Rezystancja wewnętrzna i ogólne problemy z 18650

Awatar użytkownika
Metall
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2067
Rejestracja: sob lip 27, 2019 2:20 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 2128 razy
Otrzymał podzięk.: 2038 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Rezystancja wewnętrzna i ogólne problemy z 18650

Postautor: Metall » czw sie 01, 2019 8:37 pm

Dziękuję Wszystkim za pomoc i zmarnowany na mnie czas :)
Dzięki Waszym postom zupełnie się odbuzowałem ;)

Tak w skrócie.
Po naładowaniu sony mają 17 i 19 mohm (resztą zajmę się w kolejnych dniach, ale chyba tragedii już nie będzie). Tak, wiem, moja ładowarka za dokładnie 89 zł daje wynik jedynie orientacyjny, ale i tak lepiej to wygląda niż na początku.

Iron64, gdybym przeczytał wszystko z Twojego linku, zrobiłbym doktorat z akumulatorów :D

Haze, "16% naładowania" znaczy, że po włożeniu do moda taka majestatyczna informacja trysnęła mi w oczka z wyświetlacza. Bardzo dłuuugo korzystałem z prostego sticka/pena (prawie półtora roku). Dziś dopiero zmacałem swojego pierwszego moda i penetrowałem akusami sloty ładowarki, więc nie wymagaj ode mnie zbyt wiele ;)
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Rezystancja wewnętrzna i ogólne problemy z 18650

Postautor: Haze » czw sie 01, 2019 7:21 pm

Metall pisze:LG mają około 16% naładowania, a soniaki i samsungi po ok. 5%... Czy to nie wskazuje na to, że to jakieś zleżałe szroty, które walały się po magazynie latami?

Co znaczy "16% naładowania"? To wie tylko Twoja ładowarka. Ważne jest napięcie jakie miały na dzień dobry, jeśli okolice 3,7V to wszystko w porządku, jeśli mniej to faktycznie mogły trochę poleżeć ale to jeszcze nie świadczy, że są skopane, wyjdzie w praniu.


Metall pisze:Poza tym ta nieszczęsna rezystancja wewnętrzna. Jako osoba zaczynająca grubszy temat z epaleniem mam problem z tym zagadnieniem. Na razie załadowałem do ładowarki soniaki. Owszem, wyczytałem, że powinno się mierzyć rez. wew. przy naładowanym ogniwie i to kilkukrotnie i wyciągnąć średni wynik. Ale już coś mnie dobija. Jeden soniak ma 19 mohm a drugi 28 ohma. Ponoć nowe ogniwa dobrej jakości mają do 20. A do zastosowania w efajce szczególnie powinny mieć poniżej 20 ohma. Czy to prawda?

Dobrze powiedziane: nieszczęsna. Zwłaszcza jeśli mierzy się ją ładowarką za 100 zł. Zrób 10 pomiarów tej samej batki pod rząd to zobaczysz co można powiedzieć o wiarygodności takiego pomiaru. A jeśli chodzi o ogniwa z rezystancją poniżej 0,02 ohma to nie licz na to zbytnio, ważne żeby miały poniżej 0,05 i będzie OK.


Metall pisze:No i pozostaje jeszcze kwestia parowania. Jak je sparować? Podejrzewam, że powinny mieć jak najbardziej zbliżoną do siebie wartość rez. wew. Jednak pytanie jest takie, jaka jest dopuszczalna maksymalna różnica. Czy można korzystać w parze z ogniw gdzie jedno ma rez. wew. 19 mohma a drugie aż 28?

Dobrze podejrzewasz. A różnica dopuszczalna wynika głównie z przyczyn czysto użytkowych: na baterii o większej Rw w parze będzie większy spadek napięcia, obniżający wypadkowe napięcie ogniwa, w związku z czym większość modów po prostu wcześniej podziękuje za współpracę ("weak battery"), mimo że druga bateria wcale nie będzie jeszcze "weak". I tyle, elektronika moda tak czy inaczej zadba o batki, a efektem złego sparowania będzie tylko krótszy (nieco) czas działania na jednym ładowaniu. Tak że za dużo się nie przejmuj :smile:
Obrazek
Awatar użytkownika
Metall
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2067
Rejestracja: sob lip 27, 2019 2:20 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 2128 razy
Otrzymał podzięk.: 2038 razy
Płeć: Mężczyzna

Rezystancja wewnętrzna i ogólne problemy z 18650

Postautor: Metall » czw sie 01, 2019 6:32 pm

Ładowarka to everactiv LC-2100.
Brakło mi m przed ohm w jednym miejscu ;) Serio.
A aku jeszcze się ładują. Jak się naładują to podam wyniki.
Awatar użytkownika
iron64
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3677
Rejestracja: pn lis 26, 2018 12:58 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 3216 razy
Otrzymał podzięk.: 2633 razy
Płeć: Mężczyzna

Rezystancja wewnętrzna i ogólne problemy z 18650

Postautor: iron64 » czw sie 01, 2019 6:20 pm

https://diodek.pl/kompendium-wiedzy-o-a ... ion-18650/

Zapoznaj się z tym tematem, możesz przewinąć oczywiście do działu rezystancji. Niemniej pomiar rezystancji rozładowanego ogniwa ma sens taki jak zastanawianie się ile antylop skacze na jednej nodze ganiając kangury po Antarktydzie.
Naładuj je i mierz, ale przeczytaj najpierw link podany wyżej.
Napisz jeszcze jaka to ładowarka podała 20 omów. Chyba, że (co wydaje się najbardziej prawdopodobne) pomyliłeś omy z miliomami, niby nic, a jednak ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Metall
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2067
Rejestracja: sob lip 27, 2019 2:20 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 2128 razy
Otrzymał podzięk.: 2038 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Rezystancja wewnętrzna i ogólne problemy z 18650

Postautor: Metall » czw sie 01, 2019 6:12 pm

Taa, ja akurat wszystkim się przejmuję. Dlatego jestem pesymistą i wychodzę z założenia, że jeżeli coś może się nie udać to na pewno się nie uda ;)
adiif1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: sob lip 20, 2019 4:10 pm
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podzięk.: 9 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Rezystancja wewnętrzna i ogólne problemy z 18650

Postautor: adiif1 » czw sie 01, 2019 6:06 pm

Jeżeli akumulatory są "firmowe" masz mod'a z normalnymi zabezpieczeniami to używaj i przestań się przejmować...
Awatar użytkownika
Metall
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2067
Rejestracja: sob lip 27, 2019 2:20 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 2128 razy
Otrzymał podzięk.: 2038 razy
Płeć: Mężczyzna

Rezystancja wewnętrzna i ogólne problemy z 18650

Postautor: Metall » czw sie 01, 2019 5:13 pm

Dwa dni temu kupiłem zestaw aku 18650 w chyba jednym z najbardziej znanych sklepów z efajkami w PL (nazwa sklepu krótka, zaczyna się na e- ). Wiem, że przepłaciłem, ale myślałem, że będę miał pewność co do tego, że nie kupię żadnego szmelcu...

Dopiero dziś miałem czas się nimi zająć i przyznaję, że trochę się wkurzyłem, bo nigdy nie miałem z zakupami w tym sklepie problemu. Niestety mój błąd, że nie sprawdziłem aku od razu tylko wpadłem, odebrałem zamówienie i wypadłem. Aku były ślicznie zapakowane w woreczki z folii bąbelkowej i grubo nimi owinięte. Dziś okazało się, że jeden jest paskudnie wgnieciony... Podejrzewam, że z tym się trochę będę z nimi użerał, bo przecież nie sprawdziłem organoleptycznie przy zakupie...

To było tak słowem wstępu by rozładować nagromadzoną we mnie frustrację.

Teraz kwestia ważniejsza. Czy w tym sklepie sprzedają aku dobrej jakości?

Kupiłem dwa LG HG2, dwa sony VTC6 i dwa samsungi 30Q. LG mają około 16% naładowania, a soniaki i samsungi po ok. 5%... Czy to nie wskazuje na to, że to jakieś zleżałe szroty, które walały się po magazynie latami?

Poza tym ta nieszczęsna rezystancja wewnętrzna. Jako osoba zaczynająca grubszy temat z epaleniem mam problem z tym zagadnieniem. Na razie załadowałem do ładowarki soniaki. Owszem, wyczytałem, że powinno się mierzyć rez. wew. przy naładowanym ogniwie i to kilkukrotnie i wyciągnąć średni wynik. Ale już coś mnie dobija. Jeden soniak ma 19 mohm a drugi 28 ohma. Ponoć nowe ogniwa dobrej jakości mają do 20. A do zastosowania w efajce szczególnie powinny mieć poniżej 20 ohma. Czy to prawda?

No i pozostaje jeszcze kwestia parowania. Jak je sparować? Podejrzewam, że powinny mieć jak najbardziej zbliżoną do siebie wartość rez. wew. Jednak pytanie jest takie, jaka jest dopuszczalna maksymalna różnica. Czy można korzystać w parze z ogniw gdzie jedno ma rez. wew. 19 mohma a drugie aż 28?

PS
Nie śmiejcie się ze mnie. Przynajmniej publicznie ;)

PS
Chyba niepotrzebnie kupiłem ładowarkę z opcją pomiaru rez. wew., niewiedza zaiste jest błogosławieństwem :D

Wróć do „Akcesoria i akumulatory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość