Bądź gotowy do walki i wygrania każdej debaty na temat e-papierosów, czyli najciekawsze badania o EIN – cześć III

Komentarze Medycyna i e-papierosy z Salonu Rozchmurzonych
Awatar użytkownika
basika
Moderator
Moderator
Posty: 3894
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:18
Punkty reputacji: 2981
Lokalizacja:
Podziękował: 4789 razy
Otrzymał podzięk.: 5881 razy
Płeć: Kobieta

Bądź gotowy do walki i wygrania każdej debaty na temat e-papierosów, czyli najciekawsze badania o EIN – cześć III

Postautor: basika » 10 gru 2018, 21:27

To trzecia i ostatnia część tego opracowania.

15.jpg

15. Skuteczność papierosa elektronicznego: ośmiotygodniowe badanie flamandzkie z sześciomiesięcznym okresem monitorowania uczestników.
Karolien Adriaens, Dinska Van Gucht, Paul Declerck i Frank Baeyens

Ograniczenie palenia pozostaje kluczowym problemem w polityce zdrowia publicznego, ale odsetek rzucających palenie dzięki tradycyjnym terapiom pozostaje rozczarowująco niski.
Celem tego badania było zbadanie w laboratorium skuteczności e-papierosów drugiej generacji w zwalczaniu głodu nikotynowego, jak i ograniczenia palenia tytoniu w ośmiomiesięcznym okresie po nim.
Wykazało, że e-papierosy drugiej generacji są bardzo skuteczne w zmniejszaniu głodu nikotynowego i objawów odstawienia. Prawie połowa uczestników całkowicie zrezygnowała z tradycyjnego tytoniu 6 miesięcy po sesji laboratoryjnej.
W badaniu ochotników podzielono na dwie grupy : jedna vapowała, druga- kontrolna- paliła. Następnie w laboratorium po 4 godzinach abstynencji pozwalano pierwszej na używanie EIN, drugiej na palenie. Od pierwszej sesji laboratoryjnej zaobserwowano redukcję głodu nikotynowego tej samej wielkości, co w przypadku palenia papierosów, Po dwóch miesiącach stwierdzono, że 34% pierwszej grupy przestało palić papierosy, w porównaniu do 0% grupy kontrolnej. Po pięciu miesiącach dla grupy pierwszej wynik ten wyniósł 37%, podczas gdy grupa kontrolna wykazała stopę rezygnacji wynoszącą 38% trzy miesiące po rozpoczęciu używania e-papierosów. Pod koniec ośmiomiesięcznego badania 19% z grupy pierwszej i 25% grupy kontrolnej całkowicie odstawało papierosy. U pozostałych stwierdzono redukcję o 60% liczby wypalanych papierosów dziennie. Podobnie jak w przypadku wszystkich mniejszych badań, naukowcy zachęcają do przeprowadzenia badań na dużą skalę w celu potwierdzenia ich wyników.

https://www.mdpi.com/1660-4601/11/11/11220/htm

16.jpg


16. Wpływ e-papierosów na zdrowie: perspektywa 3,5-letniego badania regularnych, codziennych użytkowników, którzy nigdy nie palili

Riccardo Polosa, Fabio Cibella, Pasquale Caponnetto, Marilena Maglia, Umberto Prosperini, Cristina Russo i Donald Tashkin

Koronny argument przeciwników EIN to: „ nie wiemy wystarczająco dużo, aby oszacować ryzyko ". Jednak badanie przeprowadzone przez profesora Riccardo Polosę i jego współpracowników odpowiada na te zarzuty.
Naukowcy przez trzy i pół roku badali 9 vaperów, którzy nigdy nie palili i porównywali wyniki z grupą kontrolną 12 osób, które nigdy nie paliły, ani nie vapowały. Badano ciśnienie krwi, częstotliwość akcji serca, masę ciała, czynność płuc, drogi oddechowe, wydychany tlenek azotu (który jest miarą zapalenia dróg oddechowych) i tlenek węgla, a także skanowano płuca w urządzeniu o wysokiej rozdzielczości.
Badanie nie wykazało absolutnie niczego, co mogłoby sugerować, że 3,5-letni okres vapingu wpłynął na stan zdrowia tych osób, biorąc pod uwagę ich wyjściowe wyniki, w okresie obserwacji i w porównaniu z wynikami grupy kontrolnej.
Naukowcy podsumowali:
"Chociaż nie można wykluczyć, że na późniejszym etapie dojdzie do pewnych szkód, to badanie nie wykazało żadnych objawów związanych z długotrwałym używaniem e-papierosów u stosunkowo młodych użytkowników, którzy nie palili tytoniu".

https://www.nature.com/articles/s41598-017-14043-2

17.jpg


17. Stygmatyzacja i etyka zdrowia publicznego: nie możemy, ale powinniśmy?

Bayer R.
"Denormalizacja" i stygmatyzacja palenia tytoniu: opublikowane przez Social Science & Medicine na temat stygmatyzacji, uprzedzeń i dyskryminacji.
Bell K., Salmon A., Bowers M., Bell J. and McCullough L.

Choć te badania, opublikowane w PubMed w 2008 i 2010 roku, nie dotyczą vapingu, wszyscy my, vaperzy, byliśmy palaczami w pewnym momencie naszego życia i pamiętamy jak ważne jest, aby nie piętnować palaczy za ich wybór, lub brak gotowości do rzucenia palenia.
Demonizując palaczy (lub vaperów) ryzykujemy zniechęcanie tych ludzi do podejmowania świadomych wyborów dotyczących ich zdrowia i otoczenia. Urzędnicy ds. Zdrowia publicznego powinni również zachować obiektywizm i powstrzymywać się od osądzania. Pozytywna postawa i zachęcanie, a jednocześnie dostarczanie rzetelnych informacji, pomoże palaczom w przestawieniu się na vaping.
Jest jeszcze jeden powód, aby zachować ostrożność w przesyłanych informacjach do palaczy. Badanie przeprowadzone przez guru reklamy - Martina Lindstroma wykazało, że graficzne reklamy antynikotynowe mogą aktywować tę część mózgu, która stymuluje pożądanie nikotyny. Nasze próby nakłaniania palaczy do rzucenia palenia mogą mieć odwrotny skutek!

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20044187

18.jpg


18. Palenie w Anglii, studium na temat palenia tytoniu


Badanie Toolkit na temat palenia jest ważnym źródłem informacji. Od 2006 roku zebrali dane od ponad 240 000 palaczy i byłych palaczy. Najnowsze wyniki z lipca 2018 r. pokazują, że palenie zmniejszyło się z 24,2% w 2007 r. do 17,5% w 2018 r., również wskaźnik skuteczności dla osób, które próbowały rzucić palenie, zwiększył się w tym samym okresie.
Vaping pozostaje względnie stabilny od 2013 r., ale liczba długoterminowych byłych palaczy, którzy przeszli na vaping, wzrosła w tym samym okresie czasu. To sugeruje, że ludzie pomyślnie rzucają palenie dzięki vapingowi.
Jednak wykorzystanie EIN wśród byłych palaczy nieco spadło po osiągnięciu najwyższego poziomu z końca 2016 roku. W tym samym czasie vaping wśród osób niepalących było stosunkowo niski i porównywalny z użyciem NRT (takich jak plastry i guma).
Ponadto od 2011 r. liczba osób w wieku 16-24 lat, które kiedykolwiek paliły, nieznacznie spadła, przeciwdziałając twierdzeniom, że vaping będzie "renormalizować" palenie.
Te dane są obiecujące dla palaczy, bo pokazują, że e-papierosy są realną i popularną opcją, a także pomagają rzucić palenie.

http://www.smokinginengland.info/latest-statistics/

19.jpg


19. Używanie elektronicznych papierosów wśród dorosłych w Wielkiej Brytanii

Maj 2017 przyniósł bardzo obiecujące dane z ASH. Szacuje się, że obecnie w Wielkiej Brytanii jest 2,9 miliona dorosłych vaperów, co oznacza wzrost z 700 000 w porównaniu z pierwszym badaniem z 2012 roku.
Badanie w 2017 r. po raz pierwszy wykazało większą liczbę byłych palaczy, niż palaczy, przy czym 52% vaperów to byli palacze (1,5 miliona), podczas gdy 45% to obecni palacze (1,3 miliona). Byli palacze wybrali vaping aby rzucić palenie, podczas gdy większość palaczy twierdzi, że chce zmniejszyć ilość wypalanych papierosów.
Badanie wykazało również, że osoby, które codziennie vapują, częściej rzucają palenie niż osoby, które rzadziej to robią.
Niestety, badanie to również pokazało, że tylko 13% społeczeństwa wie, że EIN jest o wiele mniej szkodliwe.

http://ash.org.uk/information-and-resou ... tain-2017/

20.jpg


20. Poziom nikotyny i obecność wybranych toksyn w liquidach.

Konstantinos E. Farsalinos, I. Gene Gillman, Matt S. Melvin, Amelia R. Paolantonio, Wendy J. Gardow, Kathy E. Humphries, Sherri E. Brown, Konstantinos Poulas i Vassilis Voudris

Dr Farsalinos i jego zespół przetestowali 21 próbek liquidów szukając w nich substancji chemicznych, a następnie porównali ich ilość z tymi, które znajdują się w wyrobach tytoniowych.
I jakkolwiek badanie wykazało, że e-liquidy nie są wolne od potencjalnie szkodliwych chemikaliów, podobnych do tych, które występują w wyrobach tytoniowych, i że liquidy zawierające naturalnie wyekstrahowany tytoń mogą skutkować wyższymi ekspozycjami to mimo wszystko liquidy nadal zawierają znacznie niższe poziomy TSNA i azotanów, dzięki czemu są mniej szkodliwe niż wyroby tytoniowe.

https://www.mdpi.com/1660-4601/12/4/3439/htm

21.jpg


21 Nowość: Używanie elektronicznych papierosów i redukcja szkód w chorobach płuc.

Riccardo Polosa

Najnowsze badanie profesora Polosy potwierdza, że przejście na e-papierosy pozytywnie wpływa na płuca dotknięte chorobami spowodowanymi paleniem tytoniu. 65,4% osób z astmą i 75,7% osób z POChP odnotowało poprawę stanu zdrowia, a ponad 18% nie potrzebowało już żadnych leków.

Polosa pisze:

„...nowe dowody na to, że stosowanie e-papierosów może odwrócić szkodliwe skutki palenia tytoniu, powinny być brane pod uwagę przez organy regulacyjne, które planują przyjąć proporcjonalne do ryzyka opłaty dla tej kategorii wyrobów.


https://bmcmedicine.biomedcentral.com/a ... 015-0298-3

Od teraz moi drodzy, gdy usłyszycie twierdzenie że „nie wiemy czy EIN jest bezpieczne” możecie powołać się na te badania, które tak naprawdę stanowią niewielką część wszystkich badań przeprowadzonych na e-papierosach. Ale najważniejsze jest to, że poważni naukowcy są zgodni i twierdzą, że są one co najmniej 95% bezpieczniejsze niż papierosy tytoniowe. *czajniczek*

Źródło:
https://www.ecigarettedirect.co.uk/asht ... NPhDRFp_Jw
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Medycyna i e-papierosy - Komentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości