Bądź gotowy do walki i wygrania każdej debaty na temat e-papierosów, czyli najciekawsze badania o EIN – cześć II

Komentarze Medycyna i e-papierosy z Salonu Rozchmurzonych
Awatar użytkownika
basika
Moderator
Moderator
Posty: 3894
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:18
Punkty reputacji: 2981
Lokalizacja:
Podziękował: 4789 razy
Otrzymał podzięk.: 5881 razy
Płeć: Kobieta

Bądź gotowy do walki i wygrania każdej debaty na temat e-papierosów, czyli najciekawsze badania o EIN – cześć II

Postautor: basika » 25 lis 2018, 13:25

To kolejna część badań, które chcę Wam przedstawić. Sorry, materiał jest duży i będzie jeszcze trzecia część mimo, iż są to tylko skróty. Ale chyba nie możemy narzekać - te badania to poważny argument we wszelkich dyskusjach o EIN.

8. E-papierosy: kwestie metodologiczne i ideologiczne oraz priorytety badawcze.
8.jpg

Jean-François Etter

Profesor Etter zauważa, że w przypadku e-papierosów metody badawcze powinny tak szybko się zmieniać jak nowe technologie. Vaperzy mają świadomość, że obecne urządzenia będą „przestarzałe” za kilka miesięcy i Etter podkreśla, że długoterminowe badania są ważne, ale należy mieć świadomość, że będą one przestarzałe w momencie ich publikacji. Aby temu zaradzić, badania muszą być prowadzone skutecznie i szybko.
Zwraca uwagę, że nikt nie oczekuje aby vaping był całkowicie bezpieczny – jego najważniejszą zaletą jest fakt że jest bezpieczniejszy od palenia. Jednak zasady redukcji szkód są często źle rozumiane lub odrzucane, co wpływa na negatywny stosunek do produktów, które zmniejszają ryzyko związane z paleniem. W kontekście ostrej debaty ideologicznej i poważnych inwestycji przemysłu tytoniowego niezwykle ważne jest, aby niezależni badacze dostarczali organom regulacyjnym i opinii publicznej informacji opartych na rzetelnych dowodach.
Na zakończenie wzywa organy regulacyjne do uwzględnienia nieumyślnych skutków nadmiernej regulacji.

https://bmcmedicine.biomedcentral.com/a ... 014-0264-5


9. Ocena jakości powietrza w pomieszczeniach przed, w trakcie i po nieograniczonym korzystaniu z e-papierosów w małym pomieszczeniu.

9.jpg

Grant O'Connell, Stéphane Colard, Xavier Cahours i John D. Pritchard

Podczas publicznej dyskusji o potencjalnych korzyściach i ryzyku e-papierosów bardzo często poruszany jest problem jak szkodliwe - jeśli w ogóle - są one dla osób postronnych, znajdujących się w tym samym pomieszczeniu co osoba vapująca.
Do badania, które miało na to pytanie odpowiedzieć, rekrutowano pięć osób (trzech regularnych vaperów i dwóch, którzy nie są użytkownikami e-papierosów). Vaperzy korzystali ze swoich urządzeń przez prawie trzy godziny w pokoju o objętości mniejszej niż 40 metrów sześciennych ( w małej sali konferencyjnej o powierzchni 12,8 m 2 ). W pokoju nie było klimatyzacji i wszystkie okna / drzwi były zamknięte podczas badania. Naukowcy badali powietrze przed, podczas i po sesji vapowania.
Autorzy poszukiwali nikotyny, PG, VG, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, karbonylków (jak formaldehyd), metali i nitrozoamin specyficznych dla tytoniu. Naukowcy nie stwierdzili znaczących zmian w poziomach większości chemikaliów z wyjątkiem PG - który szybko ulotnił się po sesji. Wykryli także niewielki wzrost poziomu karbonylu, ale pozostał on w granicach dopuszczalnych norm jakości powietrza w pomieszczeniach. Autorzy podsumowali:

"Nie jest prawdopodobne, aby dodatkowe substancje chemiczne obecne w powietrzu z wydychanego aerozolu e-papierosowego powodowały problemy z jakością powietrza dla osób postronnych przy zmierzonych poziomach".

Badanie zostało opublikowane w International Journal of Environmental Research and Public Health, ale autorzy byli pracownikami Imperial Tobacco Group / Fontem Ventures.
https://www.mdpi.com/1660-4601/12/5/4889/htm

10. Wpływ abstynencji i redukcji palenia u pacjentów chorych na astmę. Przejście na elektroniczne papierosy: dowody na odwrócenie szkód.
10.jpg

Riccardo Polosa, Jaymin Morjaria, Pasquale Caponnetto, Massimo Caruso, Simona Strano, Eliana Battaglia i Cristina Russo

Astma dotyka znaczną część populacji, dodatkowo negatywnie na nią wpływa palenie, lub przebywanie w otoczeniu palaczy. Badanie to wykazało, że przy pomocy e-papierosów osoby cierpiące na astmę mogą zmniejszyć zużycie papierosów, co z kolei pomoże zmniejszyć powikłania związane z astmą.
Badacze przyjrzeli się funkcjonowaniu płuc za pomocą testów spirometrycznych w których badano ilość wydychanego powietrza po głębokim wdechu. Ponadto przeprowadzili testy nadreaktywności dróg oddechowych, co jest charakterystycznym objawem u chorych na astmę. Pomiary zostały przeprowadzone przed przejściem na vaping, a następne 6 i 12 miesięcy później. Wyniki pokazały, że funkcjonowanie płuc i nadreaktywność dróg oddechowych uległy poprawie zarówno u uczestników, którzy całkowicie przeszli na vaping, jak i u tych, którzy stali się podwójnymi użytkownikami. Wystąpiło również zmniejszenie liczby zaostrzeń, ale różnice te nie były statystycznie istotne. Ogólnie rzecz biorąc, badanie sugeruje, że przejście na vaping prowadzi do poprawy stanu astmatycznego.
Pozytywne wyniki tego badania skłoniły naukowców do zalecenia dużych kontrolowanych badań, aby jeszcze potwierdzić ich obserwacje.

https://www.mdpi.com/1660-4601/11/5/4965/htm

11. Czy metale emitowane przez e-papierosy są powodem do obaw o zdrowie ? Ocena ryzyka na podstawie dostępnej literatury.
11.jpg

Konstantinos E. Farsalinos, Vassilis Voudris i Konstantinos Poulas

Jednym z najczęstszych argumentów przeciwko e-papierosom jest obawa, że opary zawierają niebezpieczne chemikalia, a metale są jednym z najczęściej cytowanych zagrożeń. Jednak obecność potencjalnie niebezpiecznej substancji chemicznej nie jest sama w sobie oznaką zagrożenia, ponieważ to dawka- czyli ilość substancji- wpływa na ryzyko.
I właśnie na ocenie ryzyka oparta jest praca dr. Farsalinosa i jego współpracowników.
Naukowcy zastosowali standardy dla wdychanych leków, które opracowała amerykańska Pharmacopeia, ograniczenia w miejscu pracy ustalone przez Narodowy Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (NIOSH) i jeden z Agencji ds. Substancji Toksycznych i Rejestrów Chorób. Oparli swoją ocenę na skrajnym przypadku 1200 pufów dziennie - dwa razy więcej niż u większości vaperów.
Wyniki pokazały, że ekspozycja na większość metali jest znacznie poniżej limitu dla leków wdychanych, z wyjątkiem kadmu który w jednym z 13 przetestowanych produktów przekroczył limit o 10%. Wszystkie produkty były znacznie poniżej limitów ustanowionych przez pozostałe dwa organy regulacyjne, nawet przy ekstremalnych założeniach dotyczących dziennego vapingu.

https://www.mdpi.com/1660-4601/12/5/5215/htm

12. Korzystanie z e-papierosów przez młodych ludzi w Wielkiej Brytanii: wyniki pięciu badań przeprowadzonych w latach 2015-2017

12.jpg

Linda Bauld, Anne Marie MacKintosh, Brian Eastwood, Allison Ford, Graham Moore, Martin Dockrell, Deborah Arnott, Hazel Cheeseman i Ann McNeill

Owszem, vaping może być bezpieczniejszy od palenia, ale powoduje problemy, ponieważ zachęca młodych ludzi, uzależnia od nikotyny i prawdopodobnie przyczynia się do tego, że zaczną palić papierosy – tak twierdzą przeciwnicy vapingu.
To badanie jest analizą danych zebranych z pięciu brytyjskich sondaży przeprowadzonych w latach 2015-2017, które miało stwierdzić w jakim stopniu vaping wpływa na młodzież.
Wyniki są bardzo uspokajające. W latach 2015 i 2016 r. od 11 do 20% dzieci w wieku 11 - 16 lat paliło, a regularne palenie tytoniu wynosiło od 1 do 4%. W przypadku vapingu od 7 do 18% młodych ludzi próbowało go, z czego tylko 1 do 3% regularnie używało e-papierosy.

Często pojawia się obawa jak vaping wpływa na osoby niepalące, ale wyniki pokazują, że od 4 do 10% z nich próbowało vapingu, a tylko od 0,1 do 0,5% regularnie go stosowało. Natomiast 67 do 92% regularnych palaczy próbowało vapingu, z czego od 7 do 38% z nich przerzuciło się na vaping. Obraz jest prosty: w większości przypadków vaping wśród młodzieży jest eksperymentalny, a regularne używanie e-papierosów prawie w całości ogranicza się do młodzieży, która obecnie lub wcześniej paliła.
Osoby krytyczne wobec vapingu mogą zarzucić, że to badanie dotyczy tylko Wielkiej Brytanii, więc wyniki nie mogą rozwiać obaw dotyczących młodzieży w innych krajach. Warto jednak zauważyć, że Wielka Brytania prezentuje stosunkowo łagodne stanowisko wobec vapingu w porównaniu do większości innych krajów. Z tego powodu można się spodziewać, że jeśli vaping będzie powodować problemy wśród młodzieży, najprawdopodobniej stanie się to w Wielkiej Brytanii.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5615510/

13. Preferencje smakowe dorosłych Vaperów w Stanach Zjednoczonych: Ankieta internetowa.
13.jpg

Konstantinos Farsalinos, Christopher Russell, George Lagoumintzis i Konstantinos Poulas

Dr Farsalinos, Christopher Russell i współpracownicy przekazali wyniki tego badanie bezpośrednio FDA w odpowiedzi na ich wezwanie do publicznej debaty na temat smaków stosowanych w e-papierosach. Ankieta objęła prawie 70 000 dorosłych vaperów w USA i została przeprowadzona w kwietniu 2018 roku. Ankietę rozpowszechniały duże grupy popierające e-papierosy, więc większość odpowiedzi pochodzi od vaperów. Warto zauważyć, że około 5% respondentów nigdy nie paliło, a większość to byli palacze.
Naukowcy podzielili badanych na - obecnych, byłych i nigdy nie palących - ale to faktycznie nie miało żadnego wpływu na ogólny wynik: owoce, desery i słodycze były trzema najbardziej popularnymi smakami stosowanymi w e-papierosach, w tej właśnie kolejności.
Wszyscy znamy powszechne obawy, że słodkie smaki mają przyciągać osoby niepalące i młodzież do vapingu. Jednak to badanie wyraźnie pokazuje, że w Stanach Zjednoczonych wszyscy dorośli vaperzy preferują te smaki, w tym 74,6% respondentów, którzy rzucili palenie dzięki vapingowi.
W skrócie, to badanie pokazuje, że zakaz dotyczący substancji smakowych uderzyłby przede wszystkim w dorosłych, którzy zamierzają lub mogą rzucić palenie poprzez vaping.


http://www.ecigarette-research.org/rese ... 66-us-flav

14. Wpływ deskryptorów smakowych na niepalących nastolatków i dorosłych palaczy w przypadku papierosów elektronicznych.
14.jpg

Saul Shiffman, dr Mark A. Sembower, MS, dr Janine L. Pillitteri, dr Karen K. Gerlach, MPH i Joseph G. Gitchell, licencjat.

Vaperzy doskonale wiedzą, że smaki odgrywają dużą rolę przy przejściu na vaping, jak wykazało poprzednie badanie. Wiemy również, że przeciwnicy EIN często zarzucają, że producenci liquidów kuszą dzieci słodkimi, cukierkowymi smakami.
Badanie to pojawiło się wcześniej niż poprzednie i obala te obawy. Pokazuje, że niepaląca młodzież była mniej zainteresowana smakami niż dorośli palacze i co ciekawe, szkocka whisky Single Malt, a nie guma do żucia, była najbardziej pożądanym przez nich smakiem.

https://academic.oup.com/ntr/article/17/10/1255/1028251

cdn. ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Pelikan2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 260
Rejestracja: 06 maja 2018, 00:51
Punkty reputacji: 130
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 172 razy
Otrzymał podzięk.: 152 razy
Płeć: Mężczyzna

Re: Bądź gotowy do walki i wygrania każdej debaty na temat e-papierosów, czyli najciekawsze badania o EIN – cześć II

Postautor: Pelikan2 » 26 lis 2018, 15:41

"Vaperzy mają świadomość, że obecne urządzenia będą „przestarzałe” za kilka miesięcy"

Tu akurat pozwolę sobie się nie zgodzić z profesorem Etterem. Myślę, że obecnie Ep już osiągnęło szczyt rozwoju i przez najbliższe kolejne lata nic nowego nie nastąpi. Mody już osiągnęły większe możliwości, niż potrzebuje Waper, a kolejne nowości to w zasadzie kopie kopi, różniące się jedynie kolorem i kształtem. Pody się nie przyjmą - są za drogie i ciężko dostępne.
Obrazek
Awatar użytkownika
basika
Moderator
Moderator
Posty: 3894
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:18
Punkty reputacji: 2981
Lokalizacja:
Podziękował: 4789 razy
Otrzymał podzięk.: 5881 razy
Płeć: Kobieta

Bądź gotowy do walki i wygrania każdej debaty na temat e-papierosów, czyli najciekawsze badania o EIN – cześć II

Postautor: basika » 27 lis 2018, 22:29

Pelikan2 pisze:Tu akurat pozwolę sobie się nie zgodzić z profesorem Etterem. Myślę, że obecnie Ep już osiągnęło szczyt rozwoju i przez najbliższe kolejne lata nic nowego nie nastąpi.

Nie byłabym taką pesymistką ;) Ale oczywiście trudno przewidzieć przyszłość. Ja myślę, że profesor Etter, w swoich rozważaniach, nawiązywał do wcześniejszych badań w których testowano, przy wysokich napięciach, słabej jakości atomizerki. Dzisiaj nikt z nas takich nie używa, a jednocześnie jesteśmy katowani wynikami tamtych badań, które miały za zadanie udowodnić jak złe i niebezpieczne są e-papierosy. *czajniczek*

Wróć do „Medycyna i e-papierosy - Komentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości