To pierwsze takie długoterminowe badanie !

Komentarze Medycyna i e-papierosy z Salonu Rozchmurzonych
Awatar użytkownika
basika
Moderator
Moderator
Posty: 3894
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:18
Punkty reputacji: 2981
Lokalizacja:
Podziękował: 4789 razy
Otrzymał podzięk.: 5881 razy
Płeć: Kobieta

To pierwsze takie długoterminowe badanie !

Postautor: basika » 30 lis 2017, 15:28

polosa_0.jpg

Brak negatywnego wpływu papierosów elektronicznych na układ oddechowy u osób niepalących.
Chociaż papierosy elektroniczne są znacznie mniej szkodliwą alternatywą dla papierosów tytoniowych ciągle istnieje obawa, że długotrwałe używanie ich może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.
Do tej pory wszelkie badania wpływu wapingu na zdrowie dotyczyły byłych palaczy.
Natomiast brakowało oceny wpływu chronicznego narażenia na emisję aerozolu z papierosów elektronicznych na osoby które nigdy nie paliły (WE).

W tym celu dr Riccardo Polosa i badacze z Uniwersytetu w Katanii we Włoszech przeprowadzili ciekawe badanie w którym przez 3,5 roku raportowali wyniki zdrowotne (ciśnienie krwi, częstość akcji serca, masę ciała, czynność płuc, objawy oddechowe, tlenek azotu z wydychanego powietrza [eNO], tlenek węgla wydychanego [eCO] i tomografię komputerową wysokiej rozdzielczości [HRCT] płuc.

Badano grupę (EC) dziewięciu codziennych użytkowników e-papierosów (średni wiek 29,7 (± 6,1) lat), którzy nigdy nie palili i wyniki porównywali z referencyjną grupą dwunastu osób, które nigdy nie paliły i nie korzystały z papierosów elektronicznych (WE). W okresie obserwacji nie stwierdzono żadnych znaczących zmian od punktu bazowego pomiędzy użytkownikami EC, a osobami kontrolnymi (WE) we wszystkich przeprowadzonych badaniach. Co więcej, nie znaleziono żadnych patologii dotyczących HRCT płuc i konsekwentnie nie zgłaszano objawów niewydolności oddechowej w grupie użytkowników EC. Chociaż nie można wykluczyć, że w późniejszym okresie mogą się pojawić, to badanie nie wykazało żadnych obaw zdrowotnych związanych z długotrwałym stosowaniem elektronicznych papierosów u stosunkowo młodych użytkowników, którzy nigdy nie palili tytoniu.

Podsumowanie i wnioski
Obserwacja i badania przez 3,5 roku młodych osób, które nigdy nie paliły, a w tym okresie korzystały codziennie z papierosów elektronicznych i porównanie ze starannie dobraną grupę osób niepalących i nie wapujących, nie wykazały żadnych ubytków w indeksach spirometrycznych, rozwoju objawów oddechowych, zmian markerów zapalenia płuc w wydychanym powietrzu ani wczesnych symptomów uszkodzenia płuc na HRCT.
Nawet najciężsi użytkownicy EIN nie wykazywali żadnych oznak pojawienia się uszkodzenia płuc. Ponadto nie odnotowano żadnych zmian ciśnienia krwi ani częstości akcji serca. Ponieważ użytkownicy e-papierosów, których badano, nigdy nie palili, wyeliminowano potencjalne zakłócenia poprzez wdychanie produktów spalania tytoniu.
Chociaż wielkość próby była niewielka, wyniki tego badania mogą dostarczyć pewnych wstępnych dowodów na to, że długotrwałe stosowanie EIN nie wywoła poważnych problemów zdrowotnych u stosunkowo młodych użytkowników. Wymagane są dalsze badania na większej próbie użytkowników papierosów elektronicznych z historią palenia tytoniu i bez niej.

Autorzy badania: Riccardo Polosa ,Fabio Cibella ,Pasquale Caponnetto ,Marilena Maglia ,Umberto Prosperini,Cristina Russo i Donald Tashkin
Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Nature.
A tu więcej szczegółów :
https://www.nature.com/articles/s41598- ... 43-2#Sec19

"Pomimo wcześniejszych obaw o zdrowie, nasze badanie pokazuje po raz pierwszy brak ryzyka dla długoletnich waperów, którzy nigdy nie palili w swoim życiu", powiedział Polosa na zeszłotygodniowym szczycie e-papierosowym w Londynie.

"Badania na myszach i komórkach mogą wywoływać panikę na temat rzekomych niebezpieczeństw związanych z wapingiem, zwłaszcza gdy je widać w nagłówkach wiadomości, ale nie zastępują one faktycznych badań na ludziach" - powiedział Gregory Conley, prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Vaping. "Jeśli nie stwierdzono negatywnego wpływu wapingu na zdrowie osób, które wcześniej nie paliły, jak etyczne jest ciągłe ostrzeganie palaczy przed używaniem tych produktów?"

https://www.huffingtonpost.com/entry/sc ... ocialPilot
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11611
Rejestracja: 05 cze 2015, 09:23
Punkty reputacji: 7566
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 3658 razy
Otrzymał podzięk.: 11166 razy
Płeć: nieokreślona

To pierwsze takie długoterminowe badanie !

Postautor: Tommy Black » 30 lis 2017, 16:21

basika pisze:"Badania na myszach i komórkach mogą wywoływać panikę na temat rzekomych niebezpieczeństw związanych z wapingiem, zwłaszcza gdy je widać w nagłówkach wiadomości, ale nie zastępują one faktycznych badań na ludziach" - powiedział Gregory Conley, prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Vaping. "Jeśli nie stwierdzono negatywnego wpływu wapingu na zdrowie osób, które wcześniej nie paliły, jak etyczne jest ciągłe ostrzeganie palaczy przed używaniem tych produktów?"


Cały problem w tym że ci którzy ciągle ostrzegają przed używaniem produktów ein, nie mają nawet pojęcia co to jest etyka i zapewne kojarzy im się z etykietą. Nie, nie z tą dworską czy dyplomatyczną, z etykietą na rulonach banknotów i butelkach szampana. Na szczęście w tzw. ośrodkach odosobnienia też funkcjonuje coś w rodzaju etykiety, bardzo specyficznej, ale etykiety. :-P

Wróć do „Medycyna i e-papierosy - Komentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości