E-papieros a wyjazd do Turcji

Ogólnie o sprawach związanych z wapowaniem
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

E-papieros a wyjazd do Turcji

Postautor: basika » sob mar 16, 2019 6:59 pm

kamkos9248 pisze:Hej, czy ktoś jest w stanie mi odpowiedzieć na pytanie jak wygląda sytuacja z wwożeniem i używaniem e-papierosów na terenie Turcji? Najlepiej, jeśli byłoby to poparte własnym doświadczeniem.


Rozwinę wypowiedź @
Awatar użytkownika
miblah
-a.
W 2017 roku wrzuciłam do Salonu materiał o krajach, gdzie waping jest zabroniony. Warto do niego zajrzeć.
viewtopic.php?t=2755

Była tam także mapka.
ban.jpg


I jak widać, Turcja tam widnieje jako kraj, gdzie jest ban na e-papierosy. Nie jest to do końca prawdą.

Turcja zakazała importu i sprzedaży e-papierosów w 2013 r. co zostało docenione przez WHO, która wydała komunikat prasowy, aby pochwalić autorytarny rząd turecki za ten ruch. Turcja planowała złagodzić swoje prawo, ale zmieniła swoje plany - prawdopodobnie z powodu nacisków ze strony WHO. Turan Buzgan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, powiedział podczas konferencji prasowej, że zawieszenie sprzedaży to nie to samo, co zakazanie produktu.
Tak więc sam waping nie jest tam zabroniony, natomiast sprzedaż i import jak najbardziej. Poza tym waping traktowany jest tam jak palenie tytoniu i obowiązują na niego te same restrykcje jak w przypadku analogów, między innymi zakaz wapingu w pomieszczeniach. I o tym warto pamiętać, bo znany jest mi taki przypadek (o nim też pisałam w tym temacie):
„Policja w Stambule zaatakowała co najmniej 800 osób w nocy 17 września, zatrzymując trzech organizatorów i karając grzywną wszystkim uczestników za "palenie wewnątrz", oficjalnie zakazane w Turcji. Zaproszenie na to wydarzenie zostało zamieszczone na Facebooku, a organizatorzy wynajęli taras w restauracji na przyjęcie informując, że wejście jest wolne, a uczestnikom udostępniają bezpłatnie różny sprzęt do wapowania.


A wracając do pytania @
Awatar użytkownika
kamkos9248
, powiem tak. Przywóz e-papierosa na teren Turcji jest więc zabroniony, choć jak poczytałam na różnych forach, niektórym ludziom udaje się, ale są i tacy, którym urzędnicy skonfiskowali sprzęt na lotnisku, więc jest to obarczone ryzykiem.

Tu znalazłam stronę z praktycznymi poradami jak sobie radzić w Turcji.

- Sprzedaż e-papierosów w Turcji jest zabroniona. Jednak możne je używać w każdym miejscu, gdzie nie obowiązuje zakaz palenia.

- Uważaj na ilość chmurek podczas korzystania z e-papierosa, zwłaszcza w miejscach publicznych, ponieważ może to budzić niepokój ludzi wokół. Turcy są uprzedzenie do e-papierosów, ponieważ są wprowadzani w błąd co do ich szkodliwości (media).

- Elektroniczne papierosy są zakazane w niektórych restauracjach i kawiarniach. Złamanie zakazu grozi grzywną.

- W Turcji większość sprzętu jest nabywana przez Internet, jest bardzo niewielu sprzedawców mających sklep na miejscu.

-Produkty dostawców elektronicznych papierosów w Turcji są na ogół półlegalne, w związku z tym mogą być problemy z gwarancją.

Więcej można tu przeczytać:
http://www.esigaraevi.net/blog/e-cigare ... in-turkey/

To tyle o przepisach. Sami Turcy jakoś sobie radzą. Oczywiście płyny i sprzęt kupują także u siebie w kraju, który jest nielegalnie importowany, oczywiście spod lady, a sami sprzedawcy prawdopodobnie muszą przekupić policję, jeśli chcą prowadzić swój sklep. Tylko nie każdy, a zwłaszcza cudzoziemiec, je znajdzie.

PS
Temat przerzucam do dyskusji ogólnej. Może jeszcze komuś przyda się ta informacja.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
miblah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: sob wrz 24, 2016 6:47 pm
Lokalizacja: Salon
Podziękował: 1338 razy
Otrzymał podzięk.: 1076 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: E-papieros a wyjazd do Turcji

Postautor: miblah » pt mar 15, 2019 8:56 pm

Według internetu, bo samego do Turcji mnie jakoś nie ciągnie, e-papierosy są zakazane w Turcji i istnieją doniesienia o e-papierosach i akcesoriach skonfiskowanych od podróżnych na odprawie celnej. Obstawiałbym, że w bagażu rejsowym przewieziesz, ale z podręcznego mogą kazać to wyrzucić do śmieci.
Obrazek
kamkos9248
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: pt mar 15, 2019 8:45 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć: Mężczyzna

E-papieros a wyjazd do Turcji

Postautor: kamkos9248 » pt mar 15, 2019 8:50 pm

Hej, czy ktoś jest w stanie mi odpowiedzieć na pytanie jak wygląda sytuacja z wwożeniem i używaniem e-papierosów na terenie Turcji? Najlepiej, jeśli byłoby to poparte własnym doświadczeniem i aktualną sytuacją prawną. O ile zdaję sobie sprawę, że przewiezienie moda samolotem to żaden problem, to jednak wolałbym się nie rozczarować na miejscu ewentualną konfiskatą czy tego typu sytuacjami.

Wróć do „Dyskusja ogólna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości