Batimex radzi formować akumulatory Li-Ion

Awatar użytkownika
EmPe82
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: sob kwie 21, 2018 5:29 pm
Lokalizacja: Pabianice
Podziękował: 65 razy
Otrzymał podzięk.: 443 razy
Płeć: Mężczyzna

Batimex radzi formować akumulatory Li-Ion

Postautor: EmPe82 » pn lut 17, 2020 5:21 pm

I dzisiejsze ładowanie kolejnych dwóch sztuk. Rozładowane do poziomu 3.1V.
Dziś wgrałem do Odina profil Samsungów 40T i zobaczymy, bo według założeń ma rozładować akusa do 2.75V. Ciekawe ile wtedy wpakuje przy ladowaniu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
EmPe82
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: sob kwie 21, 2018 5:29 pm
Lokalizacja: Pabianice
Podziękował: 65 razy
Otrzymał podzięk.: 443 razy
Płeć: Mężczyzna

Batimex radzi formować akumulatory Li-Ion

Postautor: EmPe82 » sob lut 15, 2020 2:00 pm

A to z dzisiejszego ładowania.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
EmPe82
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: sob kwie 21, 2018 5:29 pm
Lokalizacja: Pabianice
Podziękował: 65 razy
Otrzymał podzięk.: 443 razy
Płeć: Mężczyzna

Batimex radzi formować akumulatory Li-Ion

Postautor: EmPe82 » sob lut 15, 2020 10:57 am

Ja swoje Samsungi 40T kupiłem z od nich przez aledrogo. 4szt. po pierwszym ładowaniu miałem wyniki na ładowarce Golisi s4 następujące:
1.3980
2.3978
3.3990
4.3985
Rozładowane do poziomu 3.1 V
Po kolejnym ładowaniu w każdy akumulator weszło nie mniej jak 3980.
Myślę że wyniki są super.
Mam od nich kupione LG HG 2, które były niemiłosiernie katowane na różnych sprzętach. Po ostatnim ładowaniu 4szt wpompowało w nie nie mniej jak 2730mah, co jak na akumulatory z ponad dziewięcio miesięcznym stażem i kilkuset ładowaniami na koncie uważam za wynik bardzo dobry.
Sony VTC5a i Samsungi 25 R po pół roku używania na mechanikach przy ładowaniu pokazywały tylko o jakieś 150 mah mniej od deklarowanej pojemności.
Ja na pewno będę brał w przyszłości od nich akumulatory bo jestem bardzo zadowolony. Są chyba najpewniejszym źródłem w kraju i nie mają kosmicznych cen jak w vape shopach gdzie są droższe o minimum 50%.
Awatar użytkownika
PucH2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 375
Rejestracja: pn cze 12, 2017 4:28 pm
Lokalizacja: 432675
Podziękował: 172 razy
Otrzymał podzięk.: 340 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Batimex radzi formować akumulatory Li-Ion

Postautor: PucH2 » sob lut 15, 2020 12:06 am

@
Awatar użytkownika
SzamanDM
sortuje się już wstępnie na etapie produkcji. Do sprzedaży trafiają partiami. Dopiero producent pakietów dokonuje następnej segregacji (tak przynajmniej jest w teorii). Detalista ma to w 4 literach. Wróćmy do polecanej firmy. Jest ona producentem niezłej klasy pakietów. Odpady to wiecie gdzie trafiają po segregacji :) . Naturalnie tel. można tam zamówić ogniwa z segregacji bez zgrzewania. Zawsze przychodzą o jednakowych parametrach. Jednak przy tym przemiale jaki tam mają to i wpadki są. Z reklamacją nie ma problemu ale też nie dziwię się że konsument jest traktowany jak dziecko niespełna rozumu. No cóż, ilość nie idzie z jakością a odpady ktoś musi łyknąć.
Awatar użytkownika
SzamanDM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 757
Rejestracja: wt cze 16, 2015 8:29 am
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękował: 899 razy
Otrzymał podzięk.: 757 razy
Płeć: Mężczyzna

Batimex radzi formować akumulatory Li-Ion

Postautor: SzamanDM » pt lut 14, 2020 11:39 pm

@
Awatar użytkownika
Tomba
obejrzyj sobie ten filmik. Tak porządna firma postępuje z bateriami. Ciekawe czy Twoje przeszły takie sortowanie jak tam. Sprawa dotyczy pojazdów elektrycznych gdzie bardzo istotne jest by poszczególne pakiety baterii miały podobne parametry. Ciekawe urządzenia tam Adam pokazuje. Polskie napisy są.

Obrazek
⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️ ⚡️⚡️⚡️
#uniewinnicmariana
Awatar użytkownika
PucH2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 375
Rejestracja: pn cze 12, 2017 4:28 pm
Lokalizacja: 432675
Podziękował: 172 razy
Otrzymał podzięk.: 340 razy
Płeć: Mężczyzna

Batimex radzi formować akumulatory Li-Ion

Postautor: PucH2 » pt lut 14, 2020 10:54 pm

Kolega @
Awatar użytkownika
SzamanDM
częściowo to wyjaśnił. Nazwa pozostała z zamierzchłych czasów ale naprawdę chodzi w tym o rozruszanie chemii a zyskać można dużo czego przykładem niech będzie kolega @timi. Ilość ładowań diametralnie się zmienia przy umiarkowanej eksploatacji ale bez "formatowania" jest nie mniejsza niż deklarowana przez producenta. Od siebie dodam że ponad 10 letnie ogniwa od EP dalej u nie intensywnie pracują tylko w mniej wymagających urządzeniach. Straty w pojemności do początkowej są rzędu 20%. Można, można, tylko trza znać zasady.
Awatar użytkownika
Nikotynos
Patronauta
Patronauta
Posty: 2853
Rejestracja: pn paź 14, 2019 9:40 am
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 7306 razy
Otrzymał podzięk.: 3798 razy
Płeć: Mężczyzna

Batimex radzi formować akumulatory Li-Ion

Postautor: Nikotynos » pt lut 14, 2020 10:36 pm

Dla żywotności Li-ion najgorsze moim zdaniem jest ładowanie podczas jednoczesnego używania. A dodatkowo częste doładowanie, na zasadzie masz 60% i panika że zaraz się skończy, nie starczy na następny dzień (doładowywanie kilka razy dziennie choć bateria by spokojnie starczyła do wieczora). Lepiej za każdym razem poczekać, aż zejdzie do tych min 30-40% i wtedy ładować na full, a najlepiej 90-95%, a nie co chwile doładowywać po trochę. Lepiej rzadziej, a dłuższymi partiami prądu.
Awatar użytkownika
Metall
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2067
Rejestracja: sob lip 27, 2019 2:20 pm
Lokalizacja:
Podziękował: 2128 razy
Otrzymał podzięk.: 2038 razy
Płeć: Mężczyzna

Batimex radzi formować akumulatory Li-Ion

Postautor: Metall » pt lut 14, 2020 9:50 pm

timi pisze:Możecie się śmiać, hejtować lub pukać mi w czoło ;) . Jednak zawsze formuję akumulatory, litowo-jonowe również.
Chyba coś jednak jest na rzeczy, bo wydaje mi się, że znacznie dłużej trzymają parametry.
Na przykład ponad 3 lata temu z synem kupiliśmy identyczne telefony. Podobnie je eksploatowaliśmy i jego akumulator padł ponad pół roku temu, a mój nadal działa.

A teraz viola, czekam na wiaderka. :-D

Klasyczny przykład urban legend. Li-ion nie mają "efektu pamięci". Formowanie baterii to pozostałość po akumulatorach wodorowych (niklowe, metalowe itd.), która tak wżarła się w świadomość sprzedawców i klientów, że ludzie formują (a czasem nawet formatują :facepalm1: ) baterie li-ion np. w nowoczesnych smartfonach. A to jest po prostu daremne. ;)
timi
Płeć: nieokreślona

Batimex radzi formować akumulatory Li-Ion

Postautor: timi » pt lut 14, 2020 7:25 pm

Haze pisze:Pytanie jak ustawione jest to "zero" w danym sprzęcie? Jeśli około 3 V jak w naszych modach to nie ma tematu, jest to jeszcze bezpieczne, ale 2,5 V i mniej może odbić się na żywotności (bateryjki rozładowanej poniżej 2 V niektóre ładowarki w ogóle już nie "podniosą").


To raczej oczywistość dla fachowców, a zupełnie nieważne dla przeciętnego użyszkodnika, za którego myśli elektronika.
A tak między nami, to trudno mi sobie wyobrazić rozładowanie aku w smartfonie poniżej zadanego napięcia.
Chyba, że Saszka będzie z telefonu Zaporożca odpalał. :lol:
Awatar użytkownika
Haze
Ekspert
Ekspert
Posty: 3788
Rejestracja: śr cze 17, 2015 6:58 pm
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 3899 razy
Otrzymał podzięk.: 6121 razy
Płeć: Mężczyzna

Batimex radzi formować akumulatory Li-Ion

Postautor: Haze » pt lut 14, 2020 7:06 pm

SzamanDM pisze:Formowanie li-on to bzdura, jednak świeże nowe baterie po kilku cyklach zwiększają nieznacznie pojemność. Nie dzieje się tak zawsze ale czasami ma miejsce.

Tak... z naciskiem na "nieznacznie" i "czasami" :)


timi pisze:Z resztą, co mi szkodzi kilka razy porządnie przeprowadzić pełne cykle.

Tobie nic nie szkodzi, ale ogniwa litowe niezbyt "lubią" rozładowywanie do "zera". Pytanie jak ustawione jest to "zero" w danym sprzęcie? Jeśli około 3 V jak w naszych modach to nie ma tematu, jest to jeszcze bezpieczne, ale 2,5 V i mniej może odbić się na żywotności (bateryjki rozładowanej poniżej 2 V niektóre ładowarki w ogóle już nie "podniosą").
Obrazek

Wróć do „Akcesoria i akumulatory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 3 gości