e-papierosów, czyli najciekawsze badania o EIN – cześć I

Komentarze Medycyna i e-papierosy z Salonu Rozchmurzonych
Awatar użytkownika
DasNiko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: wt paź 30, 2018 9:14 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podzięk.: 17 razy
Płeć: nieokreślona

Bądź gotowy do walki i wygrania każdej debaty na temat e-papierosów, czyli najciekawsze badania o EIN – cześć I

Postautor: DasNiko » wt lis 06, 2018 1:30 pm

Tommy Black pisze:
DasNiko pisze:Tak na marginesie, to kumpel sobie kupił IQOSa I dał mi jeden wkład. Chyba nie muszę mówić, co z nim zrobiłem?
Tak... Spróbowałem go zapalić jak zwykłego papierosa.. Nie polecam


To kolega nie powiedział Ci że tego używa się jako czopka? Pomaga rzucić palenie na kilka godzin.

@
Awatar użytkownika
DasNiko
nie o tym jest temat a jeśli chodzo o debatę na temat ein, to na razie sobie daruj.


Powiedział, zrobiłem to bardziej dla śmiechu ;v
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Bądź gotowy do walki i wygrania każdej debaty na temat e-papierosów, czyli najciekawsze badania o EIN – cześć I

Postautor: Tommy Black » wt lis 06, 2018 7:16 am

DasNiko pisze:Tak na marginesie, to kumpel sobie kupił IQOSa I dał mi jeden wkład. Chyba nie muszę mówić, co z nim zrobiłem?
Tak... Spróbowałem go zapalić jak zwykłego papierosa.. Nie polecam


To kolega nie powiedział Ci że tego używa się jako czopka? Pomaga rzucić palenie na kilka godzin.

@
Awatar użytkownika
DasNiko
nie o tym jest temat a jeśli chodzo o debatę na temat ein, to na razie sobie daruj.
Awatar użytkownika
DasNiko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: wt paź 30, 2018 9:14 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podzięk.: 17 razy
Płeć: nieokreślona

Bądź gotowy do walki i wygrania każdej debaty na temat e-papierosów, czyli najciekawsze badania o EIN – cześć I

Postautor: DasNiko » pn lis 05, 2018 8:39 pm

basika pisze:
DasNiko pisze:Szanowni koledzy i koleżanki,
Nie próbujcie z nikim o nieszkodliwości EIN gadać, bo tylko naprodukujecie się na darmo, a na końcu usłyszycie "ale i tak e-papierosy są złe"

Chmura z Wami, Towarzysze!

No nie, nie mogę się z Tobą zgodzić. To, że jest ciężko, nie oznacza że mamy spasować. Pionierzy nigdy nie mieli łatwego życia, ale zmieniali świat. My także swój kaganek wiedzy wniesiemy do chat. ;) Po to, miedzy innym, jesteśmy tu. Nie chcę używać górnolotnych słów, ale wydaje mi się, że to nasz obowiązek wobec ludzi, którzy tak jak my kiedyś, walczą z nałogiem. Powinniśmy im pomóc.




Coś, ja mam inną perspektywę wapowania..
Na ulicę biorę coś, co mało chmurzy, np. stary dobry iJust S albo w boxie zmniejszam na 40-50W. Staram się na mieście robić jak najmniejsze chmury, bo nie chce nikomu się narzucać ze swoim wapowaniem. Wystarczy mi sam widok gimbusów, przez które chodniki są całe białe.. Dlatego, gdy chce się oddać wapowaniu na maksa, robię to tam, gdzie jestem sam. Można powiedzieć, że wapowanie to mój mały świat ;D


Dlatego nie mam ochoty kłócić się z debilami, który nadal twierdzą, że analogi są bezpieczne...


Tak na marginesie, to kumpel sobie kupił IQOSa I dał mi jeden wkład. Chyba nie muszę mówić, co z nim zrobiłem?
Tak... Spróbowałem go zapalić jak zwykłego papierosa.. Nie polecam :lol:
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

Bądź gotowy do walki i wygrania każdej debaty na temat e-papierosów, czyli najciekawsze badania o EIN – cześć I

Postautor: basika » ndz lis 04, 2018 11:33 am

DasNiko pisze:Szanowni koledzy i koleżanki,
Nie próbujcie z nikim o nieszkodliwości EIN gadać, bo tylko naprodukujecie się na darmo, a na końcu usłyszycie "ale i tak e-papierosy są złe"

Chmura z Wami, Towarzysze!

No nie, nie mogę się z Tobą zgodzić. To, że jest ciężko, nie oznacza że mamy spasować. Pionierzy nigdy nie mieli łatwego życia, ale zmieniali świat. My także swój kaganek wiedzy wniesiemy do chat. ;) Po to, miedzy innym, jesteśmy tu. Nie chcę używać górnolotnych słów, ale wydaje mi się, że to nasz obowiązek wobec ludzi, którzy tak jak my kiedyś, walczą z nałogiem. Powinniśmy im pomóc.
Awatar użytkownika
DasNiko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: wt paź 30, 2018 9:14 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podzięk.: 17 razy
Płeć: nieokreślona

Re: Bądź gotowy do walki i wygrania każdej debaty na temat e-papierosów, czyli najciekawsze badania o EIN – cześć I

Postautor: DasNiko » ndz lis 04, 2018 12:06 am

Szanowni koledzy i koleżanki,


Większość naszych obywateli, to.. no nie oszukujmy się, po prostu ciemnota, która boi się wszystkiego. Boją się e-papierosów i wszystkiego, co nowe. Przykład? 50-letni mężczyzna nabywa smartfona z systemem Android. Używa go sobie, wszystko super. Nagle wyskakuje mu komunikat. Co robi użytkownik? Zamiast przeczytać, wciska od razu anuluj.. I tyle..

Nie próbujcie z nikim o nieszkodliwości EIN gadać, bo tylko naprodukujecie się na darmo, a na końcu usłyszycie "ale i tak e-papierosy są złe"


Chmura z Wami, Towarzysze!
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Bądź gotowy do walki i wygrania każdej debaty na temat e-papierosów, czyli najciekawsze badania o EIN – cześć I

Postautor: Tommy Black » pt lis 02, 2018 7:49 pm

Ha, właśnie - Bądź gotowy do walki i wygrania każdej debaty na temat e-papierosów, ja już od dawna jestem gotowy ale niestety nie mam konkurencji a sam z sobą dyskutować o ein nie muszę.Od lat używam i sam się już dawno przekonałem.Co do przekonywania innych?
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami. Tak oto dawno temu wspaniały Kisiel antycypował wypowiedzi naszych wielkich uczonych na temat ein. Sformułowanie " naszych wielkich uczonych" jest najwyższą formą sarkazmu na jaki stać człowieka w miarę i przytomnie inteligentnego.A także skromnego. Niechętnie napiszę że chodzi o mnie.
Odnajdywanie obiektywnej prawdy trzeba klarownie oddzielić od sztuki ukazywania twierdzeń jako prawdziwych. Z tą zasadą mojego wielkiego mistrza Arthura Schopenhauera oraz materiałami przygotowanymi przez Wielce @
Awatar użytkownika
basika
mogę stanąć i o ein walczyć. Tylko ta II część mi potrzebna...
Sztukę ukazywania wydumanych twierdzeń na temat ein, jako prawdziwych wybitnie wsparły też środki finansowe koncernów tytoniowych i farmaceutycznych, choć te w tle tylko. Należy zatem tę walkę o prawdę sprowadzić do kategorii krucjaty ze wszelkimi tego konsekwencjami.Trzeba walczyć w taki czy inny sposób i nie padać na kolana. A to już z Dżumy. Też z nią walczono...
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

Bądź gotowy do walki i wygrania każdej debaty na temat e-papierosów, czyli najciekawsze badania o EIN – cześć I

Postautor: basika » pt lis 02, 2018 6:54 pm

20-e-cig-studies-blog.jpg


Rzeczywistość jest, jaka jest. Nasi rządzący ignorują rzetelne badania, a media nagłaśniają kłamstwa. Opinia publiczna jest straszona wybuchającymi e-papierosami, informacjami jak są niebezpieczne i toksyczne. A my za każdym razem stoimy przed ścianą, bo jak przekonać niedowiarków ? To pytanie od dawna mnie nurtuje, bo jakkolwiek jest dużo badań na temat EIN, to trudno wszystkie zapamiętać i wykorzystać, gdy jest taka potrzeba. Ostatnio trafiłam na bardzo ciekawy artykuł, dzięki któremu dostarczę Wam skuteczną broń, czyli ściągę w formie „pigułki”. Z racji tego, że jest to obszerny materiał, podzielę go na kilka części i w miarę swoich możliwości czasowych, stopniowo będę go uzupełniać. A Wy, jeśli chcecie, wydrukujcie go i korzystajcie ile wlezie..

1.Wpływ używania e-papierosa na funkcjonowanie mięśnia sercowego.

1.jpg

Dr Farsalinos jest kardiologiem z Grecji, który przez ostatnie cztery lata przeprowadził wiele badań porównując parę z EIN z dymem tytoniowym. Badanie, przeprowadzone w latach 2011-2012 jest pierwszym tego rodzaju dowodem klinicznym dotyczącym wpływu stosowania e-papierosów na czynność układu sercowo-naczyniowego.
Do badania zaproszono dwie grupy uczestników: jedną grupę palaczy i drugą byłych palaczy, którzy całkowicie przeszli na vaping. Wykonano pomiary funkcji serca, a następnie poproszono grupę palaczy o wypalenie jednego papierosa, a vaperów o siedem minut vapingu. Następnie wykonano kolejny zestaw pomiarów. Po wypaleniu papierosa nastąpił wzrost zarówno ciśnienia skurczowego, jak i rozkurczowego (odpowiednio górna i dolna liczba w odczytach ciśnienia krwi), podczas gdy u vaperów tylko nieznaczne wzrosło ciśnienie rozkurczowe krwi.
Badanie zostało opublikowane w BMC Cardiovascular Disorders w 2014 roku.
http://www.ecigarette-research.org/rese ... l-function


2. E-papierosy emitują bardzo wysokie poziomy formaldehydu tylko w warunkach, które są nie do zaakceptowania dla użytkowników: badanie replikacji w warunkach zweryfikowanego realistycznego użytkowania.

2.jpg


Konstantinos E. Farsalinos, Vassilis Voudris, Alketa Spyrou i Konstantinos Poulas

Badanie poziomu formaldehydu opublikowane w New England Journal of Medicine jest jednym z najbardziej znanych badań nad e-papierosami i ostrzegało przed formaldehydem w oparach e-papierosów. Jednak to badanie zostało natychmiast skrytykowane za nierealistyczne warunki w jakich je przeprowadzono. Autorzy testowali atomizer o niskiej jakości, przy znacznie wyższych ustawieniach napięcia, biorąc pod uwagę jego możliwości.

W odpowiedzi na nie, dr Farsalinos i jego zespół w 2017 roku opublikowali badanie, które potwierdziło, że jakość atomizera ma kluczowe znaczenie dla ustawień w jakich może być stosowany, co z kolei przekłada się na wytwarzanie formaldehydu. Naukowcy użyli identyczny sprzęt i zastosowali takie same warunki, jak przy pierwszym badaniu. Dodatkowo rekrutowali 26 doświadczonych vaperów, którzy mieli 5 do 7 razy zaciągać się przy wzrastającym napięciu. Większość z nich określiła, że przy 4.2 V doświadcza tzw. „suchego puffa” – my to określamy bobrem.
Wyniki pokazały, że poziom formaldehydu w oparach drastycznie wzrasta przy suchych zaciągnięciach. W skrócie – zespół dr Farsalinosa udowodnił, że tamto badanie jest całkowicie nieistotne, bo nie odzwierciedla rzeczywistych warunków użytkowania.
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 1517305033

3. Emisje karbonylowe w aerozolach e-papierosów: systematyczny przegląd i rozważania metodologiczne.


3.jpg


Konstantinos E. Farsalinos i Gene Gillman

To kolejna ciekawa praca. Systematyczny przegląd opracowany na początku 2018 roku przez dr Farsalinosa i Gene'a Gillmana polega na przyjrzeniu się 32 badaniom i zwróceniu uwagi na błędy w stosowanej przez badaczy metodologii, ponieważ metody i wyniki były niespójne, a wielu z nich wyciągało wnioski na podstawie „suchych puffów” i ich badania nie miały żadnego znaczenia dla vaperów w prawdziwym świecie. Ten systematyczny przegląd idealnie też rozwiewa obawy przed formaldehydem, acetaldehydem, akroleiną i innymi podobnymi substancjami chemicznymi w oparach e-papierosów.
https://www.frontiersin.org/articles/10 ... 00_ARTICLE


4. Czy e-papierosy i środki farmaceutyczne zwiększają szansę na rzucenie palenia i zmniejszają konsumpcję papierosów? Ustalenia z National Cohort American Smokers.

4.jpg


Benmarhnia, T., Pierce, J.P., Leas, E., White, M.M., Strong D.R., Noble, M.L. i Trinidad, D.R.

Jednym z głównych powodów debaty na temat vapingu jest pytanie, czy e-papierosy rzeczywiście pomagają rzucić palenie, a jeśli tak, to jak są skuteczne. W badaniu Population Assessment of Tobacco and Health (PATH) w USA w latach 2013-2015 wzięło udział 3000 palaczy.
Analizowano czy środki farmaceutyczne i e-papierosy pomagają utrzymać abstynencję od papierosów (definiowaną jako 30 dni lub więcej nie palenia).Dobrano tak uczestników, aby w grupie znalazły się osoby, które same twierdziły, że jest mi bardzo trudno rzucić palenie, dzięki czemu wyniki mogły być porównywalne.
Po pierwsze, wyniki pokazały, że vaping był najpopularniejszą metodą w rzucaniu palenia, używaną przez nieco ponad jedną czwartą palaczy, którzy próbowali rzucić palenie. Co ważniejsze, uczestnikom, którzy przerzucili się na vaping, najczęściej udawało się rzucić palenie przed zakończeniem badań. Natomiast, chociaż są one najczęściej polecane przez profesjonalistów, plastry, gumy i leki farmaceutyczne (w tym Chantix, Wellbutrin / Zyban ) nie poprawiły znacząco wskaźników rzucania palenia. W skrócie, vaping działał na palaczy, ale leki i nikotynowe terapie zastępcze w ogóle nie pomagały.
https://sci-hub.tw/10.1093/aje/kwy129

5. Peering Through the Mist: szczegółowy przegląd pary z e-papierosów pod kątem chemii.

5.jpg


Igor Burstyn

Opublikowane w styczniu 2014 r. badanie autorstwa Igora Burstyna polegało na zbadaniu pary z e-papierosów i odpowiedzeniu na pytanie, czy my, lub osoby postronne, powinniśmy się jej obawiać.
Burstyn zbadał i przeanalizował chemikalia w parze emitowanej przez e-papierosy i porównał wykryte poziomy z wartościami progowymi, które są powszechnie uznawanymi granicami narażenia w miejscu pracy. Dochodzenie wykazało, że ogromna większość przewidywanych dziennych ekspozycji wynosiła znacznie poniżej 1% wartości dopuszczalnych w miejscu pracy, a ekspozycja na akroleinę i formaldehyd wynosiła poniżej 5% ich limitów.
Jedynym potencjalnym zagrożeniem – w przypadku restrykcyjnych ograniczeń w miejscu pracy, są deklarowane składniki, czyli PG iVG.
Burstyn podkreśla również, że narażenie osób postronnych może być "o rząd wielkości mniejsze" niż bezpośredni strumień pary.
W skrócie, badanie wykazało, że niewiele jest powodów do zmartwień, jeśli chodzi o chemikalia w oparach.
https://bmcpublichealth.biomedcentral.c ... 2458-14-18

6. Nicotine Without smoke- Redukcja szkód tytoniowych

6.jpg


Royal College of Physicians

Raport Royal College of Physicians na temat e-papierosów jest jedną z najbardziej znanych i powszechnie cytowanych recenzji dotyczących e-papierosów. Raport jest ogromny, ale zawiera mnóstwo przydatnych informacji na temat palenia w Wielkiej Brytanii, nikotyny, aktualnych wysiłków w zakresie kontroli tytoniu, produktach nikotynowych i e-papierosach.
Odczytanie całości jest dużym przedsięwzięciem, ale podstawowe wnioski wyciągnięte z badań przeprowadzonych do 2016 r. i opublikowane w raporcie bardzo pozytywnie oceniają potencjał redukcji szkód, jakim jest vaping.
Raport stwierdza, że e-papierosy wydają się być skuteczne w rzucaniu palenia, a obawy dotyczące "renormalizacji" palenia lub efektu bramy z powodu vapingu są przesadzone, zważywszy, że są one w przeważającej mierze wykorzystywane przez obecnych palaczy szukających sposobu na zmniejszenie palenia.
W kwestii szkód raport stwierdza, że prawdopodobnie będą bardziej niebezpieczne dla użytkowników niż plastry nikotynowe i gumy, ale ryzyko długotrwałego vapingu, prawdopodobnie nie przekroczy 5% ryzyka związanego z paleniem.
Podsumowanie raportu:
"W interesie zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii, ważne jest promowanie e-papierosów, NRT i innych nietytoniowych produktów nikotynowych, tak szeroko jak to możliwe, jako substytut palenia”.
https://www.rcplondon.ac.uk/projects/ou ... eduction-0

7. Electronic Cigarettes for Smoking Cessation


7.jpg


Jamie Hartmann-Boyce, Hayden McRobbie, Chris Bullen, Rachna Begh, Lindsay F Stead i Peter Hajek

Recenzje Cochrane są powszechnie uznawanymi systematycznymi przeglądami wszystkich dowodów dotyczących danego tematu, a ich spojrzenie na bezpieczeństwo i skuteczność e-papierosów do rzucenia palenia ma dużą wagę.
Badacze przyjrzeli się randomizowanym kontrolowanym próbom i innym badaniom, które mierzyły abstynencję od palenia w okresie sześciu miesięcy lub dłużej. Naukowcy znaleźli dwie kwalifikujące się, randomizowane, kontrolowane próby i 21 badań kohortowych do analizy.
Naukowcy doszli do wniosku, że te dwie próby dowodzą, że e-papierosy pomagają palaczom rzucać palenie i ich działanie jest długotrwałe w porównaniu z e-papierosami z placebo (to znaczy bez nikotyny). Ponadto w jednym badaniu porównującym e-papierosy z plastrami nikotynowymi nie stwierdzono różnic w odsetku powodzeń.
Dowody są oceniane jako "niskie" według standardów jakości ze względu na małą liczbę prób i niewielu uczestników, co oznacza, że obecnie wyniki wiążą się z dużą dozą niepewności. Jednak badania te zostały rzetelnie przeprowadzone.
Żadne badania – w okresie do dwóch lat- nie wykryły poważnych skutków zdrowotnych z powodu vapingu, a autorzy zauważają, że jest już 15 nowych randomizowanych badań kontrolowanych, które kwalifikują się do takiego przeglądu w przyszłości.

https://www.cochranelibrary.com/cdsr/do ... .pub3/full

cdn.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Medycyna i e-papierosy - Komentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości