Gdy się człowiek nudzi...

Tematy luźne, swobodne, nie do końca poważne
eSCe
Płeć: nieokreślona

Gdy się człowiek nudzi...

Postautor: eSCe » pn mar 15, 2021 10:01 pm

Cz. 2
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
eSCe
Płeć: nieokreślona

Gdy się człowiek nudzi...

Postautor: eSCe » pn mar 15, 2021 9:59 pm

Frezarka nie rdzewieje. :D

Cz. 1
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
eSCe
Płeć: nieokreślona

Gdy się człowiek nudzi...

Postautor: eSCe » czw lis 21, 2019 8:38 pm

Ten projekt był moim pierwszym projektem, jest to czujnik czadu oraz gazów łatwopalnych na sensorze MQ-9, wykonany w celu bezpieczeństwa piecyka gazowego.

Czujnik z tego co pamiętam był sterowany dwoma napięciami (faza nagrzewania (ok. 5V) - część tej fazy to kalibracja i faza pomiaru (ok. 1.5V) - odczyt), czujnik był bardzo wrażliwy na temperaturę i wilgotność powietrza dlatego trzeba było brać pod uwagę korektę podczas kalibracji i odczytu na te dwie wartości wg zaleceń i wzorów z kart katalogowych.

Obrazek

Cała ta operacja była wykonywana kilka razy dziennie (różna temperatura w ciągu dnia), zaprogramowane zabezpieczenie przed ponowną kalibracją w momencie przekroczenia odczytu.
Odczyty robiłem po kilka razy na sekundę i w odstępach kilkusekundowych pobierałem średnią która była wyświetlana w PPM. Odczyty były bezprzewodowo przesyłane do komputera celem zrobienia wykresu oraz wyświetlane na LCD.

Jeszcze nie miałem CNC więc wykonanie metodą chałupniczą ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
eSCe
Płeć: nieokreślona

Gdy się człowiek nudzi...

Postautor: eSCe » czw lis 21, 2019 4:28 pm

Tommy Black pisze:
eSCe pisze:Generalnie wygląda to tak:


No kurcze...generalnie wygląda to przesuperowo. Tylko kurcze jak w tych żarówkach zrobiłeś cyfry? To jakaś magia jest cholera...na pewno magia bo opisu to ja nie mogę zrozumieć. Ba, ja nie znam połowy słów tam użytych. Nie bawię się tak... :D :P


To są lampki NIXIE używane w rosyjskich / ukraińskich miernikach i innych sprzętach w latach 60-70 bodajże, wychodziło ich kilka rodzajów (cyfry, litery, znaki specjalne) - kiedyś nie było wyświetlaczy więc w taki sposób się wyświetlało informacje w urządzeniach.
Zasilane są napięciem 180V przy użyciu przetwornicy z ograniczeniem natężenia - zbyt duże je spali ale można nim sterować jasnością u mnie nie pamiętam jakie ustawiłem ale chodzą już ponad rok i póki co awarii nie ma ;)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lampa_cyfrowa
Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22432
Rejestracja: pt cze 05, 2015 7:23 am
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 10893 razy
Otrzymał podzięk.: 28761 razy
Płeć: Mężczyzna

Gdy się człowiek nudzi...

Postautor: Tommy Black » czw lis 21, 2019 4:17 pm

eSCe pisze:Generalnie wygląda to tak:


No kurcze...generalnie wygląda to przesuperowo. Tylko kurcze jak w tych żarówkach zrobiłeś cyfry? To jakaś magia jest cholera...na pewno magia bo opisu to ja nie mogę zrozumieć. Ba, ja nie znam połowy słów tam użytych. Nie bawię się tak... :D :P
eSCe
Płeć: nieokreślona

Gdy się człowiek nudzi...

Postautor: eSCe » czw lis 21, 2019 4:11 pm

Zegarek na lampkach NIXIE ;)
Ten projekt zajął mi trochę czasu bo robiłem go sam od podstaw razem z projektami układów na EAGLE oraz frezowaniem PCB pod to (zagęszczenie ścieżek w niektórych miejscach to 0,4mm). Frezowanie PCB na głębokość 0,15mm dwustronnie - trzeba było przeprowadzić auto leveling.
Użyłem tu standardowej metody bez multipleksowania z obawy na to, żeby nie zmarnować czasu i później nie bawić się z efektem duszków (czyli standardowo sterowniki NIXIE + rejestry przesuwne połączone w szereg w celu zaoszczędzenia wyjść klocka).

Opcje zegara:
    Tryb demo - wyświetlanie wszystkich opcji menu co kilka sekund (Czas, data, pogoda).
    Tryb czas
    Tryb data
    Tryb pogoda
    Tryb ustawiania czasu
    Tryb ustawiania daty
    Tryb ustawiania budzika

Oczywiście możliwość resetu, zaimplementowany EPROM z budzikiem. Podtrzymanie bateryjne.
Projekt nie jest do końca skończony, jeszcze kilka rzeczy trzeba zrobić (lepsza obudowa, przeprogramować trochę rzeczy co wyszło w praniu).

Generalnie wygląda to tak:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Macie jakiś darmowy hosting wide to bym jakieś filmy wrzucał ;/
eSCe
Płeć: nieokreślona

Gdy się człowiek nudzi...

Postautor: eSCe » wt lis 19, 2019 3:57 pm

Jeszcze kilka takich tematów:

Szkatułka mechaniczna (Sklejka 3mm)
Obrazek

Spinnery z włókna konopnego (10mm)
Obrazek

Na choinkę (Sklejka 3mm)
Obrazek

Obrazek (Sklejka 3mm i laminat 4mm)
Obrazek

Wieszak na klucze (Tutaj chyba sklejka 10mm - robiłem na zamówienie)
Obrazek
eSCe
Płeć: nieokreślona

Gdy się człowiek nudzi...

Postautor: eSCe » wt lis 19, 2019 3:37 pm

The9Green pisze:@eSCe Maszyna prywatna czy dostęp w pracy do frezarki?


Moja prywatna, jak prześledzisz skąd linkowałem zdjęcie to znajdziesz pełny opis jak ją zrobiłem jest cały tut na elektrodzie, nie jest to pierwsza moja maszyna, pierwsza nie wyszła niestety, liche części luzy itp sprawy ;/ Człowiek uczy się na błędach.
Tut
The9Green
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 142
Rejestracja: pt lip 26, 2019 4:36 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podzięk.: 52 razy
Płeć: nieokreślona

Gdy się człowiek nudzi...

Postautor: The9Green » wt lis 19, 2019 3:29 pm

@eSCe Maszyna prywatna czy dostęp w pracy do frezarki?
eSCe
Płeć: nieokreślona

Gdy się człowiek nudzi...

Postautor: eSCe » wt lis 19, 2019 3:17 pm

@Madzia

Nie czepiajcie się obudowy, ch....a jest ale jak ją robiłem to nie miałem maszyny a teraz przerabiać mi się już nie chce.

Obrazek

Wróć do „OFF Topic”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości