Fake newsy na temat e-papierosów, czyli nasza lista hańby

Co nowego piszą o e-papierosach?
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Fake newsy na temat e-papierosów, czyli nasza lista hańby

Postautor: Haze » wt maja 14, 2019 7:32 pm

I to jest BARDZO DOBRA KONCEPCJA :beer:
Obrazek
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

Fake newsy na temat e-papierosów, czyli nasza lista hańby

Postautor: basika » wt maja 14, 2019 6:53 pm

Tommy Black pisze:Lista hańby jest dobrym i mocnym tytułem...tyle że dość ogólnym i niewiele tu mówiącym wobec różnorodności tematów. Może to jakoś uściślić dla ułatwienia rzadziej zaglądającym użytkownikom?
Może - Lista hańby dziennikarskiej w sprawach ein ?

Haze pisze:A ja właśnie nie wiem czy "hańba" to dobre słowo... a w każdym razie w stosunku do pismaków.

Tommy Black pisze:Nie potrzebujemy co prawda tu " clickbajtów" ale modne, wiele mówiące dziś i pasujące tu sformułowanie fake news, byłoby na miejscu chyba.

Nie chciałabym ograniczać się tylko do pismaków. Na listę hańby dostanie się każdy kto kłamie na temat EIN, w tym dziennikarze, naukowcy, jak również lekarze, czy minister zdrowia. Postaramy się tak działać aby, jeśli się o niej dowiedzą, zaczęli ważyć słowa, zastanawiać się co mówią, lub piszą - przynajmniej jeśli chodzi o nasze polskie podwórko.
A jeśli chodzi o tytuł, to nie jestem do niego aż tak przywiązana aby go nie zmienić. Może taki będzie lepszy? : Fake newsy na temat e-papierosów, czyli nasza lista hańby
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Fake newsy na temat e-papierosów, czyli nasza lista hańby

Postautor: Tommy Black » wt maja 14, 2019 6:22 pm

Haze pisze:Nie wiem dlaczego ale jakoś chodzi mi po głowie użycie tutaj słowa "dezinformacja"...


Tak, dezinformacja to właściwe słowo ale całkowicie tytułowo passe. Nie potrzebujemy co prawda tu " clickbajtów" ale modne, wiele mówiące dziś i pasujące tu sformułowanie fake news, byłoby na miejscu chyba.
Przecież w tych artykułach marnych tabloidów i nie tylko, nie chodzi o badania naukowe. Chodzi tylko o dopisanie czegoś, podpięcie, podparcie z góry założonej i zapłaconej tezy.
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Fake newsy na temat e-papierosów, czyli nasza lista hańby

Postautor: Haze » wt maja 14, 2019 6:15 pm

A ja właśnie nie wiem czy "hańba" to dobre słowo... a w każdym razie w stosunku do pismaków. Oni, owszem, podkręcają klimat, ale bazują na wynikach głoszonych przez "naukowców". Nie wiem dlaczego ale jakoś chodzi mi po głowie użycie tutaj słowa "dezinformacja"...
Obrazek
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Fake newsy na temat e-papierosów, czyli nasza lista hańby

Postautor: Tommy Black » wt maja 14, 2019 5:44 pm

Lista hańby jest dobrym i mocnym tytułem...tyle że dość ogólnym i niewiele tu mówiącym wobec różnorodności tematów. Może to jakoś uściślić dla ułatwienia rzadziej zaglądającym użytkownikom?
Może - Lista hańby dziennikarskiej w sprawach ein ?
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

Fake newsy na temat e-papierosów, czyli nasza lista hańby

Postautor: basika » wt maja 14, 2019 1:05 pm

Pelikan2 pisze:@TommyBlack @
Awatar użytkownika
basika
Jak najbardziej tytuł można zmienić, ja wkleiłem to tak, jak było w oryginalnym tytule artykułu i fakt, nie jest on zbyt adekwatny. Więc jakby ktoś z moderatorów mógł zmienić to super. Ja osobiście nie mam pojęcia jak to technicznie zrobić w wersji mobilnej, i nie potrafię znaleźć odpowiedniej opcji.

@
Awatar użytkownika
Pelikan2
dziękuję. Nie martw się, od tego są moderatorzy. :bender:
Od tej pory wszelkie tego typu wiadomości proszę wrzucać do tego tematu - to będzie taki nasz śmietnik. Potem wspólnie rozprawimy się z nimi ;)
Awatar użytkownika
Pelikan2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 348
Rejestracja: sob maja 05, 2018 10:51 pm
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podzięk.: 284 razy
Płeć: Mężczyzna

Fake newsy na temat e-papierosów, czyli nasza lista hańby

Postautor: Pelikan2 » wt maja 14, 2019 1:00 pm

@TommyBlack @
Awatar użytkownika
basika
Jak najbardziej tytuł można zmienić, ja wkleiłem to tak, jak było w oryginalnym tytule artykułu i fakt, nie jest on zbyt adekwatny. Więc jakby ktoś z moderatorów mógł zmienić to super. Ja osobiście nie mam pojęcia jak to technicznie zrobić w wersji mobilnej, i nie potrafię znaleźć odpowiedniej opcji.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Fake newsy na temat e-papierosów, czyli nasza lista hańby

Postautor: Tommy Black » wt maja 14, 2019 11:05 am

basika pisze:Tommy Black pisze:
Oczywiście że zostanie zmieniony.

Tak, zgadzam się, choć nowy tytuł też mnie nie zachwycił. Przede wszystkim pierwsze zdanie bardziej utkwi w świadomości czytelnika, niż to drugie – będące wyjaśnieniem, że jest to kolejne kłamstwo, a tego chyba nie chcemy? Mam inny pomysł. Stwórzmy taki uniwersalny tytuł – Lista hańby - będący swoistym workiem na takie nierzetelne, a czasami wręcz kłamliwe artykuły. Nadawanie im rangi, kopiowanie sensacyjnych tytułów, to promocja, a to są zwykłe dziennikarskie śmieci i tak, moim zdaniem, powinniśmy je traktować w Salonie.
Jeśli się ze mną zgodzicie, zrobię to jeszcze dzisiaj.


@
Awatar użytkownika
basika
, nie można ingerować aż tak bardzo w czyjś tytuł.Natomiast można jak najbardziej komentować czy prostować czyjeś posty. Zgadzam się, że tytuł nie jest zbyt fortunny w całości, nawet teraz. Skontaktuj się więc z @
Awatar użytkownika
Pelikan2
em i go po prostu zmieńcie. No i o obu tych tabloidach " źródłowych" ja już kilka razy wspomniałem w Salonie. To są zwykłe sieciowe szmatławce i nie wiem czy jest sens posługiwania się nimi. Natomiast polski Focus, szczególnie od czasu przejęcia przez niemiecki koncern Hubert Burda Media ochoczo jak widać, dołączył to tych dwóch .
Z dobrego miesięcznika popularnonaukowego zrobił się miesięcznik popularnośmieciowy. Sieciowa mutacja to rozpacz...
Awatar użytkownika
basika
Waperka
Waperka
Posty: 3854
Rejestracja: śr cze 24, 2015 12:18 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 5174 razy
Otrzymał podzięk.: 6264 razy
Płeć: Kobieta

Fake newsy na temat e-papierosów, czyli nasza lista hańby

Postautor: basika » wt maja 14, 2019 10:47 am

W USA co dwudziesty dorosły przeszedł na e-papierosy i jak donosi American Heart Association (AHA) nałóg ten potrafi zwiększyć ryzyko ataku serca o prawie 60%. Oprócz tego e-palacze mają o 71% wyższe szanse na udary i zawały.


Powiem wprost. Wkurzył mnie ten artykuł i nie byłabym sobą, gdybym się z nim nie rozprawiła. O tym „badaniu” już pisałam w Salonie w materiale pod tytułem: „O tym jak żongluje się faktami na temat e-papierosów.”
Tym, którym nie chce się go szukać przypomnę:
basika pisze:
I tu mam świeżutki przykład takiego badania w którym stwierdzono, że waping zwiększa ryzyko udaru, zawału serca i choroby wieńcowej.
https://newsroom.heart.org/news/e-cigar ... d-arteries

Znany nam kardiolog i badacz redukcji szkód tytoniu, dr Konstantinos Farsalinos , odniósł się do niego, twierdząc, że wnioski są błędne i "stanowią nadużycie epidemiologiczne i dezinformację".
Farsalinos wyjaśnił, że w badaniu przekrojowym zapytano uczestników, czy zdiagnozowano u nich chorobę serca i czy używają e-papierosów; natomiast badanie nie dostarczyło informacji, czy uczestnicy rozpoczęli stosowanie e-papierosów przed rozwojem choroby, czy po niej. lub na jak długo.

Korelacja nie równa się przyczynie.
Naukowiec stwierdził, że wyjaśnienie korelacji między tymi dwoma czynnikami w sposób, w jaki przeprowadzono te badania, byłoby podobne do powiązania między kiedykolwiek stosowaniem leków obniżających poziom cholesterolu i mających zawał serca . Farsalinos zwrócił uwagę, że szukając takiej korelacji, można stwierdzić, że kiedykolwiek stosowanie leków anty-cholesterolowych wiąże się z wyższym o 115% prawdopodobieństwem wystąpienia zawału serca (więcej niż dwukrotnie).
"Czy powinniśmy twierdzić, że" kiedykolwiek przyjmowanie przepisanych leków obniżających poziom cholesterolu, skorygowanych o hipercholesterolemię, jak również inne czynniki ryzyka, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zawału serca "? Oczywiście, że nie, to byłoby absurdalne - powiedział.

Wyjaśnił, że wyraźnie istnieje problem w analizie i że naukowcy na pewno wiedzą o wadach tego badania

Kardiolog stwierdził, że badanie to w rzeczywistości nie dostarcza żadnych informacji o żadnym ryzyku związanym z użyciem e-papierosów. "Nie dowodzi zwiększonego ryzyka i oczywiście nie dowodzi, że takie ryzyko nie istnieje. Po prostu nie mogą odpowiedzieć na pytanie, czy e-papierosy zwiększają ryzyko chorób serca, czy nie ", powiedział.

Dodał, że jest przekonany, że zarówno autorzy opublikowanego badania, jak i American Heart Association , którzy wydali oświadczenie dla prasy, są świadomi tych podstawowych zasad epidemiologicznych, jak każdy naukowiec.

"Jest to prosta, podstawowa wiedza dla studenta medycyny, nie mówiąc o uznanych naukowcach. I wiedzą, że stwierdzenia o "podwyższonym ryzyku" są błędne. Dlaczego więc używają tych stwierdzeń? Może powinniśmy ich zapytać ... "- zakończył Farsalinos

Moi drodzy, nie mamy wpływu na otaczającą nas rzeczywistość, ale na pewno możemy i powinniśmy reagować na kłamstwo i pomówienia. Warto to robić i warto być przyzwoitym, jak mawiał Władysław Bartoszewski, o czym przypominam panu Orłowskiemu i badaczom, którzy nie patrząc na skutki swoich działań, niszczą produkty redukcji szkód, a tym samym zabierają szansę na godne życie wielu palaczom, i to jest haniebne i niewybaczalne.


Tu kolejny cytat z tego obrzydliwego artykułu jaki nam przedstawił @
Awatar użytkownika
Pelikan2
:
Opublikowane w ubiegłym roku przez Public Health England badanie pokazało, że około 44% palaczy jest przekonanych, że e-papierosy są tak samo niebezpieczne jak te tradycyjne.

Autor zapomniał chyba, że to właśnie takie artykuły są przyczyną tego, że ludzie boją się przerzucić na e-papierosy, które są mniej szkodliwe od tradycyjnych, i które mogłyby im pomóc. Mam nadzieję, że nie ma wśród bliskich palaczy, bo strasząc ich e-papierosami, bierze odpowiedzialność za ich zdrowie i życie.

Haze pisze:Proponuję trochę zmienić tytuł wątku, bo te dowody nie są zbyt "twarde"...

Tommy Black pisze:Oczywiście że zostanie zmieniony.

Tak, zgadzam się, choć nowy tytuł też mnie nie zachwycił. Przede wszystkim pierwsze zdanie bardziej utkwi w świadomości czytelnika, niż to drugie – będące wyjaśnieniem, że jest to kolejne kłamstwo, a tego chyba nie chcemy? Mam inny pomysł. Stwórzmy taki uniwersalny tytuł – Lista hańby - będący swoistym workiem na takie nierzetelne, a czasami wręcz kłamliwe artykuły. Nadawanie im rangi, kopiowanie sensacyjnych tytułów, to promocja, a to są zwykłe dziennikarskie śmieci i tak, moim zdaniem, powinniśmy je traktować w Salonie.
Jeśli się ze mną zgodzicie, zrobię to jeszcze dzisiaj.
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Fake newsy na temat e-papierosów, czyli nasza lista hańby

Postautor: Tommy Black » wt maja 14, 2019 5:37 am

Pelikan2 pisze:Źródło: Daily Mail / LadBible


Tak,dobre źródła. Jedno i drugie żałosne i ledwo dyszące taniutkie tabloidy.Wszystko to można skomentować jednym zdaniem: Total liars!

Haze pisze:PS. Proponuję trochę zmienić tytuł wątku, bo te dowody nie są zbyt "twarde"...


Oczywiście że zostanie zmieniony.

Wróć do „W mediach - Komentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości