Polskie nowele lekturą Narodowego Czytania 2019

Awatar użytkownika
Tommy Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11611
Rejestracja: 05 cze 2015, 09:23
Punkty reputacji: 7566
Lokalizacja: Szeroko pojęta Galicja
Podziękował: 3658 razy
Otrzymał podzięk.: 11169 razy
Płeć: nieokreślona

Polskie nowele lekturą Narodowego Czytania 2019

Postautor: Tommy Black » 16 mar 2019, 08:18

Obrazek

Prezydent Andrzej Duda z małżonką dokonali wyboru tytułów z ponad stu propozycji przesłanych do Kancelarii Prezydenta. „To klasyka polskiej noweli i taki właśnie tytuł będzie miała tegoroczna edycja Narodowego Czytania” – podkreśla prezydent, zachęcając do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Agata Kornhauser-Duda dodaje, że utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – „ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwale wpisane w historię polskiej literatury”.

Dobra pani, Eliza Orzeszkowa;
Dym, Maria Konopnicka
Katarynka, Bolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą), Bruno Schulz
Orka, Władysław Stanisław Reymont
Rozdzióbią nas kruki, wrony…, Stefan Żeromski
Sachem, Henryk Sienkiewicz
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy), Henryk Rzewuski

Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

Powieść Żeromskiego podczas wrześniowego finału akcji była czytana na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Z dużą radością przyjąłem i decyzję o nowelach i też ten wybór. A już szczególnie wybór jedej z nowel Brunona Schulza.Kto z nas ostatnio sięgał po jakąkolwiek nowelę? Nie tylko polską?

Awatar użytkownika
robert
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2189
Rejestracja: 11 cze 2015, 21:47
Punkty reputacji: 612
Lokalizacja: Łuków
Podziękował: 3743 razy
Otrzymał podzięk.: 2104 razy
Płeć: Mężczyzna

Polskie nowele lekturą Narodowego Czytania 2019

Postautor: robert » 16 mar 2019, 09:24

:( Nie czytalem .Mam wrażenie że po nowele sięgają tylko uczniowie.Nowela kojarzy mi się ze szkołą i lekturami.

Wróć do „Literatura”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości