Poszukuję ładowarki do ogniw 21700

Awatar użytkownika
Superlux
Patronauta
Patronauta
Posty: 1856
Rejestracja: pn lip 29, 2019 6:21 pm
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 3581 razy
Otrzymał podzięk.: 1775 razy
Płeć: Mężczyzna

Poszukuję ładowarki do ogniw 21700

Postautor: Superlux » pt wrz 13, 2019 10:51 pm

salto pisze:
Superlux pisze:Chińczycy produkują miliony takich boxów, najważniejsze jest to co jest w środku.

Otwórz swojego Efesta, który jest niemal zepsuty i sam sprawdź, inaczej się nie dowiesz, jak taka ładowarka wygląda od kuchni.

Superlux pisze:uż na pierwszy strzał poszło że to to samo co Lii-300, Lii-500 czyli wymienione powyżej chińskie psiajuchy za " 10 usd" które od ww uc-4000 różnią się tylko kosmetyką. I dopiero Ci goście od lc-2100 krok po kroku gasili pożar, miażdżąc w porównaniach tych ładowarek obie Liitokale. Skończyło się na tym że już nikt nie pisał o Liitokali ale za to powstał nowy temat o everActive.


Wejdż na Alibabę i sam sprawdź, jakie są ceny tych ładowarek. Na Lii-500 można zarobić goniąc ją za 3$**. A jest uznawana, za jakiś majstersztyk. Liitokalla goni ją po 12$?

** Wejdź na fabrykę Shenzen KingKong Electronics. Oni produkują m.in. Lii-500. Zobacz, za ile gonią OEM-y ze swoim logo.




1. Po co mam ją otwierać ? Jeżeli będzie mi się chciało to zaniosę ją i jeszcze starszego Nitecora i niech mój kumpel porówna to i powie mi coś mądrego.

2. Ale ja o tym generalnie wiem, 90 % ładowarek to te same bebechy ale inne brandy...niczym szczególnym się nie różnią ( Skyrc dla modelarzy ma z 10 klonów )... chociaż nie w każdym przypadku jest tak samo. EverActive to trochę inny temat, podobnie jak Opus czy np Miboxer....o Skyrc nawet nie wspominając ( chociaż i mc3000 ktoś tam podrabia, nie wiem tylko czy ten klon działa :lol: ). Skyrc to też chińska firma i ma swoją siedzibę w tej ich Dolinie Krzemowej w Shenzhen ( w tym przypadku bardziej odpowiednie byłoby na Nizinie ale pomińmy już te niuanse ). Imo trzeba chyba odróżnić gadkę popaprańców od marketingu, odciąć się od tego. Czytałem już tysiąc podobnych tekstów o tysiącu różnych ładowarek i każda z nich była " wyjątkowa ". Mnóstwo błędów w opisie które dopiero Mooch czy HKJ prostowali w swoich recenzjach.
Ja naprawdę nie znam się na wszystkim. Poradził, kupiłem, zawiozłem do niego ( czy aby mój konkretny egzemplarz trzyma poziom ). Po 4 dniach zaprosił do siebie ( cała analiza dotyczyła tylko li-ion bo tylko to mnie interesowało plus informacje ogólne) przedstawiał jakieś wykresy, próbował mi nawet jakoś przystępnie wytłumaczyć ( było ciężko :mrgreen: ). Zakończył mówiąc że wszystko co jest kluczowe działa bez zarzutu, że jest dokładna ( ? ), określił ją jako w pełni bezpieczną i bezwzględnie lepiej ( dokładniej, precyzyjniej ? ) wykonaną niż popularne Xtary, Nitecory itp itd. I tyle mi na razie wystarczy.

Btw - pytałem już o to - napisałeś że spoglądasz na swoją ładowarkę podejrzliwie :lol: . Mógłbyś napisać o którą ładowarkę chodzi ? Intryguje mnie to...bardzo ;) .



:beer:
Obrazek
Awatar użytkownika
salto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: czw lip 26, 2018 5:46 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 276 razy
Otrzymał podzięk.: 500 razy
Płeć: Mężczyzna

Poszukuję ładowarki do ogniw 21700

Postautor: salto » pt wrz 13, 2019 10:49 pm

Haze pisze:Sorry, ale nie rozumiem po co "szacujesz" odcinkę skoro producent ją po prostu PODAŁ.

Ponieważ patrzę na świat z perspektywy programu ładującego ogniwo Li-Ion. Wykonuję się i akurat taki krok algorytmu napotkałem. Muszę wiedzieć, kiedy zatrzymać wysycenie. Mam też pewien problem, który może nie do końca dla Was ludzi jest zrozumiały. Nie mam połączenia z internetem. Nie moge ściągnąć pdf-a. Nawet, gdybym mógł, to mnie to nie urządza. Nie wiem dokładanie, co za ogniwo akurat ładuję. Oraz nie mogę się w tej sprawie skomunikować z operatorem ładowarki, bo to półdebil i było podejrzenie, że nas obu wysadzi jak zacznę polegać na jego informacjach. Tym samym muszę przyjąć jakąś sensowną wartość prądu maksymalnego. Gdybym chociaż miał termoparę, to mógłbym puścić ciut prądu na ogniwo i zmierzyć jak się grzeje, ale nie, bo koszty. Więc przyjmuję 3A. Dlaczego akurat 3? A dlaczego nie? Od teraz mam model. Jedno mnożenie 3 * 0.03 i wiem kiedy zatrzymać fazę wysycenia. Jak mój badziewny amperomierz wskaże 0.09A.


:beer:
Obrazek
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Poszukuję ładowarki do ogniw 21700

Postautor: Haze » pt wrz 13, 2019 10:10 pm

salto pisze:Szacujemy odcinkę 4A * 3% = 120mA.

Sorry, ale nie rozumiem po co "szacujesz" odcinkę skoro producent ją po prostu PODAŁ. Uważasz, że wiesz lepiej od nich?
A tak w ogóle to wyobrażasz sobie co by się działo gdyby producenci ładowarek "dla ludu" dali możliwość ustawiania tego prądu? Dopiero mielibyśmy ładowarkowy armageddon :mrgreen:
Większość ładowarek ma tę wartość ustawioną na bezpiecznym "poziomie standardowym" i jak pokazują nasze doświadczenia sprawdza się to całkiem nieźle. W związku z tym uważam, że trochę szukasz dziury w całym.

Oczywiście marketingowe brednie sprzedawców/producentów to osobna historia, Ever trochę tutaj sobie dodał, ale w porównaniu np. do baterii SuperDuperFire18650 9000 mAh po 6 zł i tak są całkiem rzetelni :mrgreen: i ich ładowarka jest całkiem przyzwoita. Mnie najbardziej w niej irytowało, że niektóre batki 21700 musiałem prawie że dopychać łokciem żeby wlazły w sanki (na długość).
Obrazek
Awatar użytkownika
salto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: czw lip 26, 2018 5:46 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 276 razy
Otrzymał podzięk.: 500 razy
Płeć: Mężczyzna

Poszukuję ładowarki do ogniw 21700

Postautor: salto » pt wrz 13, 2019 10:01 pm

Superlux pisze:Chińczycy produkują miliony takich boxów, najważniejsze jest to co jest w środku.

Otwórz swojego Efesta, który jest niemal zepsuty i sam sprawdź, inaczej się nie dowiesz, jak taka ładowarka wygląda od kuchni.

Superlux pisze:uż na pierwszy strzał poszło że to to samo co Lii-300, Lii-500 czyli wymienione powyżej chińskie psiajuchy za " 10 usd" które od ww uc-4000 różnią się tylko kosmetyką. I dopiero Ci goście od lc-2100 krok po kroku gasili pożar, miażdżąc w porównaniach tych ładowarek obie Liitokale. Skończyło się na tym że już nikt nie pisał o Liitokali ale za to powstał nowy temat o everActive.


Wejdż na Alibabę i sam sprawdź, jakie są ceny tych ładowarek. Na Lii-500 można zarobić goniąc ją za 3$**. A jest uznawana, za jakiś majstersztyk. Liitokalla goni ją po 12$?

** Wejdź na fabrykę Shenzen KingKong Electronics. Oni produkują m.in. Lii-500. Zobacz, za ile gonią OEM-y ze swoim logo.
Obrazek
Awatar użytkownika
Superlux
Patronauta
Patronauta
Posty: 1856
Rejestracja: pn lip 29, 2019 6:21 pm
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 3581 razy
Otrzymał podzięk.: 1775 razy
Płeć: Mężczyzna

Poszukuję ładowarki do ogniw 21700

Postautor: Superlux » pt wrz 13, 2019 9:41 pm

@
Awatar użytkownika
Metall


Btw - to też bardzo dobra ładowarka, też sprawdzona w laboratorium u mojego kolegi...z lat dziecinnych. Kurłłła nie piszemy tu o lotach w kosmos a tylko o relatywnie prostym sprzęcie więc nie spodziewajmy się wodotrysków. Ładowarka tylko na li-ion ale ja np do ep innych nie potrzebuję. Naprawdę dobra ładowarka, medale na targach, nagrody dla twórców ( o dziwo nie tylko Chińczyków *shock* )....bo nie zawsze jest tak że w takim samym pudełku kryje się taka sama ładowarka. Chińczycy produkują miliony takich boxów, najważniejsze jest to co jest w środku. Przypominają mi się rozmowy gości od everActive z userami światełek o tej ładowarce. Już na pierwszy strzał poszło że to to samo co Lii-300, Lii-500 czyli wymienione powyżej chińskie psiajuchy za " 10 usd" które od ww uc-4000 różnią się tylko kosmetyką. I dopiero Ci goście od lc-2100 krok po kroku gasili pożar, miażdżąc w porównaniach tych ładowarek obie Liitokale. Skończyło się na tym że już nikt nie pisał o Liitokali ale za to powstał nowy temat o everActive.

Nie znam się na wszystkim, nikt z nas się nie zna...i właśnie wtedy poszukujemy rady fachowców takich jak Mooch, HKJ, również @
Awatar użytkownika
salto
, @
Awatar użytkownika
TooCruel
czy t4en mój kolega z BTO. Oni pomagają nam w wyborze, nie ma innego wyjścia. Robi się interesująco kiedy wydają tak skrajnie różne opinie. :mrgreen: .



:beer:
Obrazek
Awatar użytkownika
salto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: czw lip 26, 2018 5:46 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 276 razy
Otrzymał podzięk.: 500 razy
Płeć: Mężczyzna

Poszukuję ładowarki do ogniw 21700

Postautor: salto » pt wrz 13, 2019 9:31 pm

@
Awatar użytkownika
Haze
, liczyłem, że Cię wywabię z jaskini :) tym tekstem. Po kolei.

Haze pisze:LG ma odcinkę przy 50 mA, czyli można powiedzieć że ładowarka odcina za WCZEŚNIE, a nie za późno.

O co chodzi z tymi 4A? Bo nie jarzę...


4A to maksymalny prąd ładowania HG2. Po pogańsku current rating. To, co podaleś to znamionowa (nominal) odcinka - 3% prądu znamionowego (1.5A). Te 3% jest estymatorem. W przypadku HG2 przewidujemy, że ta odcinka powinna być typowo na 50mA, LG podaje 45mA. Ale teraz znamionowa odcinka oraz prąd znamionowy nas nie interesuje. To jest prąd typowy. Nas interesuje maksymalny możłiwy, tj. 4A. Szacujemy odcinkę 4A * 3% = 120mA. Jeżeli nie mamy dodatkowych informacji a w szczególności, jeżeli nie możemy ich wprowadzić do ładowarki, to przy tej wartości powinniśmy skończyć fazę II ładowania - wysycenie. Ogniwo jest naładowane. Hurtownik napisał, że jego ładowarka ma idealnie dostosowane programy ładowania. Zaprzeczyłem temu. Ogolnie to nic nie musiałem wyliczać. Oczywistym jest, że niekonfigurowalny program nie może być idealnie dostosowany. Gdyż warunki pracy programu są zmienne.

Rozwijając tę myśl. To nie wiemy, kiedy idealny program ładujący rozpoczął wysycenie. I w zasadzie nas to nie interesuje, możemy na tym etapie stwierdzić, że nie zrobił tego idealnie. Ponieważ idealny model nie istnieje. Jest tu trade-off. Oraz kolejny, zależny od ogniwa czynnik. Jeżeli zaczniemy późno II fazę, innymi słowy przeciągniemy ładowanie dużym prądem. To tylko pozornie oszczędzimy czas. Będziemy wolniej wysycać ogniwo. Ale więcej ładunku w nim zmieścimy. I odwrotnie. Gramy tu czasem o ~0.1 pojemności. Idealną krzywą ładowania możemy dobrać eksperymentalnie, ale musimy się wpierw zdecydować czy minimalizujemy czas, maksymalizujemy pojemność czy wypośrodkowujemy oba. To jest arbitralna decyzja operatora ładowarki. Innymi słowy everActiv jej nie ma wbudowanej, jak twierdzi sprzedawca. Nawet, gdybyśmy mu zatelefonowali z decyzją, on napisał by wiadomość do chińskiej fabryki z gorącą prośba o wprowadzenie poprawki w oprogramowaniu, a oni z jakiś powodów by ją mu wprowadzili. To i tak ładowarka nie znałaby idealnej krzywej. Bo jest ona zależna od konkretnego ogniwa. Dla mnie takie stwierdzenia, to po prostu bzdury.

A mam pewność, że jest napisany tak celowo. Zwróć uwagę, że używają tam metodycznie słowa akumulator, które jest w tym kontekście zupełnie poprawne jak i już nieco archaiczne.



:beer:
Obrazek
spidy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: śr sty 11, 2017 5:51 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podzięk.: 103 razy
Płeć: Mężczyzna

Poszukuję ładowarki do ogniw 21700

Postautor: spidy » pt wrz 13, 2019 9:10 pm

Mam Li-500 działa super ,a i ładuje "prawie wszystko",i bez rozpychania ładnie się mieści.

Obrazek
Awatar użytkownika
Metall
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2067
Rejestracja: sob lip 27, 2019 2:20 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 2128 razy
Otrzymał podzięk.: 2038 razy
Płeć: Mężczyzna

Poszukuję ładowarki do ogniw 21700

Postautor: Metall » pt wrz 13, 2019 8:59 pm

salto pisze:Raczej Trabant :) Przeczytaj uważnie jej specyfikację. To jest rupieć. Sorry, że tak bez owijania.

Ja mam ever-Activ LC-2100. Nie pracuję na ogniwach, nie prowadzę żadnych profesjonalnych pomiarów, w ogóle nie jestem żadnym specjalistą w tej dziedzinie. Potrzebuję jedynie naładowanego akumulatora do mojej skromnej floty EIN. Owszem, dopłaciłem te kilkanaście złotych za opcję posiadania wyświetlacza w ładowarce i takie bajery jak pomiar rezystancji, ale wiem, że to tylko wartości orientacyjne, bardziej żeby zaspokoić ciekawość niż poznać stuprocentową prawdę. Zależy mi na dobrym ładowaniu. I bezpiecznym. Podejrzewam, że równie dobrze mogłem kupić jakiegoś Xtara, np. MC2 Plus, bo też go rozważałem. I pewnie wyszłoby w efekcie końcowym mniej więcej na to samo.
Całą półkę ładowarek, które reprezentują ww. modele, zaliczasz do rupieci, które źle ładują. Tak to nazwę, prostym językiem, bo innej możliwości nie mam. Ale nie sądzisz, że gdyby to faktycznie były aż takie rupiecie, które źle ładują, to różnych przykrych wypadków podczas korzystania z tego typu ładowarek byłoby naprawdę sporo. A weź pod uwagę, że EIN są bardzo popularne i praktycznie każdy, kto ma EIN, posiada właśnie taką ładowarkę. Bo przecież naprawdę niewielu użytkowników EIN decyduje się na zakup profesjonalnego sprzętu do ładowania akumulatorów, skoro, po pierwsze, nie jest im to potrzebne, a, po drugie, kosztuje kilka stów, czyli niejednokrotnie nawet więcej niż ich EIN. Ludzie szukają na Ali akumulatorów po 8 zł, żeby zaoszczędzić. Kupują więc też te "rupieciowe" ładowarki, bo są tanie, i z nich nagminnie korzystają. Poza tym niejednokrotnie ładują w nich akumulatory, które powinny już dawno zostać zutylizowane. I jednak jakoś to wszystko funkcjonuje we względnym spokoju.
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Poszukuję ładowarki do ogniw 21700

Postautor: Haze » pt wrz 13, 2019 8:09 pm

salto pisze:Akumulatory Li-ion oraz LiFePO4 ładowane są bardzo dokładnie metodą CC/CV z terminacją na poziomie ok. 75 mA [podkreślenie moje]. Gwarantuje to pełne bezpieczeństwo i pełne naładowanie każdego akumulatora, nawet mocno zdegradowanego lub o niskiej pojemności.

[i]Nikt nie ładuje ich inaczej... stały prąd (CC) tu 1A, do ustalonej wartości SoC, potem wysycenie utrzymując stałe napięcie (CV). Innymi słowy ładowarka zmniejsza prąd. Gwarantuje to pełne bezpieczeństwo. Really? Zobaczmy. Odcinkę mają przy 0.075A. A skąd znają górny limit prądowy ogniwa? Założyli. Ile?

3% - 0.075
100% - x

x = (100% * 0.075) / 3% = 2.5A.

Looknijmy do specyfikacji HG2: 4A. Czyli odcinka za późno. Powinna być przy 0.12A.


No to looknijmy:

lg-specs.png


LG ma odcinkę przy 50 mA, czyli można powiedzieć że ładowarka odcina za WCZEŚNIE, a nie za późno.

O co chodzi z tymi 4A? Bo nie jarzę...


salto pisze:Mam nadzieję, że zwróci to uwagę Moderatora. Te bzdury są powielone w Salonie. Powinny zniknać.

Ale jakie konkretnie bzdury?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
Superlux
Patronauta
Patronauta
Posty: 1856
Rejestracja: pn lip 29, 2019 6:21 pm
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 3581 razy
Otrzymał podzięk.: 1775 razy
Płeć: Mężczyzna

Poszukuję ładowarki do ogniw 21700

Postautor: Superlux » pt wrz 13, 2019 7:48 pm

@
Awatar użytkownika
salto


Nie jestem inżynierem, korzystam z rad ludzi którzy się na tym znają...to chyba naturalne.
Ok. Nie wiem czy ta ładowarka jest warta 10 usd i nie wiem kto lepiej zna się na ładowarkach, Ty czy @
Awatar użytkownika
TooCruel
...Naprawdę nie wiem bo chciałbym Wam zaufać ale nie wiem kto tu ma rację.
Mam znajomka w BTO, ma nieco inne zdanie o everActive i to między innymi za jego namową ją kupiłem. On z kolei powiedział mi żebym się nie ośmieszał kupując za tyle samo Nitecore, Liitokale, Xtara czy nawet niewiele droższego Opusa. On skończył politechnikę, z Twoich postów wnioskuję że Ty zapewne też, tak jak TooCruel i jeszcze kilku innych ludzi na tym forum ( ja nie, to widać ). Być może masz rację, ja po prostu zaufałem innym ludziom którzy zapewne tak samo jak Ty posiadają specjalistyczny sprzęt do testowania tego typu wynalazków ( może nie taki sprzęt jak Mooch ale taki jak Henrik na pewno ). Kumpel określił ją jako pewną, być może w Baltrade pracują idioci którzy nie wiedzą co piszą, mój znajomy po prostu uczciwie ją sprawdził. Ufam mu. Przesadziłem z tym Mercem ? Ok...to niech to będzie Trabant ale z silnikiem Polo :mrgreen: .

Kup Skyrc, przecież nikt Ci nie broni. Nie bałem się Nitecore'a i4, nie bałem się małej Soshine, Luca v4 - kupowałem je bez pomocy znajomych, nikt mi nie doradzał. Tym razem jednak skorzystałem z takiej rady i czuję się dziwnie pewnie....nie zważyłem jej, mój błąd.




:beer:
Obrazek

Wróć do „Akcesoria i akumulatory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości