Użycie e-papierosów gwałtownie wzrasta wśród młodzieży

Użycie e-papierosów gwałtownie wzrasta wśród młodzieży

Use of E-Cigarettes Rises Sharply Among Teenagers

Użycie e-papierosów gwałtownie wzrasta wśród młodzieży

Kenny, uczeń liceum w Weston, lubi popalać e-papierosy podczas pozalekcyjnej nauki z przyjaciółmi. James, również licealista, używa ich w czasie lunchu z przyjaciółmi i razem uczą się nowych trików związanych z wydmuchiwaniem pary. Joe, kolejny licealista, używa ich jako sposób na zabicie czasu przy porannej kawie.

E-papierosy pojawiły się w życiu amerykańskich nastolatków.

Użycie tego produktu wśród uczniów amerykańskich odpowiedników gimnazjów i liceów, według rządowych danych wzrosło trzykrotnie od 2013 do 2014 roku. Wzrósł również poziom procentowy uczniów liceów palących e-papierosy – wynosi 13%, czyli więcej, niż tradycyjnych papierosów.

Około jedna czwarta wszystkich uczniów szkół średnich i 8 procent gimnazjalistów – 4,6 mln młodych ludzi łącznie – używało tytoniu w jakiejś formie w zeszłym roku. Gwałtowny wzrost e-papierosów, wraz ze znacznym wzrostem wykorzystania szisz, doprowadził do 400.000 dodatkowych młodych ludzi korzystających z produktów tytoniowych w 2014 roku – pierwszy wzrost od lat.

Ale raport wykazał też inną historię. Od 2011 do 2014 roku, udział uczniów szkół średnich, którzy palili tradycyjne papierosy zmniejszył się znacznie, do 9 procent z 16 procent. Sugeruje się, że spadek ten oznacza, że wielu młodych ludzi próbuje rzucić palenie za pomocą e-papierosów.

Palenie jest nadal największą pojedynczą przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych, zabijając ponad 480 tysięcy Amerykanów rocznie, a większość naukowców zgadza się, że e-papierosy, które dostarczają nikotyny, ale nie niebezpiecznej smoły i innych substancji chemicznych, mogą być znacznie mniej szkodliwe od tradycyjnych papierosów.

Dane były zaskoczeniem i wydawały się mieścić decydentów w nieznanym terytorium. Food and Drug Administration podjął pierwszy niepewny krok w kierunku regulacji e-papierosów w zeszłym roku, ale proces jest powolny, a wielu ekspertów obawia się, że nawyki tworzą się szybciej niż przepisy. Ponieważ e-papierosy są tak nowe, naukowcy wciąż gromadzą dowody na temat ich długofalowych skutków zdrowotnych.

W wywiadach, nastolatki powiedziały, że e-papierosy stały się niemal tak powszechne w szkole, jak laptopy, w przeciwieństwie do lat poprzednich, kiedy większość z nich nie wiedziała jeszcze nawet czym są.

„Jest to zdrowa alternatywa palenia , która obejmuje moją szkołę”, powiedział Tom, 15-letni uczeń drugiego roku w szkole w Westchester County, NY, który rozpoczął vaping – termin określający palenie e-papierosów – aby rzucić tradycyjne papierosy . Powiedział, że około 70 procent jego przyjaciół przerzuciło się na vaping. Ale opinie na temat tego, czemu urządzenie okazało się hitem, były różne. Znacząca większość stwierdziła, że było pomocą do rzucenia papierosów i marihuany, a inni powiedzieli, że nigdy nie palili, ale podobało im się to, chcieli być częścią trendu i podobał im się smak. Dwa ulubione smaki nastolatków, to, jak się okazało Słodka tarta i Jednorożec Puke, które jeden uczeń opisał jako „wszystkie smaki Skitteles skumulowane w jeden’”.

Joe Stevenson, 18 lat, senior w szkole średniej w Jackson, powiedział, że zaczął korzystać z e-papierosów aby rzucić palenie, kiedy nałóg zaczął wpływać na jego zdolność do uprawiania sportu. On woli smak o nazwie Sala Rozpraw, używany przez rapera Lil Ugly Mane, opisany na stronach internetowych, gdzie jest sprzedawany jako „mieszanka rzeczy, których chcesz, czekając na werdykt jury.”

Co do tego, czy nadal pragnie papierosów, „jedyną rzeczą, której naprawdę mi brakuje to uczucie jak całe usta pokryte brudem,” powiedział. „Widziałem wielu ludzi, którzy palą je, bo wygląda to cool. Ale na każdego człowieka zaczynającego w ten sposób, poznałem innego, który traktował to lekarstwo na papierosy. „

James, 17 lat, senior w liceum Wirginii, powiedział on i jego przyjaciele zaczęli używać e-papierosów, gdy mieli po 13 lat, zaraz po tym jak jego ojciec porzucił urządzenie po nieudanej próbie rzucenia palenia.

„To było dla nas coś ekscytującego”, powiedział James, który poprosił, by nie jego nazwisko pozostało anonimowe, ponieważ nie chciał aby jego palenie było wystawione na debatę publiczną. Lubił sztuczki z dymu, w których razem z przyjaciółmi stali się bardzo dobrzy, takie jak wydychanie pary tak, żeby wyglądała jak tornado. Jego ulubiony smak to Hawk Souce, który opisał jako „mentolowa jagoda”.

Nigdy nie palił papierosów i powiedział, że nie wyobrażał sobie, że mógłby zacząć. „Jest pewna surowość i brutalność, która kojarzy się z papierosami” powiedział. „No i dziewczyny myślą, że są obrzydliwe.” – dodał.

Stosowanie e-papierosów wzrosło w poprzednich latach, ale z takiej niskiej bazy, że dane były stosunkowo niewielkie. Ale zeszłoroczny wzrost, który został odnotowany w Centrum Kontroli Chorób i corocznego badania młodzieży w sprawie tytoniu, przeprowadzone zostało na około 20.000 uczniów, wykazało wzrost wykorzystania e-papierosów wyższy niż w przypadku tradycyjnych papierosów, wywołując oburzenie z działaczy antynikotynowych.

Oni ostrzegli, że e-papierosy są wstrzymaniem lat postępu wśród najsłabszych obywateli kraju, sprawiając, że akt palenia i wydmuchiwania dymu znów wydaje się normalny i powszechny. Grzmieli też, że e-papierosy wprowadzają do świata nastolatków uzależnienie od nikotyny.

„To jest bardzo kiepska sprawa”, powiedział dr Thomas R. Frieden, dyrektor CDC, który zauważył, że badania wykazały, że nikotyna szkodzi na rozwijający się mózg. „Jest to kolejna generacja wciągnięta przez przemysł tytoniowy. To sprawia, że jestem zły. „

Ale dane mają jasną stronę.Spadek wykorzystania papierosów wśród nastolatków przyspieszył znacząco od 2013 do 2014, spadając o 25 procent, w najszybszym tempie od lat.

Ustalenia wydawały się wychodzić naprzeciw złowieszczym przepowiedniom działaczy antynikotynowych, twierdzących, że e-papierosy stają się bramą do papierosów wśród młodzieży, i zasugerował, że może naprawdę pomaga, nie szkodzi. Wzór przypominał ten ze Szwecji i Norwegii, gdzie wzrost snusu, tytoniu bezdymnego spowodował gwałtowny spadek wykorzystania papierosów.

„E-papierosy nie są bramą do palenia, a mogą przyczyniać się do wyjścia z nałogu.” – powiedział David B. Abrams, dyrektor generalny Schroeder Institute for Tobacco Research.

Niektóre nastolatki opisują vaping jako zupełnie inną kulturę niż palenie papierosów i wyśmiały pomysł, że może to być sposób na rozpoczęcie palenia. Kenny, senior z Florydy, powiedział, że uczniom bardzo podobają się akcesoria typu mix-and-match, dzięki którym mogą spersonalizować swoje urządzenia.

„E-papierosy nie kojarzą się ze stereotypowymi długowłosymi ćpunami, bardziej z ubranymi w bluzę i niebieskie dżinsy programistami z Doliny Krzemowej”, powiedział Kenny. Można je porównać do komputerów Apple.”

Sprzedaż e-papierosów nieletnim jest zakazana w wielu stanach, a FDA zaproponowała w zeszłym roku aby zakazać jej na terenie całego kraju.

Ale rozprzestrzenianie się sklepów i urządzeń w sprzedaży online, sprawiło, że dostęp do zakupu jest bardzo łatwy. Niektóre nastolatki powiedziały, że wystarczy po prostu kliknąć przycisk, aby wskazać, że ma się ponad 18 lat, aby móc zamówić zestaw startowy.

Ethan deLehman, 17 lat, junior w prywatnej szkole w Pensylwanii, powiedział, że kiedyś poprosił seniorów, którzy byli pełnoletni, żeby kupili mu e-papierosa w sklepach, a teraz, kiedy ma już sprzęt, dokupuje liquidy samodzielnie w Internecie.

„Możesz przejść w tryb online i kliknąć ‘tak’” – powiedział. Zaczął używać e-papierosów, kiedy chciał rzucić palenie – nałóg, w który popadł chcąc rozładować stres związany z rekrutacją do college’u. Jego ulubione smaki to Carmel i Creamsicle.

Ceny startera zaczynają się od 40$ i kończą na 200$ lub więcej. Do tego liquid, który kosztuje od 7 do 20 dolarów za butelkę. Może być to znacznie tańsze, niż palenie papierosów na dłuższą metę, szczególnie w stanach takich jak Nowy Jork, gdzie cena za paczkę papierosów jest bardzo wysoka. Alexander Wilson zaczął palić w wieku 15 lat. Powiedział, że e-papierosy pomogły mu ograniczyć ilość i zaoszczędzić. „To o wiele tańsze, biorąc pod uwagę jak dużo palę” – dodał.

Wspomina sytuację, w której zobaczył e-papierosa po raz pierwszy w życiu. Zapytał swojego kolegę „Koleś, czemu wkładasz do ust miecz świetlny?” Na co kolega „Nie, to jest elektroniczny papieros.”

Źródło
 


 Tłumaczenie: Tommy Black
 16.04.2015r.